Dammen. lil MIS. Burgerlijke Stand, Rechtszaken, Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam Woensdag 6 Oct. 1.05 120 Donderdag 7 1.30 1,54 Vrijdag 8 1 57 2.11 Nieuwe Maan, Woensdag 6 Oct. nin. 10.33 Liofat woor Rijwielen enz. Woensdag 6 Oct. nam. 5.59 Donderdag 7 5.55 Vrijdag 8 5.53 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 4 Oot. Tarwe fl3 00-fl4.50 Rogge f 10.00-f 12 00 Gerst f 10.00-f 11.50 Haver f 9.00-f 10.00 Kroonerwten f 15.00 f 25. Erwten (Schokkers) f 25.—f 32. Bruine boonen f 14.00 f 18 Maanzaad f38.00 f42.— Correspondentie aan de Redactie. 58 Van Boutignij. Ü5 Stand Z. 1, 4, 8, 23, 41, 44. W. 11, 14, 17, 21, 42, 43. 59. J C. Ie Bleu. Zw.: 9, 12/16, 18, 20, 28, 36. W.: 22, 25/27, 29, 30, 33, 34, 40, 46. In nr. 55 is door den auteur de eenvoudige winstgang 30-24, 44-39 en 35-30 over het hoofd gezien. Na verwerking zal ze opnieuw worden geplaatst. De bijoplossing werd ingezonden door de H.H. J. K. te B. en A. K. te Z. J. A. te S. Schrijf U binnen enkele dagen over het ingezon- dene. stand der barakken te Prinsen- hage. De meeste lyphuslijders, daar opgenomen, hebben namelijk op de Hollandsche Kunstzijde fabriek gewerkt Uit Princenhage worden weer twee nieuwe gevallen gemeld, zoodat de stand met inbegrip van de vijf in observatie zijnde per sonen, in Breda en omgeving 75 bedraagt. De gezondheidscommissie te Breda vergaderde Woensdag avond en besloot, wijl in de vorige week nog voortdurend nieuwe gevallen van typhus zijn bijgekomen, in overleg met den directeur van den gezondheids dienst nog naals bij den raad der gemeente Breda aan te dringen de kermis niet te doen doorgaan. De militaire dienst heeft reeds een aanvang gemaakt met het doen van prophylactische inen ting en ook de gezondheidscom missie meent hierin niet achter wege te moge blijven en heeft voorgesteld deze inenting gratis te doen verrichten voor on- en minvermogenden. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. De Nederlandsche Spoorwegen hebben, naar „Het Volk* meldt, onderstaand voorschrift uitgevaar digd: De buitenlandsche spoorwegen klagen er over, dat de Neder landsche spoorwegen toelaten, dat in de treinen naar het bui tenland meer handbagage mede genomen wordt dan geborgen kan worden boven of onder de zit plaats van den reiziger. In het bijzonder wijzen zij er op, dat de reizigers dikwijls be halve var, de ruimte boven hun eigen zitplaats gebruik maken van de ongebruikte ruimte boven of onder andere zitplaatsen en ook dikwijls handbagage in de zij gangen piaatsen. Aangezien dit moeilijkheden bij het plaatsen van onderweg in stappende nieuwe reizigers ver oorzaakt, dringen de buitenland sche spoorwegen er op aan, dat hieraan een einde gemaakt wordt. Het personeel ge ieve daarom er toe mede te werken, dat in de treinen naar het buitenland voor het plaatsen van handbagage over niet meer ruimte beschikt wordt dan ongeveer door de breedte van de zitplaats van den reiziger aangegeven wordt. Indien te veel handbagage me degenomen wordt, moet getracht worden de overblijvende bagage nog vóór het vertrek uit Neder land te doen bevrachten, waarbij het personeel de reizigers zooveel mogelijk behulpzaam zijn moet. Ingezonden Mededeeling. Mijnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn uw Stoelgang. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drog. Breskens. Zaterdag werd alhier een demonstratie gegeven met de bekende Ford Motor- Brandspuit, welke in alle opzich ten slaagde. Breskens. Bij de Zaterdag gehouden aanbesteding van het gebouw voor den heer A- de Munck alhier onder den bouw kundige P J van de Sande al hier werd ingeschreven als volgt: Metselwerk J. Visser, Groede f3780.— L. Maas, Breskens f 3478.— Iz. Nieuwenburg alhier f3320.— W. de Vlieger, Groede f 3150. C. Daansen en Jac. Die- rings, alhier f3095.— J. Dierings, Hoofdplaat f 3006 80 A. J. Luteijn, alhier f3000 Iz. Vergouwe, f2999.— Timmerwerk: P. Catsman, Breskens f3880.— Jac. Cruson, f3722.50 L. Maas f 3660. Smidswerk: Izebout, Breskens f 420.— Gebr. Leenhouts, alhier f 325 Gebrs Rookus f 314 60 Metsel- en Timmerwerk samen A J. Risseeuw, Groede f 6730.— Schilderwerk J. A. Basting alhier f 680.— Jac van Hanegem f 450 Gegund aan de laagste in schrijvers. Cadzand. De Raad der ge meente alhier kwam Donderdag avond jl. in voltallige vergadering bijeen. Vastgesteld werd de be grooting voor 1927 op f36352.60 in ontvangsten en uitgaven met een post van f 1074.60 voor on voorziene uitgaven Voor den burgemeester, den secretaris, den onderwijzer J. Bre vet en den gemeenteveldwachter werd een pensioensgrondslag vastgesteld. In de begrooting voor 1926 werd een kleine administratieve wijziging gebracht. De bespre kingen over het al of niet bou wen van eentoren, wat wensche- lijk zal worden, wanneer de restauratie van het oude kerkge bouw definitief tot stand komt, leidden tot geen beslissing en zullen daarom in eenvolgende vergadering hervat worden. Bij de rondvraag werd gewe zen op de met 3 October a. s. in werking tredende dienstrege ling van de tram; het wordt a's een groot ongemak gevoeld, dat op de laatste boot geen tram aansluit in de richting Cadzand. Er zal getracht worden hierin verandering te krijgen. Zuidzande- Bij Koninklijk Besluit is aan den reserve-luite nant J F. Dikkenberg alhier op zijn gedaan verzoek eervol ont slag uit den militairen dienst verleend. Zuidzande. Als curiositeit mag zeker vermeld worden dat de landbouwer P. J de Vlieger al hier aardappelen aan de „marne" rooit die een opbrengst hebben van 16000 K.G. per gemet. Zuidzande. Onder begun stiging van het mooie weder, gaf het Muziekgezelschap „Veronica" alhier op Zondag zijn laatste muziekuitvoering. De pas aan gelegde gasinstallatie werd te vens ingewijd, die zelfs boven alle redelijk gestelde eischen bleek te voldoen. In een levendige belangstelling, door zoowel ingezetenen als buitenwoners, mocht deze ver- eeniging, die in de laatste jaren op concoursen successen weette boeken, zich verheugen. Zuidzande. Zooals bekend, kunnen vereenigingen tot bevor-. dering van de verkrijging van onroerend goed ingevolge de Landarbeiderswet, door tusschen- komst van de gemeentebesturen, rijksvoorschotten erlangen om on roerende goederen aan te koopen, welke gelegen zijn in den kring van de gemeente of gemeenten, voor welke die vereenigingen werkzaam zijn De Landarbeiders- vereeniging van Retranchement kan ingevolge de Koninklijk goedgekeurde statuten alleen werkzaam zijn in de gemeente Retranchement. Door deze vereeniging werd eenigen tijd geleden aan den ge meenteraad van genoemde plaats een voorschot van f 5000 aange vraagd, niet om direct onroerend goed te koopen, maar deze gel den voor de variatie op een on controleerbare wijze te beleggen bij de een of andere bankinstel ling. Om naar haar meening toch eenig motief van gewicht aan te voeren, werd er nog aan toege voegd, dat deze gelden bij voor komende gelegenheid zullen wor den aangewend om onroerend goed te koopen. Het behoeft geen verwondering te baren dat de gemeenteraad van Retranchement zijne medewerking hieraan niet wilde verleenen; hij weigerde de gelden. Blijkbaar niet ingenomen zijn de met deze beslissingen ging de vereeniging in beroep bij de Ge deputeerde S'aten van Zeeland. Het valt licht te begrijpen, dat dit college afwijzend op dit re quest beschikte. Deze eigenaardige, onwettige wijze van operereeren dier ver eeniging schijnt een merkwaar- digen ondergrond te hebben. Te Zu dzande is n. 1, onroerend goed te koop, dat de vereeniging van Retranchement heeft willen koo pen, maar niet kan koopen om dat deze gronden buiten de gren zen van haar kring zijn gelegen. De wettelijke voorschriften schrij ven zulks voor, terwijl de Mi nister dit bovendien nog beves tigde. Om nu deze klip te ontzeilen is het te begrijpen, dat men eerst geld aanvraagt om te beleggen. Wanneer dan deze gelden in het bezit zijn kan men bijv. francs koopen of andere onwettige prac- tijken baan doen breken Hoofdplaat. Het aantal ge vallen van mond- en klauwzeer breidt zich in deze gemeente gestadig uit. De veeartsenijkundige dienst controleert niet meer elk geval, waarvan, naar vermoed wordt, enkele veehouders misbruik schij nen te maken door voorkomende gevallen te verzwijgen. De verplichting tot aangifte blijft echter bestaan en de poli ie is reeds druk bezig om bij ver schillende veehouders een on derzoek in te stellen. Oostburg. De najaarsheng- stenkeuringen zullen alhier wor den gehouden op Donderdag, 21 Oct. en Vrijdag, 22 Oct. a. s. telkens aanvangende des voor middags om 8'/» uur. De keu ringen zullen plaats hebben op het bekende terrein van „Rust Roest", van de kinderen de Smit. Mond- en klauwzeer uitge broken onder het vee van de landbouwers J. Basting, F. H. E. Modde en J. L.Jansen van Ro- sendaal alhier. Schoondijke. Op Zon dag 3 October hield Ds J. P. Scholte, Ned. Herv. predikant aldaar, voor een overvol kerk gebouw zijn afscheidsrede naar aanleiding van den Zendbrief van Paulus, daarvan verzen 1 en 2. Aan het begin van zijn rede deelde de predikant mede, dat dit thans de vierde maal was, dat hij afscheid nam van een gemeente. Daarvoor was het te Dwingeloo, Odoorn en Weidum, nu te Schoondijke. Van alle viel hem dit laatste wel het zwaarst. Hij sprak verder van veel goeds, in de gemeente ondervonden, van vriendschap, die was aan geknoopt met zoo menig gezin, maar ook teleurstellingen waren hem niet gespaard gebleven. In de rede, naar aanleiding van de bijbeltekst, hoopte hij de ge meente nog met liefde op te wekken tot volhouden in het geloof en te werken in Gods geest. Hierop nam Ds. Griethuijzen van Groede het woord. In korte woorden schetste deze, wat Ds. Scholte als tijdelijk consulent te Breskens had verricht, al was het maar korten tijd. Steeds be reid met raad en daad maakte Ds. Scholte zich verdienstelijk bij kerkeraad en kerkelijke ge meente en de aanwezigheid der leden van den kerkeraad bewees voldoende de aangename ver houding. Ook voldeed Ds. van Griethuijzen gaarne aan hun verzoek, den dank over te bren gen aan Ds Scholte, voor alles, wat hij had gedaan. Ds. Casteleijn van IJzendijke nam daarop het woord als con sulent, thans ook voor Schoon dijke. In hartelijke woorden schetste hij Ds Scholte als een ijverig en plichtsgetrouw predi kant, zoowel in de gemeente als in den ring. Hij meende de tolk van allen te zijn, zoo hij Ds. Scholte dank zegde voor al het goede, tot stand gebracht en voor zijn arbeid, aan het predik ambt verbonden. Hij meende ook mevr. Scholte niet te mogen vergeten, voorna- menlijk voor hetgeen door haar voor de Zondagsschool is gedaan Door de familie Scholte is deze opgericht en onder haar leiding bloeit ze thans. Ds. Casteleijn verzocht de gemeente staande den scheidenden predikant toe te zin gen Gez. 224 1. Na enkele woorden van dank voor het gesprokene van de col lega's, nam Ds Scholte als slot- gezang Gez 96 1. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Breskens en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Sept. ingelegd f 22854 04 Terugbetaald f 18241.38. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10932 School- on Kerknieuw*. Breskens. Ds A. Keers te Stitswerd hoopt Zondag 7 Nov. a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. aldaar en Zon dag 14 November zijn intrede alhier te doen, na des voormid dags bevestigd te zijn door ds R. Bruins te Oosternie'and. NIEUWVLIET. Huw -Voltr. 26 Augustus. Izaak van Kerkvoort, 21 jjm. en Maatje Machalientje Cathalientje Jansens, 18 j., jd. Overlijden. 6 Sept. Adriaan Fremouw, 75 j., weduwnaar van S. van Blankenberg. ZUIDZANDE. Huw.-Voltr. 12 Aug. Chr. A Lauret jm. en W CCornelis, jd. 19,Aj Leenhouts, jm en M J Leen houts, jd 16 Sept. J A de Lijser,- jm en A Hoevenaar, jd. Geboorten. 23 Juli. Joan Izaak, z v A I Risseeuw en J Cornelis. 1 Augustus. Sara Maatje, d van j Schijve en M H Riemens 6, Wilhelmina Johanna, d van L J Boogaart en J Blok. 12, Aalbert, z van A Knibbe en M Luijt. 22, Janneke Helena, d van A M Jan sens en J Sonnevijlle. 26, Su- zanna Sara, d van Z C Salomé en J N Basting. Elizabeth Jacoba, d van I M de Lijzer en J Sol. 25 Sept. Izaak Cornelis, z van D C Almekinders en E D Fre mouw. 30, Tannetje Franijoise, d van D Bareman en C E van Cuijk. Overlijden. 11 Juli. Johannes Zonnevijlle. 84 j., echtg. van W. Verhage. M. de Visser, 82 j wed van J Oosterling. C den Decker, 81 j., echtg van D J Verplanke. J Oosterling. 61 j., echtg. van J. Oosterling. Politierechter te Middelburg, Zitting van 1 Oct. De volgende zaken werden behandeld J. A. P., echtgenoote van K. C- v. L., 57 j. te Clinge (Nieuw- Namen), werd ten laste gelegd, dat zij op 14 Juli te Clinge op zettelijk E. P. heeft beleedigd. Eisch f 10 of 10 d., uitspr. id. A. J. L., 45 j.. loods te Ter Neuzen werd beklaagd dat hij op 25 Aug. aldaar P. C. heeft be leedigd. Eisch f20 of 20 d. h., uitspraak idem. H. J. B, 23 j werkman te Hulst, werd beklaagd dat hij op 29 Aug. K. in het gezicht heeft gestompt. Eisch f25 of 25 d. hechtenis, uitspraak idem. R. v. H., 42 j., huisvr. van Th. v. C. te Philippine, werd ten laste gelegd dat hij op 30 Aug. te Sas van Gent J d. S, heeft beleedigd. Eisch f 10 d. h uit spraak idem, P. J H., 23 j., arbeider te Hoofdplaat, werd verdacht dat hij op 2 Sept. te Schoondijke J. v. L heeft geslagen, gestompt en geschopt. Eisch f25 of 25 of d. hechtenis, uitspraak idem. A. P. d. F21 j., arbeider te Sas van Gent, werd ten laste gelegd dat hij op 3 Sept. aldaar een haan toebehoorende aan R. Ch. d. M heeft doodgegooid, althans beschadigd. Eisch f 15 of 15 d. hechtenis, uitspraak idem. E A. J. V., 21 j., werkman te Zuiddorpe, werd beklaagd dat hij in den nacht van 5 op 6 Sept. aldaar toen hij daar een rijwiel zonder licht bereed, niet heeft voldaan aan de vordering van de politie om halt te houden. Eisch f 15 of 15 d uitspr. id. Iiig-ezoiiden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het slot van het ingezonden stuk van den heer G. P. H Wijffels, R. K. Regent van het Burger-Gasthuis, voorkomende in de Breskensche Courant van 2 Oct. j.lwaarin de capaciteiten van den heer C. M. van den Broecke als leider der vergaderingen van het College van Regenten op een niet nader door ons te qualificeeren manier in verdenking gebracht worden, willen wij alleen het volgende zeggen Wij wenschen elke vereeniging of bestuurslichaam een voorzitter toe als de heer C. M. van den Broecke, die zich met ijver in werkt in ook voor hem nog on bekende zaken, die de verschil lende punten eener agenda op duidelijke wijze inleidt, lastige problemen weet op te lossen en onpartijdig ieder op gepaste wijze zijn meening laat zeggen, terwijl hij toch de leiding der vergade ring in handen houdt. Bij voorbaat onzen dank voor de plaatsing. J. J. VAN DER HOOFT. L. VERSPRILLE. P. DE BRUIJNE. Regenten van het Burger-Gasthuis C. BRAKMAN, Oud-Regent. Aardenburg, 4 October 1926. Mijnheer de Redacteur. Ons werd verzocht, te willen nagaan, van wie het handschrift is van het stuk, onderteekend door den heer E. de Wispelaere, Wethouder van Aardenburg (met andere woorden, wie zich hier verschuilde achter een valsche vlag). Door vergelijking met andere papieren is ons gebleken, dat het geheel overeenkomt met hrt schrift van onzen Burgemeeste den heer Th. Overmaat. Wij twijfelen er niet aan M. d. R. of U zult Zijn Edelachtbare in de gelegenheid willen stellen op Uw bureau te bewijzen, dat wij ons vergissen en indien zulks het geval mocht zijn, zullen wij on omwonden in Uw blad verklaren dat wij ons hebben vergist. Ook de heer De Wispelaere zult U wel in de gelegenheid stellen te bewijzen dat het schrift van een

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2