10 Purol bij Ruwe en Schrijnende Handen lacksri ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Het Engeische Éjnconflict, ÉL Bijtijds Gered. Binnenland. Een Appeltaart Bakpoeder BRESKENSCHE COURAN VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnenientupriya p. 3 m&andcn f 1.25 franco p. poet f 1,40 A d v e r t e n t i e p r 1] s v a r 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK Telefoon RRFSKPNS Poitglro No. 21 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 36e jaargang Zaterdag 2 October 1926 Nummer 3164 GRATIS verzekering «eia gulden bij levens- gld. bij dood Kir gld. bij verlies tl ,gld. bij ver- ji gld. bij ver- aki gld. bij ver voor de abonné's tegen 200 lanSe ongeschikt- 1 MQ door /y van een yN lies van een 411 lies van een /.Q lies van een ongelukken voorwho heid tot werken. abW een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. Maandag is het Britsclie La gerhuis weer bijeengekomen ter verlenging van de .emergecy regulations" der regeering in verband met het contlict in de mijnindustrie. Dinsdag is het Huis, nadat deze veilenging was goedgekeurd, weer uiteengegaan. Deze buitengewone zitting gaf gelegenheid tot een uitvoerig debat over het conflict, een debat, dat althans dit goede had, dat nadeie toelichting werd verstrekt over hetgeen de regeering zich van het in te stellen naiionale scheidsgerecht voorstelt. Na den terugkeer van den heer Baldwin, met wien de heer Churchill het verklaarde volko men eens te zijn, zoodat hij dan ook ten sterkste opkwam tegen de bewering, dat Baldwin feitelijk hem zou hebben gedesavoueerd, heelt de Britsche regeering den mijnwerkers het voorstel gedaan, om den arbeid te hervatten vol gens de voorloopige regelingen door onderhandelingen in de verschillende districten vastge steld. Van haar kant zou de regeering dan overgaan tot de instelling van een naiionaal scheidsgerecht waarop een be roep ter zake van deze voorloo pige .regelingen mogelijk zou zijn, en dat deze regelingen zou kun nen bevestigen of, indien dif noodzakelijk zou blijken, zou kunnen wijzigen. Tegenover dit voorstel kwamen de mijnwerker met een tegen voorstel, dat de regeering geen voldoenden grondslag achtte voor verdere besprekingen, nu de mijneigenaars weigerden onder handelingen te voeren, die ook zelfs slechts den schijn van een nationale regeling zouden doen voortbestaan. Uit de discussie in het Lager huis is thans gebleken, dat de regeering niet verder wil gaan, dan de instelling van een natio naal scheidsgerecht, en dat zij ook dit aanbod van een wettelijk ingrijpen nog slechts bereid is korten tijd te handhaven. Indien DOOR RE1NHOLD ORTMANN. Werner, wiens opmerkzaamheid veel meer op het minste geruisch in de kamer daarnaast, dan op de verklaringen van den commis saris geconcentreerd was, schudde ontkennend het hoofd, en deze ging nu voort „Een groote bankinstelling te Berlijn is ongeveer vier of vijf dagen geleden door middel van een geraffineerd vtrvalschfen credietbrief voor een belang-rijke som opgelicht, en met behulp van het inbrekersalbum, dat men den gedupeerden kashouder voor legde, heeft men kunnen consta- teeren, dat de dader van het bedrog identiek is met een zekeren Robert Leiszner uit Weenen, die reeds meermalen voor oplichterij gestraft is. Uit bepaalde gegevens kon men opmaken, dat de be drieger met zijn vrouw, die als een opvallend mooie verschijning beschreven wordt, naar het bui tenland tracht te ontkomen. En ik heb ai sinds eergisteren alle treinen in de richting Oostenrijk, de mijnwerkers haar voorstel niet willen aanvaarden, zou zij zich dus geheel en al terugtrek ken en zou ook deze laatste waaiborg voor de mijnwerkers verloren gaan. Uit de discussie is echter ook gebleken, dat er omtrent dit na tionaal scheidsgerecht nog mis verstand bestond. De heer Chur chill die niet naliet afkeuring uit te spreken over de hardnek kige houding van de mijneige naars heeft duidelijk gemaakt, dat het wel degelijk de bedoeling was om de verlenging van den arbeidsduur ook tot onderwerp van de arbitrage te maken en dat het eveneens de bedoeling was om het scheidsgerecht te laten vaststellen, welke punten nationaal zouden kunnen worden geregeld. Van belang overigens was in de vei klaringen van Churchill nog dit, dat het zijn bedoeling en die van de regeering was om zoo noodig een wijziging voor te stellen van de eenigen tijd geleden ingevoerde wet, welke den achturendag mogelijk maakt, en wel in dezen zin, dat deze wet "zou kunnen worden geschorst in districten, waar de mijneigenaars zouden weigeren zich aan de uitspraken van het scheidsgerecht te onderwerpen. Zoo zou dus de regeering over een dwangmaatregel tegenover de onwillige mijneigenaars be schikken. Vandaag komen de gedelegeer den der mijnwerkers bijeen om over het aanbod der regeering, dat weliswaar in het wezen van de zaak den mijneigenaars geeft wat ze verlangen districtsrege ling en arbeidsduur verlenging maar dat dan toch nog althans door het scheidsgerecht den schijn van een nationale regeling doet bestaan, te beslissen. Het is te verwachten, dat het toenemend verloop van de sta king, invloed zal oefenen op de die hier passeeren, ongemerkt gecontroleerd. In het telegram, dat ik zooeven ontving, stond echter, dat Leiszner en echt- genoote zich juist in dezen ex pres-trein bevonden en ik heb daarom, voor het geval, dat een arrestatie noodig mocht blijken, voor alle zekerheid een politie agent meegenomen". „En hoe kwam u er in uw dienstijver dan toch bij, om juist mij te arresteeren „Doordat het noodzakelijk mijn achterdocht moest opwekken, dat uw medereizigster zoo ont stelde, toen zij mij en den amb tenaar in uniform bemerkte. En toen ik u eenigszins nader be schouwde maar hier is het signalement van Leiszner. Oor deelt u zelf, of mijn dwaling niet 'n weinig te verontschuldigen is". Werner las vluchtig de be schrijving door van den vervolg den persoon. „Groot blond blauwe oogen puntbaard echter momenteel waarschijnlijk glad geschoren. Deftige verschijning zeker, zelfbewust optreden". „Het schijnt inderdaad, dat eenige dezer kenteekens ook op mij van toepassing zijn, maar het is toch bijna onmogelijk te begrijpen, dat ook de dame, die u voor mijn stemming der gedelegeerden. Er kan nu nog van een georgani seerde terugtocht sprake zijn, oyer enkele dagen zal het wel licht ook zelfs daarvoor te laat zijn. Het feit, dat in de Miolands een voornaam arbeidersleider, zich van den mijnwerkersbond heeft losgemaakt, en zelf ook den arbeid heeft hervat een voor beeld dat door velen onmiddelijk is gevolgd-is wel een duideilijke aanwijzing hoezeer het front der mijnwerkers begint te wankelen. Hetgeen trouwens na een zoo uitputtenden strijd van lange, lange weken niet te verwonderen is. Het eenige wat nu nog te voorkomen zal zijn is, dat de nederlaag in een wilde vlucht ontaard. Dat het zoover gekomen is, ondanks de Tcrachtige positie die de mijnwerkers aanvankelijk innamen tegenover de aan ver ouderde bedrijfsorganisatie, vast houdende mijneigenaars, is slechts te wijten aan de jammerlijke leiding, waaraan ze zich onder wierpen Ze moeten thans beta len voor het gelag dat de heeren Gook en Smith hebben aangericht. Hbl. Ontsmetting van pootaardappelen tegen de Rhizoctonia-ziekte. In verband met de gunstige resultaten, verkregen met de ont smetting van pootaardappelen met sublimaat ter bestrijding van de Rhizoctoniaziekte, kan deze ont smetting aanbevolen worden in alle gevallen waarin de bekende bruine of zwartachtige korstjes van deze schimmel (de zoogen. sclerotien) meer dan sporadisch op de schil der aardappelen aan wezig blijken te zijn. Aangezien tevens gebleken is, dat ontsmetting in het najaar, vóór het inkuilen, meer aanbe veling verdient dan ontsmetting in het voorjaar, wordt de aan- vrouw hield, zoo verrassend lijkt op de gezochte mevr. Leiszner". „Die dame beantwoordt ook niet in die mate aan het signale ment als u. Ongeveer drie-en- twintig jaar oud hooge, slanke gestalte, opvallend schoone ver schijning en juist op het volgende, punt heb ik mij leelijk vergistweeldrig, roodblond haar. - Gij kunt u indenken, doctor, in hoe hooge mate pijnlijk deze gevaarlijke vergissing voor mij is. Maar ik geloof haast niet, dat dit alles gebeurd zou zijn, wan neer niet de vreemde handel wijze van de jonge dame.... maar daar is zij zelf 1" De deur van het naaste vertrek werd geopend. Magda stond op den drempel, nog wat bleek, maar rechtop en trotsch, en met een bijna schalksch glimlachje op 't schoone gelaat. ,Ik heb den heeren, naar het schijnt, zeer veel last veroor zaakt", zeide zij vriendelijk. In minder dan geen tijd stond Werner aan haar zijde. „Hoe gevoelt u zich nu vroeg hij. Bent u den aanval werkelijk geheel te boven?" „Geheel en al, doctor Hoe snel mijn zenuwen soms tot een uitbarsting komen, zoosnei komen lngez. Med. dacht van belanghebbenden hierbij thans op deze ontsmetting geves tigd. Zij geschiedt in een sublimaat oplossing van 1/10 pCt. (dus 1 op 1000). Het gemakkelijkst zijn hiervoor te gebruiken sublimaat pastilles, die 1 gram sublimaat bevatten. Men gebruikt daarvan dan 1 pastille op elke L. water. Ter ontsmetting van 1 H.L. aardappelen van 70 K.G. is 50 Liter oplossing voldoende, welke oplossing driemaal achtereen ge bruikt Kan worden. Tijd van onderdompeling l'/a uur, het water mag niet kouder zijn dan 50° C. Aardappelen, waaraan grond hecht, moeten vooraf ge- wasschen worden. Daar sublimaat metalen aantast, mag de ontsmetting siechls uit gevoerd worden in houten- of sieenen vaatwerk. In verband met ,de groote giftigheid van sublimaat (dat een zeer sterk maaggif is) moet de behandeling met zeer groote voorzichtigheid worden uitgevoerd. Voor meer uitvoerige inlich tingen en aanwijzingen wordt verwezen naar het vlugschrift No. 41 van den Plantenziekten- kundigen Dienst Ontsmetting van pootaardappelen met sublimaat. Door het Hoofdbureau van den dienst te Wageningen en door de op verschillende plaat sen gestationeerde ambtenaren wordt verder gaarne alle ge- wenschte voorlichting en advies inzake deze ontsmetting gegeven. NA HET SPOORWEGONGE LUK BIJ DE VINK. Naar „De Tel." verneemt, heeft, naar aanleiding van het spoor wegongeluk bij De Vink, de chef van dienst van Tractie bepaald, dat op dit traject Leiden Den Haag onder geen omstandigheden zij in den regel ook weer tot rust. „En wilt u mij niet zeggen, waarvan u straks zoo geschrok ken bent Kwam dat alleen, doordat gij een doodgewonen politieagent zag Zij schudde het hoofd „Ik kan zelf nauwelijks ver klaren, hoe zulks geschiedde. Het moet een soort van hallu cinatie geweest zijn, waaraan ik ten offer viel, de uitwerking van een vreeselijke herinnering, die nog zóó duidelijk in mijn gedachten voortleeft, dat ik ge heel overweldigd werd toen zij plotseling weer voor mijn geest opdoemde met vernieuwde kracht. Twee dagen geleden, toen ik mij in gezelschap van een bevriende familie nog laat uit een Miinche- ner restaurant naar huis begaf, ben ik ooggetuige geworden van een verschrikkelijk voorval. Een troepje ruwe, beschonken stu denten, die elkaar in blinde woede met knuppels en messen bewerkten, versperde ons den weg. Plotseling riep een van hen Ze komen IZe-kon en I" en wij zagen ook reeds de hel men van eenige in gezwinden pas aanstormende politieagenten. De bijzonderheden kan ik u niet vertellen, want ik was half be zwijmd door den schrik en niet (dus ook niet wanneer de trein eventueele vertraging heeft in te halen) met grooter snelheid dan 75 K. M. per uur gereden mag worden. Het Hoofdbestuur van de Ned. Ver. van spoor- en tramwegper soneel heeft, meldt de „N. R. Ct", den volgenden brief aan den personeelraad verzonden Zooals de personeelraad wel in de couranten zal hebben ge lezen, heeft de Minister van Waterstraat ons verzoek afgewe zen om een vertegenwoordiger te mogen toevoegen aan de commissie van onderzoek naar Ingezonden Mededeeling. is gcadkocp, voedzaam en gezond,mits gebakk. m. DrOefker's een voor direct gebruik gereed Gistpoeder. Backin vervangt de Gist. Met Backin rijst het deeg onder het bakken. 125 gr beter f 0.35 marg.. f 0.15 125 gr. suikerca. 0.07 3 eieren0.1S 200 gr, tarwebloem ..ca. 0.17 1 pakje Dr. Oetker s Backin 0.07l/g liter melk0.04 - 750 gr. geschilde "appelen ca. 0.1S f 0,86 Bereiding: Men roere boter en suiker tot room en voege na elkaar de eierdooiers, hel met Backin vermengde tfleel en zooveel koude melk erbij, dat men een kloritenvrij deeg krijgt. Daarna rocrc mes het stijfgeklopte eiwit door de massa, en vuile er een ingevet" ten springvorm mede; trien belegge- het deeg met de geschilde in 6 stukke»gesneden appe* ien. bestrooiehetmet suikeren bakke het on" geveer ya uur. Inplnats van appelen kan men ook ontpitte pruimen nemen. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker. ca dat op elk pakje als Eenige Importeurs K. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. jj Vv'aav niet verkrijgbaar wende men zich circct tot deze Importeurs, die op aanvrage 5 ook een gratis«receptenboekje toezenden. in staat, een voet te verzetten. Ik weet alleen dat een der agenten, vermoedelijk omdat hij zelf aan gevallen werd, met zijn sabel op een der jongelui lossloeg, die als een bezetene kermde, en dat deze onmiddellijk voor mijn voe ten neerstortte, het gezicht mej bloed bedekt. Toen verloor ik het bewustzijn en ik kwam eerst weer bij kennis, toen mijn vrien den mij in een rijtuig naar huis gebracht hadden. Het moet, zooals ik al zeide, de herinne ring aan deze gruwelijke scèr.e geweest zijn, die mij straks bij de komst van de politie mijn bewustzijn deed verliezen". „Ik heb van dat nachtelijk op roer gelezen", bevestigde de commissaris hoffelijk. „En hef spijt mij oprecht, juffrouw, dat ik, door mijn begeleider in uni form, de aanleiding ben geweest tot uw nu zeer begrijpelijke on. steltenis. Wenscht u van c hulp van den dokter, die iedei oogenblik kan komen, ook nog gebruik te maken „Neen neen I Ik gevoel me weer heel goed. En ik heb verder geen anderen wensch als deze, om zoo spoedig mogelijk mijn reis voort te zetten. (Wordt vervolgd

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1