ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelljksch Oveizlcbt. Plaaisil Nieuws. ÏTOIiLBYeN, In liefde hereenigd. binnenland. Pijnlijke Voeten BRESKEKSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. po»t f 1,40 1 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK TNoe.'°2T BRES KENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 35e jaargang Zaterdag 21 Augustus 1926 Nummer 3152 GRATIS verzekering gulden bij levens- ja* gld. bij dood air gld. bij verlies tra gld. bij ver- ja gld. bij ver- a» gld. bij ver- j@ gld. bij verlies voor de abonné's tegen vNI] lange ongeschikt- door /h van een hM lies van een 4[] lies van een /Q lies van een lij van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Het is lang niet altijd even gemakkelijk, raadsels op te los sen en vooral niet, wanneer het politieke raadsels betreft. Een der moelijkste is wel het Chi- neesche probleem. Zoo komen uit Peking nu weer berichten omtrent nieuwe successen van de „verbonden troepen" tegen de z. g. nationale troepen, de Koeomintsjoen. d. w. z. de leger macht van den Christen-generaal Feng en zijn aanhangers. De „verbonden troepen" zijn de le germachten van Tsjang-tso-lin en Woe-pei-foe. Hieruit blijkt, dat de geruchten omtrent een breuk tusschen Psjang en Woe minstens voor barig zijn geweest. Woe, in wiens leger reeds ernstige muiterij was voorgeko men. zou vrijwel geheel hebben afgedaan en Tsjang hoopte blijk baar voor goed met dezen bond genoot, die toch eigenlijk zijn mededinger is, te kunnen afre kenen, door onderhandelingen met de Koeomintsjoen aan te knoopen. t Waren de berichten hierom trent onjuist? Of bleek het Tsjang- tso lin bij de onderhandelingen met de aanvoerders van het z. g. nationale leger, dat hij met hen zijn doeleinden niet zou kunnen verwezenlijken en heeft hij zich dus maar liever weer tot Woe gewend? Hoe dit is, hooren we later weer wel. Maar wat we vooreerst niet te weten zullen komen, is, wat uit den onderlingen strijd van naijverige machtbegeerende aanvoerders en partijen voor China moet terecht komen. Ook het Fransche raadsel, niet vergemakkelijkt door de open brief van Clemenceau, heeft zijn oplossing nog niet gevonden. Wel is een antwoord op de aan klacht van „den Tijger" versche nen, z. g persoonlijk door Coo- lidge, maar in werkelijkheid door de Franschman Armand Char- pentier, die het schrijven in de „Volonté" publiceert. 32. DOOR Graaf HANS BERNSTORFF. Een geweldige stoot en geken terd dreef het -met de kiel naar boven in den kokenden maal stroom, terwijl de inzittenden er uit geslingerd werden. Slechts bedacht op de redding van hun eigen leven, zwommen de brave Karl en devierMaleiers zoo snel mogelijk naar den oever, terwijl ze hun meesteres en den hulpeloozen Duitscher smadelijk in den steek lieten. Vergeefs had Maria Mahdalena getracht, Karl Fels op te houden. De kracht van den stoot was te geweldig ge weest. Hij ontglipte aan haar handen en zonk. Voor nog de laffe bemanning van de boot den oever bereikte, was de windvlaag voorbijgesuisd en de oppervlakte van de zee werd snel weer glad. Op het zelfde oogenblik, dat Karl grond onder de voeten voelde, en wa dend aan land trachtte te komen, hoorde hij achter zich het gillende roepen van Maria Magdalena „Karl Sawa Help 1" En toen hij De „Amerikaansche president" constateert dan, dat de Amerika nen in '17 inderdaad geloofd hebben, dat Frankrijk het bol werk was van het Recht, de Waarheid en de Beschaving. Het Verdrag van Versailles van '19 heeft hun echter die illusie be nomen. De schijver herinnert Clemen ceau aan diens schoone rol in de Dreyfuszaak, toen hij de taal van het Recht sprak, een taal. die hij helaas in '19 niet meer sprak, toen de geal lieerden toen opzichte van Duitschland handelden juist zoo als de krijgsraad van 1894 ge handeld heeft ten opzichte van kapitein Dreyfus. Zeker, zij had den het recht Duitschland te veroordeelen, maar niet zonder het te hooren. Toch is dit ge schied. Vervolgens wordt herinnerd aan de voorwaarden van Wilson, den wapenstilstand en artikel 231 van het vredesverdrag (het schuldartikel), dat „Duitschland moest onderteekenen, daar de geallieerden, de blokkade ge handhaafd hadden in strijd met de meest elementaire wetten van de menschelijkheid". „Een ver drag gebaseerd op een flagrante schending van het Recht, kan de Amerikaansche Senaat onmogelijk ratificeeren." Waarna de schrijver tot de conclusie komt, dat de quaestie van de schulden, of men het wil of niet, verbonden is met het verdrag van Versailles. „De eeni- ge manier, waarop Frankrijk deze quaestie in overeenstemming met zijn eer en tot zijn voordeel, kan oplossen, is te beginnen de reviesie van het verdrag van Ver sailles te verlangen. Weest over tuigd, dat gij op dat punt de Vereenigde Staten aan uw zijde zult vinden. Zij zullen weer uw waarachtige vrienden worden als in '17 en '18, die zij gebleven zouden zijn, indien gij den vrede had gevestigd op de grondslagen door president Wilson aangege ven. Wij verlangen slechts Frank rijk te redden; maar op één voorwaardenl. dat het weer zich omkeerde, zag hij zijn jonge meesteres onder duiken 1 Met knikkende knieën bleef hij staan en staarde naar de plaats des onheils Hij rilde bij de gedachte, dat die beiden daar zouden moe ten verdrinken, maar zijn eigen vrees was veel te groot, dan dat hij hun te hulp zou zijn gekomen! Daar, plotseling dook een donker hoofd op Een blond er naast Een arm strekte zich omhoog 1 Wild zweepte de hand het water! En weer schrilde de gillende roep om hulp aan zijn oor Maria Magdalena was Karl Fels nagedoken! Ze had hem gegre pen en met bovenmenschelijke inspanning omhooggetrokken maar om hem te houden en aan land te brengen, was haar kracht niet groot genoegHet zware, roerlooze lichaam trok haar weer naar beneden op den bodem Ze was op het punt haar bewustzijn te verliezen, maar de zucht tot zelfbehoud, die in ieder mensch woont, deed haar nogmaals een vertwijfelde poging doen, om zich omhoog te werken. En het gelukteMaar om hulp roepen kon ze niet meer. Als er nu geen redding naderde, waren ze beiden des doods Daar, op het laatste oogenblik, toen ze al weer begon te zinken, het Frankrijk worde van het Recht en de Rechtvaardigheid uit de dagen van Zola en Jaurès, het Frankrijk van de affaire- Dreyfus, het Frankrijk, dat in een tragisch uur het geweten was van de Menschheid." Met welk antwoord, hem door een landgenoot gegeven, Cle menceau het doen kan EEN TEGENVALLER. De gemeenteraad van Gronin gen heeft indertijd besloten tot het aanleggen van een centraal rioleeringsstelsel, waarbij de fae- caliën en het rioolvuil naar zee zouden worden afgevoerd door middel van een pompstation, dat de afvalstoffen door een buis leiding langs het Eemskanaal bij Delfzijl in de Eems zou persen. Een groot deel van dit rioolnet is reeds gelegd. Thans blijkt, dat het Groning- sche gemeentebestuur heeft ver zuimd aan Ged. Staten vergunning te vragen tot het gebruik van de haven van Delfzijl, die door de provincie wordt geëxploiteerd. Het gemeentebestuur van Delfzijl heeft bij Ged. Staten ernstige bezwaren geopperd tegen de doorvoering der plannen, waar van het groot nadeel voor de toekomst van de haven verwacht te. Daarop heeft het gemeente bestuur van Groningen zijn fout alsnog hersteld door van Ged. Staten vergunning te vragen, maar deze vergunning is, naar de „Provinciale Groninger Courant" mededeelt, door Gedeputeeide Staten geweigerd, zoodat het deels uitgevoerde plan in duigen ligt en naar een andere oplossing moet worden gezocht. Ingezonden Mededeeling. Stkukgeloopen, Geblaard of Bran derig, verzacht en geneest men met PUROL. werd ze door een krachtigen arm gegrepen, terwijl tegelijkertijd twee handen zich naar Karl Fels uitstrekten en zijn hoofd boven water trokken. Sowa en twee van zijn makkers waren terugge- zwommen en voltooiden het reddingswerk. Gelukkig bereik ten ze het kalme water, en nu vermanden de bediende en de vierde Maleier zich ook, de han den uit te steken en hen geheel aan land te brengen. „Naar huis 1" beval Maria Mag dalena, en de stoet zette zich in beweging. Diep zonken de voe ten van de dragers in het mulle, knarsende zand 1 Eindeloos lang zaam ging het voorwaarts 1 Zoo ontzettend langzaam! Stap voor stap 1 Met zacht geplas en ge- ruisch begeleide de op het strand rollende zee het hijgende ademen van de mannen. En plotseling schoot er een gedachte door Magda's hoofd 1 Dezelfde, die ze sinds jaren zoo dikwijls, zoo dikwijls reeds ge dacht had I De zee zal je het schoonste en beste, het hoogste en heerlijkste brengen, wat je je op aarde kunt denken, en zelf zal je het uit de diepte halen. Als een glanzende lichtstraal drong het door de doffe, starre, donkere ontzetting, die haar be- Aardenburg, Vrijdag 13 Augustus vergaderde de Raad onzer Gemeente. Met kennisge ving afwezig de Wethouder Ceu- lenaere wegens Familieomstan digheden. Op de notulen had de heer Van der Hooft de opmer king, dat hij de vorige maal niet gezegd heeft, dat hij twijfelt aan de geldigheid van de gecombi neerde vergadering, met de Re genten van het Burger Gasthuis, maar dat hij zeker weet op grond van een paar door hem genoemde artikelen, dat die vergadering ongeldig was. De Burgemeester brengt de notulen in stemming De heer Reepmaker en mevr. Van den Broecke-de Man ont houden zich, daar zij op de vorige vergadering wegens ziekte niet aanwezig hadden kunnen zijn. Goedkeuring 3 tegen 1. De heer van der Hooft vraagt hierop aanteekening van zijn opmerking. De Burgemeester doet hierover stemmen, waarbij de stemmen staken. Het wordt dus aange houden tot de volgende verga deringen. Ged. Staten hebben goedkeuring gehecht aan den aankoop van een voetpad met weg in het Maurits Dreefje van den heer De Smit-van den Broeke. Er was een verzoek ingekomen van den heer M. J. Roos tot het mogen pachten van een stukje tuingrond achter zijn erf. B. en W. stellen voor te wachten tot de volgende publieke verpachting. Mevrouw Van den Broecke stelt voor dit punt aan te houden, tot punt 6 van de agenda, waar het gaat over verhuren van tuingrond. De Ouder-commissie van de Openbare school, had een ver zoek ingediend voor het aanstellen van een schoolarts, of indien hiertegen bezwaren mochten zijn, of de gemeente dan zou willen aansturen op een Districts-school- arts. Het schrijven wordt aan gehouden tot een volgende ver gadering, op advies van B. en W., die eerst nog een nader onderzoek willen instellen. vangen hadl Een gevoel van onomstootelijke zekerheid beving haar, dat Karl Fels in leven zou blijvengered, gered door haar, die hem uit de diepte gehaald had I Een bijna wilde vreugde kwam over haar, en met nieuwe energie riep ze de mannen een „Voorwaarts!" toe. Toen ze van de tuinzijde het erf betraden, kwam van af de straat de equipage met de heng sten aangerold. De heer en mevr. Heydebringk keerden van een tochtje terug, vroolijk pratend, zonder vermoeden van het voor gevallene. Plotseling riep mevrouw ,Om godswil 1 Wat is 1" „Halt!" schreeuwde Heyde bringk, die eveneens den stoet bemerkte, en vloog uit het rijtuig op de groep toe. Zijn vrouw volgde hem zoo snel mogelijk. „Wat is er gebeurd stiet ze ademloos uit 1" „Fels is met „Caesar" in het bosch gevallen, en toen we hem in de boot hierheen wilden bren gen, sloeg die om en „Groote God 1 Wat ontzettend 1 Maar ik had er een voorgevoel van, ik zei het wel vooruit. Mijn arm, arm kind 1" riep mevrouw Heydebringk snikkend. „Laat dat gejammer, vrouw!" Een verzoek van de Muziek-" SociëteitAardenburgsche Fanfaren wordt eveneens aangehouden, daar B. en W. nog eens een onderzoek wilden instellen naar den financieelen toestand van de Muziek en om nog vele andere redenen. Gevraagd was de subsidie uit de gemeentekas te verhoogen van f200 tot f350, daar de subsidie van het Wees huis is komen te vervallen. De begrooting wordt gewijzigd o.a. met een post van f 1590 voor aanleg van centrale verwarming, die intusschen onderhands is gegund aan Metzmacher uit Asse- Drouck. Verder nog een wijziging in verband met aankoop van een weg en voetpad. Na een discussie tusschen den Secretaris en den heer Van der Hooft of de wet spreekt van plaatsvervangers in het zetters- college, werd in plaats van den heer Cuelenaere, gekozen de heer Ach Dierick. Ingekomen was een verzoek van Mej. J. M. van de Plassche onderwijzeres aan de openbare school, om eervol ontslag tegen 1 Nov. e.k. Na eenige waardeerende woor den van den Burgemeester werd dit met algemeene stemmen voor, verleend. B en W stellen den Raad voor de weide van den Heer A. de Bruijne in te richten voor tuin grond en deze publiek te ver pachten voor 9 jaar. De pachters zuilen verplicht zijn, de weide zelf te scheuren en mogen dit land uitsluitend als tuingrond gebruiken. B. en W. zullen toe zicht houden op de wijze waarop de g ond verwerkt wordt. De oude boomen zullen gerooid worden, terwijl de pachters zelf voor ontwatering moeten zorgen. De heer Reepmaker vraagt, of hier geen taak is voor de werkverschaffing gedurende den winter. De Burgemeester ant woordde hierop, dat B en W binnenkort met een voorstel zul len komen, voor het verharden van den Zomerweg langs den Rijksweg aan de kaaipoort met puin van het Raadhuis. Dit werk snauwde haar man haar toe. „Breng Magda op haar kamer,om zich te kleeden. Ga weg 1" Hij schoof zijn dochter op zij en nam Karl Fels' hoofd in de handen. „Is er om den dokrer gestuurd „ja, naar beide 1" antwoordde Maria Magdalena, die zich ge willig door haar moeder liet wegleiden. Toen ze na een paar minuten zacht de logeerkamer binnentrad, lag Karl Fels onder een lichte deken op het bed. Haar vader zat er naast en hield den pols omvat. Maria Magdalena wilde bij hem gaan zitten, maar mijnheer Hey debringk zei„Dat is niets voor jou, kind, ga maar naar mama I" Ze wierp nog een blik op het wasbleeke gezicht en ging naar haar moeder, die geheel van streekin haar kamer zat te snikken. Loodzwaar verstreken de minuten.' In het geheele huis heerschte doodsche stilte. Plotseling stond Maria Mag dalena op. Haar scherpe ooren hadden den galopslag van nade rende paarden gehoord. Ze rende de deur uit, juist toen Wilkins de met schuim en zweet bedekte paarden tot staan bracht. (Wordt vervolgd)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1