Plattl Sws, Binr>°n]and. Week-Menu. Voor de Jeugd. Rechtszaken. Gemengd Nieuws DE KONINGIN IN ZWITSERLAND. De Koningin is door een op de bronchiën gevatte koude ge noodzaakt, haar terugkeer uit Zwitserland naar Nederland uit te stellen. VERLAGING VAN POSTTARIEVEN. Het comité tot verlaging der posttarieven, heeft, onder herin nering aan een adres d.d. 21 December 1925, zich opnieuw met een adres gewend tot den directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie. Het comité acht zich verplicht zich thans weder met dit adres tot u te wenden, omdat van de reeds vroeger in uitzicht gestelde verlaging der posttarieven nog steeds niets is gekomen. Al zijn aldus het comité de maatregelen omtrent vermin dering van porto bij verzending van partijen drukwerk vaneenig belang in verband met de ver laging der onkosten, door de voorwaarden, welke hierbij ge steld zijn, is de besparing, op deze rekening verkregen, gering en weegt zij in geenen deele op tegen de verbetering, welke een verlaging van het porto der briefkaarten zou brengen. Met genoegen nam het comité er kennis van, dat enkele tarieven voor het verkeer met het buiten land zijn verlaagd als gevolg van besluiten, op het Interna tionaal Postcongres dienaangaan de genomen. Toch meent het nogmaals met klem te moeten aandringen op verlaging der binnenlandsche tarieven voor briefkaarten en brieven en van het drukwerk in het algemeen. Het comité is er zich volko men van bewust, dat de tariefs verlaging over de geheele lijn, die zijnerzijds wordt nagestreefd en volstrekt noodzakelijk wordt geacht, althans in den aanvang een vermindering van de baten van het bedrijf zal medebrengen. Maar daar siaat in de eerste plaats tegenover, dat de begroo ting van het bedrijf thans nog een niet onbelangrijk batig saldo aanwijst. Voorts zal ongetwijfeld door toepassing van denkbeelden, neergelegd in de verleden jaar uitgebrachte rapporten tot reor ganisatie van het bedrijf en "zijn onderdeelen, een vermindering van lasten kunnen worden ver kregen, terwijl ten slotte verwacht mag worden, dat tariefsverlaging op den duur tot uitbreiding van het verkeer en daardoor tot grooter ontvangsten aan porti zai leiden. Het comité meent dan ook, dat thans met tariefsverlaging niet langer mag worden gewacht. Deze moet niet tot enkele on derdeelen beperkt blijven, ook al omdat daardoor het noodza kelijk onderling verband der tarie ven op ongewenschte wijze ver broken dreigt te worden; er moet z.i. een streven zijn naar terugkeer tot de, aan de hand van het indexcijfer naar de huidige ver houdingen gecorrigeerde, tarieven van vóór den oorlog. In verband met verschillende opmerkingen, vanwege den Di recteur-Generaal gemaakt over de tarieven buitenslands en hier te lande, herinnert het comité aan het verschil in afstanden in die landen, waarmede een verge lijk getroffen wordt, en in ons land. Het gaat z.i. niet aan om de kosten van vervoer in het Duitsche Rijk om slechts een enkel voorbeeld te noemen op één lijn te stenen met die over de afstanden in ons land, zoodat ook in dit opzicht de Posterijen in voordeeligei conditie zijn. MINISTER VAN DE VEGTE IN ZEELAND, De Minister van Waterstaat doet een tocht door Zeeland. Woensdag werden Vlissingen, Breskens, Philippine, Sas van Gent en Terneuzen bezocht. Doel van den tocht is het bezichtigen van haven- ei andere water staatswerken. Bovendien heeft de Minister met een der provinciale stoombooten eon tochtje op de Schelde gedaan. De Minister was vergezeld van den hoofdingenieur-directeur Van Oord uit Middelburg en werd begeleid door den Com missaris der Koningin den heer jhr. Quarles van Ufford, den Re- geeringscommissaris De Vulder van Noorden en den heer Van Rompu, lid van Ged. Staten. Donderdag werd Schouwen en Duiveland bezocht. DE SPEELKAARTEN BELASTING. Een onzer lezers merkt op dat de speelkaartenbelasting het rijk geld heeft gekost.Vóór de speel kaartenbelasting werd ingevoerd, zegt hij werden er groote hoe veelheden speelkaarten voor re clamedoeleinden gebruikt: dis tillateurs, bierbrouwerijen, verze keringsmaatschappijen e d.gaven in groote getale deze kaarten uit. De omzet dezer kaarten is te schatten op 4 5 5 miilioen spelen per jaar. Voor deze kaarten een doorsneeprijs aannemend van 10 a 12 cent per spel, bedroeg de omzet c. a. f 500.000. De invoer rechten 5 8 pCt. zouden c. a. f 400.000 opbrengen. Na invoer ring der wet werd de verkoop natuurlijk nihil. Door de hooge belasting en invoerrecht (voor piquetkaarten 25 en 12l/j ct. is 37'/2 ct., voor whistkaarten 50 en 25 ct. is 75 ct.zijn er absoluut geen goed koope kaarten verkocht, daar na tuurlijk alleen op duurdere soor ten de hooge belastingen te dragen waren. Op een spel van 10—15 ct. riskeerde geen winkelier de hooge onkosten en alleen spelen van 40 a 90 ct. werden gevraagd, die lang gebruikt werden. Door opheffing der belasting zullen nu weder goedkoope spe len op de markt komen, laat na afschaffing van de wet l'/2 a 2 miilioen spelen verkocht worden, in doorsnee 30 cent per spel, dan brengt dit alleen aan 8 pCt. in voerrechten f 35 000 a f 45. 000 op Voeg dit bedrag bij de op brengst der invoerrechten op de reclamekaarten dan reeds komt men op een bedrag van c. a. f 75 a 80. 000. Dat is meer dan de f121 000 belasting, na aftrek van de onkosten, die toch ten minste op f 75 000 mogen ge schat worden. Bresfcans. Het mooie zomer weer en de beginnende vacantie's vermeerderen dagelijks het aan tal doortrekkenden Gisteren was een respectabel getal auto's op het haventerrein alhier vertegen woordigd, terwijl de trams boven dien nog veel reizigers door voerden. Zoo druk was het, dat een Engelsche dame haar kin deren door het gedrang kwijtwas geraakt en vergeefs op het haven terrein naar hen uitkeek. Ten einde raad is men toen naar Vlissingen teruggekeerd, wasr werkelijk de kinderen nog wer den aangetroffen. Met de laatste boot arriveerden zij weer en kon de tocht huiswaarts verder wor den voortgezet. Vandaag kwamen met de boot een groot aantal school kinderen, die met een tiental waggons een uitstapje naar Bel gië maken. Maandag bezoekt weer een groot aantal Engel- schen onze gemeente, om na gebruikt diner hun reis verder te vervolgen. Schc Predikbeurten. Ned. Herv. kerk Beroepen te Hollandscheveld ds W. A. Dekker te Krabben- dijke. In de te Franeker gehouden jaarvergadering van den Bond van Vrije Ev. Gemeenten in Nederland, werd in genoemden bond opgenomen de Vrije Ev. Gemeente te Nieuw liet. Middelb. Crt. Licht voor Rijwielen ewv. Zaterdag 24 Juli nam. 9,34 Zondag 25 9.33 Maandag 26 9 31 Dinsdag 27 9 39 Ned. Herv. Kerk. Zondag 25 Juli 1926. Biervliet v 10 u ds Vrijlandt. Breskens v. 9.30 u Hoogenraad, van Boxtel n. 1.30 Zondagschool. n. 5.30 ds Hoogenraad Cadzand n 2 u ds Bremer. Groede n 2 u ds v Griethuijsen Doopbediening Nieuwvl. v 10 ds v Griethuijsen. Schoondijke v 10 u ds Scholte. Waterlandk n 2.30 ds Scholte. ljzendijke v 10 u ds Castelein. Evangelisatie Oostburg. nm 6 u ds Beukenhorst. Ev. Luth. Gem. Groede. nm 2.30 u ds Vrijlandt. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN Zaterdag 24 Juli 1.05 1.29 Zondag 25 1.52 2.16 Maandag 26 238 3.02 Dinsdag 27 3.27 3.51 Volle Maan Zondag 25 Juli nam. 6 33. BRUGGE. Cinema «Vieux Bruges", Van Zaterdag 24 tot Donderdag 29 Juli. Pathé Journal-Actualités-Revue. Pour toute la vie. Le Comte Kostia. GROEDE. Zondag 25 Juli nam. 5.30 u Concert door de Muziekver. „Eendracht maakt Macht". 3e Serie nr. 3. a. ik ben een klein plantje. Keer me om en je vindt me in een schoolboek. b. ik ben een vogel, waarvan de eieren duurbetaald worden. Vleesch wordt gebraden met 4.3 6. Een uurwerk 6. 2.1.6. regel matig. Een 3. 5. 1. is een forsche boom. Opl. nr. 1. Papaver. Goede opl. ontv. van Breskens S M L, J S, M R, Groede: J B,J H, P L, L C. Uitslag 2e serie. Bij vergissing was van L, C. te Groede de goede opl. nr. 10 niet vermeld, zoodat met gelijk aantal goede opl. aankwamen S M L, J S, M R, te Breskens, J B, en L C, te Groede en C A C te Zuidzande. Bij loting onder getuigen viel de prijs ten deel aan J B. te Groede. Lituidbouw. FUSAR1UM-ZIEKTE IN ROGGE. De inspecteur, hoofd van den Plantenziektenkundigen dienst, deelt mede, dat op dit oogenblik een Fusarium-ziekte in de rog- geaar wordt waargenomen, die tot nu toe in ons land niet be kend was. Een dergelijke ziekte bij tarwe was bekend; de ver schijnselen bij de rogge stemmen geheel met die bij de tarwe over een. Een deel der pakjes is slecht ontwikkeld en geheel of bijna geheel bedekt met een rose- schimmel-woekering. Daar meest al een aantal bijeenstaande pak jes is aangetast is een grooter of een kleiner deel van de aar minder ontwikkeld en door de schimmel rose gekleurd. Het is van belang, dat zooveel mogelijk in alle deelen van ons land nagegaan wordt, of deze aantasting van de roggearen al gemeen voorkomt, omdat het in dat geval aanbeveling zal ver dienen de rogge vóór het zaaien in den a. s. herfst te ontsmetten, zooals dit bij tarwe, die door de Fusarium-ziekte is aangetast, noo- dig is en wordt uitgevoerd. De plantenziektenkundige dienst ver zoekt daarom opgave waar en in welke mate de hier beschre ven Fusarium-ziekte op dit oogen blik in de rogge wordt waarge nomen, liefst gelijktijdig met toezending van eenige aangetas te aren, om de ziekte met zeker heid te kunnen vaststellen. Indien het optreden der ziekte daartoe aanleiding geeft, zal later een bericht omtrent de ontsmet- tjng van aangetaste partijen zaairogge worden uitgezonden. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 20 Juli. De volgende zaken werden uitgesproken Openbare schennis van de eerbaarheid W. M. R38 j., visscher te Terneuzen f25 d. of 25 d, hechtenis. OntuchtC. C., 49 j-, arbeider Zuiddorpe, gedetineerd, 1 jaar gev. straf, met aftrek van het voorarrest. Overtreding visscherijwet P. D. v. d. V. 37 j, visscher te Ter neuzen, bevestiging van het von nis van den Kantonrechter te Oostburg, behalve voor wat de opgelegde straf betreft, f 10 of 10 dagen hechtenis. Overtreding motor- en rijwiel- wet: C. F. v A47 j. landbouwer te Sas van Gent, vernietiging van het vonnis van den Kantonrech ter met vrijspraak. C. R. 24 j, C. V 19 j„ en G. F. C. 24 j., arbeiders, allen te Aardenburg werden ten laste gelegd dat zij op 3 Juni jongst leden te zamen en in ver- eeniging A. v. B, en C. C. met geweld hebben geslagen en ge schopt. Eisch 1 en 3 ieder f 15 of 15 dagen hechtenis, no 2 vrij spraak. Politierechter te Middelburg. Zitting van 20 Juli. De volgende .zaken werden behandeld F. R. 47 jaar, koopman te Biervliet, werd ten laste gelegd dat hij op 1 Juni te ljzendijke een paard heeft mishandeld. Eisch en uitspraak 6 maanden gev. straf. L d. B., 39 j., arbeider te Aardenburg werd beklaagd dat hij op 3 Juni j.l. aldaar P. J M. heeft mishandeld. Eisch en uit spraak f 10 of 10 d. hechtenis. A. K. 31 j. arbeider te Bier vliet, werd ten laste gelegd, dat hij op 6 Juni aldaar een jas, toebehoorende aan C. B. heeft weggenomen. Eisch f 25 of 25 dagen, uitspraak f 20 of 20 d. h. A. G. 29 j., metselaar te Sluis, werd ten laste gelegd dat hij op 12 juni aldaar een dameshand- tasch, toebehoorende aan R. A. T., heeft weggenomen. Eisch 14 dagen gev. straf, uitspraak f 40 of 14 d. hechtenis. IN ADAMSCOSTUUM. Vrijdagmorgen omstreeks 3 uur werden enkele bewoners van Baalhoek gem. Landwaarde, ge wekt door een manspersoon in Adamscostuum. Hij trachtte zich zooveel mogelijk verstaanbaar te maken, en vertelde o.a. daf hij van zijn schip geslagen was, en zoo zwemmende een plaat had bereikt. Daar het water steeg kon hij onmogelijk daar blijven en moest aan den wal zien te komen; hij had zich van zijn natte kleeren ontdaan en had daarna al zwemmende den oever bereikt. Hij werd onmiddellijk van kleeren voorzien en na ingewonnen informatiën bleek het te zijn een 2en stuurman van een Duitsch stoomschip Na de politie te hebben gewaarschuwd, werd de bewuste persoon naar Walsoorden gebracht om zijn reis naar Rotterdam over land voort te zetten. M. Crt. KRANKZINNIGE ONTVLUCHT. Uit het krankzinnigengesticht te Venraai is Maandagavond een 23-jarige verpleegde ontvlucht. Hij nam een dames-rijwiel, dat voor het gesticht stond, mede. De ontvluchte heeft een mid delbare lengte en een dikzwarten haardos. Hij is gekleed in een zwart pak. GEEN VLIEGMACHINE-DIEVEN De Berlijnsche correspondent van de Tel. meldt een bezoek ontvangen te hebben van de beide vliegers, die onlangs te Ostende een vliegmachine weg genomen zouden hebben, om, na te Vlissingen geland te zijn, er mede naar Zweden te vertrekken. De Nederlandsche vlieger R. A. Reiber, die het vliegtuig bestuurd had en zijn collega Ettel, hoorden eerst, na hun terugkeer in Duitsch- land, wat er over hen bericht was. De heeren Reiber en Ettel wa ren in opdracht van de Zweed- sche Junkerswerke naar Ostende vertrokken, om daar een water vliegtuig te gaan halen en naar Malmö terug te brengen, dat het eigendom derJunkersfabriek was. Met inachtneming van alle internationale bepalingen omtrent de luchtvaart en in overleg met de Belgische politie hebben zij het vliegtuig te Ostende tn bezit genomen, daar de Belgische ver tegenwoordiger der Zweedsche fabriek zijn verplichtingen niet nakwam. De Belgische nationa liteit van het vliegtuig was reeds 'n maand voor de vlucht vervallen en daardoor trad automatisch het Zweedsche nationaliteitsbe- wijs weer in werking. Er is dus geen sprake van dat men op slinksche wijze de nationaliteit van het vliegtuig gewijzigd zou hebben. Inbeslagneming van het vliegtuig in Zweden is dan ook niet gevolgd en de beide vliegers konden de machine ongehinderd aan de rechtmatige eigenaresse de Junkersfabriek ter beschikking stellen. VECHTPAPTIJ MET DOODELIJK GEVOLG. Twee bakkersknechts, die op een bovenhuis op den Grimburg- wal woonden, hadden herhaalde lijk twist, welke vooral hoog liep als de mannen beschonken waren. Dat was Zaterdagavond het geval. Er werd gevochten, doch men kon de twistenden scheiden. Een der mannen was licht ge wond. Eender knechts ging uit, kwam in den nacht terug en toen is de twist opnieuw begonnen. De jongste van de twee heeft zijn collega met een mes steken toe gebracht en is er daarna van door gegaan. Maandag vond de kostbaas den gestokene dood op zijn kamertje, overleden tengevolge van het bloedverlies. De vermoedelijke dader is in den nacht van Maandag op Dins dag weer thuis gekomen en toen door de politie ingerekend. Het schijnt, dat bij de steek partij de beide mannen zwaar beneveld waren. De dader zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. STAKING IN HET VATICAAN. Voor de eerste maal in de geschiedenis van het pausdom is in het Vaticaan gestaakt. De pauselijke tuinlieden hebben Maandag een eendaagsche werk staking gehouden, om hun loon- eischen kracht bij te zetten. NED.-INDIË. OM EEN BROEK. Op de rubber-onderneming „Pasir Waringin" onder Menes, Bantam is een vreeselijk onge luk gebeurd. De machinist kwam met z'n pantalon in aanraking met een as van den motor en, zichzelf niet kunnende losmaken, riep hij hulp in van 'n assistent. Deze sneed hem de pantalon van 't lichaam, welk kleedingstuk nu om de as slingerde. Had de man den broek nu maar laten draaien óf den motor even stil gezet, dan was er niets gebeurd. Nu wilde hij den broek echter zóó van de as halen, waardoor zijn jasmouw zich om de as wentelde, zoodanig, dat hem de arm totaal van 't lichaam werd gescheurd. De onmiddellijk te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. EUROPEANEN DOOR CH1NEE- ZEN GEVANGENGENOMEN, Gemeld wordt, dat twee Eu* ropeesche politiebeambten en vier leden der bemanning van een Britsch patrouillevaartuig door Chineesche posten aan de grens

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2