ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN 10 Purol Verzacht en Geneestontstoken Huid bij Babies Bijtijds Gered. Winter vlinders- Lijm banden, Binnenland. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 f. tf 1.40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Dm" •-..er-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK BRÈSKENS Telefoon No. 21 Postgiro 70179 Abonneraents-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36c Jaargang Woensdag 6 October 1926 Nummer 3165 GRATIS verzekering gulden bij levens- saa gld. bij dood m w gld. bij verlies gld. bij ver- ja gld. bij ver- air gld. bij ver voor de abonné's tegen Dfin lange ongeschikt- door /h vaneen nil lies van een 411 lies van een /h lies van een ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. Ingez Med. De nieuwe Memorie van Antwoord op het verdrag met België. In de nieuwe Memorig van Ant woord inzake het verdrag met België verklaart de Minister van Buitenlandsche Zaken dat de op vatting, als zou hij als pleitbe zorger van het Belgisch belang zijn opgetreden, berust op een onjuiste uitleg van zijn betoog. Blijkens het Voorloopig Verslag werd de hoop uitgesproken, dat de regeering opnieuw met de Bel gische regeering in onderhande ling zou treden. Echter is, ten gevolge van de goedkeuring van het verdrag door het Belgische parlement, sedert het afdeelings- onderzoek in de positie een wij ziging gekomen, die nadere on derhandelingen buitensluit. De minister houdt er zich van over tuigd dat, indien andere bewinds lieden de verantwoordelijkheid hadden gedragen, geen ander standpunt zou zijn ingenomen, dan hetgeen de regeering thans inneemt. Het zou een verkeerde aanduiding zijn geweest van den stap, dien België in 1924 heeft gedaan op het oogenblik, toen het veiligheidsvraagstuk nog in in statu quo verkeerde en de conferentie te Locarno nog niet was gehouden, indien daarin slechts een streven naar het bin nenhalen van zekere economische voordeelen werd gezien en niet de wensch om aan het geschil met Nederland een einde te ma ken. De bevordering van het ver drag kan niet met een winst- en verliesrekening worden afgedaan. Herinnerd wordt, dat de ook met betrekking tot de waterver bindingen vérgaande Belgische desiderata in den loop der on derhandelingen, welke maanden hebben geduurd, terug werden gebracht tot afmetingen, die naar het oordeel der regeering als oplossingen konden worden aanvaard. De nieuwe regeling moge aan Belgische verlangens tot op zekere hoogte tegemoet komen, ze is ook voor Nederland van belang. Wat de kanalen betreft, ook DOOR REINHOLD ORTMANN. Ik weet niet eens. wat er van mijn bagage geworden is en of ik die ooit weer terug zal zien. Het kleine handkoffertje, dat de agent straks op een tafel ge zet had, moest zij reeds lang ontdekt hebben, en toen de com missaris haar daarop opmerkzaam maakte, schudde zij dan ook met een geringschattend gebaar het hoofd. „O, het is mij niet om de reis- tasch te doen, die bevatte slechts waardelooze dingen, maarommijn beide groote koffers, die ik in München als passagiersgoed heb laten aangeven. In die koffers is namelijk bijna alles wat ik bezit". „Wat dat betreft, daarover be hoeft u zich in het geheel niet ongerust te maken, zeide de commissaris, die zijn vergissing nu door bijna overbeleefdheid weer eenigszins goed trachtte te maken. Alle bagage, die door afwezigheid der eigenaars in Kuf- stein niet aan de voorgeschreven visitatie onderworpen kan wor deze moeten worden bezien in het licht van het territoriale pro bleem, dat bij de scheiding zulk een rol heeft gespeeld en na den oorlog weer acuut is geworden. In een toenadering en in een zelfstandig welvarend en Neder land welgezind België wordt het logisch postulaat gezien van het vervallen van den waarborg, die in de gegarandeerde neutraliteit ook voor ons was gelegen, en een verbreeding van de basis van onze staatkundige en commer- cieele mogelijkheden. Zelfs al zou uit een der nieuwe kanalen in eenig opzicht schade kunnen voortkomen, dan zou die nog kunnen opwegen tegen het voor deel dat, in perspectief genomen, van die verbreeding ook voor onzen handel het g-volg zou kunnen zijn. De ieden die een duidelijke verklaring wenschten, dat door België van alle territoriale aan spraken ten aanzien van Neder land wordt afstand gedaan, wor den erop gewezen dat aan dit verlangen bij de behandeling van het verdrag in het Belgische parlement vanwegen de regeering is voldaan. Het verdrag moet als uitkomst van een ook voor ons land verstrekkend staatkundig gebeuren in het verband der geschiedenis en in het licht der staatkundige ontwikkeling wor den gezien. Wat het nieuwe Schelde-regiem betreft, voor de instelling van een commissie van deskundigen be staat geen aanleiding, evenmin als voor overlegging der tech nische ambtelijke rapporten. Aangaande het principieele punt is men niet vrij van oyer- drijving wanneer men het voor stelt afsof Nederland bij het Ver drag met België afstand heeft gedaan van de bevoegdheid, op zijn eigen territoir de orde te handhaven. Een kaart in drie bladen van het vaarwater in de Schelde is door het dep. van Marine ver den, blijft op dat station achter. En wanneer u mij uw re?u's voor enkele minuten wilt afstaan, zal ik onmiddellijk telegrafisch last geven dat men uw bagage met de meeste zorg moet behandelen „Ik wil niet, dat u zich die moeite geeft, meneer" weerde Magda vriendelijk af. „Ik moet verder reizen. Wanneer gaat de volgende trein naar Insbrück De commissaris trok een be denkelijk gezicht. „Morgenvroeg om half zes. En dat is bovendien een verschrik kelijke boemeltrein, waarvan u bezwaarlijk gebruik zult willen maken De exprestrein van Mün chen passeert Rosenheim helaas eerst om 12 uur 's1 middags". „O wee,, deed zij' Verschrikt. „Wat moet ik dan al dien tijd beginnen? 't Is nu toch bijna middernacht I" Toen trad Werner, dié gedu rende de laatste minuten als zwijgend toehoorder achteraf ge staan had, nogmaafs óp haar toe en zeide halfluid „Ik hoop, dat u niet zult wei geren, om mijn bescherming aan te nemen. Daar ik vertrouw, dat het niet in de bedoeling ligt, ons tegen onzen wil nog langei hier te houden verzoek ik mij toe te menigvuldigd en bij den boek handel verkrijgbaar gesteld. Ware het mogelijk, het verbin dingskanaal tusschen Moerdijk en Antwerpen te beschouwen los van het vraagstuk, waartoe het behoort en van de geheele verdere regeling, dan zou er van Neder- landsch standpunt weinig reden zijn, dit kauaal wenschelijk te achten. Doch dit kanaal is een Belgisch desideratum en de vraag, waarvoor de Nederlandsche re geering zich zag, was of in dat desideratum kon worden bewil ligd of 3at het moest worden afgewezen. De bewering, dat de eisch van België ten aanzien van 'tkanaal op,niets gegiond is, houdt met de feiten geen rekening. Nederland zal er op bedacht moeten zijn, de verbinding van Amsterdam met den Rijn zoo spoedig mogelijk te verbeteren en ook met de verbetering van de scheepvaartwegen naar Rotterdam den meest mogelijken spoed te betrachten Voor eerstbedoelde verbetering kunnen weldra defi nitieve voorstellen woiden ver wacht De Minister deelt niet de vrees van een overnemen van de taak der Nederlandsche binnenscheep vaart door de Belgische. De mi nister kan zich verklaren, dat sommige leden de Wielingen- quaestie liever opgelost hadden gezien. Hij acht echter, met ver schillende Kamerleden de om standigheid, dat dit niet is ge schied, geen bezwaar tegen het verdrag. In elk geval kan er de Nederlandsche regeering geen ver wijt van worden gemaakt, dat de quaestie nog niet geregeld is; het is de vraag of van hare oplos sing de beëindiging van het ge ding afhankelijk had mogen wor den gesteld. De toelating van vreemde oor logsschepen op de Schelde blijft voorbehouden aan de uitsluitende souvereiniteit van Nederland. te staan, u naar een hotel te mogen begeleiden, dat hier toch zeker wel ergens te vinden zal zijn". De commissaris, die de laatste woorden gehoord had, was direct bereid, voor een gedienstigen geest te zorgen, die de bagage van de reizigers zou dragen en hun den weg naar het dichtst- bijgelegen hotel zou wijzen. Hij zelf vergezelde hen tot aan den uitgang van het station en putte zich uit in verontschuldigingen, die Werner beantwoordde met de geruststellende verzekering, dat hij volstrekt niet de bedoeling had een klacht in te dienen over het voorgevallene. Toen zij eindelijk van den bijna al te beleefden man ontslagen waren, wilde Werner na eenig aarzelen Magda zijn arm aan bieden, maar zij weerde dit aan bod hoofdschuddend af. „Het doet mij leed, verplich tingen aan u te hebben", zeide zij zacht. „U hadt dat alles niet voor mij moeten doen". „Wat ik voor u gedaan heb, behoeft u volstrekt niet te be zwaren. Want het was immers, goed beschouwd een tamelijk onvrijwillige ridderdienst. Wan neer u zich echter niettegen In boomgaarden en fruittuinen wordt het blad van appel- en pereboomen, zeer vaak ook het blad en de vruchten van kersen- boomen in het voorjaar soms zeer sterk aangetast door een groen rupsje, de zgn. trekmade. Deze rups ontstaat uit eitjes, ge legd door vlinders, die, doordat zij eerst in het najaar of in het begin van den winter te voor schijn komen, den naam van wintervlinder gekregen hebben. Doordat de wijfjes van deze wintervlinders vleugelloos zijn of slechts kleine vleugelstompjes be zitten, waardoor zij niet kunnen, vliegen,, moeten zij, als zij in het najaar uit de zich in den grond bevrindendejpoppen te voorschijn komen, tegen de stammen der hoornen opkruipen, om hare eitjes' bij de bloem-en bladknoppen der vruchtboomen te leggen Dit eierleggen kan echter voor komen worden door in het begin van October om den stam __een lijmband te leggen, waarop de naar boven kruipende vlinders vastloopen en omkomen. Soms deponeeren de wijfjes de eitjes beneden den band. Het is daarom gewenscht het gedeelte van den stam beneden den band in Februari met 10 pCt. vrucht- boomcarbolineum te bespuiten. Uitdrukkelijk zij hier vermeld, dat lijmbanden alleen tegen win tervlinders (omdat de wijfjes on gevleugeld zijn) dienst kunnen doen, andere vlinders (wormste kigheid kunnen vliegende den kroon bereiken en trekken zich van lijmbanden dus niets aan. Het resultaat, dat men met lijmbanden bereiken zal, hangt zeer af van de kwaliteit (langen duur van de kleefkracht) van de rupsenlijm) Deze stof betrekke men daarom van betrouwbare handelaren. In Mededeeling 3 van den staande dat toch tot erkentelijk, heid verplicht gevoelt, dan ligt het binnen uw bereik, die schuld af te lossen". „Binnen mijn bereik? En op welke wijze dan „Geeft u mij morgen vóór u verder reist, een gelegenheid, om u nogmaals te spreken". „Waarom wilt u dat? Waar kan dat nu goed voor zijn „Ik kan geen genoegen nemen met de halve aanwijzingen, die u mij straks in den trein gege ven hebt. Ik wil alles precies weten, want die kwellende on gerustheid is niet te verdragen. Gij zult mij dat verzoek toch niet weigeren Ze hadden den ingang van het hotel reeds bereikt, en daar de portier met een onderdanige bui ging op hem toekwam, moester vlug een besluit genomen wor den ,U wilt niet in dit hotel over nachten vroeg Magda haastig. En daar hij ontkennend antwoord de, zooals zij het ook ongetwij feld verwacht had, ging zij voort „Wanneer u een uur voor het vertrek van den exprestrein hier naar mij vragen wilt, zal ik stellig niet weigeren u te woord te staan", Plantenziektenkundigen Dienst worden de levenswijze van den wintervlinder, de schade door de trekmaden veroorzaakt en het gebruik van lijmbanden uitvoerig beschreven. Inlichtingen worden verder gaarna gratis verstrekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de op verschillende plaatsen te werk gestelde ambtenaren van dezen Dienst. DE TYPHUS IN BREDA EN OMSTREKEN. Te Breda steeg gisteren aan tal gevallen van 37 op 41, te Prinsenhage van 25 op 27, te Teteringen van 5 op 6. Behalve de reeds vermelde bestrijdingsmaatregelen zullen op last der Gezondheidscommissie pogingen worden aangewend om door snellen afvoer van het hoo- ger op in België opgezamelde water een tijdelijke zeer ruime doorstrooming der rivier De Mark mogelijk te maken. Dat is te verkiezen boven het kunstmatig ontsmetten van de Mark, omdat de daarvoor benoodigde zeer groote hoeveelheid chloor en kalkmelk zware kosten meebrengt en daarbij slechts uiterstkort durenden waarborg geeft. De barakken te Prinsenhage zijn bezocht door dr. Piekema, inspectenr der Volksgezondheid, met de drie medici en den bur gemeester van Prinsenhage be nevens den secretaris der Ge zondheidscommissie te Breda dr Hohman. De indruk diergenees- heeren omtrent de verpleging is gunstig, in tegenstelling met de meening van den heer Bernsen, directenr der N. V. Hollandsche Kunstzijde-Industrie te Prinsen hage, die aan den Minister van Arbeid en den inspecteur der Volksgezondheid een rapport ingediend heeft omtrenr den toe- „Dank u zeer' fluisterde hij. „Goeden nacht!" „Goeden nacht!" En daarop voegde zij er met een zonderlinge flikkering in haar zwarte oogen aan toe „Droom prettig van uw bekoorlijke bruid, doctor 1" Zij was reeds in het hotel ver dwenen, voor hij had kunnen antwoorden. Maar hij zou ook geen antwoord gegeven hebben, ook niet wanneer zij langer ge aarzeld had. Met brandend voor hoofd en verontrust door zeer gemengde gevoelens, liep hij als in een droom achter den pakjes drager aan die hem naar een ander hotel zou brengen, op dezen mooien zomeravond, die hem lang vervlogen herinnerin gen voor den geest tooverde. III. Vermoeid en uitgeput na een zeer onrustigen nacht, zat Wer ner Marold den volgenden mor gen in de ontbijtzaal van zijn tamelijk bescheiden hotelletje. Het was zijn bedoeling geweest, de morgenuren door te brengen met een lange wandeling, maar zelfs daartoe voelde hij zich in zijn tegenwoordige gemoeds-ge- steldheid te moe en te lusteloos, (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1