ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Weltelijkscb OteiziÉ, BERICHT. de POLIS In liefde hereeiiigd. Vacantiereis Dr. C. Brakman Jr. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per poat f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r jj s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK Telefoon R Q r. «5KRMS Poitglro No. 21 D K t 3 K C N S 70]79 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot ulterlfjk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 35c Jaargang Zaterdag 17 Juli 1926 Nummer 3142 Binnenkort zal aan de abonné's worden toegezonden Op de achterzijde zullen de voorwaarden van al- of niet uit- keering worden vermeld, terwijl tevens nauwkeurig zal worden aangegeven wanneer men wel of niet onder de verzekering valt. De nieuwe Fransche regeering heeft een meerderheid gekregen. Maar het heeft moeite gekost en de meerderheid is zoo klein ge weest, dat zij bij de geringste verandering in een -minderheid kan omslaan. Van twee zijden is het de regeering lastig gemaakt. Franklin Bouillon richtte zijn aanval op de overeenkomst van Washington, die Caillaux wijselijk op den achtergrond had gelaten en die Briand maar zwakjes ver dedigde met de opmerking dat de interpellant op onvolkomen gegevens oordeelde. Als hij wist welke faciliteiten sedert de onder- teekening van de Ver. Staten wa ren verkregen, zou hij misschien tot andere gedachten komen. De r geering was voornemens die nadere gegevens aan de Kamer voor te leggen, voor zij over de ratificatie een beslissing neemt. Dit neemt niet weg dat de op merkingen van Franklin Bouillon insloegen bij de Kamer, die even min als hij de faciliteiten kende, waarop Briand zinspeelde en die wel betrekking zullen hebben op van Amerika te verkrijgen cre- dieten als loon voor ratificatie. De interpellant dan vond de over eenkomst ondraaglijkvoor Frank rijk, dat hoewel zijn valuta aan zienlijk lager staat dan die van Italië, 20 pCt. van zijn schuld meer moet betalen dan dat land. Verder gispte hij het ontbreken 22. DOOR Graaf HANS BERNSTORFF. De klamp aan den scheeps wand was gebroken en daardoor het ongeval ontstaan. Nu hielden twintig gespierde armen het touw vast en gelukkig raakte het anker op zijn plaats. .Waar moet het heen vroeg Feïs aan den commandant. „Vijftig meter aan stuurboord achteruit is het rif" antwoordde die. „Zie of u het daarheen krijgt". „Goed I" zei Fels weer alleen, en zette met de barkas van boord. Voorzichtigheidshalve had hij aan iederen riem twee man gezet Met langzame zware slagen werkte de zwaarbeladen boot zich door de zee. De lichtkegel van den schijnwerper wees haar den weg. Als een trage grauwe slang wond de sterke staalkabel zich achter haar aan, die het schip met het anker verbond. Duim Voor duim moest de afstand veroverd worden, maar de brave kerels hielden niet op, hoewel van een „clausede sauvegarde", (bepaling van bescherming) ver band leggend tusschen betalingen van Frankrijk aan Amerika en die van Duitschland aan Frankiijk en het gemis van een „clause de transfert", (akte van overdracht), die Frankrijk in slaat zou stellen zijne betalingen op te schorten, als daarvan een verdere daling van de franc te duchten mocht vallen. De socialistische woordvoer der Leon BLm sprak al even vinnig over het accoord met de Ver. Staten en betoogde dat het ontbreken van een „clause de transfert" het geheele stabilisa tieplan van de regeering op losse schroeven stelt. Tegenover dat plan stelde hij het socialistische, de heffing in eens van het Fran sche kapitaal. Onder betuigingen van instemming der partijen, die tot het oude kartel behoorden, deed Blum ten slotte een beroep op het land om zichzelf te helpen Tevoren had hij de belasting voorstellen van de commissie van deskundigen afgebroken. Zijn redeneering kwam hierop neer dat de inkomsten die de staat uit een verhooging der invoer rechten trekt, in hoofdzaak be taald worden door het Fransche volk. Die betaling uit zich in stijging van het prijsniveau die op haar beurt noopt tot bijdruk ken van bankpapier, m. a. w. tor nieuwe inflatie. Overigens achtte Blum het volstrekt onnoodig toi een verhooging van indirecte be lastingen over/te gaan. Wanneer de fiscus scherper tegen mis bruiken en ontduikingen gaat optreden, is de begrooling met de opbrengst der bestaande be lastingen in evenwicht te brengen. Dat de socialisten er niet aan denken te stemmen voor de bui tengewone bevoegdheden, die de regeering aart-het parlement wil vragen verzekerde Blum met allen nadruk en hij voegde daar aan het adres van Caillaux bij, dat het niet aangaat vertrouwen te vragen op een program dat de Kamer niet in bijzonderheden kent. Caillaux heeft op deze aanval- ze bijna geheel uitgeput waren. Luitenant Fels stuurde zelf. Hij wist, dat het een waagstuk op leven en dood was, om in de boven het rif woedende bran ding te sturen. Maar zijn gezicht was rustig en ernstig als steeds. Steeds dichter bij zijn oor hoorde hij het kokende ruischen; als in een heksenketel borrelde en raasde en siste het. Daar pakte de maalstroom den boeg van de boot en dreigde haar om te gooien. Met geweldige kracht duwde Fels den riem, waarmee hij sturen moest er tegen in. „Sla uit! brulde hij de men schen toe, en met aanwending van hun laatste krachten han teerde ze de riemen, dat ze tot brekens toe doorbogen. „Peilen F Een man aan den spiegel liet het lood zakken. „Drie meter I" „Vallen het anker 1" De touwen werden losgemaakt en het anker stortte naar bene den. Karls Fels haalde diep adem. Maar nog moest het gevaarlijkste oogenblik komen. Het draaien van de boot in de branding. Een enkele golfslag kon haar doen kenteren. „Stuurboord rust! Riemen aan len uitvoerig geantwoord. Hij toonde aan, dat het socialistische geneesmiddel: consolidatie der bons, tegen het openbaar crediet zou ingaan. Het is volstrekt geen inflatie, als de deskundigen voorstellen, het beheer van de bons op te dragen aan een maat schappij, die over buitenlandsche credieten zou kunnen beschikken, aangezien de uitgegeven biljetten door goed en deviezen zouden zijn gewaarborgd. Er bestaat geen andere oplossing dan het plan der deskundigen of de con solidatie. Caillaux verklaart de oplossing van Blum, die de waarde der bankbiljetten met 15 pCt. wil verminderen, voor onmogelijk want, zegt hij, hoe kan men den boeren de biljetten gaan vragen, die zij bezitten? Vervolgens zette hij uiteen, hoe hij heeft afgezien van de kapitaalsheffing wegens de wan verhouding, die er bestaat tus schen den aanwas der schulden en het kapitaal der natie, want er is meer te doen dan 60 mil liard aan bons te doen verdwij nen er moet 300 milliard schuld worden opgeheven Het resultaat van het debat is een meerderheid van 269 tegen 247 stemmen geweest. Caillaux is nu naar Engeland, ten einde de overeenkomst in zake de schuldenregeling zoo mogelijk definitief vast te stellen. Daar in Engeland sukkelt men nog altijd met de mijncrisis. De regeering had een ontwerp in gediend om den 8-urigen werk dag mogelijk te maken. Maar toen bleek, dat de mijneigenaars van de gelegenheid gebruik wil den maken om den mijnwerkers lage loonen op te dringen, heeft de regeering het ontwerp inge trokken, waarop de eigenaars onmiddellijk bakzeil haalden. In Portugal zijn ze nog altijd niet klaar met de revolutie. Ge neraal Gomes da Costa, die de revolutie maakte en de oude regeering afzette, is nu op zijn beurt gevangen gezet en door een anderen generaal, generaal Carmona vervangen, 't Begint op die manier in Portugal iets bakboord 1 Sla uit 1 Hard 1" De klank van zijn stem ging den menschen door merg en been. Opnieuw doken de riemen in het water met haaslige, ach- terwaartsche slagen. Door met alle macht tegen den stuurriem te gaan liggen, hielp Fels de draaiïng. Nu lag de boot dwars op de zee. Daar steeg iets naast hen omhoog als een glazen groen achtige wand met witte kroon. Een geweldige zee steigerde hoog op en brak met brullend lawaai over de boot heen, die halfvol water kwam. De riemen vlogen uit de dollen, en door schuim en water verdoofde mannen verloren hun bezinning. „Deruit I Deruitschreeuwde een van hen en maakte aanstalten om over boord te springen. ,Aan de riemen!" donderde Karl Fels, die zich in de tuime lende, wankelende boot slechts met moeite staande kon houden. Reeds maakte een tweede bre ker zich gereed tot den sprong. Als hij den barkas bereikte, zou den ze allen verloren zijn. „Riemen bij aan stuurboord 1 Sla uit 1" De metalen klank van Fels' stem bracht de bemanning weer tot bezinning. Drie, vier riemen begonnen te werken, en de half op China te lijken, waar de generaals mekaar ook nog altijd berechten. Alleen gaat het in Portugal wat vlugger. Ingezonden Mededeeling. Het doorzitten bij Wielrijden en Stukloopen van Huid en Voeten of verbranden der Huid door de Zon, verzacht en geneest men met PUROL. Doos 30 ct. Tube 80 ct Het Vaderland schrijft: Oude Let teren schijnt toch een gezond vak te zijn. Niemand die het ge noegen heeft Dr. van Aalst, onzen oud-rector, te kennen, zal het te genspreken. Wij kregen dien indruk weer versterkt bij een bezoek van den weldra 65-jarigen Dr. C. Brakman, leeraar aan het Gymnasium Laan van Meerde, voort te 's Graven- hage, die er uit ziet als een goed veertiger en zich beweegt enge baart met de kwiekheid van een goede dertiger! Dr. Brakman gaat in Septem ber met pensioen, maar gelukkig gaat hij daarom nog niet weg. Curatoren en rector wilden zijn werkkracht nog niet missen en, naar wij vernemen, houdt hij „als tijdelijke een zesde klasse voor Grieksch en een vierde voor Ge schiedenis. Naar aanleiding van deze fei ten zijn we eens een oogenblik met hem gaan praten en we zul len van dat onderhoud de aan genaamste herinnering bewaren. Om allerlei redenen, maar wel het meeste hierom, dat we weer een schitterend voorbeeld zagen van wat noeste ijver en een goede kop kunnen bereiken, ter wijf we in het midden laten al ter eere van het vrouwelijke geslacht of Dr. Brakman juist ziet, als hij zijn onmiskenbaar succes als geleerde en als leeraar voor een goed deel toeschrijft aan den ongehuwden staat. Voor volle boot gehoorzaamde aan den druk. Echter niet snel ge noeg, en haar ondergang scheen onvermijdelijk, als zij door den stoot van de brekende zee ge troffen werd. En die kwam. Schuimend en bruisend stortte hij neder als een roofdier in zijn sprong. Stom, met starre blikken wacht ten de matrozen het einde af, de vuisten geklemd om den greep van de nuttelooze riemen. Daar „Riemen bij aan weerszijden I" wekte de dreunende roep van den eersten officier hen uit hun verstijving, en mechanisch gehoorzaamden ze het bevel zon der eenig vermoeden, hoe de redding tot stand gebracht was. Achter hen woedde en raasde de branding op het rif. Wat daar nog naast hen golfde en ruischte, was niets. Gewone zee. Hoe waren ze echter aan den wissen dood ontsnapt? Op het oogenblik van het grootste gevaar had Karl Fels zijn stuurriem,op den bpdem van het rif vastgezet en den spiegel van de boot met schier boven- menschelijke kracht tegen den woedenden aanval opgehouden. Zoo had de ontzettende stoot den boeg omgeworpen en de barkas uit de branding van het rif het trouwen heb ik nooit tijd gehad, j verklaarde hij. Hoe dit zij, Dr. Brakman is aan zijn laatsten cursus als vast leeraar en zijn leerlingen en oud- leerlingen willen den geliefden leeraar op den middag van den 14en Juli in de aula in het open baar danken voor wat hij te hun nen behoeve deed. Er hei ft zich een commissie gevormd, beslaan de uit de leerlingen mej. Char lotte Beyer, A. Roest Grollius, Th. Baulz. en de oud-leerlingen J. M J. van Rossum en C. C. Vigelius. We weten den lievelingswensch van den scheidende en het co mité kan dien van ons vernemen maar wij gelooven, dat het al op de hoogte is Natuurlijk be waren we dien overigens in ons hart. En nu het vraaggesprek, dat dr Brakman ons zeer vriendelijk toestond. We vernemen daaruit, dat dr. Brakman 28 Augustus 1861 te Groede als eerste van een vijftientallige kinderschaar in het molenaarsgezin Brakman geboren werd. Hij ontving zijn lager onderwijs van Jan Bevelan der Schoo. 1 Febr 1877 deed hij examen voor de Rijks-Kweek school te Middelburg en hij leg de daar examens af in gymnastiek, behaalde de acten lager onder wijs enlandbouwkunde. Toen vertrok hij als secon dant naar een kostschool te Hil versum. Hij bleef daar tot 1883 en haalde onder de bedrijven door hoofdacte en Fransch. Vervolgens naar Weesp bij het M. U. L O. waar hij zijn kennis aanvulde met de acten in En- gelsch en Duitsch en waar hij tot 1887 bleef, om gouverneur te worden bij de familie Stock- hausen Voor hij daar kwam, had op een goeien Zondagmorgen een Amsterdamsch student hem aan het Orieksch gebracht, d. w. z. het alfabet voor hem opgeschre ven. De autodidact ploeterde zonder eenige hulp verder. Op raad van dr Van Es ging hij vervolgens privaatlessen nemen bij den heer Hoogvliet, fnet het diepe vaarwater ingeslingerd. Bliksemsnel als de gedachte bij hem opgekomen was, had hij haar ten uitvoer gebracht, en al werd de boot ook tot boven de banken volgeslagen, al vloog de riem ook krakend in splinters, de redding was gelukt. „Vier man water hoozen 1" beval Karl Fels. Zijn stem klonk vast en rustig, en ijverig zetten vier mannen zich aan het werk om met emmers het water over boord te gieten, terwijl de barkas naar den „Pinguin" terugroeide, dien ze na een half uur bereikten. .Drommels, dat scheelde geen haar 1" ontving kapitein Herbert zijn eersten officier, toen hij zich aan boord meldde. „Ik dacht al, dat u zou kenteren en wou juist de kotter uitzetten, om u op te visschen 1" „Er mankeerde ook niet veel aan 1" antwoordde Fels. „Ligt het anker?" „Om u te dienenDe kabel kan strak gezet worden. Dat was ne twerk van een oogenblik en voor de rest van den nacht lag het schip zoo kalm mogelijk. „Laat u de menschen maar naar de kooi gaan 1" beval de commandant. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1