PlaalsBlijK Nwis, Binnenland. Rechtszaken. Qemenfcd Nieuws Buitenland. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN nam Woensdag 29 Sept 7.32 7 56 Donderdag 30 8.47 9,11 Vrijdag 1 Oct 10.12 10.36 Nieuwe Maan, Woensdag 6 Oct. nm. 10.33 '_üt*h4 wo'ir Rljwialan nnz. Woensdag 29 Sept. nam. 7.14 Donderdag 30 7.12 Vrijdag 1 Oct. 7.10, MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 27 Sept. Tarwe f 12 50-fl5.00 Rogge f 11.50-f 1200. Gerst f 9.00-f 11.00 Haver f 9.00-f 10.00 Bruine boonen f 15.00f 17. Maanzaad f37.00 f 39. Erwten (Schokkers),f 18.—f 30. Kroonerwten f 15.00—f21. Koolzaad f20.00 f21. DANSVERBOD OP ZONDAG TE AMSTERDAM. De Burgemeester van Amster dam heeft bepaald dat voortaan op Zondag te Amsterdam niet meer gedanst mag worden. In ,de Tel." worpt daartegen in een reeks artikelen fel opge komen en er op gewezen dat Amsterdam als wereldstad zich in de oogen van het buitenland belachelijk maakt en het blad hoopt dat de burgemeester als nog op zijn besluit zal terug komen. Uit een enquête door het blad ingesteld blijkt dat zelfs te Lon den op Zondag gedanst worden en ook te Genève, de stad van Calvijn Breskens. De aangekon digde vertooningen van „De tien Geboden" hebben veel bezoek gelokt", wat trouwens niet anders kon. In 14 acten, in plaats van 10, ontrolde zich voor onze oogen de onderdrukking der Israëlieten door de Egyptenaren met al haar gevolgen. Prachtig in één woord was dat gedeelte, waar de zee zich scheidt, om het volk van Israël een doortocht te geven. Wij zien de aanbidding van het Gouden kalf, als Mozes op den berg de „Steenen Tafelen" met de Tien Geboden in ontvangst neemt. En plotseling worden we over gebracht naar de moderne tijd en zien dan de eindelooze macht der Tien Geboden over den mensch en zijn handelingen. De strekking van dit tweede deel is: wie de Tien Geboden met voeten treedt, wordt onvermijdelijk ge straft. De heer Crince heeft met zijn openingsfilm alle eer ingelegd. Bre&kens. Op Zaterdag 2 October a.s., des voormiddags te 10 uur, zal door de N. V. Brand- spuitenfabriek voorheen A. Bik kers en Zoon een demonstratie worden gegeven in onze gemeente met een Ford-automobiel-motor brandspuit, voorzien van rotee- rende pomp met een capaciteit van plm. 800 Liter per minuut. Breskens, Door den Minis ter van Financiën is omtrent de vergoeding door de gemeente voor het plaatsen van een muziek tent op het Spuiplein een zeer billijke regeling vastgesteld. Met zekerheid kan dan ook worden medegedeeld, dat de kiosk aldaar zal worden geplaatst en dat met de werkzaamheden al spoedig een aanvang zal worden genomen. Waterlamdkerkjs. Tot lid van den Gemeenteraad alhier is benoemd de heer R. Boeije, in plaats van den heer Iz. Contant, die in Sept. overleden is. Sohnondijkc. De te hou den verloting ten bate van het te stichten T. B. C.-fonds is door omstandigheden tot half Novem ber uitgesteld. Schao rtdijkeBij één der wedvluchten der Schoondijksche ConCoursverzendingsbond schijnt met één der constateurs fraude te zijn gepleegd. De zaak is in handen der politie gesteld. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 24 Sept. De volgende zaken werden behandeld L. J, P. G35 j., koopman te Ter Neuzen, werd ten laste ge legd dat hij zijn vaartuig de „Zeeleeuw" in het kanaal had laten liggen, zonder toestemming van den havenmeester of een ander ambtenaar van den Water staat. Door den Kantonrechter te Ter Neuzen was hij deswege veroordeeld tot f 100 boete of 10 dagen hechtenis. De veroordeelde was daartegen in hooger beroep gekomen. Eisch vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter, f50 of 50 d. hecht. C. Th., 40 j., werkman te Stekene, werd beklaagd dat hij op 2 Augustus te Axel toen de opperwachtmeester v. H. en de opsporingsambtenaar v. d. M. hem toeriepen halt te houden met zijn rijwiel, waarmede hij zonder licht reed op den open baren weg, niet aan die vorde ring heeft voldaan. Eisch f 15 of 15 d. hechtenis. Rijwieldiefstallen A. C' M. 40 j., timmerman te Haarlem en Th 38 j., schoenmaker te Breda, beiden gedetineerd te Middelburg werden ten laste gelegd dat zij in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus te zamen en in veree- niging hebben weggenomen a. te Schore2 rijwielen, toe- behoorende aan G. d P. en M. in 't A. b. te Kapelle1 rijwiel, toe- behoorende aan J. S., welk rij wiel zij onder hun bereik hebben gebracht, door een raampje stuk te slaan en naar binnen te klim men c. te Kloetinge: een rijwiel toebehoorende aan B. D. voor beide verdachten bij herhaling gepleegd. Eisch ieder 7 jaar gev. straf met aftrek van het voorarrest. J. P. L., 23 j., smid te Eind hoven, gedetineerd werd beklaagd dat hij op 16 Augustus heeft weggenomen een rijwiel, toe behoorende aan J. B te Vrouwe polder 2e te Middelburg een rijwiel toebehoorende aan S B.; 3e te 's Heer Arendskerkeeen rijwiel, toebehoorende aan C. G. Eisch 6 maanden gev. straf met aftrek voorarrest. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. POSTBESTELLING TE SCHOONDIJKE. Met een tusschenruimte van meestal 12 uur ontvang ik ge woonlijk mijn dagelijksche post; 's morgens en 's avonds kwart voor tienen. Bij hooge(?) uit zondering wordt dit 's avonds kwart over 10, ook wel half 11. Verder afwonenden, waaronder enkele zakenmenschen moeten hun geduld nog langer op de proef stellen. De middagbestelling, die den avonddienst aanmerkelijk zou verlichten, schijnt hier geen reden van bestaan te hebben, zoodat, om aan gerechtvaardigde be zwaren van vele inwoners te gemoet te komen, de inlassching van een hulpdienst 's avonds geen overdreven weelde zou zijn. Bezuinigen is te billijken, maar mag niet plaats hebben tot on gerief van 't publiek. Hopende, in den geest van de Kerkstraatbewoners geschreven te hebben, en dat mijn artikel zoo noodlg moge aanleiding geven tot het voeren van een actie tot ver betering, teekent Hoogachtend, Uw dw. F. H. OD1NK. INGEZONDEN STUK E. DE WISPELAERE, Wethouder van Aardenburg. Onze verslaggever te Aarden burg, wien wij het betreffende stuk toezonden, schrijft ons; „De handteekening van de copie is niet van den Heer de Wispelaere. Hierbij voeg ik de echte handteekening. Het handschrift is evenmin van hem, doch is door een drietal personen onafhankelijk van elkaar direct herkend. (Het is ook niet van een familielid van Mijnheer W.) Binnenkort hoop ik U een paar foliovellen te kunnen toezenden met het zelfde handschrift geschreven. U kunt dan zelf Uw conclusie trekken Noot van de Redactie. Wij laten bovenstaande nog voor rekening van onzen verslaggever, en zullen inmiddels het onderzoek voort zetten. Evenwel kunnen wij ook als zeker vaststellen, dat de hand- teekeningen niet met elkaar over eenstemmen. SCHEEPSBOUW. Door den Scheepsmakelaar P. A. van Bouchaute te Terneuzen, is voor rekening van den heer J. van der Graaf te Sliedrecht, opdracht gegeven aan de Firma J. Smit en Zoon, Scheepsbouwers te Foxhol, tot het bouwen van een motorvrachtboot groot 255 ton, afmetingen36 X 6,30 X 2,10 M De vootrstuwingskracht zal wor den ontwikkeld door een 80 P. K. 2 cyl. Hollandiamotor van N. V. Smit en Co's Machinefabriek te Kinderdijk. DE TYPHUS IN BREDA. Het aantal typhusgevallen in Breda en omstreken is van 8 tot 60 gevallen gestegen. Ook in het centrum der gemeenten Breda zijn eenige gevallen geconstateerd De gezondheidscommissie komt Woensdag weer bijeen. Dinsdag middag zal in de vergadering van Burg. en Weth. beslist wor den over het al dan niet doorgaan van de Bredasche kermis. Wan neer deze, hetgeen waarschijnlijk is, niet doorgaat, dan zal dit een schadepost beteekenen voor de gemeente van f 30.000. Te Princenhage is het aantal typhusgevallen gestegen van 21 25. Dit getal is bij de 60 hier boven genoemd getal inbegrepen. Een 17-jarig meisje ligt doodelijk ziek. GEVAARLIJKE PRACTIJKEN. Twee broeders uit De Bilt, resp. 32 en 24 jaar oud, hadden aldaar opgericht de Mij Ned. Exploita tie van Sigarenmagazijnen .Con cordia". Zij plaatsen advertenties, waarin filiaalhouders werden ge vraagd voor te openen winkels tegen een borgstelling van f 1000. Van twaalf personen namen zij een dergelijk bedrag in ontvangst, Te Rotterdam, Den Haag en Hil versum werden winkels geopend, hoewel de zaak niet veel kapi taal had. De zaken werden ge dreven met het geld, dat de fili aalhouders gestort hadden Ver schillende filiaalhouders hadden wel gestort, maar hadden nog steeds geen plaats bekomen. De sigaren waren grootendeels af komstig van de firma Swane te Waalre, die ze in consignatie gaf. Op de huizen, die voor de zaken gehuurd werden, was geen cent huur betaald. Eenigen tijd geleden is het ge lukt beide personen failliet ver klaard te krijgen wegens een vor dering van f 3000, die de firma op hen had. Voor dien tijd was' het de centrale recherche nooit mogen gelukken vat op hen te krijgen, maar thans is het waar schijnlijk mogelijk hen wegens verschillende hunner daden ter verantwoording te roepen. Ze zijn te De Bilt gearresteerd, naar Rot terdam overgebracht en vandaar in verband met het faillissement weer naar Utrecht. HAGELSTORMEN IN ENGELAND. De temperatuur is Zondag scherp gedaald. Zij was 55 gr. tegen 88 gr den vorigen Zondag. Verschillende deelen van Enge land zijn door hagelstormen ge teisterd. Het rivierstoomschip „Windsor Castle" is in de Theems gestrand* EEN DRAMA. In het Belgische dorp Racour heeft zich een drama afgespeeld. Aldaar werd namelijk een inbre ker, die zich van kerksieraden meester wilde maken, door den pastoor met een revolverschot gedood. Omdat Dinsdag de deken Van Landen een bezoek aan de kerk te Racour zou brengen, reinigde de pastoor de altaarsieraden en een kelk, uit het jaar 1371 da teerend, zulks met behulp van zijn dienstbode Tegen halftwaalf was het werk ten einde, waarna de pastoor de voorwerpen van waarde wegsloot in een brandkast, die zich in zijn studeervertrek bevond, dat op den tuin uitzag. De geestelijke begaf zich vervolgens ter ruste, doch tegen middernacht schrok hij wakker door het geluid van voetstappen in den tuin. Hij sprong uit zijn bed, stak zijn revolver bij zich en ging naar het venster. Daar gekomen, zag hij licht in zijn studeerkamer. Meenende, dat een inbreker trach- te binnen te dringen, richtte de geestelijke zijn wapen naar den grond en loste een schot, dat vreemd genoeg doel trof De inbreker werd in het hoofd ge troffen en was onmiddelijk een lijk. Er werd geen enkel iden titeitsbewijs op den man gevon den. Zijn portefeuille bevat wel het merk van een winkel te Tirlemont en zijn horloge draagt de inscriptie „Bosman". BRUTAAL. Zaterdagmiddag om drie uur, derhalve op klaarlichten dag, werd door tot dusverre onbekend gebleven misdadigets in de Tau- entzinstrasse te Berlijn een ju weüerswinkel overvallen en leeg geplunderd. De bandieten hiel den de verkoopers met de gela den revolver in bedwang. Zij plunderden de étalage, waarbij hunne paarlen en diamanten ter waarde van 150.000 mark in handen vielen. Daarna staken zij eenige voet zoekers af. die met een gewel digen knal ontploften. In de hierdoor ontstane verwarring slaagden de boeven er met de revolver in de vuist in, om langs de Tauentzinstrasse het „Kanf- haus des Westens" te bereiken, waar zij onder het publiek ver dwenen. Onmiddellijk werd het warenhuis door 'n sterke politie macht omsingeld, doch van de misdadigers was geen spoor meer te ontdekken. De politie heeft op hun opsporing een premie van 10.000 mark gesteld. Men ver moedt, dat de bandieten tot een internationale dievenbende be- hooren. GOED AFOELOOPEN. Na de laatste voorstelling maakte een circus op het kermisplein van Saint-Amand bij Rijssel toebe reidselen om te vertrekken. Een bediende liet door een verkeerde beweging de kooien van tien leeuwen en leeuwinnen en van een tijger open; de dieren ont snapten. Men kan zich inbeelden welke paniek deze onvriendelijke be zoekers veroorzaakten onder de bevolking. Een der dieren sprong door het raam eener spekslage rij en nam een mooi deel van den voorraad weg. Een tweede kwam in een hoedenmagazijn te recht, en een ander in een ijzer winkel en een tijger bood zich als gast aan in een tuin van de Place d'Armes. Na een zenuwachtige jacht konden de temmers samen met het personeel van het circus de dieren naar hun kooien terug brengen. Twee bedienden van het circus werden licht gekwetst. EEN STAD DOOR BANDIETEN GEPLUNDERD. Uit Shanghai wordt gemeld dat volgens het blad „China Press" de stad Sjekitsjen in de provincie Houan door bandieten geplunderd is. Duizend inwoners werden vermoord en 100 personen wer den door de bandieten als ge vangenen meegevoerd. EEN CYCLOON IN BRAZILIË. Volgens een telegram uit Bue nos Ayrs aan de „Matin" heeft een cycloon de stad Itambe ge heel verwoest. Tweehonderd lij ken zijn reeds vanonder de puin hopen te voorschijn gehaald. Zeouwsoh- Viaamsch hoekje, Een bekend Cadzandenaar schrijft ons De menschen veranderen mie d'n tied mee. 'k Aan d'r vroeger nwoit an gedocht, da'k bievoor- bild nog stikjes in de krante zou schrieven. In toch doen 'k da noe. Aljinne maa om nie con servatief te liekenen, wan die schellen ze zwo lilluk uut, da je om je fassoen wè mie de nieuwere richting mee moe gaan. Vroeger lieten me ieder durp maa in z'n sop gaar koken. Da gaa noe nie mji. 't Verkjir is zwo toegeno men dè je je wè mie een ander moe bemoeien. In daarom wou 'k wè vragen, of je nie 'n plekje over eit om noe én dan is iets op te nemen, daa zién zwovee diengen, die nog verbeterd kun nen worren as 't er is op gewezen wordt. Zaken dus van algemjin belang, waarin nie aljin alles wor af gekeurd, maa waa oek de weg toe verbetering wor aangewezen. Om een voorbjild te geven, In Errenburg gaa 't nie, zooas 't moe gaan. Ze kammen mekare af in veder niks. Ieder dienkt, dat ie geliek eit in kom voo z'n recht op. Maa de maniere waarop da soms gebeurt, deug nie. Her rie èn me a genoeg had. Waar om geeft 't er is gjinjin 'n weg om goeie vrinnen te worren. Ik bin nie mie de toestanden daa op d' wogte, anders deej ik 't. Misschien elp m'n schrie ven wè om 't die kant op te kriegen. Dan zou 'k me voo m'n moeite ruum beloond achten, 'k Woppen dad 'n ander oek is z'n mjinnieng over m'n voorstel za geven. BIJSCHRIFT VAN DE REDACTIE Met genoegen hebben wij het voorstel van den geachten in zender gelezen en het schrijven gaarne een plaatsje gegeven. Dergelijke stukjes kunnen niet anders dan ons „landje" ten goede komen en wij hopen, dat velen zullen medewerken, om het bovengenoemde plan te ver wezenlijken We stellen echter aan inzendingen de volgende voorwaarden a. het onderwerp moet zuiver zakelijk behandeld worden. b. elk stuk wordt zonder onder- teekening geplaatst. c. het mag niet te lang wor den. d. wij behouden ons het recht eventueeie wijzigingen aan te brengen of het stuk te bekorten. Het spreekt vanzelf, dat men niet verplicht is, Cadzandsche taal te schrijven. EEN AAP STATIONSKLERK. Toen Woensdagmorgen pas sagiers aan het loket van het viaductstation van Crystal Pala- ge kwamen om een spoorkaartje, vonden zij naar niet den gewoon lijk vriendelijk glimlachenden en hoffelijken klerk, maar een zwaar- behaarden, grimassen-trekkenden baviaan. Dit heerschap was er in geslaagd, om op weg naar het Crystal Palace, waar een kleine menagarie wordt gehouden, aan het station uit de kooi, waarvan hij den bodem had ingetrapt, te ontsnappen en was na een zwerftocht in het ka.ir- jeskantoor beland, waar de klerk niet wist hoe gauw hij weg moest komen. De baviaan tracht te de taak van zijn voorganger over te nemen door tickets aan de wachtende passagiers toe te werpen, natuurlijk zonder be paald te letten op het traject dat zij wenschten. Maar inplaats van de verschuldigde vracht te incasseeren, wierp hij ook nog de gelden, die zich netjes in rolletjes opgestapeld in de kas bevonden, aan de reizigers toe. Toen het heerschap daarvan genoeg had, ging hij genoegelijk op de spoorkaartjes zitten klui ven, waarvan hij er een aantal zou hebben verorberd. De stationschef, die iets later op het tooneel verscheen, greep onmiddellijk in om een eind te maken aan de grap. Hij sloot de deur van het loket, zond de reizigers zonder kaartje naar hun treinen, waar zij de vracht voof dezen keer konden betalen en schelde het Crystal Palace op»

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2