huid door de zon PU ROL i m Burgerlijke Stand. Gemengd Nieuws VENUS Vulpenhoi Stemp Scliabloneè, Portel J.CLEBLs Dam stelling van het gezin en de behoefte er aan. Er zijn immers gezinnen, die weinig kinderen hebben en wier familie niet woont in plaat sen, die slechtbereikt kunnen worden door het gebruikmaken van een der diensten Van de Schelde. Hierdoor zijn er leden van het personeel, die hunne kaarten niet geheel gebruiken, anderen, die er aan tekort komen: Mik Smis. Breskens. Gisteren werd ten behoeve van den heer H. I. van de Sande alhier, aanbesteed het bouwen van een woonhuis annex kantoren, op een terrein nabij de haven, in perceelen en in massa. Ingeschreven werd door de heeren J. de Winde Schoondijke, in massa f 6986.— P. Catsman, Breskens in massa f 6648.— Iz. Vergouwe, Breskens in massa f7113. Metselwerk A. Luteijn, Breskens f3480.— I. Vergouwe, f 3627.— J. Dierings, Hoofdpl. f2760.60 P. de Winde, Breskens f 3250.— Timmerwerk J. Cruson, Breskens f2420 j. de Winde, Schoond. f2630.— Schilderwerk Jac. v. Haneghem, Breskens f 580. Joz. Basting, Breskens f 749 W. C. Carels f 794.- Smidswerk Gebrs Leenhouts f 357.— A. Leenhouts f 423.— Gebrs. Rookus, f 389 allen alhier. Timmer- en Metselwerk P. Catsman, Breskens f 5630.— Gegund in perceelen aan J. Dierings, Hoofdplaat, metsel werk. J. Cruson, alhier, timmerwerk. J. v. Haneghem, alhier, schilder werk. Gebr. Leenhouts smidswerk. Breskens. Het Hoilandsch tooneel dat door zijn mooi spel het vorige jaar zooveel publiek trok, heeft deze maal al heel weinig belangstelling ge trokken. Het aantal belangstel lenden was zoo gering, dat de opbrengst op verre niet de on kosten kan dekken, waardoor het gevaar bestaat, dat het gezel schap alhier niet meer zal op treden. Schoondijke. Zondag j.l. heeft onze dorpsgenoot, de heer W. P. de Zwart, op een uitnoo- diging van het Middelburgs Man nen-koor, zijn medewerking ver leend aan de 42e uitvoering van dat koor. Dit is reeds de tweede maal, dat door den directeur den heer Joh. A. Caro, een solist uit „ons landje'' wordt uilgenoodigd. De eerste maal was het de heer M. van der Boom uitljzen- dijke, die er veel bijval bij mocht verwerven. Deze keer heeft de heer De Zwart ons muzikale leven hoog gehouden. Het dave rend applaus, dat hij na ieder nummer in ontvangst mocht nemen, het gunstige oordeel van de Middelb. Courant, wiens muzikale medewerker over het algemeen niet gauw tevreden is, getuigen wel, dat hij „het landje van Cadzand" hoog gehouden heeft. Wij felicitecen hem van harte met het behaalde succes en hopen, dat hij ons muziekgezel schap nog vele jaren zijn mede werking zal verleenen, terwijl wij tegelijk den wensch uitspre ken, dat het een aansporing voor andere leden moge zijn, om door geregelde studie zich omhoog te werken. IJacendïjke. Door het Pro vinciaal Kerkbestuur en den Minister van O. K. en W. is goedkeuring verleend aan het besluit der kerkvoogden van de Ned. Herv. Kerk alhier, om' de restauratie te gunnen aan den laagsten inschrijver J. Reijnhoudt. Cadzand. Zondagmiddag is bij het baden in zee alhier ver dronken een 17-jarige jongen, Vermoedelijk te Aardenburgwoon- achtig. Nieuw vliet, Zaterdag 3 Juli gaf ons fanfarenkorps op de markt alhier zijri eerste uitvoe ring onder leiding van den heer P. Brakman uit Groede. Gezien den korten tijd, dat onze veree- niging bestaat, werd het pro gramma niet onverdienstelijk voorgedragen, wat door het zeer talrijke publiek door luid applaus werd erkend. Moge deze jonge vereeniging in bloei vooruitgaan, en moge haar Directeur, de heer Brak man, nog heel veel jaren aan het hoofd staan, dan vertrouwen wij dat onder zijn bekwame leiding deze Veieeniging iets goeds kan worden. Schoondijke. Vrijdag had de jaarvergadering plaats van de Volksbibliotheek, welke slecht be zocht was. Uit de rekening bleek, dat ontvangen was aan leesgël- den f60 79 (2 cent per week en per deel) Het aantal leden en begunstigers is met enkele ver meerderd. De rekening sloot in ontvangsten f 285,98, in uitgaven f 100,09, goed slot f 185,89, van welk bedrag een gedeelte zal worden besteed tot aankoop van nieuwe boeken. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden een Portemonnaie. School- «n Kerknieuws. Oostburg. Bij het Zaterdag aan de Rijkskweekschool alhier gehouden eindexamen zijn ge slaagd de dames G. M. J. Kaan, te Ter Neuzen, H. van de Linde te Biezelinge en Maatje Mol te 's Heer-Arendskerke en de hee ren H. J M. Kwaak en H. J. de Jonge, beiden te Ter Neuzen. Geëxamineerd zes candidaten, Afgewezen één. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN i vm. i nam Woensdag 7 Juli 12 30 12 54 Donderdag 8 1.18 1 42 Vrijdag 9 1 42 2.06 Nieuwe Maan Vrijdag 9 Juli nm. 1236. Lioht «oor BISKrislsis <*n*. Woensdag 7 Juli nam. 9 50 Donderdag 8 9 50 Vrijdag 9 9.49 SLUIS. Geboorten. 2 Juni. Diana Julia, d van R. C. Leliaert en I. Maenhout. 4, Jozias Hubregt, z. van H. de Kramer en E. S. Basting. 7, Wijlle Sebas- tiaan, z. van R. A. A. Robinson en A. M. Vandewalle. 21, Willy Henri Eduard, z. van A. J. F. de Paauw en B. P. van Eeno. Overlijden. 16 Juni. Johannes Baptiste Gij sels 26, JohannisJacobus Bloeke. NIEUW VLIET. Huwelijks-Voltrekkingen. 15 April. A. M. Jansens, 20 j, jm. en J. Sonnevijlle, 22 j. jd. 28, M. P. Houdersteijn, 26 jaar, jm. en M. J. Bouwens, 25 j., jd. Geboorten. 22 Mei. Pietemella Sara, d. van A van der Lijcke en C. D. Beun. 26 Juni Jannetje Eliza beth, d. van J. C. Heule en S. J. Tiersen. Overlijden. 13 April. Cornelia Willemsen, 76 j., echtg. van J. C. Kense. ZU1DZANDE. Huwelijks-Voltrekkingen. 29 April P. van de Luijster, jm. en J. M. Cambier, jd. 3Juni. J. A. Moerman, jm. en M. Hoe venaar, jd. J. P. Versprille jm. en E. Goethals, jd. P. Wille mark, jm. en J. Versluijs, jd. Geboorten. 20 April. Cornelis Leendert, z. van M. A. Jansens en P. t Gilde. 14 Mei. Willem Hubrecht, z van C. J Boeije en A. J Tollenaar. 15 juni. Johanna Lvdia, d. vanj. Bouwens en J. J. van der Hooft. Overlijden. Pieter Pelis, 73 j. weduwnaar van Dina de Hondt, Catharina Lauret, 63 j., echtg. van M. Zon- nevijlle. Johannes Israël 82 j., weduwnaar van W. v. d. Luijster. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Op het Bussenschuthofje bij de Rapenburgerstraat is Zondag avond gevochten. Het begon met een gewone burenruzie. Een. 31- jarige koopman kwam met zijn auto in de Rapenburgerstraat en ging zich met den twist bemoeien. De man stond als een vechters baas bekend en de hofjesbewoners waren niet bijster op zijn aan wezigheid gesteld. Men trachtte den nieuw aangekomene tot weg gaan te bewegen, maar de man ging hoe langer hoe meer te keer. Een voorbijganger, eveneens een 31-jarige man, trachtte den ruziemaker te kaimeeren, maar hij bereikte zijn doel niet. Inte gendeel: de nijdige man trok een dolkmes en ging daarmee den bemiddelaar te lijf. De steek kwam ernstig aan en veroorzaakte een diepe wonde in den borst Het slachtoffer is ter verpleging opgenomen in het Isr. Ziekenhuis. Zijn toestand is naar omstandig heden bevredigend. De vechtersbaas is gearresteerd en werd heden ter beschikking van de justitie gesteld. HET AUTOBUS-ONGELUK OP THOLEN. Het gerechtshof te 's Hertogen bosch deed Maandag uitspraak in de zaak tegen den chauffeur L. van V. uit Stavenisse, die door de Bredasche rechtbank in verband met het autobus-onge luk aan het Thoolsche veer op 29 December was veroordeeld tot 4 m. gev. straf. De adv. generaal had eenzelf de veroordeeling gevorderd. Het Hof heeft den beklaagde vrijgesproken. EXAMEN-VREES. Te Zetten is een der vrouwe lijke examinandi voor het acte L. O. in hevige zenuwoverspanning van haar fiets gevallen en over leden. DE VEILIGHEID AAN VL1SSINGENS STRAND. Zondagmiddag ongeveer vijf uur waren eenige personen vau buiten de stad in het zeebad. Daar het goede zwemmers waren, bleven ze eenigen tijd in het wa ter. Een stoomboot, die nogal veel golven maakte, kwam voorbij en was de oorzaak, dat een der twee vreemdelingen zich niet meer kon bovenhouden. Dadelijk begaf Van Zweeden, zich met de roeiboot naar buiten, maar hij behoefde geen hulp meer te bieden, want de badmeester Roeting met Cas- tel hadden zich reeds langs het palenhoofd naar de plaats bege ven, waar de in gevaar verkeeren- de zich bevond en brachten hem met eenige schrammen aan bee- nen en armen aan het strand, waar hij door den heer Van Krie ken verbonden werd. Nadat de gelukkigge edde zich gekleed had, kwam hij nog even dank betui gen voor de hulp, daarbij de ver zekering uitend, cfat het aan het strand door de oplettendheid van het personeel, veilig is. ONGELUK OP DE SCHELDE. Uit Antwerpen wordt gemeld dat in den nacht van Zaterdag op Zondag tijdens de werkzaam heden tot berging van het eenige weken gezonken Japansche stoom schip „Alps Maru" een hevig gekraak werd vernomen; het ach terschip verdween in de diepte. Twee Nederlandsche werklieden zijn daarbij verdronken. Nader wordt gemeld: Van der Tak's Redding-mij. te Ingezonden Mededeeling. V U Ien siukloopen van huid' en voeten,geneest men met Rotterdam was bezig de lading te bergen van de „Alps Maru". De twee arbeiders, die zich op het verdwenen gedeelte van het schip bevonden, zijn verdronken; een duiker, die onder het schip werkte, kon gered worden. De omgekomenen zijn een Hollander en een Belg; de eerste is afkom stig uit Maassluis ONLUSTEN IN FRANKRIJK. De gestadige verhooging van den broodprijs in Frankrijk heeft tot verschillende incidenten aan leiding gegeven. Te Tarbes" heb ben de bakkers hun ovens ge sloten, omdat de broodprijs offi cieel op fr. 2.40 was vastgesteld inplaats van op fr. 2 50, zooals zij gevraagd hadden. De bakkers van Beauvais had den in overeenstemming met den Burgemeester den broodprijs op fr. 2.65 per kilo vastgesteld; de prefect heeft echter den prijs tot fr. 250. verlaagd. In het departement van de Oise hadden een aantal bakkers laten a_anplakken, dat de brood prijs fr 2. 45 zou bedragen. Het aanplakbiljet had geheel den schijn dat het officieel was. Dienvolgens is tegen hen rechts ingang verleend. In het arrondissement van Cler mont zijn bij een aantal bakkers, leden van den bakkerspatroons bond, huiszoeking gedaan. Uit alle deelen van het land hoort men voortdurend van pro testen tegen deri al door toene- menden broodprijs. De gemeen- raad van Beaune heeft een motie aangenomen, waarin verplichte aangifte van den graanoogst, con trole op den voorraad en inbe slagneming geëischt wordt. De algemeene raad van het depar tement du Nord heeft een dag orde gevoteerd, welke behelst, dat het gouvernement ten plicht heeft een eind te maken aan de kunstmatige prijsverhooging van het meel en aldus de algemeene belangen van het land te be schermen. ONTZETTEND AVONTUUR. Een ingenieur uit Mulhausen, die zijn vacantie in Oversolberg wilde doorbrengen,dieeff een ont zettend avontuur beleefd, dat hem bijna het leven kostte. Bij' een tochtje in een bosch bleef hij wat achterr verdwaalde in de duisternis en viel in een militaire schuilplaats, welke tijdens den oorlog op een verborgen plekje gegraven was. Daar de ingenieur bij zijn val ernstig gewond was, kon hij niet uit de schuilplaats klimmen, en ook zijn hulpgeroep werd niet gehoord. De ongeluk kige bleef 26 dagen lang zonder voedsel,slechts het water uiteen kleine bron bracht' hem eenige verfrissching. Dinsdag slaagde hij er in uit zijn schuilplaats te klimmen. Hij kroop op handen en voeten naar Obersolberg, waar hij tot skelet uitgemagerd aan kwam. Het duurde meerdere uren, voor de man een paar woorden kon spreken. BULGAARSCHE TOESTANDEN. Het banditisme in Bulgarije neemt in den laatsten tijd hand over hand toe. De „Matin" geeft een kleine opsomming vin de daden der bandietenbenden ge durende de vorige week. Zaterdag werd een bende roovers, die den Zondag tevoren een koerier had den uitgeplunderd, verrast door een detachement soldaten, uitge zonden om hen te vangen. De bandieten hadden bij de komst der soldaten juist een auto met zes inzittenden .onder handen", dien zij op den grooten weg van Sofia naar Varna hadden aange houden. Er ontstond een vinnig gevecht, doch de bandieten kon den ontsnappen. Den dag tevoren had een bende van zeven roovers een dorp overvallen en verschei dene huizen leeggeplunderd. Op dienzelfden d£g viel een andere troep een beambte, die een groote som gelds bij zich had, in zijn rijtuig aan, ontwapende den be geleider en ging er met een klein bedrag vandoor. De beambte had evenwel de tegenwoordigheid van geest gehad, het grootste deel van het geld, ter waarde van ongeveer f 18.000, te ver bergen. EEN KEIZERLIJK PALEIS ALS CASINO. Het prachtige paleis Achilleion op Korfoe dat vroeger aan keizer Wilhelm toebehoorde zal spoedig in een speelhuis veranderd wor den. De Grieksche regeering en een Italiaansche ondernemer on derhandelen over de verandering van het paleis in een casino, zoo als te Monte Carlo. Men wil uit de speelzaal groote winsten (rek ken ten bate van de Grieksche schatkist. Uit Doorn heeft de ex-keizer protest gezonden tegen dit plan. De voormalige keizer verzet zich ertegen omdat hij zich nog altijd beschouwt als de eigenaar van het paleis en zijn groote tuinen. De Grieksche regeering slaat echter geen acht op de eischen en het protest van den ex-keizer. Diens eigendommen in Grie kenland werden, tijdens den oor log, verbeurd verklaard. Langen tijd heeft het Achilleion dienst gedaan als hospitaal van de Amerikaansche hulp expeditie in Klein-Azië. Duizenden Griek sche vluchte ingen hebben na de nederlaag bij Smyrna in het pa leis ondeadak gevo den. Het Achilleion werd vele jaren geleden door keizer Willem II gesticht als een geschenk voor zijn zuster' die"1 met koning Kon- stantijn was gehuwd. Daar zij er geen gebruik van maakte, vertoef de de keizer er des zomers zelf, om uit te rusten van zijn kruis tochten met stoomjacht in de Middellandsche Zee. EEN ONTZETTENDE RAMP. Zaterdagnacht is het Reuzen gebergte door een ontzettende catastrophe geteisterd Tegen 6 uur svonds hadden op verschillende plaatsen in| het gebergte wolk breuken plaats, die tot midder nacht voortduurden Binnen wei nige minuten zwollen de beken tot machtige stroomen. De oe verbewoners werden bijna allen in bed door den vloed verrast Hierdoor moet de groote schade, welke aangericht is, verklaard worden. In het bijzonder hebben de dorpen Ametenberg, Hermsdorf, Giersdorf en Schmiedebérg gele den. Meer dan twintig huizen zijn geheel of gedeeltelijk ver nield. Schuren, paviljoens en da ken werden door het water weg gespoeld en liggen vernield tus- schen de rotsblokken. Bloeiende tuinen zijn met een laag slijk bedekt, in de huizen in de dalen staat het water een meter hoog. Te Hermsdorf stortte om één uur 's nachts de groote brug in. Vijf personen geraakten in den stroom. Aan redden viel niet te denken. In het geheele gebied zijn ongeveer tien bruggen ver nield. De verliezen aan vee en ma teriaal zijn zeer groot en kunnen nog niet worden overzien. Sedert Zaterdagmorgen verleent de rijks weer hulp. Vele honderden ge zinnen zijn door het verlies van huisraad en vee in ellende ge dompeld. Pensiongasten, van wie velen eerst Vrijdagavond waren aangekomen, ontwaakten pas, toen de alles met zich meesleu rende stroom hun bedden om spoelde. RAMP IN WEST-SUMATRA Op Sumatra heeft een zeer ernstige aardbeving plaats gehad. Het vervoer van reizigers en goederen van Padang Pandjang is sinds Zondagmorgen weer normaal, hetgeen grooten invloed heeft op het moreel der plaatselijk bevolking. Naar Fort de Koek is een klein deel van de spoorbaan, evenals op de lijn Padang Pandjong-So- lok, nog gestremd. Het spoor wegpersoneel verricht kranig werk. Het is door de politie verboden zich na 9 uur op straat te ver- toonen; dit ter voorkoming van verdere diefstallen, daar er veel geroofd is. Tot Zondag zijn in de kotta Padang Pandjang 61 dooden gevonden. Met de opruimingen van de aardschuivingen in de Aneikloof is aangevangen. Zaterdag werden in de afdee- ling Padang Pandjang nog 24 dooden gevonden. TREIN RJ Volgens L vangen bein van Havre - leerd tenge;. king van jt door de reg dooden en EEN BF V Kolonel L ficier van gn drager vermr deed ook et- passer, wied- de. De bewn moordenaar EEN GE WOI Het Russ- sariaat van dat de veelv- heid, overget, katten en am van rijkswet- pagne nood}) het aldoor 1 wolven, dat it land begint Het commjt ruwe weg, dn in Sovjet-Rui- ring van de casus, Wit-Re federatieve Rt oogenblik 10h dat zij gedurn groot aantal d één millioen n gedood. Zij n dorpen 'aan, e steden en veie straten van se hoofdsteden. (- ten werd er tjt op gemdakt. Onschatbare door de wolvt- dat zij gewei}, der de pelsdiqt kleine wild, |e gevaar, waarvt- delijk zijn, is ir hondsdolheid »- rad en anders, door dorpshoir wolven gebete De autoritei, dat zij een brv pagne met ver ken te organi}- mies op het din zullen worden; looningen voqg van wolvenkolQn toegekend. in gou< v,h E. BOOM-Bh. Correspondentiele. Joh. d j^j 4 10, 6 16 26 36 46 Sta: Z. 2, 4, 7/9, 12 23, 24, 28. W. 11, 21, 25,216, 48, 49. 42! J. A. 1 Zw. 3, 7, 9, 12, l|3 26, 27. W. 20, 24, 30, 33 3 47, 49. Opl.no. 36. WE 34:23, 42-37 50:1 Opl. no. V 29-34, 27-21, 28:1 Opl. no. 38. Wi21 27:7, 34-29, 7-2, i Goede opl. ontil te Z., J. A. te S., J K. te B.

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2