ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De Chineesche warboel. FLOR ALIA, In liefde liereenigd. Buitenland BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. po»t f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r ij s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TNo'T BRESKENS p^}f9ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: 35e Jaargang Woensdag 1 September S926 Nummer 3155 GRATIS verzekering gulden bij levens- gld. bij dood ttv gld. bij verlies »a gld bij ver- rs gld. bij ver voor de abonné's tegen Unn lange ongeschikt- door /h vaneen hN lies van een rill lies van een ongelukken voor: heid tot werken. eenongeluk. hand of voet. oog. duim. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum air gld. bij ver- gld. bij verlies /ft ües van een If] van eiken wijsvinger. anderen vinger. te 's-Gravenhage. Zoo nu en dan ontdekken we in dezen abnormalen tijd een lichtpuntje, waaruit blijkt, dat langzaam maar zeker het gezond verstand terugkeert, ja, dat zelfs leelijke oude gewoonten worden afgelegd. Het is toch van algemeene bekendheid, dat John Buil graag zijn neus in eens andermans za ken steekt en dat hij er dat lichaamsdeel graag in houdt ook. Maar in China houdt hij zich liefst buiten alle toestanden, waar bij hij niet direct is betrokken. Dat is een vooruitgang, die we ten zeerste apprecieeren en die we hopen, dat zich ook bij andere gelegenheden zal openbaren. De Pekingsche correspondent van de „Times" had een telegram gezonden, waarin werd gezegd, dat de samenwerking van het- diplomatieke corps niets haduit- gewerkt in het belang van het Chineesche volk. Hij meende, dat nu de tijd was aangebroken voor een effectieve methode van samenwerking. De kans bestond, dat anders ook de vreemdelingen in den huidigen chaos te gronde zouden gaan. Dit verontrustte lord Oarmoor, die de kwestie vorige week in het Hoogerhuis ter spra ke bracht. Hij meende uit de opmerkingen van den corr. den drang te lezen naar een militair ingrijpen. Lord Balfour beantwoordde spreker. Hij verklaarde dat als lord Par- moor meende, dat er voornemens waren om tegen de nationalisti sche beweging in China een soort militair verbond te sluiten ten einde in China dwang te oefenen, deze beduchtheid volkomen on gegrond was Geen enkele natie had, voor zoover hij wist, zulke fantastische plannen. En in elk geval wenschte de Britsche re geering zich zoo min mogelijk met de binnenlandsche toestan den in China in te laten. Natuurlijk leverden die binnen landsche toestanden groote moei lijkheden op, ook voor het buitenland zoowel ten aanzien van het diplomatiek als voor het commercieel verkeer. Er was geen centrale regeering. De regeering te Peking, waarmee het diploma tiek verkeer werd onderhouden, had geen gezag in het land. Dat was slechts in handen van de elkander bestrijdende militaire overheden. Dit was een noodlot tige toestand voor China, waar onder ook het buitenland leed, maar, zoo zeide lord Balfour, „het is niet aan ons om hieraan een einde te maken. En we zijn dan ook niet van plan legers op de been te brengen om China te doorkruisen en de vier honderd millioen Chineezen in een wes- terschen vorm te persen. De Chi neezen moeten zich zelf redden Het eenige wat de Britsche regee ring wilde, was met de Chineezen samen te werken, China te helpen en de gemeenschappelijke belan gen te behartigen. Er deden zich daarbij ten aanzien van de douane- en verdragsrechten moeilijkheden voor, maar deze konden vooral in de bestaande omstandigheden niet zoo dadelijk uit den weg worden geruimd. Men moest ho pen dat die omstandigheden zou den verbeteren, maar voorloopig leek het hier niet veei op. Nu eens doen deze generaals samen dan weer gooien die het op een accoordje. En ondertusschen blijft het in China een warboel. De bloemenliefhebber kan deze maand volop genieten: 4, 5 en 6 September wordt te Schoon- dijke en 11, 12 en 13 September te Breskens de tentoonstelling van Floralia gehouden. Dan wor den de uitgereikte en verder gekweekte planten bij elkaar ge bracht om gekeurd te worden, waarna een groot aantal prijzen en eervolle vermeldingen worden uitgedeeld. Behalve de door het bestuur 35. DOOR Graaf HANS BERNSTORFF. (S1 o t.) „U hoeft niet meer te vragen, waaraan ik denk, moeder!" fluis terde ze. „Houdt u van hem? Ja? Toe, hou toch alsjeblieft van hem! Hij is „De schoonste, beste, heerlijkste van allenriep mevr. Heyde- bringk terwijl ze zich zacht uit de omarming bevrijdde. „Geef me de hand, mijnheer Felsl In geen betere kan ik die van mijn kind leggen!" „Och wat I mijnheer Fels mopperde haar man. „Nu heet hij naar goede Duitsche gewoonte Karl, zoon, of wat je anders wilt zeggen, en je I Basta En nu aan tafelIk heb honger, en nog wel een reusachtigen Dat was een ander leven nu op Magdalenahoeve. en alleen het spoedige vertrek van Karl Fels, die zijn commando op den „Puinguin" weer moest over nemen, wierp een schaduw over de vroolijke dagen. „Charly I Charly Wat is dat riep Maria Magdalena een paar dagen van te voren en hield haar verloofde twee groote brie ven en twee kleine verzegelde pakjes voor. „Departement van Marine Berlijn 1" studeerde ze uit het omschrift van de blauwe zegels. „Wat er in staat, wordt men steeds het eerst gewaar door het open te maken I" lachte Fels, nam haar de brieven uit de hand en bekeek natuurlijk ook eerst de enveloppen. „Zeg, die eene is voor jou bestemd „Gunst ja 1 Wat zouden ze willen? Maak toch openhaastte Magda nu. „Juffrouw Heydebringk, ik feli citeer u I" riep Karl Fels, die vlug den inhoud doorgevlogen had „Luister! Maar ga eerst zitten 1 Daar komt hetHet is mij een bijzondere vreugde, u te mogen mededeelen, dat het Zijne Majesteit den keizer van Duitschland, Wilhelm II, op mijn voordracht naar aanleiding van het bericht van den commandant Z. M. „Pinguinl', behaagd heeft, U voor de met eigen levens gevaar volbrachte redding van den Luitenant Karl Fels van den dood door verdrinkende reddings medaille met lint te verleenen. De onderscheiding volgt bij- verstrekte planten kunnen ook andere planten en bloemen wor den ingezonden, zoodat een kleu rig geheel ontstaat, waar men geruimen tijd werkelijk van kan genieten, 't ls te hopen, dat Breskens, voor het eerst uit komend, een even goed figuur zal slaan als Schoondijke. En boven dien is het te hopen, dat velen uit andere gemeenten een kijkje gaan nemen misschien, dat dan wensch geboren wordt, in eigen dorp eveneens een Floralia te krijgen. 't Kan misschien geen kwaad, er nog eens op te wijzen, hoe de uitgereikte plant ingeleverd moet worden. Dorre bladeren worden voorzichtig weggenomen, uitge bloeide bloemen eveneens. De pot moet schoon zijn, dus zon der den bekenden groenen aan slag papieren omhulsels zijn niet gewenschthelder roode potten maken op de tentoonstel ling het beste effect. Stokjes, noodig voor het c pbinden moe ten zooveel mogelijk tusschen het blad verborgen zijn; als bindmateriaal gebruike men geen draad sajet, maar een zacht touwtje, of nog beter, een stukje raffia. Ten overvloede z]j nog uit drukkelijk vermeld, dat de in geleverde planten van de ten toonstelling weer teruggehaald mogen worden en dus het eigen de van de inzenders blijven. We wenschen Schoondijke en Breskens goed weer en druk bezoek toe AUTO-ONGELUK IN BRUSSEL. De hoofdredacteur van het Brusselsche dagblad, de „Soir", reed Vrijdagnamiddag bij een kruispunt met zijn auto, toen hij wilde uitwijken voor een voet ganger, op het trottoir, waardoor een persoon werd gedood en vier werden gewond. Een tele grambesteller werden beide bee nen afgereden. Twee andere gaand. „U wordt beleefd verzocht om inliggend formulier te teeke nen. De Staatssecretaris van het departement, van Marine „Maar hoe is dat moge lijk?" stotterde Maria Magdalena, die tijdens het lezen heel bleek was geworden. Dat weet toch niemand „Kapitein Herbert is het toch te weten gekomen, naar het schijntlachte Fels. Hoe, dat weet ik niet en kan me ook niet schelen, maar hier heb je het zwart op wit, en je kunt op die onderscheiding buitengewoon trotsch zijn, schat, want het is een van de mooiste eeremedail les, die kan worden verleend. Kom hier. ik moet je er dadelijk mee versieren 1 Mama en papa zullen opkijken Hij opende het pakje, zonder op het adres te letten, en nam er een klein rood doosje uit. „Nu, die is goedriep hij verbaasd toen hij den inhoud bekeek. „Daar sturen ze je in plaats van de reddingsmedaille de orde van den Rooden Adelaar. Dat is ook wat!" „Laat eens zienantwoordde MariaMagdalena, terwijl ze meteen naar het omslag greep. „Maar dat is voor jou 1 Jij hebt het verkeerde pakje opengemaakt. Hier staat jouw adres op voetgangers bekwamen lichte kwetsuren, terwijl ook de hoofd redactie zelf licht gewond werd. De auto is vernield. DE AAL-MENSCH RÈME. De juwelier te Chambéry, die door den onvindbaren misdadiger Rème de „aalmensch" zooals de „Matin" hem noemt voor 18000 francs besto'en werd, heeft een brief ontvangen met den naam van dezen onderteekend waarin Rème zegt dat hij het geld gestolenheeft om een fabriek voor de vervaardiging van mica de „mica-Rème op te richten. Men heeft alle reden om aan te nemen dat de brief, geschreven op papier van een handelszaak e nte Parijs gepost, echt is. NAAR DU1TSCH VOORBEELD. De trein van Saint-Dizier naar Bar-le-Duc liep Dinsdagavond bij het dorp Mogneville op een obstakel, doch kon dadelijk, zon der te ontsporen, tot stilstand gebracht. Het bleek dat er een rail dwars over de spoorbaan was gelegd. Het onderzoek leidde tot de aanhouding van een 19- jarig boerenarbeider uit Mogne ville, die verklaarde eens te hebben willen zien hoe een trein ontspoorde. ONMENSCHELIJKE BEHANDELING. Sinds eenigen tijd liep in het dorp Hohenweiden bij Merseburg het gerucht, dat de daar wonende landeigenaar Bernstein zijn gees telijk niet geheel normale zuster onmenschelijk behandelde. Het gerucht kwam ook ter oore aan de autoriteiten en onverwachts deden politiebeambten een huis zoeking. Naar de „Frankf. Z." verneemt ontdekten zij daarbij toestanden, welke men in de 20e eeuw in Duitschland niet meer voor mogelijk zou hebben gehou den. Bernsteijn heeft zijn 44-ja- rige zuster sinds geruimen tijd als een dier opgesloten gehouden in een half donker hok van een negen meter in het vierkant. Het „Wat, voor mij?" zei Fels een beetje opgewonden. „Dat is heele- maal uitgesloten I Geef den an deren brief eens Maar Maria Magdalena greep den brief, scheurde het envelop open, las hem door en riep „Mijnheer de luitenant, ik felici teer u! Luister! Maar ga eerst zittenDaar komt het Het heeft Zijne Majesteit den keizer van Duitschland Willem II op mijn voordracht naar aanleiding van het bericht van den com mandant Z. M „Pinguin". be haagd, den eersten officier van genoemd schip, den luitenant Karl Fels, als waardeering voor zijn verdiensten met het losmaken van den Pinguin van een rif in de Windward-passage, voor zijn beleid en dienstijver daarbij be wezen, de orde van den Rooden Adelaar vierde klasse te verlee nen. De onderscheiding volgt bijgaand. U wordt verzocht in liggend formulier te teekenen. De Staatssecretaris van het departement van Marine. Nog maals gefeliciteerd, mijnheer de Luitenant 1" „Drommels!" riep Fels. „Dat heb ik nooit verwacht of ver diend Het is ongelooflijk „Alsjeblieft, hier heb je het zwart op wit 1" zei Maria Mag dalena lachend. „En kom nu eens kleine venster was met ijzeren staven afgesloten. De deur was op slot en bo vendien met een dwarsbalk ver zekerd. De bodem was bedekt met wat stinkend stroo. De ongelukkige, die geen oogenblik haar cel mocht verlaten, was ge kleed in een gescheurde blouse en rok en hemd, die dik onder het vuil zaten. Haar beenen wa ren geheel opgezwollen. Als reden voor een dergelijke behandeling gaf Bernstein op, dat hij de kosten van de verple ging van zijn zuster, die reeds op haar vijftiende jaar teekenen van zinsverbetering had gegeven, en vroeger in een inrichting had ge geven, wilde uitsparen. De man is echter zeer goed in staat die kosten te dragen. De politiebeambten hebben fo to's genomen van de vrouw en 't hol, waarin zij gevonden werd. Het O. M. heeft de zaak in handen. ZEEROOVERS. Een bende van 38 zeeroovers, als passagiers vermomd, hebben op 21 Augustus nabij Hongkong de Noorsche stoomboot Sandvi- ken geplunderd. Er werd voor een waarde van van 20.000 dollar aan geld en juweelen geroofd. De bemanning werd overmees terd en den kapitein bevolen naar de Biasbaai te sturen, in de buurt van Hongkong. Daar ont snapten de roovers met hun buit. EEN SPAANSCHE BEDREIGING. Yunguas, de Spaansche mi nister van buitenlandsche zaken, heeft aan den correspondent van het „Journal" in St. Sebastiaan BERICHT. Nu onze boeiende feuilleton eindigt, kunnen wij onze geachte lezers mededeelen, dat in het volgend nr. zal worden aange vangen met „Bijtijds gered" door R. Ortmann. Wij twijfelen er niet aan, of deze nieuwe zal nog meer in den smaak vallen. hier, ik moet je er dadelijk mee versieren. Je kunt op deze onder scheiding heel erg trotsch zijn, want het is een eereteeken voor trouwe plichtsvervulling". Ze nam Karl, die als versteend er bij zat de orde uit de hand en hechtte die met een speld op zijn jas vast. „O, wat staat dat fijnjubelde ze. „Kom hier, daarvoor moet ik je een kusgeven. „En ik jou!" riep Fels, terwijl hij vlug de medaille te voorschijn haalde en zijn meisje opspeldde. „Maar nu naar papa en mama 1" „Kinderen, daar moeten we op fuiven zei de heer Heydebringk, toen hij wat bekomen was van zijn vreugdevolle verbazing en liet er zich ook niet van afbren gen, ter eere van het paar een schiterend feest te geven. Snel als de wind vlogen uren en dagen voorbij. Het oogenblik van afscheid was voor Karl Fels gekomen. In Brisbane zou hij zijn schip weer bereiken. „Dus daar blijft hetIn Decem ber haal je ons van New-York af, Karl zei de heer Heyde bringk. „Dag en uur telegrafeer ik je van Frisco', Hij had beslo ten zijn zaak in Sydney op te heffen en naar Duitschland terug te keeren.

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1