ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Ontwapening. gggïfc LgT0K. In liefde hereenigd. Het Muziekconcours. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden t 1.25 franco per po»t f 1,40 Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon RRPCif PNQ Postgiro No. 21 DKEiKEN!) 70ng Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 35e jaargang Woensdag 4 Augustus 1926 Nummer 3147 j Ieder, die zich rekenschap geeft van de ellende, die elke oorlog noodzakelijk met zich brengt, zal met levendige belangstelling het werk van den Volkenbond gade slaan. Nog versch is de herinne ring aan de berichten uit den jongsten oorlog over de verwoes ting van steden, dorpen en vrucht bare akkers, over het meedoogen- loos werk der duikbooten en de droefheid in duizenden gezinnen. Oorlog moest eigenlijk even on bestaanbaar zijn, als het feit, dat men zijn buurman te lijf gaat, omdat hij meer stoffelijke wel vaart geniet, of gelukkiger is met zijn gezin! Welbeschouwd is de grootere economische welvaart van den eenen staat steeds de doorn in het oog van den nabuur. De pessimist beweert, dat oor log onvermijdelijk is; de Schrift, de geschiedenis zouden het be wijzen. Maar de Schrift en de geschiedenis bewijzen evenzeer het tegendeel. Er is nu vrede, waar vroeger strijd was. Immers de roofridders bestookten elkaar van uit hun burchten, de steden voerden vaak krijg. Wie zou er tegenwoordig niet verbaasd opzien te hooren, dat b. v. Zwolle en Kampen (zooals vroeger meerma len) elkaar, bestookten, of dat de provincies Utrecht, Holland of Friesland elkaar krijgsvolk zon den, zooals in vroeger tijd. En wie zal het na een eeuw wellicht niet ongerijmd vinden, dat Duitschland, Frankrijk en Ita lië met elkaar oorlog voerden, Staten, die toch aanspraak maken op den naam van beschaafde landen! Men hoopt eenmaal te komen tot de „Vereenigde staten van Europa", waartoe algeheele ont wapening der Staten zou kunnen leiden. Ongetwijfeld, en daarom dient elk weldenkend mensch met aan dacht te volgen den arbeid van den volkenbond voor de ontwa pening. Groote vraagstukken laten zich niet spontaan oplossen; ook hier is de fout begaan, dat men 27. DOOR Graaf HANS BERNSTORFF. Afgezonderd van hen drieën nam Maria Magdalena op een stoel plaats en staarde uit het venster in de groene bladerkrui nen van de boomen, zonder met een woord aan het gesprek deel te nemen. Daarbij luisterde ze echter met bijna pijnlijke inspan ning naar Karl Fels' verhaal, hoe hij door Dr Heemskerk opgepikt en verpleegd was, hoe liefdevol zorgend hij zich over hem, den volkomen vreemde ontfermd had en hoe hij nu hem en - Maria Magdalena balde haar vuisten en drukte de nagels diep in de handpalmen 1 Nu! nu kwam dat, wat ze verwacht had te zul len hooren, wat komen moest. „Ja, aan Dr. Heemskerk en zijn dochter Beate heb ik het eenig en alleen te danken, dat ik gezond hier voor u zit", zei Karl Fels, „en ik moet bekennen, dat het afscheid van die beide men- schen me zwaar vielZoo lang te veel ineens en te spoedig wil de bereiken. Aanvankelijk probeerde men het langs den weg der geleide lijkheid en gelijktijdigheid der ontwapening, vervolgens kwam de gedachte van het algemeen waarborgtractaat, en daarna het protocol van 1924, gebaseerd op arbitrage, veiligheid, ont wapening. Tenslotte bleek men de voorkeur te geven aan ge deeltelijke verdragen gelijk dat van Locarno, hetwelk zal leiden tot de algemeene ontwapenings conferentie. Reeds is eenige tijd geleden de voorbereidende com missie voor deze conferentie, onder leiding van onzen land genoot Jhr. Louden bijeengeko men. Gelijk in deze commissie bleek, is Nederland bereid, tot algeheele ontwapening mede te werken mits de beperking der bewapeningen algemeen zij en gelijktijdig worde toegepast. Indien de Volkenbond in staat zou blijken, dit laatste tot een begin van uitvoering te brengen, zou men een aanmerkelijken stap hebben gezet op den weg, die naar de algemeene ontwapening, dus naar den wereldvrede, voert! Begunstigd door het mooie weer heeft het 5e Bondsconcours te Schoondijke plaats gehad. Hoewel 't weer zich Zaterdag als onbetrouwbaar voordeed, was toch reeds des avonds bij het openingsconcert een groot aan tal muziekliefhebbers aanwezig Maar de groote massa, zooals we die bij geen der vorige Con coursen zagen, kwam Zondag middag Ruim 1600 betalende bezoekers waren op het terrein; voegen we daarbij de niet - be talende, als muzikanten e. a. dan krijgen we een aantal van meer dan tweeduizend Reeds het gezamenlijk vertrek van Den Dam naar het terrein had te midden van een drukke menigte plaats en niettegenstaan de de geleiders ontbraken, ver liep alles prachtig. ik leef, zal ik ze nooit vergeten I" Nu stelde mevrouw Heyde- bringk talrijke vragen over Beate Heemskerk, haar uiterlijk, haar ouderdom, haar karakter, enz. Heimelijk hoopte ze, uit den toon der antwoorden te kunnen uit vinden, of haar gast daar soms ook hechter gebonden was, dan het zoo zonder meer leek, maar ze kon er niet goed uit wijs worden, en ten slotte viel haar man in de rede met de vraag ,Maar zeg eens mijn beste Fels, waarom heb je niet eens een enkel teeken van leven gezonden? Je kunt je toch wel voorstellen, dat we alle drie in de grootsre bezorgdheid over je waren 1 Want nu, over het voorval zelf zul len we niet weer beginnen, het grijpt mijn vrouw nog altijd aan maar men heeft toch een zeker recht om te hooren, wat uit den redder van zijn leven geworden is, niet waar?" „Hebt u, of liever gezegd uw dochter dan, mijn brief uit New- York niet gekregen vroeg Karl Fels verbaasd. „Zeg, Magdal Heb jij een brief drommels, waar is dat kind heengeloopen riep de heer Heydebringk geërgerd. „Ze schijnt vandaag weer eens een aanval te De Burgemeester opende, op het terrein aangekomen, hef Con cours met de volgende toespraak „Toen ik van de zijde der muziekvereeniging werd aange zocht het Concours te openen, heb ik gemeend, mij daaraan niet te mogen onttrekken. Het verheugt mij, dat ditmaal het oog is gevallen op deze gemeente, om het Concours te houden. Ik roep u dan ook namens de ge meente een hartelijk welkom toe. Men moet het ten zeerste in het bestuur van dep Bond waar- deeren, dat deze richting is inge gaan. Het pleit er voor, dat men het doel voor oogen heeft, de muziek in het algemeen hooger op te voeren. Ik wil volstrekt geen kwaad zeggen van de vroe gere festivals, maar door deze wedstrijden te houden, krijgt men meer vastere lijnen. Er wordt meer belangstelling getoond. Maar die belangstelling mag niet ont aarden in naijver. Dat breekt af. Men moet elkander leeren waar- deeren, leeren begrijpen. Want men vergete niet, dat de prijs- winner van vandaag, weer niet de prijswinner is van morgen. Voor de Juryleden, die ik de eer heb met den heer Caro aan het hoofd speciaal te begroeten, is het vaak geen gemakkelijke taak Men moet met veel factoren rekening houden en tevens zor gen, in opbouwende richting te gaan. En wanneer dan de muziek verenigingen rekening houden met die nuttige wenken, dan kan het m. i. niet anders, of de mu ziek wordt stelselmatig hooger gedreven. Wat met goede wed strijden kan worden bereikt, ge tuige het mooie succes, dat de Kon. Mil. Kapel te Havre heeft behaald en ook „Ons Genoegen" van Vlissingen te Brussel. Alvorens te eindigen, wensch ik nog een woord van warme hulde te brengen aan de nage dachtenis van wijlen den heer Morks, die zeer zeker een der steunpilaren van de concoursen is geweest. Met de beste wen- schen voor het weislager» open ik het Concours". Hierna betrad „Ons Genoegen" hebben 1" ging hij voort. ,Anna weet jij iets van een brief „Heelemaal niets I" verzekerde mevrouw Heydebringk. „En Mag- da heeft er ook beslist geen ont vangen Dat zou ze in geen geval voor ons geheim gehouden heb ben 1" „Dat komt er nu ook niet meer op aan I" meende daarop de heer Heydebringk. „Meer dan alle brieven verheugt het ons, jezelf, hier te zien. Ik denk, datje daar van wel overtuigd zult zijn 1" Nu moest Fels nog van het ongeluk met het schip vertellen, hoe ze weer los gekomen waren, en hoe lang de „Pinguin" in Sidney zou blijven. Hoe dikwijls hij zelf verlof kon krijgen, en hij sprak bijna zonder onderbreking door. Ondertusschen echter luis terde hij of de deur niet open ging en Maria Magdalena weer binnen kwam. Vergeefs I Eerst toen de „goed geschoolde" meldde, dat er gedekt was, keerde ze terug en liet zich door Karl Fels aan tafel geleiden. „Waar ben je geweest vroeg haar vader, nadat het kleine gezelschap plaats genomen had, en ging, zonder antwoord af te wachten voort: „Zeg eens, heb je van mijnheer Fels een brief van Retranchement de kiosk en begon de wedstrijd. Achtereen volgens lieten de vierde, derde, tweede en eerste afd. en uit muntendheid zich hooren en de groote aandacht van het publiek was wel een bewijs, dat over het algemeen heel wat gepres teerd werd. Na afloop kon de Voorzitter der Jury, dhr Caro, dan ook verklaren, dat ieder jaar beter werd gemusiceerd. Geen enkel korps was er, dat geen prijs kreeg. Ja, zelfs was geen enkele 3e prijs toegekend; alleen een paar tweede en veel eerste. De uitslag was als volgt. Vierde afdeeling: Verplicht stuk Zaida, Ouverture facile door V. Mailly. Ons Genoegen te Retranche ment, 2e prijs met 63 punten. Derde afdeeling. Verplicht stuk. Isodora, Fantaisie lyrique door E. Bedouin. Elk naar zijn krachten te Sint Kruis, le pr met 85'/2 pnnt en 6e extra prijs, de medaille van den heer Iz. de Hullu, Dijkgraaf van den Generalen Prins Willem polder. Tweede afdeeling Fanfare. Verplicht stuk: Salut a l'Yser, fantaisie door W. v. Perck. Harmonie te Oostburg; le prijs met lof der Jury met 101 '/a punt en le extra prijs, de zilveren wisselbeker der Koninkl. Electr. Drukkerij „Cadsandria" te Bres kens. Eendracht maakt Macht te Groede, le prijs met 84'/j punt. Harmonie te Biervliet, 2e prijs met 75 punten. Tweede afdeeling Harmonie. Verplicht stukFeest-ouverture door L. E. Rügers. Apollo te Sluis, le prijs met 87 punten en 5e extra-prijs, het zilveren emaille kruis van de Muziekvereeniging te s Schoon dijke. Eerste afdeeling. Verplicht stukMiss Dollar, Fantaisie door Pr. Fran?ois. Oefening kweekt Kunst te Schoondijke, le prijs met 88'/, punt en 4e extra-prijs, de medaille gekregen, voor voor hoe lang is het geleden, Fels?" „Acht maanden I" antwoordde Fels en keek zijn tafeldame aan. „Ik een brief? Nooit!" riep Maria Magdalena heftig, en de blik, dien ze Karl Fels toewierp, zei duidelijker dan woorden „Dat is gelogen! .Schaam je 1" ,Een donkere blos kleurde eenige se conden Karl Fels' gezicht, wat het jonge meisje voor een teeken van zijn slechte geweten hield met een minachtend schouder ophalen wendde ze zich af. Karl Fels echter zei, zich met geweld tot kalmte dwingend „Mijn brief is dan verloren ge raakt en dat verklaart mij ook, waarom ik nooit een antwoord heb gekregen „U had misschien wel Coney- Island in plaats van Magdalena- hoeve geadresseerd zei Maria- Magdalena en er klonk ijzige spot uit haar woorden. „Daarheen heb ik werkelijk ook geschreven en antwoord ontvan gen antwoordde Fels. „Dan kon u ook heel tevreden zijn „Ben ik ookl" O jal Wij wisten trouwens niets van u afl" „Niet door mijn schuld!" van den Heer Burgemeester van IJzendijke. Koninklijke Muzieksocieteit Aar- denburgsche fanfaren te Aarden burg, le prijs met lof der jury met 96 punten en 3e extra-prijs, de zilveren medaille van den Heer Burgemeester van Schoondijke. Veronica te Zuidzande, le prijs met lof der Jury met 96'/, punt en 2e extra prijs, de zilveren lauwertak van den Bond van Muziekvereenigingen inZeeuwsch Vlaanderen Westelijk Deel. Afdeeling Uitmuntendheid. Verplicht stukOrphée aux En- fers door Jac. Offenbach. Uit het VolkVoor het Volk te Breskens, 2e prijs met 79'/a punt. Het totaal aantal te behalen punten is 105. Voor een le pr. met lof der Jury zijn noodig 96 punten, voor een eerste prijs 84. voor een 2e prijs 63 en voor een 3e prijs 42 punten. Na afloop kwamen de besturen der verschillende vereenigingen samen op het Gemeentehuis, waar de eerewijn werd aange boden met een toespraak van den heer Burgemeester van Schoondijke, waarin hij den Bond feliciteerde met het 5-jarig be staan der Concoursen. Hij hoopt, dat de vereenigingen op den ingeslagen weg zouden voort gaan en met lust en ijver zouden verder studeeren. Hierna kwam het woord aan den heer Cransberg de Voorzitter der Jubileerende vereeniging, die hulde bracht aan den Bond in het algemeen en aan het Dage- lijksch Bestuur in het bijzonder; verder dankte hij de medewer kende gezelschappen en allen, die er toe bijgedragen hadden, het feest te doen slagen. Ook de heer Kostence uit Biervliet sprak zijn waardeering uit over het Bondsbestuur, waarin hij werd gesteund door den heerWaelput uit Groede, die op een leuke manier het verschil tusschen de vroegere festivals en de tegen woordige concoursen duidelijk deed uitkomen. Nu volgde de uitreiking der behaalde prijzen en diploma's „Natuurlijijk niet 1 De post „Ja zeker, de postl" „Bezorgt ook alleen maar wer kelijk geschreven brieven Weer schoot Karl Fels het Woed naar het gezicht. Doch voor hij kon antwoorden, riep mijnheer Heydebringk: „Wat verzin je, Magda I Geloof je, dat mijnheer Fels niet ge schreven heeft?" „In ieder geval heb ik geen brief ontvangenantwoordde Magda koppig. „Maar kinderen, maak toch geen ruzie over dien onnoozelen brief, neem me niet kwalijk Fels, dat viel me zoo maar uit den mc nd. We willen nu eens een genoegelijke avond hebbenMijn beste Fels, wat je gedaan hebt ja, ja, Anna, ik hou mijn mond al. Dus nogmaals van ganscher haite welkom op Magdalena- hoeve I" riep mijnheer Heyde bringk en hief zijn glas op. Toen Karl Fels met Maria Mag dalena klonk, fluisterde hij zacht smeekend„Juffrouw Magda". Ze klonk weliswaar met hem, maar keek niet op. In haar kot kte en bruiste en stormde het, liefde, trots en twijfel voerden een bitteren strijd; haar hand beefde, toen ze het glas neer zette. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1