aatsit Nieuws. Binnenland. Gemeenteraad Dammen. Gemengd Nieuws nen den termijn van zeven dagen, bestaat geen verplichting tot uit- keering, tenzij bewezen wordt dat degene(n), die aangifte had(den) behooren te doen, daartoe niet in de mogelijkheid was (waren) en dat hij(zij) evenmin in staat was (waren) die aangifte door een ander te doen geschieden. In zulke gevallen begint de bovengenoemde termijn van zeven dagen zoodra de bedoelde onmo gelijkheid opgehouden heeft te bestaan. Onbekendheid met de verze kering of hare voorwaarden geldt niet als onmogelijkheid van tijdige aangifte. Aan den persoon, die aangifte doet van een ongeval, wordt door ons een schadeformulier ter hand gesteld, hetwelk benevens een rapport van den geneesheer die de^) gekwetste behandelde of den dood constateerde op een tevens daartoe te verstrekken formulier binnen 48 (acht-en- veertig) uur na den dag der aan gifte volledig en naar waarheid ingevuld, aan de Directie van Fatum te 's Gravenhage, de her verzekerende instelling, moet wor den toegezonden. Hij (zij), die verklaringen af legt, welke in strijd zijn met de waarheid, verliest het recht op uitkeering. De abonné's kunnen aan hunne verzekering geen recht jegens Fatum ontleenen. RECTIFICATIE. Op de le bladzijde, 5e kolom, 4e regel staat: „verzekering", dit moet natuur lijk zijn „verzekerde" EEN DIENSTORDER AAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Daar bij de directie der Spoor wegen opnieuw klachten zijn ingekomen over de groote on bescheidenheid van vele markt kooplieden, venters e. d. betref fende het medenemen van groote partijen goederen, waardoor an- dere;reizigers hinder ondervinden, is het personeel er opnieuw op- gewezen, dat zulks niet meer mag voorkomen en dat aan te dezen opzichte bestaande bepa lingen streng de hand moet wor den gehouden. Voor de aldus mede te nemen colli moet de bagagevracht worden voldaan. BRESKENS. Maandagavond 7 uur kwam de Raad onzer gemeente in voltal lige zitting bijeen ter afwerking eener lange agenda. Nadat de notulen onveranderd waren vastgesteld, werd mede1- deeling gedaan van de volgende ingekomen stukken 1. Goedkeuring door Ged. Sta ten van de wijze van kunst bedekking van den te verharden weg op Nieuwe Sluis. 2. De verzetting der kermis te Sas van Gent. 3. Rekening der feestcommissie (vorige jaar) in orde bevonden. Alle drie voor kennisgeving aangenomen. Daarna worden de volgende punten behandeld. Opening der Secretarie De Voorzitter deelt mede, dat door den Secretaris en den Ambtenaar ter Secretarie is voorgesteld, om ten gerieve van het publiek, de Secretarie van 9 uur voormiddag tot 3 uur namiddag onafgebroken geopend te houden. Met een woord van lof voor hun ijver verleent de Raad zijn goedkeuring, zoodat nader bekend zal worden gemaakt, wanneer de wijziging ingaat. Benoeming. Tot lid in de Commissie tot wering van schoolverzuim, vaca ture wijlen den heer Niermans, wordt benoemd de heer Ramaker. Schoolgeld heffing. Aanvragen tot ontheffing van achterstallige schoolgelden zijn ingekomen van F. Thange-de Pauw, H. Vermeulen en J. Rein- hout Toegestaan. Steunregeling. Aan steun is reeds uitbetaald f567,50. Over het verloop der toekenning ontspint zich een heele discussie De heer Van Luijk is over den gang van zaken niet tevreden. De commissie wordt te veel be drogen. Als hij zoo ziet, dat de zoon van de één niettegen staande de armoede een plezier reisje naar Knocke maakt, als hij hoort, dat een ander zijn gekre gen steun een aardig zakcentje noemt, dan zou hij een wijziging in de toekenning der steun willen. Geen geld, maar levensmiddelen. De heeren Luteijn en du Burck steunen dit voorstel, maar de Voorzitter en Wethouder Van de Sande willen de regeling liever geheel aan de commissie over laten. Weth. Du Burck meent, dat werkverschaffing een afdoend middel zal zijn. De Voorzitter meent, dat dit onmogelijk is voor de visschersdie zouden dan in 't geheel niet meer uit visschen kunnen gaan. De heer Mook- hoek denkt, dat dat nog nadeeli- ger zou komen bovendien. Als zijn personeel door slechte ver diensten naar de werkverschaffing gaat, kan hij ook niet uitvaren en zal hij dus gedwongen worden, eveneens om ondersteuning te komen. De heer Du B rek vraagt, of het niet mogelijk is, de Transport arbeiders-steun te verhoogen en te verlengen, door van gemeente wege meer bij te dragen. De Voorzitter meent, dat dit on mogelijk is, maar wil het wel nader onderzoeken. Nog andere voorstellen komen ter tafel, maar kunnen geen van allen de goedkeuring van de heer De Hullu wegdragen Hij meent op den goeden weg te zijn. Iedere week vermindert het uittekeeren bedrag. Eindelijk wordt besloten, de commissie uit te breiden met de heeren Luteijn en Mookhoek, en zullen de leden onderling uit maken, welke wijze van toeken ning het beste is. Kasgeld. B. en W. stellen voor, bij de Bank van Ned. Gemeenten een Rek.-Crt te openen in het voor deel en gemak der gemeente. Nadat de Gemeente-Ontvanger het voorstel nader heeft toegelicht, wordt aldus besloten. Leemng. Indertijd is bij de Friesche Levensverzekeringsbank een lee ning gesloten van f 30,000 a 5'/2 pCt., waarvan nog f 27,000 is af te lossen. Nu de rentestandaard is verlaagd, stellen B. en W. voor die leening te converteeren en een nieuwe af te sluiten tegen 43/4 pCt. Wel moet dan een boete worden betaald, maar, zoo als de Gemeente-Ontvanger zeer duidelijk uitlegt, is het 2e jaar reeds voordeel te boeken. Na eenige besprekingen wordt B. en W. verzocht te trachten de lee ning tegen de laagst mogelijken rentevoet te plaatsen. Rekening 1925. De rekening 1925 wordt voor- loopig vastgesteld met een batig slot van f 11270,02. Zetters. De voordracht voor college zetters wordt aldus vastgesteld: de aftredende leden De Hullu en Van de Sande plus de Heeren P. Catsman en Jac. Cruson. Ambtswoning. De woning boven het Gemeente huis, thans bewoond door Mevr. de Wed. Niermans, is van ambts woning particulier geworden. Als zoodanig moet een nieuw huur contract worden opgemaakt, ter goedkeuring van Ged. Staten De meerderheid van B en W. stellen nu voor de huursom te bepalen op f 300,—, de minder heid op f350,—. De woning zal per jaar worden verhuurd met een opzegtermijn van 6 maanden. De heer Luteijn vindt f 350, niet te veel, gerekend naar de huurwaarde van veel kleinere woningen, waar niet eens zoo'n grooten tuin bij is Hij vindt steun bij de heeren Cappon en Burck, terwijl de heer De Hullu vindt, dat overal de huurwaarden omlaag gaan. Bij stemming wordt ze gebracht op f 350,—. Vóór de heeren du Burck, Cappon, Luteijn en Van Luijk. Begraving en Lijkkoets. De verordening is gewijzigd en aangevuld. Wat het gebruik van de koets betreft, zal evenals in Groede het tarief worden vast gesteld naar de Inkomstenbelas ting, terwijl het uiterlijk der koets met toebehooren voor alle klassen gelijk zal zijn. Voor begraven zal een recht worden geheven van f5,voor de le en f3,voor de 2e klasse met reductie tot '/a en 4 voor kinderen. Voor begra ven buiten de vastgestelde uren verhooging van resp. f 2,en f 1,tenzij dit tot onbillijkheden mocht leiden (Van Luijk). Voor het gebruik van de koets zullen de tarieven zijnf 10, voor een inkomen hooger dan f 3000,—, f 5,- voor f 1500,— tot f3000,-, f2,50 voor f700,— tot f 1500,terwijl bij minder dan f 700,— inkomen geen recht zal worden geheven. Bij gebruis, gedeeltelijk binnen en buiten de gemeente, verhoo ging van f 2,voor elke K M. buiten de gemeente. Voor gebruik geheel buiten de gemeente f2.— voor elke K.M. Alles met dit voorbehoud, dat B. en W. recht van wijziging hebben bij eventueele onbillijk heden (De Hullu) Als recht van onderhoud der graven (bij aanstelling van een gemeente-werkman) zal tenminste f 2 en ten hoogste f 20 per jaar worden aangeheven, met recht van behoud van den toestand op 1 Oct. a,s. voor den tegenwoor- digen functionaris. Voor het aanwijzen van een bepaalde grafruimte voor onbe- paalden tijd wordt f 10 per M2 vastgesteld. Als voerman wordt na eenige bespreking, waarbij de heer Luteijn de Wed. Jacobs voordraagt aangewezende gemeente-voerman C. van Zeele. Gemeente- Opzichter. In totaal waren er 30 sollici tanten. De voordracht luidt: 1 P. J. van de Sande, 2 L. A. Cijsouw, 3 W. Burgers, allen te Breskens, 4 D. J. Ornée te Borculo en 5 C van Mourik te Deventer. De le stemming is aldus: Van de Sande 2, Cijsouw 3, Ornée 2. Bij herstemming zelfde resultaat, zoodat moet worden uitgemaakt, wie tegen Cijsouw zal uitkomen. Wethouder Van de Sande mag om familieverband nietdeelnemen. Uitslag Van de Sande 1, Ornée 4, blanco 1. Nieuwe stemming tusschen Cijsouw en Ornée. Uitslag Cij souw (3), Ornée (3), blanco (1). Bij herstemming zelfde resultaat. Als jongst raadslid trekt daarop dhr. Mookhoek het gelukslot voor nr. 4 der voordracht, dhr. Ornée, die daarmee als gemeenteopzich ter is benoemd. Bij de rondvraag wijst dhr. Van Luijk op den Oesterput, waar hij verzoekt steen en puin op te ruimen. Dhr. Mookhoek vraagt, hoe het staat met het pad naar Albert Heijn. Besloten wordt even de nieuwe motor- en rijwielwet af te wachten, waardoor toch de politieverordening moet worden gewijzigd. Breskens. Bij de Zaterdag gehouden aanbesteding voor het bouwen van een muziektent al hier, werd ingeschreven door: le perceel W. A. de Vlieger f1136 P. J. de Winde f 1087 A. J Luteijn f 1010 C. Daansen f 957 L. Maas f 926 2e perceel P. Catsman -f 450 3e perceel Gebrs Leenhouts f1310 Gebrs Rookus f 1285 4e perceel W. C. Carels f 94 J. van der Boom f 92 B. Keijmel f 60 De uitvoering van het werk is nog niet gegund. Breskens. Vrijdagavond had de heer C d B. alhier, die bij zijn broeder behulpzaam was met graan dorschen, het ongeluk met zijn voet tusschen een ros te komen, zoodat geneeskundige hulp terstond moest worden In geroepen. Breskens. In den nacht van Maandag op Dinsdag barstte boven onze gemeente een kort maar hevig onweer los. Nadat in de verte het hemellicht reeds den geheelen avond langs het uit spansel had geflikkerd, sloeg het, om plm. 5 uur met een korten, harden, knetterenden slag op een telefoonpaal in den tuin van den heer C. Schippers, waardoor eeni ge omwonenden plotseling zonder licht zaten. Waar de paal zich maar eenige Meters van de huizen rij bevindt, mag het een wonder heeten, dat alles zoo goed is afgeloopen. Een bijzonderheid is wel, dat van de paal bovenaan slechts een reepje van 1—2 dM. is afgerukt. Breskens. Door dhr. Th. Cambier is het werk aan de haven alhier onderhands aange nomen. Vooraf werden evenwel nog een groot aantal menschen ge dupeerd. De vorige week presen teerde zich n.l. een vertegen woordiger der aannemer. Hij nam een 100-tal werkmenschen aan, liet opmetingen veirichten en genoot overigens van wat hotel Adriaansen kon aanbieden. Toen hij evenwel vernam dat Donder dag met de middagboot de In genieur zou komen, vond hij het 't verstandigst met een vroegere boot te vertrekken, zonder natuur lijk zijn verteer, enz., te voldoen. Ook voor de aangenomen arbei ders, die in dezen tijd van wer keloosheid blij waren, weer aan den slag te kunnen, was het een groote tegenslag. Sluis. Onder leiding van den plaatselijken commandant der bijzondere Vrijwillige Land storm alhier, had Vrijdag een wedstrijd in schijfschieten plaats. De prijzen we-iden behaald door de heeren A. Gevaert, le pr. met 44 p., A. de Paauw 2e pr. met 42 p., P. J. de Smit, 3e pr. met 41 p., J. du Fossé 4e pr. met 40 p., Van der Ven, 5e pr, met 38 p. Sluis. Maandag had de Brug- sche werkman M., die de goot van „Rozenoord" repareerde, het ongeluk, van den ladder te vallen. Kermend van pijn werd hij naar het Gasthuis vervoerd, waar ge constateerd werd, dat hij een paar wonden aan het hoofd en eenige inwendige kneuzingen opgeloopen had. Biervliet. Zaterdagnacht is door onbekende oorzaak de land- bouwschuur van den heer D. te Driewegen geheel afgebrand. De motorspuit van Biervliet verleende haar hulp. Sint Kruis. Geslaagd voor Engelsch L. O. A. A. Leenhouts vroeger alhier. Oostburg. Bij Kon. besluit is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht alhier, ter stand plaats Middelburg, mr. N. J. G. Sikkel, waarnemend ambtenaar aan het openbaar ministerie bij kantongerechten, ter standplaats Leeuwarden. Hoogwatérgetij Breskens. DAGEN vm. nam. Woensdag 18 Aug 8.44 9.08 Donderdag 19 9.49 10,13 Vrijdag 20 1013 10.37 Volle Maan Maandag 23 Aug, nam. 1.57 Licht voor RQgMriolon mnx. Woensdag 18 Aug nam. 8.51 Donderdag 19 9.49 Vrijdag 20 9.47 Ingezonden. Mijnheer de Redacteur. Mag ik een bescheiden plaatsje in Uw blad, om op het volgende te wijzen Zooals U reeds een paar maal schreef, neemt het vreemdelingen verkeer meer en meer toe. Ook door de gemeente Schoondijke. Zoo trokken zeker wel gepas seerden Donderdag meer dan 200 auto's door. Gehoorzaam volgen de chauffeurs de gegeven wen ken op en zoo verloopt alles in de beste orde. Nu heeft onze gemeente evenwel een groot gebrek: een te lage maximum snelheid, waar streng de hand aan wordt gehouden. Dit is op zich zelf natuurlijk heel goed, maar mag toch niet ontaarden in een jacht op veel verbalen? Dat onbesuisd rijden wordt tegen gegaan is toe te juichen, maar dan openlijk. Niet van achter muur of poort te voorschijn schieten met een „halt", als werd de ergste misdaad begaan Gevolg: versterking van het anti-Holland- sche gevoel en opstopping van het verkeer. Het is geen zeld zaamheid een heele rits auto's door zoo'n enkel gebaar de weg te zien afzetten. Donderdag was de oogst weer rijknaar ik hoor 16 verbalen. Nog eens ik vind het goed, dat te-hard rijden wordt tegengegaan, ja, 't is zelfs noodig, maar de manier, waarop dit bij ons geschiedt, heeft reeds bij veel menschen verontwaardiging gewekt. In het belang van het algemeene en het vreemdelingen verkeer hoop ik, dat daarin eenige verandering moge komen. U, meneer de redacteur, dan kend voor de plaatsruimte. Een lezer van Uw blad. Schoondijke, 13 Aug. '26. Correspondentie aan de Redactie. 51 Herman Hoogland. Stand Z. 4, 7/10, 13, 15, 16, 18,20,23, 28, 35. W. 21, 24, 27, 29, 30, 32, 34, 37/39, 41, 42, 44, 45. 52. L. Goudsmit. Zw. 2, 7, 9, 12,15,17/21,23,36. W. 24, 26, 29, 30, 33/35, 37,40, 42, 43, 47, 48, 50. Opl. no. 47. Wit: 44-40, 48-42, 28-22, 22 13, 35-30, 30 10, 25:3. Goede opl. ontv. vanJ. L. te G., J. K. te B. en A. K. te Z. Opl. no. 48 komt in het num mer van Zaterdag. DE TREK NAAR BELGIË. Langs de oude, mooie heirbaan, die van Tilburg via het dorpje Goirle naar de Belgische grens bij Poppel leidt, stormt het, schrijft de Tilburgsche corres pondent van het „Hbld.", den ganschen dag voort van auto bussen, Fords, Chevrolets en Studebakers en van motoren en fietsen. En wandelaars er ook al doorheen, die allemaal zich getrokken voelen naar.het land van belofte. Waar men Holland- sche jenever koopt en de meest exquise likeuren en wijnen, voor enkele dubbeltjes. Waar busgroen ten, chocolade en allerlei snoe perijen slechts de waarde ver tegenwoordigen van luttele cen ten. Waar textielgoederen van allerlei aard; dekens, katoenen en linnen-, onder-, tafel- en bed- degoederen, kousen, blousen, mantels, heerencostumes enz. tegen zooveel rijksdaalders te koop zijn, als men er te onzent tientjes voor betaalt. Waar schoe nen en klompen even gretig gezocht worden als meubelen, auto's, motorrijwielen en fietsen en de groenten en eieren vrijwel te geef zijn. En niet alleen „gewone mensch- jes" trekken er op uit, hetzij om voor particulier gebruik het hoognoodige gerief zich aan te schaffen of in een eigen handel tje te brengen en dan wat extra's aan te verdienen. Neen, ook de „deftige lui", wij hoorden zelfs familieleden van Kamerleden en stedelijke autoriteiten in hoogst eigen persoon noemen, wed ijveren met de „kleinen" om auto's vol uit „valuta-land" weg te sleepen. Wat tot groote ergernis

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2