Backin Plaalsit Menus. Bakpoeder Ftoriilia. In verband met het teit, dat de Atd. Breskens van de Maat schappij van Ooft en Tuinbouw een tiuik aantal planten heeft uitgegeven met het doel, deze veider opgekweekte planten in September tot een tentoonstelling te vereenigen, is het misschien niet zonder nut, eenige opmer kingen omtrent de verzorging dier planten te publiceeren. Heliotroop, een klein heester tje uit Zuid-Amerika, dat vooral gekweekt wordt om de heerlijke vamliegeur. Voorloopig knipt men de bloemknoppen nog weg, evenals de toppen van de lang uitgroeiende scheuten daardoor vertakt de plant zich tlink, zoo dat een bossige struik ontstaat, 's Zomers vraagt de plant veel water en geregeld, bijv. eens per week, vloeimest, die men het eenvoudigst maakt, door een theelepelije bloemenmest, zooals men die klaargemaakt kan koo- pen, in een glas water op te los sen. Deze oplossing geeft men dan in de plaats van het giet- water. Men kan probeeren de afgeknipte scheutjes te stekken, misschien, dat ze op een warm plekje wortelen. In Zuid Europa kweekt men heliotroop in het groot in den vollen grond, om uit de bloemen reukwater te bereiden. Wie de heliotroop kent, zal zich kunnen voorstellen, hoe heerlijk zoo'n akkertje geurt. De geranium heet eigenlijk Pe largonium in is afkomstig van Kaap de Uoede Hoop. Deze plant vraagt zeer voedzamen grond; zoo gauw de plant flink door groeit, geregeld vloeimest. Steeds veel zon. De hoeveelheid giet- water hangt af van de tempera tuur, hoe warmer, hoe meer water. Uiet s avonds, dan kan men de bladeren flink afspoelen, zonder gevaar te loopen oat ze verbran den. Een droppel water op een blad werkt n t. als een brandglas Moet men gieten bij felle zon, dan lette men er op, dat de bla deren niet nat worden. Om mooie bossige p anten te krijgen moet men de lang ni^" groeide stengels inknipper in de bloemknoppen zoo sp'~dl£mo~ gelijk wegnemen, 1S we' een hard gelag, .m~f men krijgt er zooveel te-■00'er Pinten door. Qm H-if September mooie bloei en planten te hebben, knipt men .net meer in na half Juli. Wil men zelf meerdere geraniums aan kweeken, dan stekt men in Au gustus of September in zandige aarde, gedurende den winter houdt men deze stekken dicht bij het venster en tamelijk droog, in kleine potjes om ze in het voor jaar in de gewone pot (12 cM doorsnede) te zettén. De hanggeranium vraagt nog meer zon dan de gewone. Wil men een mooie potplant kwee ken, dan zet men die stokjes in de pot en men bindt daar de stengels aan door inknijpen laat men de plant zich vertakken, zoodat het geheel dicht groeit. Begonia Semperflorens Ver non, af komstig uit Brazilië, wordt meestal elk jaar uit zaad ge kweekt. Hoe meer zon d(eze planten krijgen, hoe meer bloem pjes te voorschijn komen. Zoo nu endan vloeimest zal deblaadjes prachtig glanzend groen houden. Wie zelf een groot aantal dezer soort wil kweeken, om een bed in den tuin te vullen, kan in Augustus het fijne zaad in een bakje uitzaaien, de kleine plantjes wat meer ruimte geven, door ze te verplanten, en ze gedurende den winter in een vorstvrije kamer geheel droog, dicht bij het venster te houden. Begonia Rex of bladbegonia, afkomstig uit Engelsch Indië, een plant dus, die veel warmte noodig heeft, 's Zomers veel water en eens of tweemaal per week vloei mest. Men zette de plant in direct zonlicht en zorge, dat ze geheel vrij staat, want aanrakings- plekken gaan licht rotten. De vermenigvuldiging dezer bego nia's zal voor den, particulier zonder warme kas, wel niet moge lijk zijn. Chlorophytum of Phalangium voldoet uitstekend als kamerplant. Er komen lange bloeistengels uit de bloempjes ontwikkelen aich op de bloeistenge s, jonge plantjes. Deze kan men afsnij den en oppotten, zoodat men op gemakkelijke wijze meerdere planten kan krijgen. Laat men de jonge plantjes op den stengel, dan maakt de Pha langium een aardig effect als hanger. De Fuchsia is een struik, af komstig uit Zuid en Midden A- merika, dus uit warmere streken dan ons land, zoodat de meeste soorten 's winters binnen gehaald moeten worden. Enkele variëteten kunnen buiten overblijven, onder flinke bedekking van stroo of turfmolm (nooit mest) De fuchsia maakt graag lange, onvertakte stengels, zoodat men hier vlug de kop moet uitknip pen. 's Zomers veel water en vloeimest, 's winters weinig, ech ter oppassen, dat de aarde niet geheel, uitdroogt. De Lobelia, evenals de gera- nim afkomstig van Kaap de Goede Hoop, wordt meestal ieder voorjaar op warmte ge zaaid, maar kan wel overgehou den worden in een vorstvrije kamer ln het voorjaar kan men de oude plant in stukjes ver- deelen, zorgende dat elk den van worteltjes voorzien is. Op deze wijze kan men een flink aantal planten krijgen en er bijv. een randje voor een perk van maken. De planten vragen veel zon en hebben een hekel aan ver- sche mestmen drukke ze stevig in de pot. De Pteris is een varen, die het in de kamer goed uithoudt. Men zette de plant nooit in de volle zon en geve 's zomers flink water, zonder nochtans 'n moeras van de bloempot te maken Is het loof na den winter leelijk gewor den, dan kan men het geheel afsnijden, waarna weer nieuw, frisch groen te voorschijn komt Salvia Splendens, frisch gro-ne plant met schitterend roode bloemtrossen. Op *en warm zonnig plekje gro*ien de planten flink uit en ~»llen vee' bloem trossen weren. Verdraagt geen staln-~s'- Selaginella is een soort mos, dat een warm plekje, veel vocht en veel schaduw noodig heeft. In het voo'jaar kan men de plant scheuren om meerdere exempla ren te krijgen. Asparagus Sprengeri is een frisch groene plant, die in voed zame aarde in korten tijd flinke „ranken'' voortbrengt en dan een mooi effect maakt als hangplant Er is niet veel aan te kweeken, omdat men weinig in- loed kan uitoefenen op de plaats, waar de nieuwe ranken komen; boven dien mag men niet inknippen, daar de ranken aan hun bevallig heid verliezen. Eens per week vloeimest zal den Groei bevor deren en de kleur van het loof mooier maken. Ingezonden Mededeeling. naar Oetker's Recept, gebakken met Dr'Oehker's is een zeer voedzaam en smakelijk gebak. liackin vervangt de gist Met Backin rijst het deeg onder het bakken. Benoodigdhedent 500 gram tarwebloem f 0.16 250 gr. boter f 0.56, of marg. 0.30 200 gram suiker0.12 3 of meer eieren0.18 300 gr. Sun»Maid Rozijnen 0.24 1 pakje Dr. Oetkcr'S Backin 0.07'/a ','B a liter melk 0.04 2 pakjes Dr Oetker's Vanillesuiker 0.10 een weinig zout 0 -j. f Bereiding: Dc boter wordt tot room geroerd, voegt suiker. Vanillesuiker, eierdooiers, het met „Backin'' vermengde meel en de melk er aan toe, ten slotte de rozijnen, het zout cn het stijfgeklopte eiwit. Vul met dit deeg een ingevctten voriü en bakt het ongeveer 1 uur. i Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men 2ich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een g rat is«receptenboekjc toezenden- Breskens. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, van 18 Juni 1926 no. 173, 3e Afd. zijn de volgende uitspraken gedaan, inzake aanvraag om vrij stelling van den dienst wegens broederdienst. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kunnen binnen tien dagen te rekenen van den dag, waarop de uitspraak ter algemeene kennis is gebracht bij de Kroon in beroep komen de ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, elk der overige voor de gemeente ingeschreven personen of de wettige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift dat inet redenen omkleed moet zijn, wordt ingediend bij den Burgemeester dezer gemeente. Lichting 1927 J. J. de Baare, F. van den Broecke, W. H. Fe- nijn, W. van Haneghem, j W. van den Heuvel, J. A. vanHoute, J. Jongman, P. Mookhoek, L. A. Vermeulen, allen voorloopig vrij gesteld VV. J. Dusebout, O. R. van Quekelberghe, lz. van de Velde en l. J. Wisse, allen voor goed vrijgesteld. Aangevraagd alsnog C. I van de Sande. Wordt dit toegestaan, dan zullen van de 21 goedgekeurden 14 zijn vrijgesteld. Moeten nu, wat heel wel mogelijk is, 8 onder de wapenen, dan zal zich het in ons land zeldzame geval voor doen, dat één der voorloopig vrijgestelden nog onder dienst moet. Breskens. ln ons kort verslag omtrent de inwijding van het hotel van A- Adriaansen al hier is een Tout geslopen. Men voege tnsschen het eerste en lwe<*<të gedeelte het volgende De voorzitter bracht namens de vereeniging den heer Adriaan sen dank voor de goede ont vangst en sprak de wensch uit, dat het hem in zijn nieuwe onder neming wel zou mogen gaan. De heer Adriaansen antwoordde met eenige woorden van erken telijkheid voor de bereidwillig heid, waarmee de vereeniging haar medewerking had verleend. Groede, Zondagmiddag be gaf P. B. alhier zich met zijn mo torrijwiel met zijspan naar het strand alhier. Toen hij zijn mo torrijwiel aan den kant van den weg had geplaatst en zich op het strand bevond, kwam men hem verwittigen, dat zijn motorrijwiel met zijspan in de sloot lag. Bij onderzoek bleek, dat J.v. O. en P. D., beiden te Breskens, dien motor hadden aangetrapt en er mede wilden wegrijden, waarna ze in de sloot terechtkwamen. Het been van v. O. geraakte daar door leelijk in de klem, terwijl de voorvork van het rijwiel op twee plaatsen was gebroken. M. Ct. Ijzend ijke. Het faillissement van J. Oosterling commissionnair en caféhouder alhier curator Mr. A. H. Kuipers, te Middelburgss ge eindigd door in kracht van ge wijsde gegane eenige uitdeelings- lijst. Zuidzande, ln den nacht van Woensdag op Donderdag zijn er alhier van den landbou wer C. M. Q. drie schapen dood gebeten die in een weide verblijf hielden. Zeer waarschijnlijk moet dit door een hond gebeurd zijn. De politie stelt een onderzoekin. Zuidzande Toen Woensdag door Gebr. Fossé uit Sluis meu bels in onze gemeente werden gebracht, ging door onbekende oorzaak het paard plotseling op hol. Nadat de wagen tegen een boom was geslagen, kon het paard bij landbouwer d. Zw. eindelijk worden tegengehouden. Alles liep gelukkig goed af. Alleen waren paard en wagen wat geschonden. Waterlandkerkje. In de plaats van den heer C. v. Dix- hoorn, die de gemeente heeft verlaten, werd benoemd verklaard tot lid van den Gemeenteraad, de heer M. de Regt, die daarvoor niet in aanmerking wenschte te komen. Hij heeft althans de 4 weken bedenktijd als bedoeld in art. 16a van de Gemeentewei laten voorbijgaan Thans is door het Hoofdstembureau benoemd verklaard de heer J. Vermeulen- van de Vijver. Waterlandkerkja. Woens dag vergaderde de Raad onzer gemeente. Afwezig waren de heeren de Milliano en Sturm. De notulen der vorige verga dering werden goedgekeurd. Besloten werd f 20 bij te dra gen aan de commissie voor onder zoek kanalisatie in W. Z. VI. Tot lid van de schatterscom- missie en tot Ambtenaar van den Burgerl. Stand in de plaats van den heer C. van Dixhoom, werd benoemd de heer lz. Con tant. Verder had er nog in de be grooting 1925 een af en over schrijving plaats. Biervliet. In verband met een schrijven van den Commis saris der Koningin werd in de Woensdag gehouden raadsverga dering de stichting van een abat toir besproken. Vooral de heer De Cuelenaere was, gezien de hooge vleeschprijzen der slagers, sterk voor den bouw ervan. B. en W. zullen later met voor stellen komen. De verordening op de heffing van leges werd in dien zin ge wijzigd, dat geen leges zullen worden geheven voor inzagen van kadastrale leggers ten be hoeve van den Rijks of den Provincialen dienst ter uitvoering van de Landarbeiderswet 1918 of overeenkomstig art 15 der wet op de Grondbelasting! Besloten werd verder tot aan sluiting voorloopig voor een jaar over te gaan bij het Cen traal Archief en Inlichtingen bureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Nederland te Amsterdam, waarvan de contri butie f 10 per jaar bedraagt. Op een adres van de be woners der Gentsche straat tot verharding van de baan tusschen de tramrails werd gunstig be schikt. B. en W. deelen den raad mede, dat aan Ged. St. een af wijzend advies zal gegeven wor den in verband met een adres van den Heer R. Sturm te IJzen- dijke om ontheffing derforensen- belasting. Een adres van café houders om vreemdelingen met hun danstenten en orgels uit de gemeente te weren, werd voor kennisgeving aangenomen. Daarna kwam in bespreking een adres van den heer Joz. Faas, om een losse danstent te mogen plaatsen op gemeentegrond. Be sloten werd aan B. en W. over te laten, de vergunning al of niet te verleenen. Bepaald werd ech ter, dat door adressant f 25 extra boven het gewone dansrecht zal betaald moeten worden. Het tarief voor het gebruik der lijkkoets werd als volgt vast gesteld: Met één paard en een inko men van: minder dan f 600-niets, f601 tot f800- f2, f801 tot f 1000-f 3, f 1001 tot f 1200-f4, f 1201 tot f 1500-f5, f1501 tot f 2000 - f 6, f 2001 tot f 2500 - f 7, f2501 tot f3000 f8, f3001 tot f3500-f9, meer dan f 3500 f 10. Met 2 paarden en een inko men van: tot f 1500-f 12, f 1501 tot f2000 - f 14, 2001 tot f 2500 - f 16, f 2501 tot f3000-f 18, meer dan f3000 -f20. Voor het gebruik buiten de gemeente zal het hoogste tarief berekend worden. Als koetsier der lijkkoets werd de heer A. van Hoeve benoemd. Bij de bespreking van de schoolplannen merkt de heer De Kok op, dat het plan hem te luxueus voorkomt. De architect Van Baal, die de zaak toelicht, zegt niet te kunnen vereenvoudi gen. De opleveringstermijn wordt vastgesteld op 1 Apr. 1927. De heer De Kok merkt nog op, dat de arbeiderswoningen nog niet geheel afgewerkt zijn, wat toch hoog tijd wordt Verder vraagt hij, of er bij den bouw der nieuwe school een dagelijksch opzichter aangesteld wordt. De heer Anthonisse vindt het onver antwoordelijk, als dit niet gebeurt. Besloten wordt voor den duur van 6 maanden een dagelijksch opzichter aan te stellen. Bij de rondvraag vestigt er de heer Thomaes de aandacht van B. en W. erop, dat 't wen- schelijk is, dat de woning van den rijksveldwachter geschilderd wordt, terwijl de heer Anthonisse vraagt een waarschuwingsbord te plaatsen op den z. g. Platten Dijk bij den Nieuwiandschen molen. Biervliet. Uitslag aanbe steding van een grindbaan op verschillende wegen in den Eliza- bethpolder ter gezamenlijke leng te van 1335 M. en van 160 000 K.G. onderhoudsgrint bij den heer M C. van der Hooft. Ingeschreven werd door I. en C. de Ruijsscher, alhier v. f 5968 Onderhoud f 810 Th Cambier, Breskens f5918 Onderh. f 600 J de Bree, Temeuzen f5386 Onderhoud f 600 J, Cornelis, Hoofdplaat f5300 Onderh. f 620,80 lz. Dubois, Breskens f 4698 Onderh. f 548 Gegund aan den laagsten in schrijver. Aard^nburg Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 24 Juni. Afwezig wegens ziekte Mevrouw Van den Broecke— de Man en de heer Reepmaker. Daar de vergadering in de Burgemeesterskamer gehouden werd, wegens restauratiewerk zaamheden, was er voor t publiek, dat in de vestibule moest blijven, veel onverstaanbaar. Het voorstel van B. en W., om regenten van het Gasthuis te adviseeren het salaris van den Ontvanger-Griffier te brengen op f 500,en f 2000, als borg tocht op Grootboek N. W. S. te eischen, dat in de vorige ver gadering besproken was en door staking der stemmen aangehou den moest worden, wordt thans met 4 tegen 1 (de heer Van der Hooft) aangenomen. Het verzoek van het B G., te mogen beschikken over de be dragen van een aantal posten op de nog niet goedgekeurde be grooting 1926, wordt met één stem (de heer Van der Hooft) goedgekeuid, 4 blanco. Een schrijven van regenten B. G met uitvoerige toelichting, in verband met het salaris van den Ontvanger-Griffier,wordt voor kennisgeving aangenomen nadat de heer Van der Hooft opmerkt, dat dit stuk had moeten worden behandeld, vóór het voorstel van B. en W., want nu is het mos terd na den maaltijd.'Spreker ont houdt zich van stemmen- Een schrijven van Ged Staten omtrent verbetering van den weg, Aardenburg Sint Kruis, waarbij polders zoowel als gemeenten zouden bijdragen in evenredig heid van het stuk, dat door hun gebied loopt, wordt door den Voorzitter aan het oordeel van den Raad onderworpen. B. en W. willen voorstellen er mee accoord te gaan, maar nu blijkt dat de polders dit niet doen. De heer Lanoye stelt voor, Aardenburg zijn eigen gedeelte te doen onderhouden en St. Kruis met hulp van de provincie voor het overige deel te laten zorgen. Na veel discussie, over het al of niet eerlijke in deze kwestie wordt het voorstel, om B. en W. te machtigen in dezen geest een overeenkomst aan te gaan, met algemeene stemmen aangenomen. Naar aanleiding van een schrij ven van Ged. Staten over de salarisregeling van Burgemeester, Secretaris, Gemeenteontvanger en Wethouders, stelt de heer Blondeel voor, het salaris van den Burgemeester met f 300 te verhoogen, daar deze te veel werk heeft. De voorzitter zegt, dat hij, als hoofdonderwijzer op wachtgeld, hiervan geen voordeel heeft, daar het meerdere, wat hij als Burge meester ontvangt toch van zijn wachtgeld afgetrokken wordt, doch dat het beschouwd zou kunnen worden als bewijs van waardeering. De heer Lanoye vindt, dat dat bewijs van waardeering de ge meente te veel geld kost en zal dus tegenstemmen. De heer van der Hooft is er ook tegen, daar in den regel toch de Secretaris de persoon is, die het werk verricht. Het voorstel van den heer Blondeel word mef 3 tegen 2 stemmen aangenomen. De overige salarissen blijven ongewijzigd. Goedgekeurd wordt een wijzi ging begrooting dienst 1926: de post onderhoud Secretaris te verhoogen met f 200, in verband met aanleg van een waterleiding met spoeling naar de W C. en

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2