Kamer van Koophandel. aalssll Iws. Binnenland. Dammen Gemengd Nieuws Wij ontvingen het uitgebreid jaarverslag over 1925 van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Z.-Vlaanderen, ge vestigd te Terneuzen. Wij ont- leenen hieraan het volgende HANDELINGEN DER KAMER. De Kamer kwam tweemaal in voltallige zitting bijeen. Voorts werden gehouden 4 vergaderin gen van het Bureau en 2 der commissie's, terwijl vertegen woordigers der Kamer deelnamen aan verschillende conferentie's, waarin werd beraadslaagd over verschillende belangen op han delsgebied, het gebied der Kamer betreffende. Van de behandelde zaken noemen wij de reorgani satie van het bedrijf der poste rijen en telegrafie, welke vooral voor het platteland zooveel be zwaren meebracht. Niettegen staande alle ijveren werd geen resultaat verkregen. Ook de be dijking van het laatste gedeelte van het Hellegat, de indienst- Stelling van een Ferryboot tus- schen Vlissingen en Breskens, de dienstregeling van de Staats spoor Rosendaal-Viissingen, de Vleeschkeuringswet, het verdrag met België e a. hadden de volle aandacht der Kamer. HANDELSREGISTER. Op 31 Dec. 1925 waten 1644 zaken ingeschreven. In den loop van het jaar kwamen voor 112 wijzigingen en 19 opheffingen van zaken. 481 maal werd in zage gegeven van een dossier en 65 afschriften of u ttreksels ver strekt. Er kon aan verschillende aanvragen om handelsadressen in bepaalde branches worden vol daan. ONTVANGSTEN EN UITGAVEN De ontvangsten bedroegen f8869 30 met een voordeelig saldo van f 1558,12. Het stamkapitaal bedraagt f 19885.15. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. De toestand is over hef alge meen niet rooskleurig. De voor naamste oorzaak schuilt wel in de lage Belgische valuta. Slechts een enkel bedrijf had bevredi gende uitkomstenfabricage van biscuits en drops, bankwezen, autohandel. Bepaald slecht wa ren beetwortelsuikerindustrie, confectie en manufacturen, graan en meelhandel, handel in mest stoffen, scheepvaart, vischhandel, landbouw en veeteelt. GEMEENTEN EN BEVOLKING. Aant. inwoners op 31 Dec '25. Aardenburg 2156, Axel 5796, Biervliet 2444, Boschkapelle 1306, Breskens 2562, Cadzand 987, Clinge 3759, Eede 1092 Graauw 2119, Groede 2650, Hengstdijk 640, Hoek 2705, Hon- tenisse 5378, Hoofdplaat 1427, Hulst 3911, IJzendijke 2850, St. Jansteen 3506, Koewacht 2678, St Kruis 683. Terneuzen 10049, Nieuwvliet 480, Oostburg 2691, Ossenisse 906, Overslag 355, Philippine 1201, Retranchement 710, Sas van Gent 2896, Schoon- dijke 2023, Sluis 3099, Stoppel dijk 1611, Waterlandkerkje 597, Westdorpe 1875, Zaamslag 3582, Zuiddorpe 1003, Zuidzande 1034. Totaal 82761 personen. ONDERWIJS. Een verslag van alle inrichtin- tingen van onderwijs welke in Z. Vlaanderen voorkomen. (Wordt vervolgd.) Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. I nam. Woensdag 21 Donderdag 22 Vrijdag 23 Volle Maan nam. 6 33. LioM »ooi> Rlfwiaien Woensdag 21 Juli Donderdag 22 Vrijdag 23 Juli 10.50 11.14 11.49 12.13 12.40 1.04 Zondag 25 Juli nam. 9.37 HET NEDERLANDSCH- BELGISCH VERDRAG. De Belgische Kamer heeft met 98 tegen 1 stem en 9 onthou dingen, het verdrag tusschen Nederland en België aangenomen 9.36 9.35 Breskens. Bij de Zater dag alhier gehouden aanbeste ding, ten behoeve der gemeente, voor het afbreken en nieuw te maken Lijkenhuisje met berg plaats, enz. werd ingeschreven door de heeren L. Maas voor f 2545 W. A de Vlieger, f 2514 P. Catsinan f 2509 Anth. Leenhouts f 2490 Jac. Cruson f 2395 Jac. Dierinckx f 2393 lz. Vergouwe f 2371 allen alhier. Voor de onderhoudswerken der gemeente voor het jaar 1926 werd ingeschreven door Iz. Ver gouwe alhier voor f600. Breskens. Bij het spelen aan het strand had Zondag het zoontje van den heer de W. al hier het ongeluk op de steenen van een hoofd te vallen, waar door een gapende wonde in het gelaat ontstond, welke direct door den plaatselijken geneesheer werd' verbonden. De toestand van het knaapje is bevredigend. Volgens de Middelb. Crt. heeft de rijkscommissie voor werkverruiming in haar jongste vergadering o. a. besloten een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van werkbevorde- ring in Zeeuwsch-Vlaanderen. Cadzand. Het aantal bad gasten begint meer en meer toe te nemen. Zoo waren er j.l. Zon dag 8a 9 honderd. Tot 's avonds laat was het in de duinen en op het strand bijzonder druk. Des te meer jammer is het, dat hier geen flink badhuis bestaat. Het zou het bezoek zeker ten goede komen. IJzendijke. De besteller J. van der Schelde, alhier, wordt met ingang van 1 Sept. naar Kortgene (Hulp- en Telegraaf kantoor) verplaatst. IJzendijke. Maandagmorgen kwam de Raad onzer gemeente in voltallige zitting bijeen. Na voorlezing der notulen, welke onveranderd werden vastgesteld, deelt de Voorzitter mede, dat naar aanleiding van een in de vorige vergadering gemaakte opr merking van den heer Schijve om in her abattoir ringen aan te brengen voor het vastzetten der koeien, dit door de betrokkenen werd afgekeurd. De Voorzitter zal de betrok kenen bijeenroepen en dan met een deskundige overwegen de ringen al of niet aan te brengen. Wat betreft het in dienst stel len van de lijkwagen kan de Voorzitter mededeelen, dat deze spoedig gereed zal zijn. Aan J. Elfrink en Ch.de Jaeger wordt grond in erfpacht toe gestaan op de gewone voor waarden. Van de Afd IJzendijke en omstreken van het Groene Kruis was een verzoek ingekomen om een jaarlijksche subsidie van 300 gulden met ingang van 1 April 1926. De Voorzttter zegt, dat indertijd de subsidie is verleend aan de Vereeniging het Wit-Oele Kruis, met de belofte, dat ook aan het Groene Kruis subsidie zou wor den verleend, wanneer daartoe een verzoek bij den Raad inkwam. Daar het doel hier hoofdzaak is en wij politieke en gods dienstige kwesties ter zijde moe ten zetten en nevenbedoelingen moeten wegcijferen, stelt hij voor zonder discussies de gevraagde subsidie te verleenen. IJzendijke heeft dikwijls zulke voorbeelden van onpartijdigheid gegeven, welke andere gemeenten a's voorbeeld kunnen nemen De heer Schijve geeft in over weging, gezien de niet roos kleurige toestand der vereeni ging, het Wit-Gele Kruis f450 en het Groene Kruis f350 sub sidie te verleenen. De Voorzitter ziet de nood zakelijkheid hier niet van in. De vereenigingen zijn in hun opkomst, mocht na verloop van een paar jaar blijken dat zij financiëele hulp noodig hebben, dan kan de subsidie nog ver hoogd worden Nu acht hij voor elk een subsidie van f300 vol doende Alle leden kunnen zich hiermede vereenigen. Een voorstel tot wijziging ver ordening op de leges-heffing komt ter tafel. Thans moeten Provincie en Rijk ook legesgelden aan de gemeente betalen. Ged. Staten komen hier tegen op De Voorzitter geeft in over weging, niettegenstaande Ged. Staten van alle mogelijke cor- poratiën, polders en gemeenten leges heffen, toch aan hun ver langen te voldoen. Hiertoe werd besloten. De Gemeente rekening, als mede de rekening van het Elec- trisch bedrijf zal Ier inzage wor den gelegd. Hiertoe werd in geheime zit ting overgegaan tot het bespre ken van een aanhangige proce dure. School- en Kerknieuws. Schoond'jtee Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv Gem. te Sint Anna ter Muiden door ds J. P. Scholte, alhier. Oostburg. Eindexamen R. H. B S 5 jarige cursus alhier. Geslaagd de dames: M.J Beun, MS Maat alhier en M.J. S Bleiker te Schoondijke; en de heeren: A P. van de Broecke, I P. Cruson en J. D. Jacobs 'e Breskens, C. A. P. Dellaert te IJzendijke, D. P. Porreij te Cadzand, J. P. de Putter te Retranchement, J. Rijkborst te St Kruis en J A. Serlé te Water landkerkje. Groede. Benoemd met in gang van 1 Sept. tot hoofd der Bewaarschool alhier, Mej. W. G. Blom te Kampen SPORT. VOETBALLEN. Op de Zondag te IJzendijke gespeelde Seriewedstrijden won Sluis I van IJzendijke II met 3-0 (Sluis viel in, daar Aardenburg niet opgekomen was). Hierna kwam de wedstrijd Sluis Kruis- dijk met 2-1 in het voordeel van Sluis In de wedstrijd Oostburg IJzendijke 1 won IJzendijke met 1-2. DUIVEN. Schoondijke. 11 Juli. Wedvlucht op Mouscroen met 118 jonge en 27 oude duiven. De eerste 5 prijswinnaars der jonge waren: 1 J Pieijte Pz te Br, 2 W. Moelker te Br, 3 Ver- berkmoes te Gr, 4 en 5 Dobbe- laere te Sch De eerste 5 prijswinnaars der oude 1 A. J. Vermeulen Br, 2 en 4 W. Quaars Br, 3 Dobbelaere Sch, en 5 J. de Koninck Sch. Wedvlucht op Breteuil met 39 duiven 1 J. v. Lare Sch, 2 J. de Coninck Sch, 3 en 4 Joz. Pieijte Br, 5 F. de Block Sch. Door de gezamelijke bond en van postduivenliefhebbers in Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk en Oostelijk deel, gevestigd te Oostburg, Sas van Gent en Hulst werd een wedvlucht gehouden op Bordeaux met 311 duiven op Zondag 4 Juli 1926. De eerste 10 prijswinners waren Gebr. Paling, St. Jansteen, le; P. Dobbelaere, Schoondijke, 2e; Heijnsdijk Axel, 3e; Verstraeten, St. Jansteen, 4e; A. Goethals, Wesdorpe, 5e; J. de Coninck, Schoondijke 6e; J. Vereecken, Kloosterzande,7e; Fr. Meerschaert Hulst, 8e; W. Leenhouts, Oost burg, 9e; M. Wauters, Sas van Gent, 10e. Correspondentie aan de Redactie. 45 G. J. Barbier. Stand Z. 5/9, 12/14, 16, 18, 19, 23, 26. W. 17, 20, 21, 25, 27, 31, 32, 37, 38, 40, 42, 43, 48. 46 Idem. Zw. 8/10, 15/20, 25, 26. W. 27/29, 37/40, 42/45. Opl. no. 41. Wit: 37-32, 35-30: 45 40, 21-17, 36-31, 4810, 25 1, 1 23. Opl. no. 42. Wit: 49-44,36-31, 47-41, 37-31, 33-28, 28:8, 8-2, 2:4. Goede opl. ontv. vanJ. L. te G., J. K. te B„ A K te Z., J. A. R te Z. (41) en J. A. te S. (ook nog 39 en 40). EEN DROEVIG ONGEVAL Zaterdagmorgen had in de aan bouw zijnde bijzondere school te Groningen een droevig ongeval plaats De school is bijna gereed en nu waren de aannemers, Gebr. Ten Hof van Wildervank met den onderaannemer van de stu- cadoorswerken.den heerPrummel aldaar aangekomen om nog een en ander na te zien. Zoo moest o. a. nog eenige stucadoorswerk in den kelder geschieden, hetgeen de heer P. zou afwerken. Plotse ling werd een gil gehoord en een der aanwezigen zag nog juist, dat P. over den draad hing van een looplamp, die brandde. Toen P. met den natten vloer in aan raking kwam, ging de lamp uit- Direct werd hij uit den kelder gehaald en werd kunstmatige ademhaling toegepast, terwijl spoe dig twee geneesheeren ter plaatse waren. Dezen konden slechts den dood constateeren. Een onderzoek is thans inge steld of dit ongeval te wijten is aan het feit, dat P., in aanraking is gekomen met den electrischen stroom, dan wel of de dood een natuurlijke oorzaak heeft. De overledene was 49 jaar, gehuwd en laat vier kinderen na. DE HOOP DES VADERLANDS. In deze heete mid-zomerdagen zoekt de jeugd koelte, die hun loo.ne leden verfrischt en die hen weer nieuwe kracht geeft. Zoo trekt de jonkheid van Rot terdam's Noordelijke stadswijken na schooltijd naar de boorden van de Rotte, om daar onder veel geplas en groot rumoer te baden, waar tot vermaak en ge rief der jeugdige baders heipa len drijven.. Heeft het water hen voldoen de verkwikking gebracht, dan trekken de zwemmers gezamen lijk huiswaarts. Zoo ook deden ze jongstleden Donderdagavond. Dien avond scheen de jeugd echter in het koele Rotte-water zooveel levenslust te hebben her kregen, dat deze zich op zeer merkwaardige wijze moest uiten. Dien avond heeft de lieve jeugd een heipaal uit het water gesleept en daarmee is ze naar een dicht bij staande loods getrokken. Van deze loods waarin verschei dene betonnen rioleeringsbuizen en rioolkolken waren opgeslagen hebben ze eerst de deur ge- rameid, waarna ze met hun hei paal het dak hebben doorzeefd. Teneinde hun belegeringsspelnog .echter" te doen worden, hebben ze een hardnekkig vuur geopend op de loods. Het resultaat van de belege ring was, dat 17 ruiten, 50 riool buizen en 8 kolken zijn vernield. De politie heeft drie belhamels, twee jongens van 17 en een van 13 jaar, in arrest gesteld. ZULKE RAKKERS. In de Lange Leidschedwarsstraat stond een auto stil. Twee jon gens zagen het voertuigen kon den de verleiding niet weerstaan er een „grapje" mede uit te halen. Het bestond hierin, dat de knapen den motor in werking zetten De wagen ging rijden zonder b - stuurder. De gevolgen bleven niet uit. Eerst botste de auto tegen een handkar, waarvan een wiel brak. Door den schok vloog de handkar door een winkelruit, welke werd verbrijzeld. Vervol gens bracht de wagen een be zoek aan een groenten-uitstalling, welke werd gehavend, maar sterk genoeg bleek om de auto tot stilstand te dwingen. De rit was hiermede geëindigd. STRIJD OM EEN KIND. Te Geleen heeft zich een zon derling feit voorgedaan. Vrouw Sdie reeds vóór haar huwelijk kinderen had, heeft deze destijds aan anderen weggegeven. Een dezer kinderen vertoeft nog steeds op Heerlerheide, Vrouw S., trachtte meermale- dit allerliefste kind terug te beko men, altijd te vergeefsch, totdat ze dezer dagen erin slaagde 't kindje dat inmiddels 3 jaar oud was geworden aan haar pleegouders te ontnemen. Direct kwamen die pleegouders naar Geleen om te trachten op hun beurt de kleine, die zij met zooveel zorg hadden groot gebracht, weer huiswaarts te voeren Dit gelukte pas Zon dag j.l., even voor de Hoogmis bij de Paters Carmelieten. De pleegvader geholpen door eenige vrienden pakte 't kindje dat met een zusje een boodschap was gaan doen op, zette het op de fiets en reed terug naar Heer lerheide, terwijl ze luid nagejoeld werden door vrouw Sdie alles uit de verte had zien gebeuren. De politie tracht deze zaak tot een goed einde te brengen. DE BRAND TE TANNERSVILLE Omtrent den noodlottigen brand in een voornaam hotel te Tan- nersville (Ver. Staten) wordt na der gemeld, dat de hotelgasten in den vroegen morgen in hun slaap verrast werden. De maat regelen ingeval van brand bleken onvoldoende te zijn Verwacht wordt, dat personen, verbonden aan de directie van het hotel, gearresteerd zullen worden als gevolg van het onderzoek dat ingesteld wordt. Door de flink heid en tegenwoordigheid van geest eener vrouw werden ten minste twaalf gasten gered. Zij leidde dezen naar een uitgang, die aan de anderen niet bekend was en wachtte tot de laatste er door was. Toen wierp zij haar zoontje toe aan den eerste, die den beganen grond had bereikt. De jongen bleef ongedeerd, maar de vrouw gleed, schier geheel bevangen door den rook, bij het naar beneden gaan uit en werd ernstig gewond. De waker viel als slachtoffer van zijn plicht Na alarm te hebben gemaakt en tevergeefs te hebben getracht de vlammen te dooven, ging hij de gasten redden, maar hij werd op de vierde verdieping door de vlammen omringd, waarin hij den dood vond. EEN VERDACHTE SCHEEPSBRAND. Te New York zijn twee Grie ken in staat van beschuldiging gesteld wegens poging om de lading van het s.s. American Prince" in brand te steken met het oogmerk om een verzeke ringsmaatschappij op te lichten. Zij hadden in Juni 1924 twee kisten met schilderijen, volgens henvan meesters alsjozef Israëls en andren, willen verschepen, welke schilderijen voor 60.000 pond verzekerd waren. Toen het schip te Londen in de Tilbury Docks lag brak er brand uit waardoor een der kisten met schil derijen verbrandde. Het vuur werd echter gebluscht vóór de tweede kist beschadigd werd, De beide verschepe-s vroegen

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2