MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 20 Sept. Tarwe f 13 00-15.00 Rogge f 10.00-f 10.75 Gerst f 9.00-f 10.75 Haver f 9.00-f 10.00 Bruine boonen f 16.00 f 18. Maanzaad f36.00 f 40.— Erwten (Schokkers) f20.f28. Kroonerwten f 16.00 -f 23. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam Woensdag 22 Sept 2.04 2 28 Donderdag 23 2.45 3,09 Vrijdag 24 3 29 3.53 L. Kwartier Dinsdag den 28 Sept. nm. 7.07. Lieht wter Sljwitiun «nar. Woensdag 22 Sept. nam. 7.34 Donderdag 23 7.32 Vrijdag 24 7.30 SPORT. DUIVENSPORT. Sluis. Uitslag van de Post- duivenvereeniging „De Plezier- duif" alhier, op zondag 12 Sept. 1926. De wedvlucht werd gehouden uit Breteuil. De 28 duiven wer den gelost te 7.30 ure. De eerste prijswinnende duif arriveerde te Sluis op een af stand van 200.077 K. M. met een snelheid van 1391 8 M per mi nuut op 53.45 uur. De vijf eerste prijswinners waren: C. Cammaert Sluis le en 7e, L. Dhondt Sluis 2e en 5e, P. Rijckborst 3e, G. le Roy 4e. VOETBALLEN. Rood wit (Sluis) F. C Knocke (11) uitslag 3—3. den moord, geheim te houden. Een opnieuw ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat vier personen in den nacht van den moord, dicht bij het tooneel van den moord hadden verkeerd. Allen hadden schoten gehoord en twee hunner verklaarden dat zij den moord hadden zien plegen en enkele der moordenaars te heb ben herkend. Op grond hiervan is de justitie thans overgegaan tot de arrestatie van mrs. Hall, endwee harer broers, William en Henry Carpender. De justitie heeft ook reden om enkele per sonen, die vroeger als getuige gehoord zijn, wegens meineed te vervolgen. DU1TSCHLAND. MOORD OP ROSENTHAL. Tengevolge van den moord op den Amerikaanschen toerist Ja cob Rosenthal werden dertien roovers gedood. Zaterdagavond werden drie der bandieten her kend door den schoonzoon van het slachtoffer, die erkenden me deplichtig te zijn en naar het terrein van de misdaad werden gebracht. De politie nu verklaart dat vrienden der roovers een po ging deden om hen te bevrijden en dat de aanvallers werden ge dood in het daarbij ontstane ge vecht. BELGIË. DE SPOORWEGTARIEVEN Op het voorstel van den raad van beheer der Belgische spoor wegen heeft de regeering beslo ten de tarieven voor het vervoer van personen en goederen met 25 pCt te verhoogen. Daardoor zullen de tarieven in goudwaarde uitgedrukt nagenoeg even hoog zijn als in 1914. Ook de tarieven op de Brus- selsche tramwegen worden eerst daags verhoogd met gemiddeld ongeveer 25 pCt. Kmuenland. HET BELGISCH VERDRAG. Het Hbl. schrijft: Naar aanleiding van een op merking, die wij 7 Sept 1.1. maak ten over de orakeltaal van mi nister Vandervelde in den Belgi schen Senaat, heeft de Belgische staatsman aan een medewerker van „Le Peuple" een onderhoud toegestaan, waaruit „Belga" ons een en ander seint. Vandervelde heeft betoogd, dat zijn taal volstrekt duidelijk was en dat een herhaalde verzekering dat België elk annexionisme ver zaakt onnoodig was, omdat art. V1 van het tractaat van 1839 door het thans aanhangige ver drag niet wordt gewijzigd, waar door beide staten voor altijd af zien van aanspraak op het gebied, de steden en de plaatsen gelegen binnen de grenzen in het bezit der andere mogendheid. Wij willen daarbij even doen opmerken, dat die bepaling van kracht was in 1919 en dat zij de Belgische regeering niet belette om Nederlandsch gebied op te eischen, ja zelfs niet verhinderde in Nederlandsch Limburg een georganiseerd agentencorps te onderhouden dat de afscheiding moest voorbereiden, zelfs nadat vaststond, dat de mogendheden tot een overgang van Nederlandsch gebied in Belgische handen niet zouden medewerken Onder deze omstandigheden ware een plech tige Belgische verklaring, dat dit zich gebonden achtte door art. V1 afgezien van haar intrin sieke waarde veel minder over bodig, dan de plechtige toezeg ging van minister Van Karnebeek dat Nederland voornemens was, conform de bij tractaat reeds vroeger aanvaarde verplichting, een schending van ons gebied als casus belli te beschouwen. Minister VanderVelde ver klaart aangenomen dat de tele grafische mededeeling van „Belga" zijn woorden volledig weergeeft niet, waarom hij in zijn rede in den Senaat niet ronduit heeft gezegd, dat hij de regeling, die het tractaat als het zou worden aanvaard, zou brengen, zou be schouwen als een volstrekte op lossing van al de hangende vraagstukken, afgezien dan van het Weilingengeschil, dat, naar met zoovele woorden wordt ge zegd, opzettelijk open wordt gelaten. Daarop kwam het aan. De omstandigheid, dat ook nu weer de heer VanderVelde die vraag onbeantwoord laat, ver sterkt het vermoeden, dat hij weigert vierkant front te maken, tegen degenen in België die de aanhangige regeling slechts be schouwen als een voorloopige afbetaling, die dus de mogelijk heid openlaat, dat de politieke en militaire eischen later opnieuw worden gesteld. Wij komen dus met deze ver klaring van den minister niets verder. Aan het slot van zijn onder houd met den medewerker in „Le peuple" zeide de minister nog, dat, wannneer hij vurig hoopt op een ratificatie van het verdrag ook in Nederland, dit minder is om de materieele voor- deelen, die dit aan beide Red. Hbld.) partijen zou brengen, dan omdat het een definitieve oplos sing brengt van „langen tijd hangende quaestie" (de minister zegt niet, „van de langen tijd liligueuse vraagstukken Red Hbld) en door dit feit zelf een grond slag zal worden voor bijzondere vriendschappelijke verhoudingen tusschen de beide staten, die van natuur er op zijn aangewezen zich met elkaar te verstaan en elkaar aan te vullen. Intrezoiiden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Heer Redacteur. Mag ik een klein plaatsje vra gen voor het volgende In het Raadsverslag van Aar denburg in Uw blad van 18 dezer komt het volgende fragment voor. „De f 500 voor de procedure vindt de Burgemeester ook weg gegooid geld, maar dat is de schuld van het Gasthuis. Hij heeft de Regenten voorgesteld een commissie te benoemen van twee leden van rechts en twee leden van links, om de zaak uit te maken, dan waren alle kosten voorkomen", Dit nu is geheel onjuist. De Voorzitter zeide naar aanleiding van de opmerking van den heer van der Hooft, dat de kosten van f500 voor de procedure hadden vermeden kunnen worden, als Regenten van het Burger-Gasthuis hadden ingestemd met het voor stel van Burgemeester en Wet houders om de geschillen inzake Gasthuis te onderwerpen aan een commissie van arbitage van drie personen, die volgens dat voorstel overwegend „links" had mogen zijn namelijk één vrij zinnig democraat, één sociaal democraat en één katholiek. Hoogstaande mannen in den lande zouden daartoe worden aangezocht, zoodat er voldoende zekerheid zou zijn, dat er een eerlijke en geen eenzijdige uit spraak zou geschieden. Burg. en Weth, stelden bij voorbaat voorop zich geheel aan die uitspraak te onderwerpen. De heer van der Hooft was als Regent van het Burger-Gasthuis een der grootste tegenstanders van dit voorstel, zoodat hij nu bezwaarlijk over een post kon vallen, waarvan hij de uitgaaf zelf had kunnen voorkomen. Daar dit een geheel anderen kijk op deze zaak geeft, verzoek ik U beleefd, M. d Red., het vorenstaand als ingezonden stuk ter rectificatie van bedoeld Raads verslag in Uw geëerd blad te willen plaatsen. Nog op tal van andere onjuist heden zou ik kunnen wijzen, maar dat zullen de meeste Uwer lezers zelf wel kunnen opmerken bij het lezen van 't Raadsverslag. Het ligt er vaak te dik op. Alleen zou ik U, M. de Red., beleefd willen verzoeken zelf eens een verslag van een Aarden- burgsche Raadsvergadering op te maken, ik geloof, dat wij dan heel wat anders te lezen zouden krijgen. Bij voorbaat dank voor Uwe welwillende plaatsing. Hoogachtend, Uw Dw. E. DE W1SPELAERE, Wethouder der gemeente Aardenburg. Aardenburg, 20 Sept. 1926. TIEN GEBODEN. Beeskens. Bovengenoemde film die meer dan een maand in het grootste theatre in Nederland (Tuchenski) geloopen heeft, is door pers en publiek eenparig als ,het grootste" op Bioscoopgebied beoordeeld. Het is den heer Crince gelukt bovengenoemd prachtwerk van de Paramont-film comp." te bemachtigen, en zoo doende beslag te leggen op het meesterwerk van dit seizoen. Is het noodig deze film aan te bevelen Neen, we zijn er van overtuigd, dat de zaal te klein zal blijken, en wenschen de direc teur van onze bioscoop geluk met deze film. Aardenburg. In de plaats van den heer C Brakman, die voor eenigen tijd zijn ontslag als regent van het Burger-Gasthuis bij het College van regenten had ingezonden, heeft het Ned. Herv. Armbestuur in diens plaats ge kozen de heer P. de Bruijne Az., gewezen Ontvanger-Griffier van genoemde instelling. Nieuwvliet, Aan de Prac- tische Staatshoofdschool te Brus sel is als leermeester-hoefsmid geslaagd de heer D. Luteijn Az geboortig van hier, thans te Axel. In 1921 werd door hem het Rijks-diploma te Utrecht behaald. Daar hij zich met 1 Januari a s. te Oostburg wenscht te ves tigen als hoefsmid, is het niet zonder redenen, dat in het Land bouwblad van 18 Augustus de paardenfokkers in deze streek geluk gewenscht worden met zoo een aanwinst in de hoefsmederij. Zuidxande. Dezer dagen had alhier een schooljongen de aardigheid de tractor van den landbouwer K. alhier, die zich op den akker bevond, op eigenaar dige wijze te inspecteeren. Bij deze inspectie bleek, dat aan dit Instrument aanwezig was een be waarplaats waar rij en nummer- bewijs en andere documenten waren opgeborgen. Meenende dat deze papieren overtollige balast waren, heeft onze jeugdige in specteur deze in stukken ge scheurd, welke deelen in de na bijheid dezer machine werden aange'roffen. Zuidxande, Onder het vee van de landbouwers 1. Risseeuw, 1. de Hullu, J I. Masclee en D. Lere, allen alhier, is mond- en klauwzeer uitgebroken Zuidxande. Bij beschik king van den Minister van Oor log is aan den ingeschrevene voor den dienstplicht J. Cats- man opnieuw uitstel van de eerste oefening verleend voor den tijd van een jaar. Oostburg. Aan de Brigade Marechaussé alhier is toegevoegd de Marechaussée A Klaasse uit Zuidhorn. Oostburg. Mond- en klauw zeer is uitgebroken bij de land bouwers J. M. van den Ameele, A Risseeuw en onder het vee van het St. Anthoniusgesticht alhier. Oostburg. De Raad der gemeente alhier kwam Maandag middag in openbare vergadering bijeen onder Voorzitterschap van den Burgemeester Afwezig de heeren de Bruijne en de Zeeuw. Ingekomen was een dankbe tuiging van Hare Majesteit de Koningin op het dezerzijds ge zonden telegram bij gelegenheid van Hoogstderzelver verjaardag. Naar aanleiding van - een brief van den Pensioenraad waarin werd medegedeeld dat een rijwiel van den Veldwachfer geen wedde is in den zin der Pensioenwet 1922, wordt besloten aan den Commissaris der Koningin goed keuring te vragen die rijwieltoe lage van f 25.- in te trekken en de jaarwedde van den veldwach ter daarmede te verhoogen. Me dedeeling werd gedaan van de gevoerde correspondentie met Ged. Staten over de aansluiting van het Roomsch Kath. Liefde gesticht alhier aan hetelectrische net. Nogmaals zal getracht wor den genoemd college te overtui gen dat door deze gemeente in deze het juiste standpunt is ingenomen. Ingetrokken werd de instructie voor den gemeente-arbeider vast gesteld 29 December 1907, ter wijl een nieuwe instructie werd vastgesteld. De verordening waarbij de ge meente in twee stemdistricten wordt verdeeld, wordt gewijzigd en opnieuw vastgesteld, zoo, dat thans de geheele Langestraat en de Hoekzak bij stemdistrict één gevoegd zijn. De stemdistricten zullen thans respectievelijk 716 er. 751 kiezers tellen. De electriciteitsverordening werd daarop definitief vastgesteld, daarin is nu ook een boetebepa ling gebracht voor het gebruik van electriciteit voor kracht in de speruren. Besloten werd verder bij het electrisch laagspanningsnet aan te sluiten C. L. ter Meulen langs de Prov. |weg en M. de Bruijne waarvoor de geraamde kosten respectievelijk bedragen f577 en f 1000, terwijl de garantie werd bepaald resp. op f 75 en f 125. Daarop ging de vergadering over in besloten zitting. Na her opening werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. Csdxand. Vermoedelijk door het wegwerpen van een eindje brandende sigaar ontstond j.l. Zondag in de duinen alhier brand in de onmiddellijke nabijheid van het badhuis. Met behulp van eenige jongens kon de Gemeente-veldwachter, die toevallig ter plaatse kwam, door het werpeu van zand op de vlammen, den brand beteu gelen. Dat men toch voorzichtig zij met het wegwerpen van branden de sigaren of sigaretten. Rechtszaken. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 17 Sept. D v. C., 31 j., commissionair te Hoek, werd ten laste gelegd, dat hij op 18 Juli 1926 te Philippine heeft weggenomen een rijwiel lantaarn, toebehoorende aan C. M., althans dat hij dien lantaarn als geschenk heeft aangenomen en voor den eigenaar verborgen. Eisch f 30 of 30 d. hechtenis. R. E. D., 51 j., kapitein ter koopvaardij te Portmador, werd verdacht dat hij op 18 Juni j.l. als gezagvoerder van het Engel- sche schip .Florence Cooke", daarmede een hoeveelheid van 30 000 KG. buskruit heeft ver voerd van Sas van Gent naar Ter Neuzen door het Kanaal, dat tot dat vervoer toestemming was verleend door den Comtnis- saiis der Koningin. Eisch f175 of 45 d. hechtenis. E. M. Dh-, 41 j., te Philippine, was den 25en Juli door den Kan tonrechter te Ter Neuzen vrij gesproken ter zake van de haar te laste gelegde overtreding van de Loterijwet, tegen wel^e vrij spraak de ambtenaar van het O. M. in hooger beroep was geko men. Eisch f20 of 20 d. h. P. J., 22 j., opperman te Zierik- zee, gedetineerd, werd ten laste gelegd dat hij in den nacht van 14 op 15 Aug. j 1. te Zierikzee opzettelijk C. H d. G., zwaar lichamelijk letsel heeft toege bracht, terwijl dat feit diens dood tengevolge heeft gehad, door hem opzettelijk met een mes een steek of snede in zijn borst te geven ongeveer ter hoogte van het hart, in de voorzijde van de borst 2 c.M. rechts van de middellijn ter hoogte van de 5e rib, waarbij achtereenvolgens zijn doorboord de huid, het onderhuidsche weef sel, de groote schuine borstspier, het ri-bbenkraakbeen van de 4e en 5e rib en de rand van het borstbeen, het weefsel van het mediastinum anticium, het harte- zakje, de voorwaarwand van de rechterkamer, de achterwand van de rechterkamer, terwijl het kamertusschenschot was afge sneden, tengevolge van welke verwondingen de G. kort na dien is overleden, althans dat hij op tijd en plaats voornoemd voren- vermelden C. H d G. op voren- omsch even wijze opzettelijk van het leven heeft beroofd. Eisch 6 jaar gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Mr J. W. Goedbloed verdach- tes raadsman achtte het opzet onbewezen en refereerde zich betrekkelijk de op te leggen straf aan het oordeel der Rechtbank. MOORD. Zaterdagavond ongeveer 12 uur werd een sigarenwinkelier in de Galerij aangesproken door een man, die hem vertelde, dat hij in een naburige woning een vrouw met een mes gestoken had. Hij verzocht den sigarenwinkelier daarvan mededeeling te doen aan de politie. De aangesprokene hechtte hieraan weinig geloof, maar waarschuwde toch later een majoor van politie, die juist de ronde deed. De politie ging een onderzoek instellen in het opgegeven huis, Galerij 10 en vond daar in een kamer een vrouw op den grond liggen. Een groot mes stak haar in de borst ongeveer ter hoogte van het hart. De geneeskundige dienst, die gewaarschuwd werd, heeft het mes verwijderd, maar kon overigens niets meer doen, omdat het slachtoffer reeds dood gebloed was. De vrouw bleek te zijn een 37-jarige gescheiden vrouw, die samenwoonde met den man, die den sigarenwinkelier had aangesproken. Deze laatste heeft een uur la ter ongeveer aan de Willemskade bij de aanlegplaats van de Spido- booten een politie-agent aange sproken en dezen verzocht hem naar het politiebureau te gelei den, omdat hij iets te vertellen had. Hij wenschte den agent eerst niet mede te deelen wat er gebeurd was, maar zei later, dat hij geloofde, een vrouw te heb ben gestoken. De man, die gear resteerd is,is afkomstig uit Mep- pel en zeeman van beroep. Hij is in bewaring gesteld en van nacht geconfronteerd met het lijk Hij wenschte zich Zaterdag over de beweegredenen tot deze daad nog niet uit te laten. DE ONBEWAAKTE OVERWEOEN. Zondagavond geraakte de ruim twintigjaiige boerendochter Ter Doest op een onbewaakten over weg bij Hengelo onder den snel trein. Zij werd op slag gedood. Het lijk werd vreeselijk verminkf(

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2