ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN tno.'2°n breskens p°»,1f9r0 De Troonrede. Tesi, Bijtijds Gered. Het Belgiscli-Nederl. verdrag. Uw Hoofdhuid BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden i 1.25 franco y. poit 11,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Medeó. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM-BLIEK Abonneraents-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 85e Jaargang Zaterdag 25 September 1926 Nummer 3162 GRATIS verzekering aata gulden bij levens- gld. bij dood gld. bij verlies pa gld. bij ver- rt gld. bij ver- aar gld. bij ver- ze gld. bij verlies voor de abonné's tegen VMM lange ongeschikt- 1[][] door /h van een nN lies van een 41] lies van een /h lies van een IN van eiken ongelukken voorwWU heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Dinsdagmiddag werd de zitting der Staten Generaal door H. M. de Koningin geopend met de volgende rede: In Uw midden verkeerend, le den van de Staten Generaal, verheug ik mij, dat de toestand van ons volk in menig opzicht tot dankbaarheid stemt, al ont breken de schaduwen niet. Niet dan zeer geleidelijk volstrekt zich het economisch herstel. Inzinkin gen blijven daarbij niet achter wege. Handel en nijverheid, even als een deel der scheepvaart, ondervinden nog steeds de ongunst der tijden. De onstand vastige waarde der munteenheid in verschillende landen vertraagt de gezondmaking van het inter nationaal ruilverkeer. De land- en tuinbouw wordt in verschillende van zijn takken bedreigd door ongewone, naar gehoopt mag worden tijdelijke, belemmeringen in den afzet van zijn producten elders. Er wordt met kracht naar gestreefd dit euvel een einde te doen nemen. Sedert ik de laatste maal in Uw midden verkeerde, is een ernstige beproeving over een deel van ons land gekomen. Een vriendelijke zonnestraal is in dit leed gevallen door de groote deelneming in het lot der slacht offers, die zich in wijden kring, in woord en daad heeft geopen baard. Deze uiting van nationale saamhoorigheid heeft mij het dankbaarheid vervuld, evenzeer als de toewijding, zoowel van burgerzijde als door het perso neel van land- en zeemacht in de ure van het gevaar betoond. De financieele toestand van het land blijft voordurend nog zorg eischen. Verlichting van de lasten, op de bevolking gelegd, is een onmisbare voorwaarde voor een duurzame verbetering van den economischen toestand en is slechts mogelijk bij een zuinig beheer. Op politiek gebied zal, in af wachting van het herstel van normale verhoudingen, de lijn, 7. DOOR RE1NHOLD ORTMANN. Maar waar is bij dat alles het door u gebrachte offer, waaraan gij mij wilt doen gelooven?" Hij was in het vuur van zijn rede bijna heftig geworden. Mag- da veranderde echter niet van houding, alleen lachte zij even zacht en kirrend. Het was dat zelfde lachje van vroeger, dat hem zoo dikwijls betooverd had, en zooals hij het nooit van een andere vrouw had gehoord. .Is dat uw antwoord vroeg hij. Ik begrijp u niet. Schept u er ook nu nog behagen in, u vroolijk over mij te maken .Neen neen zeker niet I Maar zoudt u soms liever willen, dat ik nu nog verdriet had, omdat mijn opzet zoo goed Is geslaagd lk bid u, Wer ner, verlang dat niet van mij. Ik heb er heusch tranen genoeg om vergoten''. In koortsachtige opwinding boog hij zich over den koffer naar haar toe. in den lood van het achterlig gende zittingsjaar uitgestippeld, blijven gevolgd. De betrekkingen, welke wij met de andere mogendheded onder houden, zijn van den meest vriendschappeiijken aard. Het verheugt mij, dat de Volkenbond door de toetreding van Duitsch- land, aan beteekenis heeft ge wonnen. Met verschillende mogendheden worden besprekingen gevoerd over het sluiten van arbitrage en verzoeningsverdragen. Naast de in den loop van dit jaar aangekondigde maatregelen en wetsvoorstellen worden nog eenige andere voorbereid. Daar toe behooren: voorzieningen op het gebied der justitie wetgeving; een wijziging van de Provin ciale wet; een partieele herziening van de wettelijke bepalingen op de forensen; een wettelijke regeling van het handelsonderwijs, Voorstellen tot het wegnemen van enkele onnoodige beperkin gen van de vrijheid op het gebied van het lager onderwijs, zullen u binnenkort bereiken. Een wetsontwerp zal worden ingediend ten einde de niet bin nen het Rijk wonende Nederlan ders, die daarvoor in aanmerking komen, naar billijke regelen te doen bijdragen in de inkomsten-, vermogens- en verdedigingsbe lastingen, en de nalatenschappen van dezelfde personen te betrek ken in de successiebelasting. Tot bevordering van het be houd van natuurschoon, zal u een voorstel worden aangeboden om zekere fiscale verzachtingen te verbinden aan eene vrijwillige beperking van het beschikkings recht over bepaalde landelijke eigendommen. Voorstellen zullen worden ge daan tot wijziging en aanvulling onzer sociale wetgeving ten einde te geraken tot ratificatie van sommige ontwerp verdragen der internationale organisatie van den arbeid. Invoering der Ziektewet ligt in Magda wat beteekent dat Gij kunt er geen belang bij hebben, mij voor te liegen comedie voor mij te spelen. Dat uw opzet zoo goed slaagde wat wilt ge daarmee zeggen .Zoudt u mij dan zoo gemak kelijk en zoo zonder strijd heb ben opgegeven, wanneer ik u niet als 't ware daartoe gedwon gen had, door uw eergevoel als man doodelijk'te kwetsen? En dat juist dat was het, wat ik beoogd, had. Ik was tot het smartelijke inzicht gekomen, dat ik uw. geluk in den weg stond en dat u, om vooruit te komen, mij eerst op moest geven Is dat werkelijk zoo moeilijk te begrijpen Een langgerekt gefluit van de locomotief weerklonk bij haSf laatste vraag en de trein ver traagde zijn vaart. .Magda 1" riep Werner, terwijl hij zijn hand naar haar uitstrekte. Zij sprong echter op 't zelfde oogenblik overeind en wendde zich met een snelle beweging naar de smalle deuropening. De trein kwam met een korten ruk tot stilstand en op het perron galmden de conducteurs in alle toonaarden; „Rosenheim I - Eén minuut oponthoud". Aan het andere einde van den het voornemen nadat deze ge wijzigd zal zijn, dn het bijzonder in dien zin, dat meer plaats wordt ingeruimd aan voorzienin gen welke uit het maatschappelijk leven opkomen. De droevige ramp die Neder- landsch-Indië heeft getroffen, heeft mij met deernis vervuld. De ge voelens, die ook daarbij ve'en tot leniging van nood hebben bewogen, waren mij een oorzaak van blijdschap. De steun, in donkere dagen wederzijds ver leend, heeft den band tusschen het moederland en Nederlandsch- lndië versterkt. In het aanstaande voorjaar zal de nieuwe Indische Staatsregeling ten volle in werking treden. Het streven zal zijn de grootere zelf standigheid in inwendige aange legenheden, welke zij aan Neder- landsch-Indië geeft, zoo spoedig en zoo volledig mogelijk tot haar recht te doen komen. De ook in dit gebiedsdeel ter hand genomen welvaartspolitiek zal krachtig worden voortgezet inzonderheid ten bate van de inheemsche bevolking. De te verwachten opening van een derde inrichting van hooger onderwijs de medische Hooge- school te Batavia, zal van groot belang blijken voorde Geestelijke ontwikkeling van Indië. Suriname eischt nog steeds de bijzondere aandacht der Regee ring, al is eenige verbetering in den economischen toestand van dat gewest te bespeuren. In Cu rasao blijjt die toestand gunstig. Moge Gods milde Zegen op Uwen arbeid rusten! Ik verklaar de gewone zitting der Staten Generaal geopend. Ingezonden Mededeeling. MIJNHARDT'S Hoofdpijn Tabletten 60 ?t Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten wagon werd echter gelijktijdig een deur opengerukt en Werner meende het kletteren van een sabel te hooren. Onmiddellijk daarop klonk een diepe mannen stem, die op rustig bevelenden toon zeide „Ik ben ambtenaar van politie en ik verzoek de dames en hee- ren, hun plaatsen niet te ver laten". In begrijpelijke nieuwsgierig heid stond Werner Marold on danks dit zonderltnge verbod van zijn plaats op. Maar op hetzelfde oogenblik dat hij de verbindings gang uitstapte, waarin Magda eenige seconden te voren aan zijn blikken ontsnapt was, hoorde hij een doordringenden kreet. Terzelfder tijd voelde hij zich gevangen door twee zachte ar men, die hem hartstochtelijk om kneld hielden. „Ze komen 1 Ze komen 1" gilde zij in diepe vertwijfeling, en voor hij zich in zijn verwar ring ook nog maar één enkele heldere gedachte omtrent het voorgevallene had kunnen vor men, hield hij een schijnbaar levenslooze last in zijn armen. Magda's gegil, dat op grooten afstand te hooren was, had na tuurlijk den geheelen wagon in opschudding gebracht. Uit alle Er behoort aldus Neerlan- dia wel eenige moed toe weer over dat Verdrag te schrijven. Het lichaam van het Verdrag is in de pers en in vlugschriften tot op het been afgekrabd. Maar hierin schuilt juist een gevaar, .Naast den ongetwijfeld sugge reerenden invloed, die van de Memorie van Antwoord uitgaat, kan de overzadigheid, die steeds meer slachtoffers maakt, tot goed keuring van het Verdrag leiden, zonder hetgeen vóór en tegen dat Verdrag pleit nauwgezet te gen over^gikaar te stellen. Waar bij nog komt, dat er teekenen worden waargenomen, die aan leiding geven tot de vrees, dat voor sommigen partijbelangen de houding op het beslissende oogen blik zullen bepalen. Zooals bekend is, loopt het Verdrag over vraagstukken van economischen en van politieken aard. De economische betreffen in hoofdzaak de Schelde en de ka nalen, terwijl de politieke vraag stukken liggen op het gebied der handelspolitiek en schade aan zijn souvereine rechten op zijn grondgebied. Het Protocol, dat thans het Ver drag vergezelt en dezelfde rechts kracht heeft, is feitelijk een nota van wijzigingen van het Verdrag. Maken wij nu de rekening op, dan bevangt ons een gevoel van onbevredigdheid en onrust. Onbevredigd moet men zijn, wanneer men ziet, hoe bitter wei nig het nader overleg tusschen de beide regeeringen heeft uitge werkt, om althans eenigszins te gemoet te komen aan de groote bezwaren, die aan Nederlandsche zijde worden gevoeld. Dat thans Nederland weet, waarmee 't af is ten aanzien van de bijdrage voor de kosten van de Schelde, is een groote verbetering, maar tevens de eenige van belang. Onrust maakt zich van ons meester, wanneer wij opmerken, hoeveel er blijft zweven, op hoe deuren kwamen nieuwsgierige of ontstelde gezichten te voorschijn. Werner had echter de bewus- telooze nog niet op de coupé kussens kunnen neerleggen, toen hij zich ook reeds bij den schou der gegrepen voelde, endezelfde zware stem van daar net hoorde zeggen „In naam der wet neem ik u gevangen Hij draaide zich om en keek in het baardige gelaat van een in burger gekleeden beambte, wiens stramme militaire houding maar al te duidelijk zijn beroep ver raadde, terwijl achter hem de lange gestalte van een Beierschen politieagent in uniform opdook. „Gevangen Ik Wat moet dat beteekenen Verkoopt u alstublieft niet zulke dwaas heden 1 En zorgt u er liever voor, dat er een dokter "hier komt I U ziet toch wel, in welken toestand deze dame zich bevindt". .Zeker zie ik dat", luidde het rustige antwoord. En wanneer het blijkt, dat het werkelijk noo- dig is, zal die dame buiten op het station weldra geneeskundige hulp verleend worden. U behoeft u daarover volstrekt niet ongerust te maken, mijnheer Leiszner 1 En. probeert u maar niet ons met uw uitvluchten om den tuin te lei- veel punten derhalve erj aanlei ding kan komen voor nieuwe verwikkelingen met België. België zit thans in groote zor gen, die het verplichten aan an dere dingen te denken dan aan uitbreiding van grondgebied ten koste van Nederland. Maar de groep, die zulks wil, is niet uit eengeslagen; de omstandigheden kunnen anders worden. En dan zal het van onberekenbaar be lang zijn, dat de Verdragen tus schen Nederland en België glas helder zijn en geen ruimte laten voor uitleggingen die Nederland in internationale moeilijkheden kunnen brengen of zijn belangen op welk gebied ook, kunnen scha den. Aan deze eischen voldoet het Verdrag van 1925 niet, ook niet met het additioneel Protocol. Het is aannemelijk ,dat Minis ter van Karnebeek in de gegeven omstandigheden niet anders kon handelen, maar de Kamers staan geheel vrij; men mag hopen, dat zij voor de nationale waardig heid en de veiligheid van den Staat zullen opkomen en zullen voorkomen, dat de economische belangen meer worden geschaad dan noodig is om 't België mo gelijk te maken zonder ongezon de concurrentie-middelen zijn wenschen te bevredigen. De oplossing zal gezocht moe ten worden in de aanvulling van het protocol. Ingezonden Mededeeling. wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en glan zend als ge des morgen het haar inwrijft met een weinig Doos 30, Tube 80 ct P U R 0 L Binnenland. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE WATERLEIDING. Naar wij vernemen is te Ter Neuzen voor Notaris Callenfels den. De trein kan alleen voor uw plezier hier geen kwartier blijven staan". Werner Marold had er in zijn opwinding nauwelijks aandacht aan geschonken, dat de ambtenaar van politie hem met een naam betitelde, die hem in het geheel niet toekwam. Magda's aoode- lijke bleekheid vervulde hem met groote bezorgdheid. Nog éénmaal, toen hij in een aanval van hevige jalouzie hoogloopende twist met haar had gekregen, had hij haar in zulk een toestand gezien en hij herinnerde zich, dat het hem toen eerst, na meer dan een half uur met haar bezig te zijn ge weest, was gelukt, haar weer tot bewustzijn te brengen. Dat aan een voortzetting van haar reis niet te denken viel, zoolang zij in dezen beklagenswaardigen toe stand verkeerde, was voor hem buiten allen twijfel, en niet één oogenblik dacht hij aan de mogelijkheid, dat hij zelf verder zou kunnen reizen en haar op goed geluk af aan haar lot over laten". „Helpt u mij dan toch een handje, deze dame uit den wagon te dragen I" riep hij tot de beide beambten van politie, alsof hij degene was, die hier te bevelen had. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1