ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Tips voor den zakenman yggflüügye«. Nummer 3139 Gratis Verzekering, In liefde hereenigd. Hoofdpijn Adres aan de Prov. St. van Zeeland. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU Abonnements-Advertenties zeer billfjk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u 11 e r 1 y k A d v e r t e n 11 e p r fj s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Telefoon RPF^KPNQ Postgiro 1 No. 21 k c a tv c w a 701?9 :-: Dinsdag- en Vrydagmiddag 1 uur 35e Jaargang Woensdag 7 Juli 1926 Wij kunnen onze abonné's mee- deelen, dat zij vanaf 15 Juli a.s. tegen ongevallen zijn verzekerd en wel voor de volgende bedragen f 100,— bij overlijden door een ongeval. f 200,— bij blijvende geheele in validiteit door een ongeval, f 75,— bij verlies van een voet of een hand. f 50,— bij verlies van een oog. f 40,— bij verlies van een duim. f 25,bij verlies van een wijs vinger. f 10,bij verlies van een anderen vinger. Uitgezonderd zijn de motorrijders, wien een ongeluk overkomt. Als abonné geldt degene, die in onze boeken als zoodanig staat ingeschreven. Ieder kijke dus het adres na en indien de naam niet goed staat aangegeven, melde men dit ons direct. Ingezonden Mededeeling. Mijnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn uw Stoelgang. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drog. In karakter, in levensbeschou wing verstaan de Europeaan en Amerikaan elkaar niet. Is de ge dachte van den laatste steeds ,Wat zit er aan?", die vraag in teresseert den Europeaan ook wel, maar voor hem is het antwoord daarop alléén niet beslissend. Hij wikt en weegt nog eens, beziet de zaak ook van een idieëele zijde, en Iaat zijn besluit dus niet van zijn geldzucht alleen afhan kelijk zijn De Amerikaan vindt dat belachelijk sentimenteel, con- 19. DOOR - Graaf HANS BERNSTORFF. Toen het hem gelukt was, zag hij nog juist een hoofd met asch- blonde vlechten en een in het licht gekleede gestalte door de deur verdwijnen, waarvan het slot zacht knarsend opensprong. „Beate 1" Die gedachte flitste hem door het hoofd. „Ze was bij hem geweest 1 Haar hand had op zijn voorhoofd gerust I Zoo zacht en week, als alleen de hand van een —1 Ja, zoo teer en toch zoo innig, als slechts een liefhebbende hand een man beroeren kan 1 Toen hij verder hierover na dacht, vond Karl Fels ook de verklaring voor het eigenaardige gedrag van het jonge meisje, dat, schijnbaar onbevangen in zijn kamer komend, om hem de maal tijden te brengen of hem kleinig heden aan te reiken, dikwijls plotseling in ruwe verlegenheid weggerend was, als hun blikken elkaar gekruist hadden. Vergeefs echter wachtte hij den servatief, en wij vinden in het algemeen gesproken den Ame rikaan een materialist, een cyni cus. We gelooven, dat als men één Amerikaan en één Europeaan door elkaar kon hulselen en daar uit weer twee menschen samen stellen, dat het dan twee behoor lijke typen zouden zijn. Zóó dachten we, toen we deze week een interessant boekwerkje lazen „Twaalf Tips" door Her- bert N. Casson een uit Engel- sche ouders in Canada geboren Britsch-Amerikaan, een financieel genie en raadgever van de groot ste Amerikaansche ondernemin gen, de „Standard Oil Company", de „Bell Telephone Company' e. a .Twaalf Tips" geeft hij in zijn boekje, en deze financieele raadgevingen werkt hij ook dui delijk uit, bewerende, dat men rijk kan, ja, moet worden, als men ze trouw en met verstand navolgt. „Rijk worden" is iets dat velen interesseert, zelfs in ons conserva tieve Europa en daarom vindt het we.k van Casson een onge wone belangstelling in de pers en bij het publiek. Er spreekt al weer iets van den cynicus uit, den kouden, ongevoeligen reke naar, voor wien alleen cijfers en uitkomsten beteekenis hebben. Daarom wekt de schrijver met zijn boutades wel eens een indruk van ongevoeligheid, maar tóch achten we de lezing van zijn werk van belang voor den zaken man en belegger, omdat ieder met behoud van zijn idealistische opvattingen, toch zijn voordeel kan doen met de heldere aanwij zingen, nuchtere opvattingen en zakelijke wenken van deze finan cieele specialiteit, voor wien geid- verzamelen nu eenmaal een vak is, een kunst. In conservatisme of idealisme verliezen we de nuchtere werke lijkheid wel eens uit het oog. mét het gevolg, dat we mét het verlies van onze welvaart ook onze levensblijheid kwijt raken en onzen levensmoed. Concen treert de Amerikaan zijn gedach ten uitsluitend, althans te veel op zijn stoffelijk bezit, wij waar- deeren dat vaak als het te laat geheelen tijd, dien hij nog in Dr. Heemskerk's huis moest doorbrengen, op haar terugkomst. Beate liet zich niet meer zien, en een oude weinig spraakzame bediende nam de verpleging van den patiënt geheel over, en Karl Fels zag er tegen op dien er naar te vragen. Het uur van scheiden was gekomen. „Tot weerziens, dokter I" zei Karl Fels ontroerd, „ik heb geen woorden genoeg om mijn dank baarheid uit te drukken". „Onzin I Waarvoor ook I?" brom de Dr. Heemskerk. „En zegt u aan juffrouw Beate", ging de ander, diep ademhalend, voort, ,als zij ooit in het leven bescherming en bijstand noodig heeft, moet ze aan Karl Fels als aan een broer denken en naar hem toekomen". „Vaarwel, mijnheer Fels!"ant woordde de dokter met rauwe stem en greep met de linkerhand naar zijn. boord, alsof die hem plotseling te nauw was geworden. Hij slikte een paar maal. „Het spijt Beate erg, dat ze u niet zelf, maar hm I hm 1 Ze moest noodzakelijk hm 1 zeer dringend hm 1 hm 1 naar de stad Maar ik zal 't haar is, als we het kwijt zijn. Hebben we geld geërfd of door geluk in zaken een kapitaaltje bijeen ge gaard, dan voelen we ons zoo zeker en zoo veilig, vergetende dat kapitaal-behouden óók een kunst is en getrouw volgen van financieele principes eischt. Heel nuchter weer constateert Coasson: „Van honderd zaken-lieden worden slechts vier rijk en be houden ook hun geld De meesten verwerven geld en verliezen het weer. Op 35-jarigen leeftijd zijn er twintig welgesteld, maar zes tien van deze twintig raken op de een of andere wijze hun geld weer kwijt". Hoe dat komt? Doordat slechts weinige menschen zich in hunne finanancieele handelingen naar beproefde regelen laten leiden. Die regelen geeft Casson in zijn „Twaalf Tips". In het bestek van dit artikel kunnen we ze moeilijk weergeven, maar hij zegt rake dingen. Zijn eerste „tip' b. v. luidt: Koop alleen wat ge kent. „Het zonderlinge feit staat vast", zegt hij, „dat bijna iedere zakenman waardeloozen rommel koopt, wanneer hij het geld, dat hij heeft verdiend, begint te be leggen. Hij koopt met voorliefde aandeelen in een zaak, waarvan hij geen verstand heeftEn een bladzijde verder constateert hij al weer: „Bijna iedere 50-jarige zaken man bezit een klein pakket zoo genaamde „waaide" papieren in zijn brandkast Zij zijn met een touw samengebonden. Dit touw is het eenige „waarde"volle aan het geheele pak". Dat zijn geen nieuwigheden, maar waarheden, die eens op nuchter-Amerikaansche wijze ge zegd worden. Zij vormen niet de waarde van het boek, maar wel doet dat de wijze, waarop de schrijver het „hoe, en „waarom" omschrijft. Hebben Amerikanen wat idea lisme noodig om genietbare men schen te worden, wij behoeven wat nuchterheid, onverzettelijk heid, wat „lijn" in onze transac ties, om verstandige menschen overbrengen, dat ze dat ze nu een'- broer heeft. Dat was namelijk altijd haar liefste wensch. En nu, God behoede u en een gelukkige reis 1 Indien mogelijk, vergeet ons dan niet heelemaaf hier op Coney Island 1" Hij trok zijn hand uit die van Karl Fels, haalde zijn zakdoek te voorschijn, snoot omslachtig zijn neus, terwijl hij heimelijk over zijn oogen veegde, en zei: „Willi am brengt u naar de boot. Ik heb juist dringend werk te doen. Adieu 1 Ga met God 1" Nog een laatste handdruk en Karl ging heen. .Hij keek op den weg naar de boot niet om I Zoo zag hij ook niet het bleeke, door tranen over stroomde gezicht, dat hem uit een raam van de bovenste ver dieping nastaarde, tot zijn gestalte tusschen het groen van de boo- men verdween. „Zoo, gelukkig ontkomen Goeden dag, mijnheer Fels I" begroette de heer Wilms hem vroolijk lachend aan den steiger. „Drommels, dat was heelemaal niet zoo gemakkelijk, u daar weg te krijgen 1 Maar nu „Kom 1" antwoordde de aan gesprokene slechts kort met af werende handbeweging en toonde geacht te kunnen worden. En daarom vinden we lectuur als die van Casson wel zeer leerzaaam en men zal zich niet ergeren, als men niet uit het oog verliest, dat het een Britsch-Ame rikaan is, die deze -egelen schreef. Zijn nuchterheid is soms wél practisch en lijkt onbarmhartiger dan ze is Leen geen geld aan uw vrienden, zegt hij. „Hoe zonderling het ook is, zoodra u aan een vriend geld leent, houdt u op, voor hem een goede vent te zijn en u wordt een Shylock." Dus geen vriend helpen? Toch wel: „Wij leenen te dikwijls en wij schenken te weinig. Slechts en kelen schenken genoeg. Wij moesten vaker schenken en alleen aan lieden, die hun best doen om zichzelf te helpen. „Het is altijd beter, te inves- teeren dan te leenen. Heeft men een aandeel verkregen, dan heeft men het recht een raad te geven en in de winst te deelen „Heeft uw vriend succes, dan hebt u aandeel aan dit succes en niet slechts 6 procent. En mislukt het hem, dan zal mis schien uw geld, maar niet zijn vriendschap verloren zijn, want hij blijft u niets schuldig en heeft geen reden, u uit den weg te gaan"' Ingezonden Mededeeling. bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten Glazen buisje 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Door den Centralen Bond van Transportarbeiders, gevestigd te Rotterdam, 's Gravendijkwal 111, is aan de Provinciale Staten van Zeeland een adres verzonden, waarin zij verzoeken de positie van het personeel van den Pro vincialen Stoombootdienst op de den wat praatlustig aangelegden heer ook verder, dat hij een gesprek over dit onderwerp niet wenschte. „Overigens heb ik hier een telegram voor u!" veranderde Wilms hierop van thema. „Zoo spoedig mogelijk reis voortzetten, Pinguin, midden Au gustus in Apia!" luidde het korte bevel van het departement van marine, en nadat de arts op het consulaat had verklaard, dat er niets op tegen was, bleef Karl Fels niet langer in de reuzen- stad. Met luid geklater viel het an ker van de „Sylvestra" in de haven van Apia in het water, zoodat het hoog opspatte. Rate lend en razend schoot de anker ketting uit het kluisgat erachter aan spande zich strak, en zeer langzaam danste het schip op den wind. Kort daarop voer een boot af en bracht Karl Fels langszij den „Pinguin". „Hé, wat is dat voor een gast?" dacht de wachthebbende officier toen de boot naderde, en wenkte om aan bakboord aan te leggen, zooals het van particuliere sche pen hoort. „U wenscht?' vroeg hij tame- Ooster- en Westerschelde te ver beteren. Onder meer vragen zij de dienst van het personeel te regelen op basis van drie dagen arbeid en één dag vrij en dat voor het ver richten van extra-werk eer. ver goedingsregeling vastgesteld zal worden, terwijl dringend wordt verzocht een rechtspositieregeling te ontwerpen en vast te stellen. Ook omtrent de vrijkaarten wordt soepeler verstrekking noo dig geacht; Aan de Memorie van Toelich ting ontleenen wij Op den dienst Zierikzee-Wol- faartsdijk werd bijv geconstateerd, dat acht dagen werd gevaren en daarna twee dagen vrijaf werd gegeven. Op andere diensten werd al gemeen genomen, nog steeds vier dagen gevaren en dan één dag vrij geven. Op den dienst Terneuzen- Hansweert was verbetering te constateeren, doch dat was vroe ger dan ook wel de dienst, waar de meest schrikbarende diensttijd door het personeel werd gemaakt. Grief bleek ook te zijn, dat geen vergoeding voor aflosen werd betaald aan stuurlieden, die hun kapitein aflossen, terwijl bijv. de stokers f 0.50 per dag krijgen voor de aflossing van den machi nist. Op een anderen dienst was er weer de klacht, van de stokers, dat zij voor aflossing van den machinist f0 50 vergoeding krij gen, doch dat zij het beter zou- den vinden als daarvoor dezelfde vergoeding zou worden gegeven als voor den stuurman aflosser. De wensch van het personeel, dat hun rechtspositie zal worden omschreven en vastgelegd lijkt ons mede alleszins billijk. Immers valt niet te ontkennen, dat per- soneelen in overheidsdienst zoo wel in binnen- als buitenland voor hun rechtspositie algemeen geregeld weten. Tenslotte was er de wensch, dat bij de verstrekking van vrij kaarten zoo mogelijk rekening werd gehouden met de samen- lijk ongenadig, toen dt boot tegen zijn aanwijzing aan stuurboord had aangelegd, aan den grooten, breedgeschouderden heer in ci viel, die zonder haast de trap opkwam. „Luitenant Fels!" stelde hij zich voor. „Is de commandant aan boord?" „Jawel 1 Om u te dienen, Luitenanti haastte de ander zich te antwoorden. „Ordonnans! Ordonnans 1 Meld den comman dant, dat de eerste officier aan boord gekomen is I Mag ik verzoeken, Luitenant I" Met dienstwiliigen ijver geleidde hij den nieuwen meerdere tot aan de deur van de kajuit, waar de wacht juist uittrad met de woor den „De commandant verzoekt u binnen te komen I" Luitenant Fels trad binnen, om zich te melden, en nauwelijks had de deur zich achter hem gesloten, of de wachthebbende officier rende naar het open dek- venster van den messroom en riep halfluid naar binnen„Hee- ren, de nieuwe eerste is er!" waarop de jongeren, die Fels niet persoonlijk kenden, dadelijk aan dek kwamen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1