aatsel Nieuws. Week-Menu. De Muziektent. burgerlijk Voor de Recht sa t. Gemengd ifws GROEDE. Zondag 5 Sept. nam. 5.30 u Concert door de Muziekver. «Eendracht maakt Macht". BRUGGE. Cinema „Vieux Bruges", Van Zaterdag 4 tot Donderdag 9 Sept. YPRES, le Grand Film de Guerre Anglais, met bijvoeging Docteur Knock, ou le Triomphe de la Médecine. PredikbeuFian. Ned. Herv. Kerk. Zondag 5 Sept. 1926. Breskens v. 9 u ds de Voogd, van 's Heer-Arendskerke. n. 1.30 Zondagschool. n. 5'/a u ds Scholte n. 7.15 Werkmansbond Groede v 10 u dhr v. Belleghem Nieuwvl. n 2.30 dhr v. Belleghem Schoondijke v 10 u ds Scholte. Waterlandk v 10 ds Vrijlandt. Ijzendijke v 10 u ds Castelein. Evangelisatie Oostburg. nam. 2 u ds de Puy. Ev. Luth. Gem. Groede. vm 10 u ds Bieger Bediening H. Avondmaal. Hoogwatergelij Breskens. DAGEN vm. nam Zaterdag 4 Sept 12.47 1.11 Zondag 5 1.17 1.41 Maandag 6 1.55 2.19 Dinsdag 7 2.28 2 52 Nieuwe Maan Dinsdag 7 Sept. vm. 7.04 i-ioht voor Rljwiaieii enz. Zaterdag 4 Sept nam. 8.13 Zondag 5 8.11 Maandag 6 8.09 Dinsdag 7 8.05 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 31 Aug. Op de heden in ons Veilings lokaal, Warmoezierstraat 37-39, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 4.15-f 9.65 Eendeieren f 5.90-f 6.50 Oostburg, 1 Sept. Tarwe f 12 50-13.25 Rogge f 10.00-100.00 Gerst f 10.00-f 10 50 Haver f 9.00-f 9.50 Erwten f 13.—f 20.—. blind staart op een niet-begrepen en onsamenhangende veelheid. Maar dan ook zal beter begre pen worden, dat elke tijd zijn bouwmeester noodig heeft, bouw meesters", die voor ons ontwer pen en onder wier leiding wij den arbeid verrichtten, die noo dig is om het ontwerp te ver werkelijken. Wellicht zullen deze gedachten den lezer abstract voorkomen, zal hij ze beschouwen als van geen waarde voor met practische leven, waarin het concrete groot heden, met kwantiteiten gewerkt moet worden. Grondstofprijzen, arbeidsloonen, wisselkoersen, ri sicopremies en dergelijke, voor het practische leven geldende, begrippen, trekken zijn aandacht. Hoeveel doet de franc? Zal ze nog verder dalen? Wat heb ik ervan te verwachten: winst of verlies? Met gespannen aandacht worden de gebeurte nissen in het parlement gevolgd, want daar en daar alleen, wordt tenslotte over het lot van den franc beslist. Binnen het half jaar zien wij in Frankrijk vier ministeries optreden en vallen; een Fransche minister, die 4 maan den geleden gold als de beste hervormer (de Monzie) werd eenige dagen na zijn optreden tot heengaan gedwongen Onlangs verzocht men hem opnieuw .het te probeeren". Doch reeds is hij weer heengegaan. Een linksch ministerie zou Frank'ijk redden, het ging niet; een minder linksch bewind trad op en ging heen. Welkeen com binaties werden al geprobeerd, totdat eindelijk de regeering kwam met den eisch van een Volmacht. Vreemde eisch voor een parlementair geregeerd volk. Vreemde eisch in een tijd, waar in de leuze medezeggenschap de massa in haar actie beheerscht Neen, het was niet onbegrijpe lijk, dat de eisch van de vol macht vragende regeering werd afgewezen. Op het oogenblik, dat wij dit opstel schrijven, heeft een uit vertegenwoordigers van alle par tijen samengesteld ministerie het bewind in handen en het heet, dat het parlement met de nieuwe combinatie tevreden is. De felle nationalist naast den socialist, beiden naast den gematigden ra dicaal welk een eenheid van tegendeelen welk een symbool van het Fransche volk en voor alle volken, die nog zoeken naar eenheid. Ingevolge onze oproep van j I. Dinsdag is ons reeds een tame lijk bedrag toegezegd, waarvoor wij de gevers onzen hartelijken dank betuigen. Evenwel zijn we er nog niet, zoodat wij ons nog nader aanbevolen houden. Vol gende week Dinsdag wordt de eerste verantwoording geplaatst. Stelt u ons in de gelegenheid, het bij dien éénen keer te kunnen laten 1 Het Bestuur der Muziekvereeniging. Breskens. Dinsdagavond werd door de Muziekvereeniging alhier een serenade gebracht aan den heer De Thouars bij gelegen heid van zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Na afloop werd volgens oud gebruik op den verjaardag van H. M de Koningin een con cert op het Spuiplein gegeven. De jeugd ontstak weer vreugde vuren, waarbij zelfs hêel groote, waarvan enkele niet geheel en al ongevaarlijk bleken te zijn. Groote vonken vlogen her en der en de eigenaars van verschillende dichtbijstaande gebouwen hiel den langen tijd een oog in't zeil. Gelukkig ontstond geen direct gevaar, maar tegen een volgende gelegenheid zou het licht wel gewenscht zijn, de brandspuit eens te beproeven. Breskens. Het vreemdelin- genbezoek begint langzamerhand bij het eindigen der vacantie's te verminderen. Gisteren werden nog ruim 1200 passagiers met de Prov. Stoomboot vervoerd. Jammer is het, dat vaak door oorzaken buiten de chauffeurs om, zoovelen te laat aan de haven komen, die dan tot een volgende bootgelegenheid moeten wachten of zich door visschersbooten moeten laten overbrengen Een zelfde bezwaar doet zich voor bij de laatste boot, die reeds om 610 hier vertrekt. Ofschoon moeilijk goed te regelen is eenige wijziging in de bestaande dienst wel aan te bevelen. Brsskens. Woensdag zijn 5 leden van de Vlissingsche red- dings-brigade, 2 dames en 3 heeren, die met de Prov. boot over gekomen waren van hieruit in 2'y, uur de Schelde over gezwommen. Breskens. Donderdagmorgen kwamen twee meisjes van No. Eén per fiets naar haar werk in de fabriek van de N. V. Van Melle's Conf. Works gereden. Plotseling raakten de rijwielen elkaar, met het noodlottig gevolg, dat de 14-jarige M. v. W. zoo danig op den weg kwam te val len, dat zij niet kon opstaan, zoodat geneeskundige hulp werd ingeroepen. Per auto werd ze daarna naar de ouderlijke woning vervoerd. Men vermoedt een hersenschudding. Onze lezers worden ver wezen naar nevenstaande adver tentie in dit nummer van de gewijzigde dienstregeling der Stoomtram Mij Breskens Malde- ghem. Biervliet. Dinsdagavond j.l. gaven Biervliet's Dames- en Kin- der-koor onder leiding van den heer Kakebeeke en met welwil lende medewerking van eenige leden van het muziekgezelschap een goed geslaagde zanguitvoe ring op de Markt Daarna kwam .Harmonie" op de tent en liet zijn vroolijke tonen over het marktplein klinken. Een groot aantal belangstellenden woonden beide uitvoeringen bij. Zuidzande. Eenigen tijd ge leden had de echtgenoote van den heer A. N. alhier het ongeluk van den zolder te vallen. Al hoewel men aanvankelijk ver moedde dat dit ongeval een gunstig verloop had, blijkt thans dat dit nu juist het geval niet is. Men vreest namelijk ruggegraat- breuk. Zuidzande. Bij het verlaten van de school, werd een school kind van den landbouwer A. K. alhier dusdanig door den wiel rijder A. R. van Oostburg aan gereden dat het op den grond werd gesmakt. Met een open wonde aan het hoofd werd de kleine naar den dokter gebracht, waar zij verbonden werd. De wielrijder die het kind ontmoette, reed het aan op den linkerkant van den weg. Sluis. Donderdag 2 Sept. heeft hier de aangekondigde de monstratie van een motorbrand spuit plaats gehad. Toen deze spuit hier zoo ongeveer 3 uur aankwam, was er reeds dadelijk veel volk op de been, wat met de vreemdelingen, die ook nieuws gierig waren, een gezellige drukte gaf. Eerst werd naar de Kalboei gereden en in een oogwenk had de spuit, die door de motor der auto geleid werd, reeds persing, zoodat men dra een felle straal water zag te voorschijn komen. Van de Kalboei werd naar de Groote markt gereden, waar al dadelijk water werd gegeven op het stadhuis. De vreemdelingen, die zich op het hoogste gedeelte van het stadhuis bevonden wer den gewaarschuwd om weg te gaan, daar 't water nog boven den 36 M hoogen toren kwam. 't Water werd gehaald uit een pu', die op de Markt ligt On geveer 4 uur was de demonstra tie, die bijzonder goed geslaagd mag heeten, afgeloopen en reed de auto, die nog naar Rotterdam moest, snel weg. Oostburg. Dinsdagmiddag had door het Gemeentebestuur alhier de aanbesteding plaats van de te bouwen Openbare Lagere School met Rijkskweekschool. Ingeschreven werd voor de school (volgens bestek) door P. F. Voet en P. F. de Wael, Hontenisse f91.750 P. Daansen Wz., alhier f 92.800 Th H Wieleman, Hoofdpl.f 93.750 J. Poucke, Ijzendijke f 95 200 Gebrs Wiercx, Breda f 96.000 Firma J. A. Mol Mies en Co te Breda f97 350 1. A Bossand, alhier f 97 950 Firma W. van Oosterhout Breda f 99.000 C. H. Wisse, Zaamslag f 99.786 F. Smulders, Breda f 99.900 H. van de Velden en W. Reijnberg, Ter Neuzen f 104.000 H. Segers, Nijmegen f112.400 C. den Hollander Klundert f113.980 Ingeschreven werd voor de meubelen Firma Belderok en Zoon alhier f 5485 Joh. v. Poucke, Ijzendijke f 5600 J. van Male Dz., alhier f 5862 J. Schelling en J. L Hemme- kam, alhier f6234 du Fossé's Meubelfabr. Sluis f6719 Gebrs Wiercx, Breda f 7200 Oostburg, Naar we verne men kwam de landbouwer M. uit deze gemeente toen hij één dezer dagen met zijn werk volk 's morgens aan het dor- schen wilde gaan, tot de onaan gename ontdekking, dat onge- wenschte bezoekers gedurende den nacht de dorschmachine van haar drijfriemen hadden ontdaan en tevens en passant een hoe veelheid ledige zakken, die den vorigen avond waren gereed gelegd, hadden meegenomen. Oostburg, Mond- en klauw zeer is in deze gemeente uit gebroken bij de landbouwers J. P. de Smit en Th. de Ridder. Oostburg. Op 17 Sept. a s. wordt in Zeeuwsch-Vlaan- deren eene groote oefening ge houden van het Vrijw. Landstorm Korps Motordienst met medewer king van het Vrijw. Landstorm Korps Vaartuigendienst en vlieg tuigen uit Soesterberg. De sectie Breskens omvattende Westelijk Z. VI. wordt tegenpartij Alle vrijwilligers uit Z. VI worden verzocht deze oefening mee te maken tot het welslagen van ge noemden dag Oostburg. Door de Afd. Oostburg van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm zijn in het Beursgebouw alhier onder linge Seriewedstrijden gehouden. De belangstelling van de leden kon beter zijn, maar er werd met toewijding geschoten. Er waren in 't geheel acht prijzen beschik- beschikbaar gesteld. De eerste was een groote bronzen medaille, uitgeloofd door de plaatselijke afd. Oostburg, 2e een bronzen medaille, uitgeloofd door den Serg.-Majoor-lnstructeurde ove rige prijzen bestonden uit eenige huishoudelijke artikelen. In 't geheel namen aan de wedstrijd 14 leden deel. Geschoten werd met marga op 15 M. afstand. De volgende prij zen werden uitgereikt le prijs P. Aarts met 40 punten, 2e C. de Wandel, 39, Jac. Aarts 39, I. Boidin, 38, J Aarts, 38, P. C. Catsman, 37, A. Herweijer 36, F. Bosch 35. Een woord van dank is ook hier nog op zijn plaats aan den EdelAchtb. Heer Burgemeester van Oostburg, doortoestemmingte verleenen, alle genoemde, schiet oefeningen in het Beursgebouw te mogen houden. Oostburg. Onder Voorzit terschap van den Burgemeester kwam de Raad der gemeente Oostburg Dinsdagmiddag in open bare vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving de heer J de Zeeuw. Onder de ingekomen stukken bevonden zich het ver slag der commissie tot werkver ruiming in Zeeuwsch-Vlaanderen; en een schrijven van Ged. Staten dat zij voor een jaar ontheffing hebben verleend van de verplich ting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening aan de openbare lagere school, onder beding dat althans doorgegaan wordt met het geven van onder wijs in de vrije-en orde oefenin gen der Gymnastiek, en berichten van goedkeuring van den school- bouw van den Hoofd-Inspecteur en Inspecteur van het lager on derwijs. Naar aanleiding van een ver zoek van J L. Aers alhier, om vergrooting van den put, op den openbare straat, liggende naast zijn woning en dienende tot af voer van overtollig hemelwater, deelde de Voorzitter mede, dat hieromtrent reeds eenigen tijd geleden een onderzoek had plaats gehad en dat het kwaad verhol pen kan worden door her ver grooten van den put en het geregeld schoonhouden van de afvoerbuis. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd met alge- meene stemmen vastgesteld een verordening als bedoeld bij ar tikel 4. le lid der Hinderwet en waarbij de mogelijkheid gescha pen wordt, dat in de buitenwijken der gemeente, inrichtingen die gevaar schade of hinder kunnen veroorzaken, worden opgericht zonder vergunning van Burge meester en Wethouders. Deze verordening geldt uitsluitend voor inrichtingen, welke gedreven wor den door één of meer electro- motoren, waarvan het vermogen of gezamenlijk vermogen de grens van 15 P. K. niet overschrijdt en uitsluitend dienen voor eigen gebruik in het landbouwbedrijf. Aangeboden werd de begroo ting dienst 1927, met een voor- loopig cijfer voor ontvangsten en uitgaven van f 89682,07. Het ver drag voor de te heffen inkomsten belasting blijft onveranderd. Van de Firma Schippers en Nauta zullen nog eenige bruik bare materialen worden overge nomen. aan Burgemeester en Wet houders over te laten. Aan R. E. de Milliano werd vergunning verleend om nog een gedeelte sloot in zijn tuin, ter lengte van 18 Meter en ook dienende voor uitwatering der gemeente, te ver vangen door buizen, onder de zelfde voorwaarden als waaron der reeds vroeger voor een der gelijk werk vergunnig is verleendl Verder werd besloten de bouw van een lagere school met kweek school niet te gunnen, terwijl de levering der meubelen voor die school gegund werd aan den laagsten inschrijver, de Firma Belderok en Zoon voor f 5485,- Staande de vergadering werd een telegram van gelukwensch verzonden aan Hare Majesteit de Koningin. Oostburg, Naar we verne men zou het in de bedoeling liggen van de Vereeniging tot Oprichting en Exploitatie van een Reizend Drankweer Museum, in samenwerking met de Ned. Ver. tot afschaffing van alcohol houdende dranken, in deze ge meente, van 30 October tot en met 5 November a. s., een ten toonstelling te houden. OP de bijzonderheden komen we later terug. Oostburg. Donderdag-mor gen had op de weide van de kinderen de Smit alhier, onder groote belangstelling van de ge meente besturen van Oostburg en Groede, van het brandweer personeel uit die gemeenten en Zuidzande en van andere belang stellenden, een demonstratie plaats met een Ford-Motor- Brandsputt van de bekende fa- friek Bikkers en Zoon te Rotter dam De eerste proeven met 1 en 2 standpijpen op een enkele slang slaagden uitstekend, terwijl de slang de groote drukking goed doorstond. Het water werd ge spoten tot op een afstand van ongeveer 40 Meter en tot op een hoogte van ongeveer 20 Meter. Verder werd gedemonstreerd met een speier, meer dienende tot het bespuiten van brandende daken. Tenslotte werd nog een proef gegeven met een slang van ongeveer 150 Meter lengte, die evenals vorengenoemde proeven uitstekend slaagde. Als bewijs hoeveel kracht er bij deze straal nog zat, diene dat een voorge legde gebakken steen werd weg gespoten. Hoofdplaat Op verzoek van de politie alhier is te Wal soorden door de Maréchaussee aangehouden een onbekend mans persoon, verdacht van een alhier gepleegden diefstal en oplichting- Verder ontdekte de politie al hier, dat de aangehoudene van meer belangrijke misdrijven wordt verdacht en ter zake hiervan door verschillende politie auto riteiten werd gezocht. Genoemde verdachte is Dins dag 31 Augustus 1926 ter be schikking gesteld van den Heer Officier van Justitie te Middel burg, die de opsluiting van dit heerschap in 't Huis van Bewa ring heeft gelast. Hoofdplaat, Onder het vee van de landbouwers C. Thomaes, 1. Verplanke, TH. Thomaes en E. Herman allen wonende alhier, is mond en klauwzeer geconsta teerd. Hoofdplaat ln de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad, waarbij afwezig waren de Burgemeester (wegens verlof) en de heer Dekker (we gens verhuizing naar Biervliet), werd aan het Groene Kruis een subsidie toegekend van f 1 per lid, zooals ook het Wit Gele Kruis wordt gesubsidieerd. De waarn. voorz. stelde voor het besluit van de vorige Raads vergadering, waarbij de O. L. S. No. 2 te Slijkplaat aan het R. K. Schoolbestuur werd over gegeven, in te trekken, wat met alg stemmen wordt aangenomen. De school blijft dus een open bare. Verder werd besloten het sa laris van den gemeenteveldwach ter met ingang van 1927 te ver- hoogen met f 150 jaarlijks. Omtrent de havenuitbreiding was bericht ingekomen van Ged. Staten, dat geen medewerking verleend kon worden. Na lang durige besprekingen hierover werd om 8 uur de vergadering gesloten. REGËNWAARNËMINGEN TE BRESKENS. Gedurende de maand Aug. viel alhier 113,7 m.M. regen. De grootste hoeveelheid in 24 uur bedroeg 40,5 m.M. Er waren 1] mM. of meer r met 1 m.M. of Het gemiddel Augustus gedu 15 jaar-was 74 de afgeloopen r natte Augustusn rekend worden. RIJKSPOST IV Aan het post» en de daaronda hulpkantoren wel maand Aug ingl Terugbetaald f J Het laatste del uitgegeven boel nummer 10914 Schaal- an I EEN Z1LVEREI Zuidzande. ds. G. van Dis, pr Ned. Herv. gemeei zijn 25-jarigen arl jubilaris, die in werd, diende onze gemeente. Oostburg Del newijn, onderwij meente (R. K. I dezer dagen te de Hoofd-akte. >t BRESKi Huweiijks-Voltrek J. van Male, 26 j, de Ruijsscher, 25 van Houte, 27 j., Maas, 27 j., jd. kamer, 31 j., wei M Verschelling, P. A Basting, 35 Luteijn, 29 jjd. 29 j., jin. en M. 1 23 j jd. Geboorten. 1 Jacoba, d van J C' il en A M van d 4, Levinus, z van J en C M Verduijn. ,e Suzanna, d van M Fremouw. 27, lena, d van C Mo S Haartsen. 28, Ad: i van A Jansen en scher. 27, Andrii A W Klaassen en Velde. 28, Anna C Bastiaansen en 3e Serie i Mijn geheel besl let ters en is reeds ofpbii tot vreugd van de spijt van de kindei 8 11 7 3 6 is een voor staatsbesluit. 8 10 9 is een ving 2 4 5 is een voon Opl. r.r. 6. Wieli Goede opl. ontv. Breskens: M R, en Groede: J B. tot fd Arrondissements-Rl te Middelbi Zitting van 1 De volgende za Hen uitgesproken VerduisteringD. M j„ knecht, in een autoi Bent, gedetineerd, 6 wekt straf met aftrek van het1 sL Eenig goed aan elegd beslag onttrekken: ;v. L., 49 j., landbouwer t islag, 1 maand gev. straf, proef tijd 1 jaar. DiefstalE. M5 werk man te Stekene, (B.), iee'd, tri aftrek 2 maanden gev. si vaa het voorarrest. Diefstal van een weide H. J. v. Z„ delburg, gedetineerd lit de Mid- r gev. straf me; aftrek vattvoor" arrest. HET VLEESCHlNVtj IN ENGEL De „Times" meldl gen, dat met 1 Octd RBOD er da- 1.1, in

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2