aatsulit luws. Vacantie Dammen Burgerlijke Stand, Qemenfcd Nieuws HERZIENING LAGER 0NDERW1JS-WET. Bij Kon. besluit is op voor dracht van den minister van on derwijs ingesteld een Staatscom missie, aan welke wordt opgedra gen: a. te overwegen, of in de L. O. - wet 1920 wijzigingen behooren te worden aangebracht, waardoor met volkomen eerbiediging van het beginsel der financieele gelijkstelling tegenover de open bare kassen van het openbaar en bijzonder L. O. en zonder schade te doen aan de vitale belangen van het onderwijs aan dat beginsel een minder kostbare toepassing te geven, en noodza kelijke beperkingen der vrijheid van het onderwijs worden weg genomen en in het algemeen be zwaren, welke bij de toepassing der L. O.-wet 1920 zijn aan het licht getreden, worden opgeheven; b. indien deze vragen beves tigend worden beantwoord, hun voorstellen te belichamen in ont werpen van wet en, zoo noodig, van algemeene maatregelen van bestuur. Benoemd is tot lid en voor zitter tnr. V. H. Rutgers, oud-mi nister van onderwijs; tot lid en onder-voorzitter Th. M. Ketelaar, lid van de tweede Kamer; tot secretaris de heeren P. Laban en J. C Ligtvoet, beiden administra teur van het departement van onderwijs. EEN PROVINCIALE ZEEUW- SCHE COMMISSIE VOOR DE PADANG-RAMP. Er heeft zich een Provinciale Zeeuwsche commissie gevormd tot het innen van g lden ter le niging van den nood in Padang en omgeving. Het voorzitterschap is voorloopig opgedragen aan den heer mr. J. E. van Deinse, provinciaal vertegenwoordiger van het Oranje Kruis, H. Dronkers, kringcomrnissans van Het Roode Kruis secretaris, terwijl mr. O. J. Sprenger, agent van de Neder- landsche Bank het penningmees terschap op zich nam. Al deze heeren wonen te Middelbug. Verder zijn o. a. tot zittingnemen uitgenoodigd de burgemeesters van Middelburg, Vlissingen,Goes, Zierikzee, Tholen, Terneuzen, Hulst en Oostburg. Maandag a. s. woidt de con- stitueerende vergadering gehou den. Het voornemen bestaat de vergadering voor te stellen den Commissaris der Koningin te verzoeken het eere-voorzitter- schap op zich te nemen. UITVOER VAN DOPERWTEN. De Belgische licensies-commis- sie is Dinsdag j. I. bijeen geko men. Zij constateerde, dat de uitvoer van dorperwten naar Ne derland het driedubbele bedraagt van verleden jaar, en besliste naar wij in de Belgische bia- bladin lezen dat de uitvoeren van genoemd artikel naar Neder land niet meer mogen bedragen dan 100 ton per week. II TH—nu rrrriB—iT ml i—ll ■li't li»ll n Ingezonden Mededeeling. Ter verzachting en gene zing van stukgeloopen voe ten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonnebrand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, T ube 80 ct PUROL Breskens, Donderdag werd de marktdag te Middelburg be zocht door 1200 Belgische bad gasten, die voor het grootste deel per auto alhier waren ge komen. Breskens. Aan de De Ruijterschool te Vlissingen is bij het eind examen van den twee jarigen cursus voor machinist in dienst van de Java-China-Japan o. m. geslaagd de heer A. C. Buijze, alhier. Schoondijtce Zondagavond omstreeks kwart voor zeven kwa men H. en S. wonenden te Nieuw- dorp, per motor met snelle vaart van Oostburg aangereden. Door het afloopen van de buitenband van het voorwiel kwam de mo tor op den grond terecht, met gevolg dat de bestuurder en duo- rijder ernstige kwetsuren opliepen. Na verbonden te zijn door de dokter alhier, werden ze per auto naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. Waarschijnlijk zijn het neusbeen en een arm van den duorijder gebroken. Sluis. Zaterdag 1.1. had hier een ongeluk plaats dat gelukkig goed afliep. Een jongetje van Brugman vermaakte zich met over de balken te loopen. die zich tusschen de plankiers bevinden, Deze balken zijn smal, zoodat het ventje, onverwachts er van tuimelde in het water. Gelukkig waren visschers in de buurt, die met een schepnet kwamen toe- loopen en t ventje toezegden, dat hij 't net moest beet nemen. Deze deed het en weldra was de drenkeling op het droge. Met een nat pak en den schrik keerde hij huiswaarts. Zuidzmde. Bij het examen voor kommies 2e klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Arnhem is ge slaagd de heer J J de Gardeijn leerling van den cursus tlullc.nan, alhier. Zuidzande. Bij beschikking van den Minister van Oorlog van 7 dezer is aan den dienstplich tige der lichting 1926 A. J de Klerck uitstel van eerste oefening verleend voor den tijd van een jaar. Cacizand, Alhier breidt het mond- en klauwzeer zich lang zaam uiter zijn nu 5 besmette veestapels. Gisteren werden weder 2 nieu we gevallen aangegeven n.l. bij de landbouwers Adr. Quaak en J. Elias- Cadzatid. Gisteravond circa 6 uur spoelde aan het strand alhier ongeveer tien minuten verwijderd van de plaats, waar hij Zondag 4 Juli j.l. zoo jammerlijk verdronk, het lijk aan van Stokx, oud 17 jaar. Het lijk werd door den vader herkend. Gi-oeds. De leerlingen van de Openbare School alhier ma ken heden een reisje naar B an- kenberghe. Te Leiden slaagde voor het candidaatsexamen theologie, de heer P. Brakman van Hilversum. Oostburg. Zaterdagmiddag na afloop van den cursus in automobielkennis te Oostburg aan de dienaren der politie ge geven door den heer Visser, on derwijzer aan de ambachtschool te Middelburg, sprak de heer kantonrechter van het kanton Oostburg Mr. A. E. van Eldick- Thieme den heer Visser aldus toe: Mijnheer Visser! Met zeer veel belangstelling, dat geloof ik wel namens alle alhier aanwezige cursisten te mogen zeggen, heb ben wij uwe interressante cur sussen omtrent de kennis van den motor gevolgd, speciaal het practische gedeelte daarvan viel ten zeerste in den smaak. Dat het nut van uwe cursussen gebleken is, ten blijke daarvan heeft u een paar treffende staal tjes medegedeeld, omtrent de wijze waarop verdachten, de verballisanten, in het bijzonder betreffende de remmen en de verlichting somtijds trachten beet te nemen. Dank zij het bij U geleerde konden de verdachten, verballi santen niet „nemen" .varies mo- dis" wat het geschrevene om- trentjeen onderdeel van het bewijs van ons nieuwe Wetboek van Strafvordering betreft, zou ik kun nen zeggen, dat ten gevolge van de wijsheid elders dan ter te rechtzitting opgedaan, neergelegd in het gedocumenteerde proces verbaal, verdachten den dans niet ontspringen als zijnde de feiten voor den rechter wettig en overtuigd bewezen. U zult mij wel onmiddellijk willen toegeven dat uwe leerlin gen de lessen met ernst hebben gevolgd, wat zeer zeker pleit voor de qualiteit van het behan delde en de wijze waarop dat onderwerp door U werd voorge dragen. Als hoofd van het kanton Oostburg heb ik daarom het voorrecht namens alle cursisten, mede namens den alhier aanwe zigen luitenant der maréchaussée, den heer van der Hoek, U als herinnering aan de cursussen een souvenir aan te bieden hetwelk U zeker menigmaal zal doen terugdenken aan de uren in de ambachtsschool te Oostburg doorgebracht. Ik meen niet te veel te zeggen als ik beweer dat wij goed geslaagd zijn met het geen wij U hierbij aanbieden, voornamelijk-dank zij de listige wijze waarop de heer Molenburgh den vorigen Zaterdag, toen hij met U naar Vlissingen reisde er achter heeft weten te komen wat aan Uwe auto ontbrak. Van een bekwaam technicus als U mag ik niet veronderstel len dat Uwe kennis van de tech niek en het U aan te bieden instrument in omgekeerde even- zeker weet ik, dat het nut van gemeld voorwerp in juiste ver houding staat tot dat en de auto. Een chronometer is het niet; be hoorlijke controle van overschrij ding van maximum-snelheid zou met dat klokje niet wel doenlijk zijn, doch het is uitsluitend onze bedoeling dat U zich kunne oriënteeren omtrent den juisten tijd, wat voor den heer Visser van groot nut kan zijn, want het is meermalen gebleken, dat U in het vuur van uwe redeneeringen wel eens eene aanmaning onzer zijds noodig had om te juister tijd de lessen te staken. U kunt in het vervolg uwe horloge re gelen naar dit klokje. Moge het uurwerk nog lang uwe auto versieren en als U op dit klokje kijkt, denkt U dan nog eens aan de cursisten te Oostburg. Tenslotte rest mij nog een woord van dank, ten eerste: aan het bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Automobiel club, hetwelk ons in de gelegenheid heeft gesteld deze cursussen bij te wonen; ten tweede: aan de heeren van Meerendonck, inspec teur der Rijksveldwacht en v. d. Hoek, luitenant der maréchaussée voor hunne daadwerkelijke be langstelling en ijverige bemoei ingen welke zij beiden zich getroost hebben om deze cursus sen op schitterende wijze te doen slagen, en ten derde: aan de po litie en maréchaussée in Zeeuwsch Vlaanderen voor hare trouwe op komst. Als de goede resultaten van de gevolgde lessen zullen blijken uit het op juiste wijze consta- teeren van gegronde overtredingen van de Motor- en rijwielwet door Uwe verbalen, worde daardoor tevens een hulde gebracht aan dhr Visser voor zijn leerzame lessen. De heer Visser dankte voor de woorden door den Kantonrech ter tot hem gesproken; hij meen de echter dat hij zijn stot behan deld had zooals dat moest en dat lag ook op zijn weg. Hij be dankte den voorzitter, in deze den kantonrechter, voor de wijze waarop hij dezen cursus had ge leid, ook wat betrof de uren, die voor hem zoo waren geregeld, dat hij altijd tijdig genoeg thuis had kunnen zijn, alsmede de heer Moolenburgh, griffier bij het kantongerecht en den heerunite- nant der marechaussee voor het geen zij daartoe hadden bijge dragen. Het klokje geschonken door de cursisten werd door hem dankbaar aanvaard, hij zou steeds wanneer hij in zijn auto zat om de cursus te Oostburg denken en misschien zou het behoeden voor ongevallen als hij een spoor- of tramlijn overschrijden moet. De heer van der Hoek, luite nant der marechaussee bedankte het bestuur der ambachtsschool voor de bereidwilligheid, wat betreft het afstaan der lokalen hij meent, dat waarschijnlijk niet alle cursisten ten volle zullen bevredigd zijn, spoort hen aan van het geleerde te zijner tijd een goed gebruik te maken en hoopt dat de lessen, wel is waar, in te korten tijd behandeld een goede basis zullen vormen, om verder op voort te bouwen. Na ook van zijne zijde den heer Visser dank te hebben ge bracht, sluit hij deze gezellige leerrijke bijeenkomst, die zich kenmerkte door een opgewekte/ stemming. Ooetburg. Aan den Direc teur der Rijkskweekschool alhier is de bevoegdheid gegeven 'ot het afgeven van het bewijs, ver- eischt ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofd onderwijzer of hoofdonderwijzeres TENTOONSTELLING NED. TREKPAARD. Op de Tentoonstelling te Bre da werden Donderdag de volgen de paarden uit Z.-Vlaanderen bekroond Merries met afstammelingen le prijs Julia B 5169, eigenaar Iz. Luteijn-Leenhouts te Zuidzande. Hengsten met afstammelingen 3e pr. Germain de Caneghem, B 865, eigenaar P. J. Lannoye te Aardenburg, 4e pr Condé de Laboureur B831 fokker eigenaar C. A. de Bruijckere te Breskens. Merriën van 5 jaar en ouder[: hoogte 1,61 M of meer. le pr. Jacoba, B 4269, eigenaar G. Buijsse, Biervliet, 3e Julia de Laboureur B 5961, eig. Joh. de Feijter Johz. te Schoondijke, Radia B 5819, fokker-eigenaar, Wed. H. van der Hauwe, te IJzendijke. Loten van 4 merriën, op naam staande van één eigenaar: lepr. Ruda B 4267Bora Sluis, B 4281; Dora d'Ahea, B 10990 en Bead d'Ahea B 10991; eigenaars Gebrs Aernoudts, Sluis; 2e pr. Hermine, B 4315; Minerva, B 11028; Marette B 11029 en Bal camina, B 11082, eigenaars Gebr. de Dobbelaere, IJzendijke. School* on Kerknieuws. Oostburg. De WelEerw. heer ds E. van Ruijtenberg, pred. bij de Ned. Herv. Gem. alhier, heeft een beroep ontvangen naar Wommels. Correspondentie aan de Redactie. 43 H. J. v. d. Broek. Stand Z. 3, 6, 8/10, 14, 16, 18/21, 23, 26. W. 27, 28, 32, 33, 36, 38, 39, 45,48. 44. Idem. Zw. 7/11, 15, 17, 19, 21. W. 22, 28, 29, 32, 35, 37,38, 41, 49. Opl. no. 39. Wit: 38-32, 29-23, 25:3, 3:4, 4:45. Opl. no. 40. Wit: 33-28, 20-14, 14:5, 5:49. Goede opl. ontv. vanJ. L. te G., J. K. te B„ A. K. en J. A. R (ook nog 36) te Z. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Woensdag 14 Juli 4.54 5 18 Donderdag 15 5.33 5.57 Vrijdag 16 612 6.39 Eerste Kwartier Zondag 18 Juli voorm. 4.15. Liobt voor Rijwielen enz. Woensdag 14 Juli nam. 9.45 Donderdag 15 9.44 Vrijdag 16 9.43 SCHOONDIJKE. Huw.-Voltr. 3 Juni. Jacobus Adriaan Droog, 35 j. jm. en Willemina Pieternelia van Rose- velt, 31 j., jd. Victor Claeijs 31 j., jm. en Irma Maria Fijnaut, 30 jid' Geboorten. 17 Juni. Pieternelia Cornelia, d. van J. van Lare en C. Dierx. 18, Prudent Petrus, z. van A E. van Pamelen en J. A. Veraart. 19, Adriana, d. van A. Brugge en J. N. Taillie. 22, Adriaan Willem, z van A. de Feijter en M. C Schippers 23, Leonardus, z. vai G. Schanck en C. Lorse. 25, Jchannis Fra cis- cus, z van P. L. Pijcke en L. M. Termont. GROECE. Huw.-Voltr. 3 |uni.Edial Scheele, 25 j., jm. en Jannere P. E. de Putter, 25 jjd. Abraham Ver- kruijsse, 31 j. jm. tn Tannetje M. Buijze, 26 j jd. 10. Levinus A. de Meester, 27 j. jm en Gusta R. S. Caus, 26 j jd, 24, Hu- brecht le Roij, 32 j., ';m. enjan- neke Datthijn, 25 j. jd Geboorten'. 22 Juni. Omer René Joseph, z van Th de Witte en M. L. M. van Overloop. 27, Magdalena Marie, d. van A C. Lauret en M A. M. de Vlieger. Overlijden. 16 Juni Magd. J. Risseeuw, 64 j. weduwe van W. Risseeuw. 25, Petrus J. Baale, 70 j weduwn. van J. Scherbeijn. 26, Izaak de Potter, 73 j., wedn. van S. Colijn. 24, ln het Sint Anthoniusgesticht te Oostburg, Francois L. Klaassen, 47 jaar, ongehuwd. ONGELUKKIGE VACANTIE. De 17-jarige R. H. uit Middel burg is Woensdag bij Oster- schöneweide (Duitschlandj bij 't baden in de Spree verdronken. Het lijk is Donderdagmorgen opgehaald. Tel. EEN STIER AAN ZIJN OELE1DERS ONTSNAPT. Maandagmorgen sloeg te Mid delburg een jonge stier, die met de Rotterdamsche boot moest worden vervoerd, los van zijn geleiders en ging de stad in. In de Bogardstraat werd het dier een slop ingejaagd en hier werd op den stier geschoten, doch zonder afdoend resultaathij wist weer weg te komen. Over de Burg en Markt liep het dier de Noordstraat in en bracht daar een ongewenscht bezoek aan de portiek der firma Hildernisse, waar een ruit het moest ontgel den. Het dier ging nu verder en gelukkig naar buiten de stad, waar hij in een weide aan den Nadorst kon worden neergescho ten. Bij de vervolging kwam een jongen te vallen over een rijwiel en moest met een armfractuur in het gasthuis worden opgenomen. Verder liep een en ander zon der petsoonlijke ongelukken af. VI. C. DE SPAARDU1TEN VERDUISTERD. Toen ruim 3 jaren geleden zich de heer B in de gemeente Princenhage vestigde, had hij in zijn dienst een thans 62-jarige dienstbode, die ongeveer 40 jaar lief en leed met de familie B. had gedeeld. Deze oude getrouwe had in die lange jarenreeks een flink duitje bijeengespaard en de heer B. was zoo bereidwillig ge weest, dit bedrag met nog enkele sieraden in een kistje, waarvan de dienstbode den sleutel in be waring hield, in zijn brandkast op te bergen. De inhoud bestond uit 4 obligaties van f 1000,-,een hoeveelheid zilvergeld, enz. tot een gezamenlijke waarde van f4900 Toen de heer B, als hotel houder failleerde, verliet hij zijn hotel en huurde in de nabijheid een villa maar liet zijn brandkast in het hotel achter. Meermalen werd hem door den nieuwen hotelhouder, den heer van R., verzocht, de brandkast weg te halen, waaraan echter geen ge volg werd gegeven. Toen dezer dagen familieleden van de dienst bode bij den heer B. informeer den naar de in bewaring gege ven, geldswaardige papieren, enz. trachtte hij de eenvoudige men- schen gerust te stellen met de mededeeling, dat alles nog veilig in de brandkast was opgeborgen, maar dat de sleutel van die brandkast verloren was geraakt. Daar de familieleden echter arg waan begonnen te koesteren, deden zij aangifte bij de politie, met het gevolg, dat op last van den officier van justitie te Breda de brandkast door de politie werd verzegeld. De heer B. zou alsnog trach ten een passenden sleutel van den brandkastenfabrikant de fir ma Lips te Dordrecht te verkrij gen, en men gaf hem tot Vrijdag-

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2