flaaiseliit luws. PUROL Week-Menu. Bij Scheren Binnenland. Voor de Jeugd. Burgerlijke Stand, Dammen. Pp!)tlikb«vrt«n. Ned. Herv. Kerk. Zondag 19 Sept. 1926. Biervliet v 10 u ds Vrijlandt. Breskens v. 9 30 ds Wallien, van Weesp. n. 1.30 Zondagschool. n. 5"/s u ds Wallien. üroede v 10 u ds v. Griethuijsen Nieuwvl. n 2.30 ds v Griethuijsen Schoondijke v 10 u ds Scholte. Waterlandk n 2.30 ds Castelein, ljzendijke v 10 u ds Castelein. Evangelisatie Oostburg. nam. 5 30 ds Vrijlandt. Ev. Lutli. Gem. Groede. vm 10 u ds Stellwag. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam Zaterdag 18 Sept 10.54 11,18 Zondag 19 12.02 12.26 Maandag 20 12 50 1.14 Dinsdag 21 1.20 1.44 Volle Maan, Dinsdag den 21 Sept. nm. 9 39 Gohl waar liljürisieK snz. Zaterdag 18 Sept nam. 7.41 Zondag 19 7.40 Maandag 20 7.38 Dinsdag 21 7.36 Koninklijke Nederiandsche Schouwburg van Gent. Zondag 19 Sept. in middagvoor stelling „Teresina", de Hofzangeres". Avondvoorstelling „De Roode Danseres" tooneelspel in 5 bedrijven. Dinsdag 21 Sept. Teresina, de Hofzangeres''. Donderdag 23 Sept. „De Roode Danseres". BRUGGE. Cinema „Vieux Bruges", Van Zaterdag 18 tot Donderdag 2 3 Sept. Pathé-Joumal. Revue actualités. Justige Sauvage. Mon Curé chez les Riches. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 13 Sept. Op de heden in ons Veilings lokaal, Warmoezierstraat 37-39, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 4 15-f 8.10 Eendeieren f 5.45-f 6.45 Oostburg, 16 Sept. Tarwe 113 50-14.50 Rogge f 11.00-111.50 Gerst fl0.00-f 11.75 Haver f 8.50-f 9.00 Bruine boonen f 16.00—f 18. Erwten f 13. f23. niet met den Minister ee: s, dat dit onder armenzorg te rekenen is en vindt het in slrijd met het reglement. Ook hierover had de Burgemeester rechtskundig ad vies ingewonnen en dat luidde de subsidies niet toe te staan. Hij zou echter niet meer in be roep gaan. Mevrouw van den Broecke vindt het jammer dat de Burge meester al die bestaande dingen in de gemeente wil omver gooien en ze vindt het al héél erg, dat het geld van de gemeente wordt weggegooid aan adviezen, om aan zulke instellingen subsidies te ontnemen. Ais de Voorzitter dan zoo graag het reglement van het Weeshuis naleeft, waarom wordt er dan niet allereerst een regent benoemd, in de plaats van den heer de Milliano, die in December van het vorige jaar bedankte De Voorzitter zegt, dat de Raad die zaak uitstelde en dat Mevr. van den Bioecke in hooger be roep kan gaan De heer van der Hooft meent, dat waar het Weeshuis er finan cieel zóó goed voorstaat en de Minister zoo'n ruim standpunt inneemt, de begrooting moet worden goedgekeurd De heeren Lannoye enWispe- laere stemmen tegen, 5 voor. De Burgemeester deelt mee, dat de tu ngrond verpacht is voor f186 en vraagt nu goed keuring van de verkoop van de boomen Daarna wordt nogmaals het vóór en tegen van de water leiding besproken. De Voorzitter noemt de water leiding een volksbehoefte van den le rang, doch Lannoye meent dat in Aardenburg de menschen hun inkomsten best kunnen ge bruiken, en als men eenmaal aangesloten is, bemerkt men pas de bezwaren. Hij wilde afwachten, hoe 't in andere gemeenten gaat. Mevr. Van den Broecke zegt, dat alle leden het zeker over de voordeelen eens zullen zijn, maar dat zij in de commissie wel ge merkt heeft, dat de „verplichte aansluiting" het eenige punt is, waarop alles strandt. Misschien wa-ten de mederaadsleden er beter voor te vinden, indien ook nog die „soepele toepassing" meer omschreven was. De heer van der Hooft zegt, dat niet alle gemeenten ln de zelfde condities verkeeren, maar de Voorzitter meent, dat ook in Aardenburg 't meeste water slecht is en wijst nog eens op brand gevaar. Na nog wat discussie wordt dit onderwerp aangehouden tot de volgende vergadering. Bij de rondvraag, vraagt Me vrouw van den Broecke, om het verzoek vari de Muziek om sub sidie, dat in de vorige vergade ring aangehouden werd, in ver band met het nog niet ingekomen besluit van de Kroon, nu te be handelen. Die, toen geldige reden, om het uit te stellen, is nu ko men te vervallen en de Muziek heeft het geld hard noodig. De Burgemeester zegt, dat het advies van B. en W. in deze zaak nog niet gereed is, en dat het dus nog niet oehandeid kan worden. Mevr. Van den Broecke wil er toch een voorstel van maken. De Voorzitter noemt't voorbarig, hij wil eerst een conferentie met het bestuur van de muziek. Mevr. Van den Broecke zegt, dat de heer Blondeel, als bestuurs lid van de muziek zal kunnen getuigen hoe de muziek die sub sidie wacht, en begrijpt niet, waarom nog gewacht moet wor den. De heeren Lannoye en Blon deel vinden het ook hard noodig en als de Burgemeester nog tegen wil houden, meent de heer Van der Hooft, dat er wat achter zit en de heer Reepmaker vindt, dat waar de Kon. Aardenburgsche fanfaren de eer van de gemeente zoo hoog houden, het schande is, tegen te werken, 't Is al be gonnen toen de Burgemeester als lid bedankte. Nu ontspon zich een woordenstrijd tusschen de Burgemeester en de heer Reep maker. De laatste zeide nog nim mer zoo beleedigend te zijn toege sproken, als door de Burgemees ter; terwijl hij als Gemeente raadslid hier zat, vóór de Bur gemeester geboren werd. Nadat de rust was weergekeerd, stelde de heer Reepmaker voor, de subsidie voor één jaar toe te kennen, dan kan voor het vervolg nog geconfereerd worden. Het voorstel Mevr. van den Broecke werd met één stem tegen (dhr de Wispelaere) aangenomen. Daarna vroeg de heer van der Hooft, het verzoek om subsidie van de Wijkverpleging, dat in Nov. 1925 gedaan, nu ook ein delijk eens in behandeling te nemen. De Voorzitter zeide, dat dit uitgesteld was in verband met de machtiging van Ged. Staten en omdat er een vereeniging Wit-Gee! ook opgericht zou worden, waarvan dan nu ook een verzoek was ingekomen. Hij adviseerde nogmaals tot uitstel. Het voorstel-van der Hooft werd met 4 3 verworpen. De heer van der Hooft komt daarna nog terug op het gevaar lijke van art. 7 sub. 3 van het reglement van orde en verzoekt om een betere redactie hiervan. De Voorzitter vreest hier niet aan te zullen voldoen, doch zal het in overweging nemen. Hierop wordt de publieke zit ting geschorst. Ingezonden Mededeeling. géén Pijn en naschrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct DE TROONREDE WORDT NIET PER RADIO UITGEZONDEN. Van den voorzitter van den Raad van Ministers heeft „De Avondpost" een schrijven ont vangen, waarin wordt medege deeld, dat de regeering gemeend heeft niet aan het verzoek tot ra diografische uitzending van de Troonrede te moeten voldoen. Hoewel, naar het blad ter oore is gekomen, H. M. niet onsympa thiek tegenover het verzoek stond, is de ministerraad na een twee tal besprekingen over dit punt, en na ontvangen advies van wa- waterslaat, waaronder de radiote- legrafie ressorteert, tot boven staande conclusie gekomen. Breskens. De Kon. Mare- chaussée J. van Splunder alhier is als zoodanig overgeplaatst naar Hansweert ln zijn plaats is aangewezen de heer Goossens uit ljzendijke. Waterlandkerkje. Mond en Klauwzeer is uit uitgebroken bij G. van de Vijver en M. L. Verbrugge- Zuidzande. Dinsdagavond brandde alhier een havermijt af, welke toebehoorde aan den land bouwer J. van Nieuwenhuijze. Kinderen, die op den akker waardeloos stroo in brand heb ben zien steken, schijnen de oorzaak hiervan te zijn. Verzeke ring dekt de schade Cadzand, De collecte voor de Padangramp heeft alhier op gebracht t 94.69. Cadzand. Gisteren werd alhier opgericht eene vereeniging voor Wijkverpleging en bestrij ding van tuberculose, uitgaande van de afdeelingen Cadzand, Nieuwvliet en Zuidzande van het Groene Kruis. De statuten dezer vereeniging, wier werking zich uitstrekken zal over de gemeenten Cadzand, Nieuwvliet en Zuidzande met allernaaste omgeving, werden vastgesteld en ter Koninklijke goedkeuring opgezonden. Cadzand, Tot directeur van het plaatselijk muziekgezelschap „Geduld O verwint" werd benoemd de heer Cl. de Pauw, uit Oost burg. Oostburg. Op de veemarkt alhier was de handel in vee Woensdag jl. zeer slap, tengevolge van het geringe aantal beesten dat was aangevoerd. De oorzaak van deze slapte in den handel van vee moet zeer zeker worden gezocht in het algemeen in deze streek verbreide mond- en klauw zeer. Oosf burg. Mond- en Klauw zeer is uitgebroken onder het vee van de landbouwers 1. Ris- seeuw-Babijn en J. A. van den Ameele alhier en P. J. Lannoye te Aardenburg. Oostburg, De Muziekver- eeniging alhier zal Zondag a.s. een uitvoering geven te Malde- ghem, in verband met de daar te houden Tentoonstelling' Oostburg, De alhier van 27 October tot en met 2 Nov. a.s. t ehouden tentoonstelling van het Reizend Drankweer-Museum, zal worden gehouden in het Beursgebouw. Het zou in de bedoeling liggen van den be heerder van het Museum vóór het houden der tentoonstelling in één of meer bijeenkomsten een uitlegging te geven van het doel hetwelk de vereeniging be oogd. 3e Serie nr. 9. Mijn geheel is een spreekwoord van 5 woorden of 25 letters. 1 23 5 21 is een lichaamsdeel. 2 7 15 is een lichaamsdeel. 3 8 9 is een bloedverwant. 11 16 4 13 24 is een getal. 22 19 6 is een vangtoestel. 12 13 14 is een voorzetsel. 25 20 17 is een boom 18 10 24 is moerassig. Opl. nr. 7. Timmerman. Goede opl. ontv. van: Breskens: J S, en M R. Groede: J B. Ingezonden. Builen verantwoordelijkheid der liedactie. Mijnheer de Redacteur. ln de B. C. van 15 dezer zag ik twee dingen die zeer zijn aandacht trokken en wel een zeer groote tegenstelling vormden. Onder de rubriek rechtzaken een lange reeks veroordeelden onder wie zeer vele buitenlanders. On der de rubriek Buitenland onder den titel „Duitschland de Politie en het Publieklas ik. „Hoe de Berlijnsche H. C. van politie zijn peisoneel (bij her haling) op de noodzakelijkheid heeft gewezen om tegenover het publiek. Correct en beleefd te zijn verder verklarende de taak der politie dan alleen met succes kan bekroond worden, wanneer het geluk het publiek er van te overtuigen dat de politie niet van uit de hoogte bevelend optreedt. Maar zich met raad en daad bereid willig ter beschikking van het publiek stelt. Voorzeker een practisch man, van wie zeer veel opvoedende kracht moet uitgaan. Iemand die begrijpt dat de politie „nevens" inplaats van tegenover het publiek moet staan. Zie ik nu de toestand in „Ons eigen landje" dan vraag 'k mij af, was het niet wenschelijk dat van hooger hand ook hier eens ander optreden van veie politiemannen verlangd werd. Is de politie dan wel eens on beleefd? Ja voorzeker, soms wordt men zeer onhebbelijk behandeld, zelfs zijn er mijns inziens meer deren die misbruik maken van hun wapenrok om persoonlijke antipathiën uit te leven en alzoo hun zeer achtenswaardig ambt verlagend, het publiek verbitteren. Toen ik een jongen was, en ik was in de nabijheid van onze brave Cadzandsche Dorpsveld wachter, dan voelde ik mij veilig. Hoe zijn nu echter de rollen in ons eigen landje gekeerd Hoe velen (van die veel aan den weg timmeren) zijn er niet, die bij het zien van politie als het ware de schrik om het hart voe len, wetende dat als er maar iets niet in orde is, (al is het dan ook nog zoo buiten eigen schuld) meestal bekeuring volgt Is men dan op de koop toe ook nog on beleefd? Och lang na niet altijd! Misschien zijn er wel die U met de vriendelijkste glimlach zullen nemen, zoo dikwijls ze maar kun nen, en nog tot verzachting er zullen aan toevoegen dat zij de boel niet al te zwaar zullen maken. Door anderen echter wordt men soms zeer onbeleefd, ja on hebbelijk behandeld, terwijl er dan zijn die beslist niet vrij te pleiten zijn van iemand te zoe ken. Heb ik dat dan ondervon den? Ja voorzeker, zelfs zooveel dat 'k mij als vrije staatsburger van Nederland belemmerd gevoel in de uitoefening van mijn be drijf, ja zelfs zoo zeer dat nage noeg alle angst voor politie ver dwenen is, terwijl zich veeleer verzet met bittere haat wil op dringen. Kan ik dan nog meer ergerlijke feiten bewijzen, dan die in mijn eerste ingezonden stuk gedaan? Ja dat kan ik, doch het zou mij te ver voeren dit hier te doen. Is ondergeteekende niet de eenige die zich bezwaard ge voelt? Neen, 't is mij gebleken dat er velen zijn, die de toestan den zooals zij hier zijn onduld baar achten. Voor mij ligt een Nederlandsch paspoort, ik lees daar in: ln naam van Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, verzoekt de Minister van Buiten- landsche Zaken, alle burgerlijke en militaire overheid van vreemde staten, vrijen doortocht te ver- leenen en zoonoodig hulp en bij stand te verleenen aan..(houder van het paspoort) Wordt het thans echter niet de tijd, dat wij de overheid verzoe ken hulp en bijstand met eenige vrijheid, in „Ons eigen landje' Ik vraag mij af: is het Hare Majesteit de Koningin wel bekend hoe een deel van haar volk be handeld wordt"? Zien wij nu hoe zwaar ook vele Belgische chauffeurs in ons land gestraft worden, (voor mijns inziens belachelijke kleinigheden), dan toch schamen wij ons het Ned. paspoort in 't buitenland te laten lezen. Toen voor eenigen tijd een Holl. chauffeur in België bekeurd werd (wat zeer zeldzaam is) wilde deze zich vrijmaken door te beweren, dat hij niet wist dat hij in overtreding was, het antwoord was echter: In Hol land zegt men „die 't niet weten moeten wij hebben". Voorzeker een veel beteeke- nend antwoord. Laat ik aan sommigen die mij vroegen waarom ik een schrijven zooals mijn vorig ingezonden stukje onderteekende, even be richten dat de uitgever van dit blad er bezwaar tegen had der gelijke dingen niet onderteekend op te nemen, en dat ik ten andere naar beste weten en overeen komstig de waarheid heb ge schreven. W. DE SMIDT. Breskens, 16 September 1926. Ingezonden Mededeeling. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten zuilen Uw zenuwen kalmeeren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. OOSTBURG. Huw.-Voltr. 19 Aug. Leendert Cornelis Verplanke, 28 j., jm. en Cornelia Beerens, 21 jjd. Geboorten. 2 Aug. Adriaan Johannes Hendrik, z. van J. A Moerman en M Hoevenaar. 10, Francina, d. van L. de Wilde en E. S. du Bois. 19, George Au gust Louise, z. van E. F. Hinne- man en A. S. R.Aerts. 23, Janna Catharina d. van C Boeije en J. Alewijnse. 26, Jan, z. van H. Hachmer en G. Hoekstra, (bei den wonende te Sittard). Overlijden. 7 Augustus. Petrus Roman, 73 jechtg, van L. Ver- straete. 10, Jacobus van de Plassche, 50 j echlg. van M. C. Dierings. 11, Maria Jacoba Roe- lands, 79 j., ongehuwd. 16, Lea Francina de Vlieger, 78 j. 24, Carolus Ludovicus van Vooren, 85 j., echtg. van M. L. deCaus- maeker. 27, Maria Anna Muller, 70 j., echtg. van P. A. Lohman. 31, Magdalena Jozina Risseeuw, 67 jechtg. van 1. J de Hullu 31, Cyriel Camiel Theophiel, 15 j., z van A. Coens en M. L. Roman. Correspondentie aan de Redactie. 56 J. A. Hoon. Stand Z. 3, 8/10,12/14 16/18,20,24/26 W. 21, 23, 28, 29, 33, 35/37,39, 40, 42, 43, 47, 49. 57. L. Goudsmit. Zw2, 7/9, 13/16, 18, 20 W.: 21,25, 29, 33, 37, 38,41 44. Opl. nr. 53. Wit 34-30, 16-11, 39-33, 30:39, 25:32, 36:9. Opl. nr. 54. Wit 27-21, 43 39, 30-24, 39-33, 37-32, 32 3, 327. Goede opl. ontvangen van J. L. te G. en J. K. te B. SPORT. DUIVENSPORT. De Bond van Postduivenlief- hebbers in Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. hield op Zondag, 12 Sep tember jl. een wedvlucht uit Bre- teuil met 106 duiven. De duiven werden in vrijheid- gesteld te 8.02 uur, met een ster ke Westen wind. De eerste prijswinnende duif arriveerde te Oostburg, op een afstand van 207.39 K. M. met een snelheid van 1390 3 M. per mi« nuut, op 10.31.10 uur. De laatste of 27ste prijswin

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2