ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN IS Schoolartsen ten platten lande. "IjüiiItxxmT Bijtijds Gered. Bij Scheren Posterijen. De lepenziekte. COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 6 .-co jpo-:. 11,40 Ad vertentleprljs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Oruklser-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TNo.'2T breskens Postgiro 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 35e jaargang Woensdag 29 S ptember 1926 Nummer 3163 GRATIS verzekering gulden bij levens- ja* gld. bij dood ptt gld. bij verlies »a gld. bij ver- ii gld. bij ver- air gld. bij ver voor de abonné's tegen VMn lange ongeschikt- InH door 7h van een nM lies van een 4[J lies van een /h lies van een ongelukken voor: WWW heid tot werken. AWW een ongeluk. hand of Voet. oog. duim. wijsvinger. De risico vin bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ougevallen-Verzekering-Maatschappij Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. in de meeste, zoo niet in alle steden heett men een schoolarts, die in vele gevallen ai zijn tijd aan de scholen wijdt en geen practijk daarbuiten heeft. Zijn werk vindt al meer waardeering. Door zijn onderzoek worden ou ders tijdig gewaarschuwd en wordt menig kwaad: vergroeiing, bloedarmoede, slecht gezicht, ge hoor, gebit enz aangepakt, terwijl men er anders niet op lette, soms zelfs niet eens kende. Ook voor vele dorpsscholen heeft men tegenwoordig school artsen, die bij hun gewone prak tijk gewoonlijk tegen een kleine vergoeding ook de scholen moe ten bezoeken, in vele gevallen maken zij èn om het gebrek aan tijd èn om de slechte bezoldi ging daarvan niet veel werk. Als zij toch in de buurt van een school moeten zijn, loopen ze er even binnen, inspecteeren de kin deren vluchtig, vragen den mees ters, of zij ook iets bizonders bij de kinderen hebben opgemerkt, maar van een streng onderzoek komt gewoonlijk niet veel terecht. Een commissie, ingesteld door «Volksonderwijs, heeft indertijd een onderzoek ingesteld en een rapport uitgebracht over de bes te inrichting van het instituut schoolartsen ten platten lande. Een regeling en voorziening van het rijk hebben we voor- loopig niet te wachten Het rijk moet zuinig zijn en deze zaak zou veel geld kosten. De com missie raadt daarom samenwer king van gemeenten aan onder toezicht van het provinciaal be stuur. De schoolarts zal dus als werkkring eenige, vaak uitgestrek te, gemeenten moeten bezoeken van uit een centrum, waar hij gevestigd zal zijn. Hij moet school arts en anders niet zijn. Alleen zou men hem zoo noodig ook de de zorg voor tuberculosebestrij ding en de zuigelingenzorg kun nen opdragen. Volgens het rap port zou men hem met de zorg over 5000 a 6000 kinderen kun nen belasten. DOOR RE1NHOLD ORTMANN. En zorgt U ervoor dat onze bagage niet in den trein achter blijft. ,Ik zal er voor zorgen, ver trouwt u daar maar op I" zeide de beambte met een duidelijk merkbaren klank van sarcasme in zijn stem. Dames en heeren, wilt u die gang alstublieft even vrij maken Samen met Werner droeg hij de bewustelooze naar buiten, ter wijl de gendarme zich belastte met Magda s koffer en de bagage van den doctor. «Daar heen naar het stations gebouw beval hij kortaf. Reeds opende een spoorwegbeambte hem bereidwillig de deur van een localiteit. die veel op een soort bureau geleek. Boven den ingang was het opschrift „Spoor wegpolitie" te lezen. „Wij brengen uw vrouw in het Vertrek hier naast", regelde de beambte. ,Zoo hier op de bank ligt zij voorloopig gemak- De gedachte is ongetwijfeld uitstekend. Enkele gemeenten gezamenlijk zullen de uitgaven voor salaris, auto en als hulp een verpleegster wel kunnen dragen. Én op die manier krijgen ze een schoolarts, die ernst van zijn werk kan maken en de zegeningen van het instituut der schoolartsen ook aan het platte land verzekeren. Alleen lijkt, wil men den arts niet te zwaar be lasten en daardoor zijn werk doeltreffend maken, het aantal kinderen, waarover men hem zijn zorg wil laten uitstrekken, wel wat groot, 't is waar, al die 5000 a 6000 kinderen zullen niet ieder jaar weer nauwkeurig on derzocht behoeven te worden Zoo'n onderzoek kost minstens een half uur per kind. Maar er zullen heel wat verdachte geval len onder zijn, die de schoolarts in het oog moet houden. En bovendien is het van belang, dat hij ieder jaar de kinderen, als ze eens volledig gekeurd zijn, nog eens nagaat. Hij zal veel werk hebben van zijn correspon dentie met de ouders en auto riteiten en van ieder onderzoek een rapportje moeten maken Het reizen zal hem veel tijd nemen. Bovendien gaan er door vacan- ties enz. ieder jaar een kleine honderd dagen af, waarop hij geen scholen zal kunnen bdzoe- ken. En waar het werk van den schoolarts rustig gedaan moet worden, wil het succes hebben, brengt men door den arts over te belasten, de waarde van het geheele instituut in gevaar. Wan neer men werkelijk een nieuwe, doeltreffende regeling wil invoe ren, zal het zaak zijn, daarmee rekening te houden. Door al te groote schrielheid zou men een regeling scheppen, die tenslotte Ingezonden Mededeeling. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos30, Tube 80ctPUHOIa kelijk genoeg. Agent tele- phoneer even om een dokter, en zorg voor de een of andere vrou welijke persoon, die de arrestante kan helpen. Bericht in de eerste plaats echter aan den stations chef, dat het vertrek van den trein voor ons niet verder uit gesteld behoeft te worden". «Tot uw orders, commissaris!" antwoordde de reusachtig lange agent in stramme houding, en stapte de deur uit. De commis saris echter richtte zich weer tot Werner, die als radeloos zijn blikken niet van Magda afwendde, die daar roerloos met gesloten oogen lag uitgestrekt. „Laat u haar maar met rust, mijnheer LeisznerEn volgt u mij in mijn privé-kantoor 1 Ik denk, dat wij nog wel een paar hartige woordjes met elkander te bespreken zullen hebben". Opnieuw barstte de privaat docent in woede uit. „Dat denk ik ook wel. Wat, voor den duivel, bezielt u eigen lijk Hoe durft u zoo tegen mij te spreken En hoe komt u er bij om mij Liszner te noemen ik ben de privaatdocent Dr Wer ner Marold. En die dame is niet mijn vrouw, maar een zekere juffrouw Magda Seyfried, voor wie toch niet de uitwerking heeft, die men ervan hoopt en dus tenslotte de kosten ook nutteloos maakt. In verband met de wijzigin gen, welke met ingang van 1 Oc tober in de posttaiievqn worden gebracht, wordt in het bijzonder de aandacht op het navolgende gevestigd: Het port der briefkaarten in het binnenlandsch verkeer en in het grensverkeer met België en Duitschland is verlaagd tot 5 cent. Voorhanden briefkaarten van 7'/ï cent kunnen in de maand October met verrekening van het prijsverschil worden ingewisseld tegen briefkaarten van 5 cent. Het port der postpakketten in het binnenlandsch verkeer is ge bracht voor pakketten van niet meer dan 1 kg. op 30 cent, boven 1 t m 3 kg. op 40 cent en boven 3 t m 5 kg. op 50 cent. Het recht wegens expressebe stelling in het binnenlandsch ver keer is verlaagd voor briefpost zendingen tot 20 cent, voor post pakketten tot 30 cent. Voor de verzending naar Ne- derlandsch lndië, Suriname en Curasao, zoowel pti landmadals per zeepost, is het port vastge steld voor: brieven t, m 20 gram op 10 cent en voor elk volgend gewicht van 20 gram op 5 cent. Voor briefkaarten op 5 cent. Brieven en briefkaarten voor Nederlandsch lndië, Suriname en Curasao, worden voortaan steeds per landmail verzonden, tenzij blijkens de aanwijzing „zeepost", rechtstreeks" e. d. rechtstreeksche verzending over zee bepaaldelijk wordt verlangd. Niet periodieke gedrukte stuk ken, welke ongeadresseerd wor den verzonden met de bedoeling, dat deze stukken huis aan huis worden besteld, behoeven voor taan slechts, bij tenminste 100 met elkander overeenstemmende exemplaren gelijktijdig ten kan tore te worden aangeboden. Gedrukte stukken in den vorm ik overigens elke verantwoording op mij neem". Zonder zich door deze woe dende woorden van den veront waardigde ook maar in 't minst gekrenkt of uit het veld geslagen te toonen, wees de commissaris nogmaals naar de deur van het aangrenzende vertrek. „Mag ik u verzoeken, doctor? Voorloopig zult u er zich wel in moeten schikken, mijn bevelen op te volgen". Daar er op dit oogenblik een andere vrouw, die een zeer be trouwbaren indruk maakte, binnen kwam om de bewustelooze te helpen, totdat de dokter kwam, zag Werner van verdere tegen spraak af en volgde den com missaris naar zijn privé-vertrek, waarvan deze de deur achter zicli dichttrok. Hier echter verzocht Werner des te nadrukkelijker om een verklaring van den onge- hoorden en door niets gemoti- veerden aanslag op zijn vrijheid. De commissaris keek hem een paar seconden met doorboienden blik strak aan, alvorens hij ant woordde „Gij blijft dus bij uw bewering, een zekere doctor Marold en van beroep privaatdocent te zijn Zijt gij in staal uw identiteit te bewijzen?" van periodieke uitgaven, welke tenminste éénmaal per maand wordeh verzonden, kunnen voort aan bij abonnement worden ge frankeerd zonder te zijn afge bundeld; korting op het port der stukken wordt in dat geval niet verleend. In het verkeer met Neder landsch lndië. Suriname en Cu rasao per zeepost is het port der nieuwsbladen en bijvoegsels in den zin der Postwet, indien frankeering geschiedt bij abon nement, gelijk aan dat der bij abonnement gefrankeerde nieuws bladen in het binnenlandsch ver keer. Het recht van verzekering voor brieven en doosjes met aange geven waarde naar Nederlandsch lndië, Suriname en Curacao, ook bij verzending per landmail, be draagt 5 cent per f 150 of gedeel te van f 150. Er zal worden uitgegeven een nieuwe tarieftabel en een nieuw tariefboekje. Van af 27 Septem ber a. s zijn de tabel en het boek je respectievelijk tegen den prijs van f 0,05 en f 0,10 verkrijgbaar aan het hoofdpostkantoor en aan de wijkkantoren. Op dit oogenblik staan op zeer vele plaatsen in ons land doode of stervende iepeboomen. In de meeste gevallen is de zoo genaamde iepenziekte oorzaak van dit afsterven, terwijl iepen- spintkevers veelal het proces verhaast hebben. Zooals bekend is, staan juist de kwijnende boomen aan aantasting door spintkevers bloot. De iepenziekte nu heeft het aantal kwijnende boomen sinds eenige jaren zeer doen toenemen, hetgeen hier en daar buitengewone vermeerdering van de iepenspintkevers tenge volge heeft gehad. Het is nog niet bekend, of, en zoo ja, op welke wijze de door iepenziekte aangetaste boomen andere kun nen besmetten; wel is bekend, dat in vrij sterke mate door iepenspintkevers aangetaste boo- Zeker I Ik reis nooit zon der voldoende legitimatiebewij zen. Hier is mijn pas en hier een verklaring geschreven door de administratie der posterijen in mijn woonplaats, waarop zelfs, zooals u ziet, mijn portret ge plakt is. Deze bewijzen moeten u toch onvoorwaardelijk over tuigen". De commissaris, wiens zeker heid nu toch eenigszins aan het wankelen werd gebracht nam de papieren in ontvangst en begon ze zeer nauwkeurig te bestudee- ren, terwijl hij de persoons beschrijving voortdurend verge leek met het uiterlijk van den voor hem staanden „arrestant". Het duurde lang, eer hij het met zich zelf eens scheen te zijn over het resultaat van die vergelijking; ineens echter veranderde hij geheel van houding. „Die legitimatiebewijzen zijn zonder twijfel in orde", zeide hij zeer beleefd. En wanneer uw arrestatie inderdaad op grond van een zeer betreurenswaardig misverstand geschiedde, dan kan ik mij uw opwinding heel goed voorstellen. Ik zal u natuurlijk verhalen, wat mij aanleiding tot uw arrestatie gaf. Maar ik ver zoek u eerst nog als een be slissend overtuigingsstuk om nog men een gevaar voor de gezonde iepen vormen. In verband hiermede achten ondergeteekenden het van belang voor het behoud van nu nog gezonde of slechts in lichten graad aangetaste iepenboomen, dat in den komenden winter alle doode boomen worden gerooid, alsmede die exemplaren, welke zoo sterk kwijnen, dat herstel ervan uitgesloten mag worden geacht, benevens de zichtbaar door iepenziekte aangetaste boo men, waarop tevens de iepen- spintkever in vrij sterke mate voorkomt. De gerooide, door iepenspintkevers aangetaste boo men, dienen te worden ontschorst, tenzij ze dadelijk na de velling worden vervoerd naar plaatsen, waar geen iepeboomen groeien. Ook kan men de boomen on der water bewaren. Daar op dit oogenblik de sterk kwijnende boomen gemakkelijk te herkennen zijn, vestigen onderge teekenden de aandacht van be langhebbenden op de wenschelijk- heid om die boomen nu te mer ken, opdat in den winter al wat opgeruimd moet worden, dadelijk herkend kan worden. Boomen, die nog slechts in lichten graad door de iepenziek te zijn aangetast, behooren nog niet te worden geveld In verband met het spintkevergevaar, moeten zij echter wel onder voortduren de controle blijven. Afdoende bestrijdingsmiddelen tegen de iepenziekte zijn ons niet bekend. Ook mangaansul- faat heeft zijne bruikbaarheid als zoodanig nog niet bewezen. Voor zoover de boomen eigen- dom zijn van publiekrechtelijke lichamen, alsmede van vereeni- gingen of stichtingen van alge meen nut, zij hier herinnerd aan de in art. 7 3e lid, der Bosch- wet 1922 verplichtend gestelde aangifte bij den eerst onderge- teekende van voorgenomen vei lingen op grond van het bepaal de in art. 7, 3e lid, van de Bosch- wet 1922. De directeur van het staats- boschbeheer. E. D. VAN DISSEL. een of andere verdere bekrach tiging van uw identiteit. U hebt waarschijnlijk wel eenige aan uw persoon gerichte brieven bij u een paar visitekaartjes of iets dergelijks Zonder zich te bezinnen*nam Werner den sleutel van zijn reis- tasch uit zijn portemonnaie te .voorschijn, opende die en legde een paar brieven, die nog in de omslagen staken voor den com missaris op tafel. Ditmaal was de ambtenaar van politie al heel spoedig gereed met z n onderzoek, en met een beleefde buiging gaf hij Werner de brieven terug. Er blijft mij nu niets anders j over, dan u mijn verontschuldi gingen aan te bieden voor de fatale vergissing, die ik begaan heb, doctor I en u mede te deelen, wat hiervan de oorzaak is geweest. Ongeveer twintig mi nuten geleden ontving ik een dringend diensttelegram van de Münchener politie met de op dracht, den exprestrein Innsbrück- Verona te doorzoeken en twee misdadigers te arresteeren. Het gaat hier om een zekeren Robert Leiszner en zijn vrouw, wier'sig- nalement reeds sinds eergisteren in mijn bezit is: Misschien hebt u in de couranten over het geva! gelezen (Wordt vervolgd.''

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1