Burgerlijke'Stand, Dammen, binnenland. Gemengd Nieuws met puntenlijst. Als gewoonlijk deed de heer de Brauwer uit Aardenburg, de Voorzitter van den Bond, deze uitreiking verge zeld gaan van de hem eigen korte typische toespraken, die meer dan eens de lachspieren in beweging brachten. Ondertusschen zwierf de groote massa, in afwachting van de avondconcerten, Schoondijke door en bewonderde de mooie versie ringen, die bij alle toegangen waren aangebracht Vooral toen bij het duister worden de elecr lampjes waren opgestoken, maakte de in kleuren verlichte bogen een eenigen indruk. Op het marktplein, in het mid den in het dorp, staat de nu af gewerkte kiosk en zal steeds een prachtige herinnering wezen aan het zoo geslaagde feest bij ge legenheidvan het 35 jarig bestaan van het Muziekgezelschap. De concerten, die om 7 uur begonnen te midden van het stampvolle marktplein, hadden een dankbaar gehoor en sloten op mooie, waardige wijze dit in alle opzichten zoo uitstekend geslaagd muziekfeest. Schoondijke. Zooals ge bruikelijk is, is de Maandag vol gende op het concours bestemd voor feestviering in engeren kring en van deze gewoonte is ook hier niet afgeweken, 's Namiddags de gewone spelen als hardloopen met hindernissen, ringrijden, enz. Om 5 uur trad het muziek gezelschap aan, om gevolgd door een gecostumeerde stoet alles per gerij een rondgang door de ge meente te maken, wat nog heel wat volk op de been bracht. Waar alles in korten tijd was in elkaar gezet, komt een woord van lof toe aan de deelnemers die zoo leuk voor den dag kwamen. Om 8 uur had het aangekon digde concert plaats, waarna op het marktplein een aardig vuur werk werd ontstoken. Het zijn een paar drukke dagen geweest voor deze gemeente eri alles is in de beste orde afge- loopen. Breskans. In verband met het Zondag behaalde succes, door zekere uitlatingen nog verhoogd, gaf het muziekgezelschap alhier Maandagavond nog een concert, waarbij het concoursnummer nog werd uitgevoerd. De voorzitter, de heer E. Boom, feliciteerde de vereeniging met wat zij gepresteerd had, en sprak de hoop uit, dat zij op den in geslagen weg zou voortgaan, waarvan de directeur de verze kering gaf. Een groote menigte woonde het concert bij. Breskens. Zeeuwsch-Vlaan- deren trekt ieder jaar meer de aandacht van de vreemdelingen Geen enkele toerist, die aan de Belgische kust vertoeft, zal ver geten, dit lang veronachtzaamde gebied door te trekken. Wel is het hoofddoel meestal Middel burg, waar men de typisch Zeeuw- sche kleederdracht wil bewon deren, maar toch begint lang zamerhand het „Landje van Cad- zand" ook zijn aantrekkingskracht uit te oefenen. De vruchtbare landerijen met de meestal tus- schen geboomte verscholen dor pen oefenen op de in drukte en beweging levende reizigers een aangenamen kalmeerenden in vloed uit. Was vorige jaren alleen de Donderdag de reisdag, dit jaar gaat de trek de geheele week door, waarbij de Donderdag en Dinsdag wel het leeuwenaandeel krijgen. Het is geen zeldzaamheid, op de drukste dagen meer dan 200 auto's op het ruime haventerrein bijeen te zien. Maandag kwam het in onze vorige nrs reeds aangekondigde Engelsche gezelschap van 375 Engelsche toeristen. Het waren de employé's van een Warenhuis uit Rochester. Ruim vijf uur nam. kwamen ze met 2 extra-trams aan en verzamelden zij zich aan de lange tafels in de nieuwe tram remise, die door de Directie be reidwillig was afgestaan. Het mooie, ruime lokaal was door Hotel De Vuijst aangenaam ver sierd, terwijl de tafels door groen en bloemen een bijzonder pret- tigen aanblik boden. Nadat de l-nch, waarover ze hun bijzondere tevredenheid uit spraken, afgeloopen was, werd in groepen de gemeente door gewandeld. Hier werden kiekjes genomen van de Cadzandsche kleederdracht, elders weer werd een paar zoogenaamde schippers- klompen als herinnering aange kocht. Dankbaar voor het genotene, waarbij de leider den heer De Vuijst de verzekering gat, het volgende jaar zoo mogelijk te zullen wederkeeren, werd daarna de terugtocht aanvaard. Hoofdplaat. Maandagmiddag te omstreeks 3 uur werd onder veel belangstelling en in tegen woordigheid van verschillende Polderbesturen uit omliggende polders de nieuw gebouwde betonnen brug alhier, Nummer Eén, voor het algemeen verkeer opengesteld. Aardenburg. Op 1 Aug. is eervol ontslagen als Ontvan ger-Griffier van het Burger Gast huis alhier, de heer P. de Biuijne Az. Van af 1 October 1909 heeft de heer de Bruijne deze functie bek eed en velen, die in de af geloopen jaren met hem te maken hebben gehad, hetzij als ver pleegden, hetzij als pachters of als bestuurslid, zullen met dank baarheid denken aan de hulp, die zij steeds van den heer De Bruijne mochten ondervinden. De Protestantsche regenten meenden dan ook terecht, dat een blijvend aandenken boven de schrijftalel waaraan zooveel Gast- huiswerk verricht is, op zijn plaats zou zijn. Jammer dat in dezen ook de politiek alweer moest mee spreken, want de Regent Wijffels wenschte niet mede te werken. Het is voor sommige menschen in deze gemeente moei lijk het persoonlijke van de poli tiek te scheiden. In verband met het feit, dat de Regenten nog geen oproeping kunnen doen voor een nieuwen functionaris, daar de salaris-kwes tie nog niet geregeld is, is de heer De Bruijne thans nog tijde lijk belast met de waarneming. Ook wat het tarief betreft is er nog geen overeenstemming tusschen de Raad (.Burgemeester) en het Regenten-College. De beslissing is thans in handen van de Kroon gegeven, Zuidzande. Zaterdagmor gen kwam de raad dezer gemeente in voltallige zitting bijeen. Voor kennisgeving werden aan genomen de missives van heeren Ged. Staten betreffende de ver zetting van de kermis te Sas van Gent en die waarbij medegedeeld werd dat de Kroon het besluit van Ged. Staten, waarbij goed keuring was onthouden aan het besluit van den raad dezer ge meente om den opbrengst van den verkoop van de dokterswo ning voor vast te plaatsen op een spaarbankboekje bij de coöperatieve boerenleenbank te Oostburg, heeft vernietigd. Mede wordt voor kennisgeving aan genomen de mededeeling dat het raadsbesluit betrekkelijk de on- derhandsche aanbesteding van werken in de dorpsstraat is goed gekeurd. De gemeenterekening voor den dienst 1925 wordt aan den Raad overg-.legd die voor den gewo nen en kapitaaldienst een batig saldo aanwijst van respectievelijk f 7621.597a en f5392 04, Tot leden der commissie, belast met het nazien dier rekening worden benoemd de heeren J J. Perduin en I. Risseeuw. De voordracht, ter benoeming van twee zetters, bestaat uit de heeren 1. Luteijn, 1. Risseeuw, J.J. Perduin en'A. Luteijn. De politieverordening werd zoodanig gewijzigd dat het voort aan verboden zai zijn des nachts honden zonder opzicht of geleide op of buiten de openbare straten, wegen en pleinen, te laten loo- pen Erven hieronder niet te verstaan. Honden, die in strijd met dit verbod worden aange troffen, worden door de beamb ten der politie opgevangen, of indien daartoe geen gelegenheid is of bepaald gevaar bestaat, afgemaakt. Onder nacht wordt verstaan het tijdsverloop tusschen zonsonder en zonsopgang. Ten slotte werd de begrooting voor den dienst 1926 zoodanig gewijzigd dat de verkoopsom van de dokterswoning voor vast zal worden geplaatst op een spaarbankboekje der coöperatieve boerenleenbank te Oostburg. Waterlandkerkje. Maan dag 2 Aug. slaagde te Brussel voor Middelbaar Muziekonderwijs (viool) Mevrouw 't Gilde van Staveren, wonende teTerneuzen, vroeger te ljzendijke, leerlinge van Prof. van Este te Antwerpen. REGENWAARNEMINGEN TE BRESKENS. Gedurende de maand Juli viel alhier 79,5 m.M. regen. De grootste hoeveelheid in 24 uur bedroeg 33,7 m.M. Er waren 12 dagen met 0.1 mM. of meer regen, waarvan 10 met 1 m.M. of meer. RIJ KSPOSTSPAARBAN K. Aan het postkantoor Breskens en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli ingelegd f39118 97. Terugbetaald f 35512.54. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10900 Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Woensdag 4 Aug 11.18 11.42 Donderdag 5 12.14 12,38 Vrijdag 6 1 30 1.54 Nieuwe Maan Zondag 8 Aug nam. 2.08 Licht «oor RIjMrialan enz. Woensdag 4 Aug nam. 9.19 Donderdag 5 9.18 Vrijdag 6 9.17 HOOFDPLAAT. Geboorten. 12 Juli Remondus Ceriel, z. van E. A. Herman-de Badts. 16, Christine Louisejulie, d van E. B. van Hecke Bogert. 31, Arthur, z. van E. F. Steijaert- de Kramer. Overlijden. 29 Juli. Edemond Scherbeijn, 32 j. echtgenoot van C. P. Barra. 31, Louisa Dorethea Coné, 64 j., echtgenoote van L. F. Schram. Correspondentie aan de Redactie. 47 Joh. de Bree. h y i i 5 6 jg| jgjjjj fflÊk 15 I jÊtik ng m 16 i fl i 1 M 25 m m m m m 26 1 1 S B 1 35 g g g m m 36 gig jpm* 45 1 1 i 1 1 46 i b i i Stand Z. 4, 7, 8, 12, 14, 17, 19, 20, 24, 26. W. 23, 25, 28, 29, 31, 33, 35, 39, 44, 48, 50. 48. G. Gortmans. Zw. 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 19, 24, 29, 34. W. 21, 25/28, 31, 38, 41/43, 48. Opl. no. 43. Wit: 27-22, 28-22, 36-31, 33:2. Opl. no. 44. Wit: 32-27,38-32, 32: 1. Goede opl. ontv. vanJ. L. te G., J. K. te B., A. K te Z., J. A. R te Z. en J. A. te S. OORLOG BEZUINIGT DRIE M1LL10EN. De „Avondpost" schrijft: „Zooals onze zeer betrouwbare inlichtingen luiden, is de Oor- logsbegrooting voor 1927 door Minister LamDOoy teruggebracht tot een f3.000 000 lager bedrag dan die van 1926 „Minister De Geer schijnt zich evenwel met deze verlaging niet te kunnen vereenigen en heeft de ontworpen oorlogsbegrooting teruggezonden met de mededee ling, dat meer verlagingen moeten worden aangebracht. „De druk op het departement van Oorlog van de zijde van het departement van Financiën schijnt zóó groot te zijn, dat de Minister Lambooy, zonder de adviezen af te wachten, gevraagd aan de verschillende bevelvoerende of ficieren, vérstrekkende wijzigin gen in de legerorganisatie heeft aangebracht." SPORT. DUIVEN. Sluis, Ver. „De Plezierduif" vlucht op Clermont met 55 dui ven. Als eerste 5 prijzen kwa men aan J.v. Balkon, Sluis le en 3e, A. Robison Draaibrug 2e, L. Dhondt Sluis 4e en 5e prijs. BEGRAFENIS SERGEANT VLIEGER DUMERNIET. Zaterdagmiddag heeft op de algemeene begraafplaats te Soest de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den sergeant-vliegenier die Woensdagmiddag jl. bij een bot sing in de lucht om het leven kwam. Er was voor deze begrafenis groote belangstelling. Een schat van bloemen dekte de baar. Namens den minister van oor log en den chef van den gene- ralen staf werd het woord ge voerd door majoor Sinnigen en kapitein Viehof, die beiden leed wezen betuigden, inzonderheid aan de weduwe, met het droevig ongeval. Daarna werd het woord gevoerd door den commandant van het vliegkamp te Soesterberg, die een laatsten groet bracht aan Dumer- niet, die behoord had tot dege nen, die welbewust het risico dragen van de gevaren aan de beoefening van de luchtvaart verbonden. Spr. vond het een verheffende gedachte, dat Dumer- niet is heengegaan, terwijl hij zijn plicht deed in dienst van het va derland. Namens officieren en onder officieren van het 7de reg. inf., waartoe Dumerniet had behoord, sprak sergeant-majoor Tromp, die den overledene prees als ka meraad. Voor de afdeeling Soesterberg der onderofficierenvereeniging „Ons Belang" en van den Bond van Technisch Personeel spraken resp. sergeant majoor Neuteboom en onderofficier Swamborn, waar na ten slotte een broeder van den overledene en een broeder der weduwe aan allen, inzonderheid aan de autoriteiten, dank brach ten voor de betoonde belangstel ling. MOORD ONTHULD. Bijna vier jaar geleden, in September 1922, werden de pre dikant Hall te New-Brunswick in New Jersey en mevrouw Mills, de soliste van het koor der kerk, in den omtrek der stad doodge schoten gevonden. De echtgenoote van den predikant werd gehoord, doch het was niet mogelijk iets uit haar te krijgen dat er op zou wijzen dat zij meer van den dubbelen moord af wist. Thans echter schijnt een vroegere dienst bode van het echtpaar gepraat te hebben en als gevolg daarvan is dezer dagen, dus bijna vier jaar later, de predikantsvrouw gearresteerd onder beschuldiging van medeplichtigheid aan den moord. De dienstbode zou in het complot geweest zijn met den broeder van de predikants vrouw en den chauffeur. De justitie deelde mee, dat de zgn. „volmaakte misdaad" zijn oplos sing nadert. De meening is, dat de predikant en mrs. Mills elders zijn doodgeschoten en dat de lijken buiten de stad zijn gebracht. Men verwacht een volledige be kentenis der predikantsvrouw, op grond van de onthullingen thans aan de justitie gedaan over den dubbelen moord. Tot dusver heeft mrs. Hall een buitengewone koelbloedigheid getoond. SCHEEPSBOUW. Door den scheepsmakelaar P. A. van Bouchaute, te Terneuzen, is voor rekening van den heer GJuit Slottje, alüaar, opdracht gegeven aan de N. V. Terneuzen- scne Scheepsbouwmaatschappij, tot het bouwen van een motor- vrachtboot groot circa 32Ü ton, afmetingen 38,50 x 5,05 x 2,35 M. De boot zal worden gebouwd volgens het nieuwste type met kruiseisteven, moderne salonroef en stuurhut op het achterdek. De voortstuwingskracht zal wor den ontwikkeld door een 80 P. K. 2 cyl. Hollandiamoter van Smit Co 's Machinefabriek te Kin derdijk, EEN IDEALE GEVANGENIS. Sinds korten tijd heeft Los Angeles een nieuwe districtsge vangenis, welke iets meer dan 8 milnoen dollar moet hebben ge kost. De gevangenen zijn er niet in duffe vochtige kelders, maar op de bovenste verdiepingen van een wolkenkrabber ondergebracht, waar de wind dapper blaast, de zon in de cellen schijnt en vo gels en vliegmachines rond de vensters cirkelen. Nauwelijks wa ren de gevangenen in hun nieuw „hotel gelogeerd, of zij begon nen zich te vervelen en kregen heimwee naar het vrije vogelle ven. Eenige bewoners openden met lepel en vork kalmweg de deuren, waarop zij een wande ling ondernamen door de gangen, zien de lift ten nutte maakten en langs de brandladders de vrij heid herwonnen. De politie achterhaalde hen echter en ver schillende hunner zitten weer vast. Dadelijk werden alle sloten veranderd en in- of uitbraakvrij gemaakt. Maar ook deze verbe terde sloten waren niet tegen le pels en vorken bestand. De be wakers vielen van de eene ver rassing in de andere. Zoo bevond men, bij het nazien van een cel, dat de deur behoorlijk gesloten was, maar de vogel was uit de kooi gevlogen, zonder dat er een stukje uit den muur was wegge broken. Den volgenden dag was de uitbreker weer in zijn cel te rug. Op de vraag wat hij had uitgericht, vertelde hij leukweg, dat hij een paar boodschappen in de stad te doen had. De brand ladder verschafte hem volop ge legenheid om zijn cel te verlaten en ze weer binnen te gaan. Op een goeden dag verwijder den zich. veertien gevangenen tegelijk; ze werden echter na een geanimeerde jacht door de stra ten der stad weer stevig achter slot en grendel gezet. HET VERMISTE VLIEGTUIG. Bij Petten is het lijk aange spoeld blijkbaar van één der twee vliegers uit Soesterberg, die onlangs met hun toestel boven de Noordzee spoorloos zijn ver dwenen. Het lijk was bijna on herkenbaar, het hoofd ontbrak. Aan de kleeding (lederen panta lon) kon men evenwel zien, dat het aangespoelde lijk van één der verloren vliegeniers was. Cp het lichaam zijn een portemon- naie en een bos sleutels gevon den. Eenige officieren hebben zich naar Petten begeven, ten ein de de idenditeit vast te stellen. Men herinnert zich, hoe op 19 Januari 1.1. de vliegers Vos en Hartjesveld bij schietoefeningen verdwaalden en, vermoedelijk ten gevolge van een sneeuwstorm, boven de Noordzee kwamen. N.t- sporingen naar het lot der vli gers hebben nimmer resultait gehad. Het te Petten aangespoelde lijk van den verongelukten vlie ger is herkend als dat van den sergeant Hartjesveld. Het stoffe lijk overschot zal Donderdag a. s. des n. m. te 2 uur op de begraaf plaats Jaffa te Delft ter aarde worden besteld. ZILVER GEVONDEN. De Burgemeester van Hooglar d (Utr.) deelt mede, dat in die gemeente, bij het uitrooien van een houtwal, in den grond ver borgen zijn gevonden eenige stukken tafelzilver als: 12 mes sen, 12 vorken, 12 eetlepels, 2 vorken (klein formaat), een taartschepje, een schepje (klein formaat), een soeplepel, een sier- kurk. Het taartschepje is voor zien van een roodschijnenden

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2