ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Ontginning. Bijtijds Gered. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen BOOMBLIEK TNo.,02T breskens Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot alterlfjk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: 35e jaargang Woensdag 8 September 1926 Nummer 3157 GRATIS verzekering gulden bij levens- j.a gld. bij dood mp gld. bij verlies tra gld. bij ver- it gld. bij ver- at voor de abonné's tegen VUf] lange ongeschikt- door /h vaneen nil lies van een 411 lies van een ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te gld. bij ver- 2 a gld. bij verlies lies van een 1(1 van eiken wijsvinger. anderen vinger. 's-Gravenhage. Toen tegen het einde van den wereldoorlog het schrikbeeld van de ondervoeding steeds nader was gekomen, wist het kind in de wieg te vertellen, dat de pro ductie van onzen nationalen bo dem moest worden verhoogd en toen de oorlog was geëindigd, was men het er over eens, dat de de Regeering had te zorgen, dat de dreigende werkloosheid zoo veel doenlijk werd bestreden door ontginning van woeste gronden en door het graven van kanalen, waardoor de afvoer van het over tollige water, dat alle cultuur te genhoudt, kon plaats vinden en meteen de gelegenheid werd ge schapen de producten van den pas ontgonnen bodem te vervoe ren. Pas was echter de voedsel voorziening weer gunstiger ge worden en kon men zich, zij het dan ook tegen stevige prijzen, verschaffen wat de maag begeer de, of het geroep om een hooge- re bodemproductie verstomde. Thans is echter wederom een sch ikbeeld verschenen, dat even populair begint te worden als het vorige en dat, naar wij vermoe den, niet zoo spoedig zal verdwij nen. Het is de haast angstwek kende bevolkingsvermeerdering waarover op alle mogelijke con gressen, jaarvergaderingen en po litieke meetings wordt gesproken. In ons goede Nederland rollen de'kleine kinderen als appelen uit den boom en op hygiënisch terrain staan wij aan de spits der landen van Europa. Jaarlijks neemt onze bevolking met meer dan honderdduizend zielen toe; het cijfer is gemakkelijk te ont houden en de grootste menigte begrijpt waartoe het moet leiden, als er ieder jaar een bevolking als van de stad Groningen of van Haarlem en Alkmaar tezamen in ons kleine landje zich dringt tusschen de huidige bewoners. Al deze nieuwe zielen" moeten worden gevoed en gekleed en de eerste voorwaarde om daar aan te voldoen, is dat er voldoen de werkgelegenheid zij. 9>£&I£LSTe¥E. 2. DOOR REINHOLD ORTMANN. „Voor de laatste maai verzoek ik je dus nog eens dringend beste Helene, noch jezelf noch mij gedurende deze enkele weken van scheiding door een geheel onnoodige bezorgdheid het leven onaangenaam te maken. Je weet toch, hoe je eigen broer er bij mij op aangedrongen heeft om na drie maanden van buiten gewone inspanning deze bergreis te ondernemen. En ik geloof, dat het voor niemand aangenamer zal zijn dan juist voor jezelf, dat je in plaats van een overwerkten, humeurigen, grilligen man, dien je nu vaarwel zegt een frisschen vroolijken man ziet terugkeeren, zooals mijn onvolprezen bergen nog steeds van mij gemaakt hebben". Zij vleide zich zoo dicht tegen hem aan, als de aanwezigheid Van zooveel vreemde menschen maar eenigszins toeliet en weder om zochten haar liefdevolle, imachtende oogen de zijne. Daarom vernemen wij thans wederom precies hetzelfde ge roep als in den oorlogstijd de bodemproductie moet worden verhoogd en de werkloosheid moet worden bestreden met productieve middelen. Men be grijpt dat de industrieën in de steden niet maar in een vloek en een zucht in deze tijden van malaise zijn uit-te breiden; ook zal de emigratie voorloopig een factor van weinig beteekenis blijven Welke zijn nu de middelen welke ter remedie worden aan bevolen? We behoeven het haast niet te zeggen het eerst wordt gedacht aan de drooggelegde Zuiderzee. Daar komen dan vruchtbare polders, waardoor de landhonger onzer jonge boeren wordt gestild; daar is werk voor de landarbeider; daar kunnen leveranties geschieden door den ambachtsman en den winkelier. Maar helaas het tegenwoordige geslacht heeft daaraan niet veel; het zal nog vijfentwintig of der tig jaren duren, eer de bodem van de Zuiderzee bewoonbaar is. Allerminst mag dus de droog making van de Zuiderzee, welk eene grootsche onderneming dit ook moge zijn, voor de Regeering een motief zijn om zich minder te bemoeien met de ontwapening en ontginning van gronden zoo als ons land er vele telt, die we niet meer aan de zee behoeven te ontwoekeren, doch die slechts wachten op de soms leidende, soms lichtelijk dwingende hand van de Overheid, om binnen korten tijd werkgelegenheid te bieden aan duizenden en.schoone oogsten voort te brengen. Wie van deze twee, de ontwatering of de ontginning van de grootste beteekenis kan worden, is moei lijk te zeggen; somtijds ook moeten ze gepaard gaan en is ontginning niet goed mogelijk voor en aleer voor een goede waterafvoer is gezorgd. Tot de groote massa spreekt echter het meest de ontginning; ook de leek raakt licht in bewondering, wanneer hem wordt getoond, hoe in het wijde heideveld in „Voor mij ben je altijd dezelfde, Werner- zoo of anders. Maar het is waarik ben een leeiijk egoistisch schepsel, omdat ik steeds aan mijzelf en aan mijn zorgen denk. ik was zoo geluk kig, dat de reis van tante Hanna naar München mij in de gelegen- stelde, je tot hier te vergezellen. En,jiu vrees ik haast, dat ik hiermee niet anders bereikt heb, dan dat jij je ongeduldig en boos over mij begint te maken". Innig drukte hij haar arm tegen zich aan en glimlachte haar vriendelijk toe. „Wat ben je toch een onver beterlijke kleine pessimist, liefste! Niemand kon het gelukkige toe val van deze gemeenschappelijke reis hooger op prijs stellen dan ik. Met het grootste genoegen zou ik mijn gansche erfenis er voor willen geven, als ik daarvoor de mogelijkheid van je verdere begeleiding kon koopen Maar aangezien zulks nu eenmaal is uitgesloten, moeten wij ons als een paar verstandige menschen in het onvermijdelijke schikken. Je Hij hield plotseling midden in den zin op en zijn oogen hadden zulk een eigenaardige uitdrukking aangenomen als van iemand, die door een onverwacht schouwspel plaats van de grauwe erica thans de welige rogge of aardappelen groeien en het armelijke heide- schaap het veld heeft moeten ruimen voor glanzend rundvee. Het ontginningswerk is echter nog niet erg winstgevend; alleen voor particulieren, die zich be perken tot niet te groote en gun stig gelegen perceelen, waarbij een deel der werkzaamheden in verloren oogenblikken kan ge schieden, bestaat er kans op een redelijke winst. Daarom dient de Regeering haar volle aandacht te wijden mede aan de verhooging der bodemproductie door ontwa tering. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Z.-Vl te Ter Neuzen. In de Zaterdag gehouden ver gadering, die wegens uitlandig- heid van den voorzitter werd ge leid door den voorzitter der af- deeling Grootbedrijf, den heer P. A. Neeteson kwam in bespreking het nadeel dat de handel en de industrie in het algemeen onder vindt van de concurrentie uit de landen, met lage valuta, in het bij zonder van België, en waarvan ook met name de middenstand in Zeeuwsch Vlaanderen door het koopen in België zeer ernstig getroffen wordt Terzake is ingekomen een mo tie van de Schoenmakerspatroons- vereeniging Het Land van Axel", waarin de toestand waarin de bedrijven in die branche verkee- ren bedenkelijk wordt genoemd en verzocht wordt de tusschen- komst der Regeering in te roepen om maatregelen in te voeren ten einde die bedrijven voor aige- meènen ondergang te behoeden. Nog was eenzelfde klacht in gekomen van een slager te Koe wacht, die wijst op de prijzen beneden concurrentie waarvoor door Belgen aan de grens wordt geleurd, terwijl de Nederlandsche slagers ook door verschillende uitgaven voor hun bedrijf gedrukt worden welke die vreemde koop lieden ontgaan. Voorts komen aan het Bureau ten hoogste ontsteld of grenzen- loos verbaasd is. Het jonge meisje, aan wie bijna plechtige opmerkzaamheid zelfs de kleinste verandering op zijn gelaat onmo gelijk had kunnen ontgaan, volgde onwillekeurig de richting-van zijn zonderlingverstarde blikken. Maar zij kon omtrent het voor werp, waarop die verschrikte oogen gevestigd waren, slechts een vaag vermoeden koesteren, want juist op ditoogenblik klonk het luide geroep van het trein personeel „allen instappen", waar van een levendig gedrang voor de verschillende coupé's van den D-trein het gevolg was. Mis schien was het zuiver een in geving van vrouwelijk instinct, die haar oogen voor den duur van slechts enkele seconden op de hooge, slanke gestalte van een klaarblijkelijk nog jonge dame deed richten, wier gelaat zij niet kon onderscheiden, omdat de in een lange, lichtgrijze stofmantel gehuldigde reizigster op het punt stond, een coupé binnen te stap pen. Zij ontdekte niets anders, dan dat de oogenschijnlijk door nie mand begeleide dame een won derlijk sierlijke gestalte bezat, waarvan de fraaie lijnen zich duidelijk onder den geplooiden verschillende klachten ter oore die er op wijzen dat het euvel van het koopen in België bijna in alle bedrijven meer en meer gevoeld wordt en hier alzoo een abnormale toestand is ontstaan. De ontvangst van een afschrift van een door de Kamer te Til burg deswege aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gezonden adres deed besluiten de Kamer bijeen te roejien ten einde over dit onderwerp van gedachten te wisselen. Uit de bespreking bleek dat de klacht algemeen gevoeld wordt, doch dat het nog niet zoo gemakkelijk is, middelen aan de hand te doen om tot een oplos sing te geraken. De heer De Vrieze betoogde, dat wegens de handelsovereen komst met België aan een slui ten der grens niet te denken valt, doch dat de middenstand zou geholpen zijn indien kon verbo den worden de invoer per stuk, en een lijst zou worden vastge steld hoeveel van bepaalde ar tikels tegelijk moest worden in gevoerd of een bepaalde waarde daarvoor worden vastgesteld. Door den heer Van Melle werd daartegen aangevoerd dat hier door wel de middenstand aan de grens zou worden gebaat, doch niet de handel en de Ne derlandsche industrie in het al gemeen die nu door de lage valuta niet met België kan con- curreeren. Tenslotte is aangenomen het voorstel van het Bureau om in stemming te betuigen aan het adres der Kamer te Tilburg en dit voorts aan te vullen met de feiten en omstandigheden die deswege in het gebied der Ka mer bekend zijn geworden. Voorts kwam in bespreking het cadeaustelsel, naar aanleiding van een circulaire van het Co mité van Actie tot bestrijding van den verkoop met Cadeaux. Het Bureau is van oordeel dat dit ook een onderwerp is, dat onder de oogen behoort te wor den gezien, ai is het ook, dat, zooals de voorzitter te kennen gaf, het daarover nog geen oor deel wil uitspreken. Het stelde voor een afvaardiging te zenden naar de op 15 September te Utrecht te houden vergadering, teneinde naar aanleiding van het daarvan te ontvangen rapport de houding der kamer te bepalen. De heer De Vrieze wees er op, dat het wettelijk verbod in Denemarken vrijwel een mis lukking is geworden, dat de pogingen die de handel zelf tot bestrijding van dat euvel heeft aangewend, niet zonder resultaat zijn gebleven. Dien weg schijnt het comité in Nederland ook op te willen. De Kamer besloot tot het zen den van afgevaardigden, waar voor werd aangewezen de heer M. J. Oggel te Axel, en als zijn plaatsvervanger de heer L. Smits te Ter Neuzen, benevens de secretaris der Kamer. SPOBT W ielreiineii DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN ZEELAND. Voor de eerste maal zullen op Zaterdag a s. 11 September de Provinciale kampioenschappen van Zeeland verreden worden. Vooo de eerste maal bevinden zich thans in Zeeland een vol doend aantal renners om de kam pioenschappen te kunnen doen verrijden. Ze zullen plaats vinden op de Sas van Gentsche Wielerbaan en aanvangen op Zaterdag a s. des namiddags om 4 uur. Expressief is dit uur gesteld opdat velen dan in de gelegen heid zijn om hunne jongens en favorieten aan het werk te zien. Gereden wordt over korten en langen afstand, voor nieuwelin gen en beroepsrenners. Over kor ten afstand geldt het een serie sprintwedstrijden van man tegen man, met halve finale's en ten slotte finale tusschen de twee overblijvenden. Over langen af stand gaat het over 30 K M., waarschijnlijk met 3 klassemen ten. Uitgenoodigd voor deelname zijn alle Zeeuwsche renners te mantel afteekenden en dat haar bewegingen van een bekoorlijke elegance en ledigheid getuigden. Ook de weelderigheid van haar in buitengewonen overvloed on der het kleine reishoedje te voor schijn springende, gitzwarte haar, was aan den aan snelle waar neming en beoordeeling van haar sekse gewenden vrouwenblik niet ontgaan. Maar 't volgende oogen- blik reeds hadden andere gestal ten haar aan het oog onttrokken en met een slechts half bevre digde nieuwsgierigheid, wendde het jonge meisje zich weer tot den nog steeds sprakeloos en bewegingloos, als aan den grond genagelden blonden man. „Wat scheelt je zoo op eens, Werner? Je bent heelemaal in de war ken je soms die dame met dien grijzen mantel De aangesprokene schrok plot seling op, alsof hij onverwachts uit een ver afgelegen wereld vol gedachten tot de werkelijkheid teruggeroepen werd. En hij maakte een half onwillekeurige beweging in de richting van zijn voorhoofd, alvorens hij in de grootste ge jaagdheid en verlegenheid ant woordde ,Die dame Welke dame? Ik weet niet, over wie je het hebt, liefste I Maar het is zeker de hoogste tijd, dat ik een plaatsje opzoek. De trein lijkt wel over vol". Hij maakte een snelle beweging in de richting van den wagon, maar het kleine handje van zijn metgezellin werd met zachten druk op zijn arm gelegd, en smeekend klonk haar fluisterende stem hem in het oor: „Je hebt een onaangename ontdekking gedaan, Werner je bent opgewondenWaarom mag ik de reden daarvan niet weten Hij lachte gedwongen. Je ziet warempel al overal geesten, Helene 1 Waarschijnlijk heeft een toe vallige gelijkenis mij een oogen- blik van streek gebracht. Maar van opgewondenheid is geen sprake e'n het is niet de moeite waard, om er verder nog een woord over te verspillen". Nu vroeg zij niets meer, maar vergezelde hem zwijgend tot aan den wagen hij stapte haastig op de treeplank en verdween eenige oogenblikken in den trein. Toen verscheen hij weer voor een der neergelaten coupéraam pjesvan de verbindingsingang en boog zich naar de geduldig wachtende op het perron. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1