Glasverzekering. ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREH Wekelijkse^ Overzicht. In liefde hereenigd. Vreest geen examen MIJNHAKÜTs innen! and. Provinciale Statan van Zeeland. P. A. BASTING, RETRANCHEMENT in Assurantiën Hoofdhuid PÜROL BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per po«t f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel raeïr 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM-BLIEK Telefoon RRFSKFNS Postgiro No. 21 K C C N 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u i t e r I ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 35e Jaargang Zaterdag 26 Juni 1926 Nummer 3136 Frankrijk is gewoon aan mi- nisteriëele crisissen. En de jongste crisis is zeker niet onverwacht gekomen. Al sinds het einde van den oorlog maar vooral sinds Poincarè 's bewind sukkelt het land met zijn finantiën. En de kans om aan dit gesukkel een eind te maken, wordt natuurlijk voortdurend kleiner. De franc blijft dalen, wat be- teekent, dat Frankrijk 's uitgaven voortdurend toenemen. Den laat- sten tijd blijkt ook het vertrouwen in den franc bij het Fransche volk zelf op bedenkelijke wijze ge schokt. En dit kan gemakkelijk het begin van het einde worden. In Duitschland hebben we ge zien, hoe de mark, toen hij een maal het vertrouwen verloren had, met verrassende snelheid totvol- komen waardeloosheid afzonk Juist de noodzakelijkheid van in de behoefte te voorzien, be spoedigt bij een voortgaande snelle daling dezen afloop, om dat zij noopt tot het aan den gang zetten van de bankbiljet- tenpers en daarmee tot inflatie. In Frankrijk verzet men zich nog hardnekkig tegen deze onver mijdelijkheid Maar het begint er wel naar te lijken, dat dat verzet niet meer te lang zal kunnen duren. En dit maakt het ministerschap van fi nantiën allerminst aanlokkelijk. De partijstrijd is bovendien oorzaak, dat men het onderling over een ministerie maar slecht eens kan worden En waar bo vendien elke partij of groep van partijen andere middelen wil toepassen, om Frankrijk finanti- ëel weer op de been te helpen, lijkt het haast ondoenlijk, een minister van finantiën te vinden, die deze taak niet alleen op zich kan nemen, maar ook eenige kans heeft haar tot goede uit voering te brengen. Briand heeft het, nadat hij na Féret 's aftreden als minister president ontslag had genomen, geprobeerd een nieuw ministerie 16. DOOR Oraaf HANS BERNSTORFF. „Frico Maria Magdalena slaakte een diepe zucht toen de trein einde lijk stilhield en ver voorover gebogen uit het raam luisterde ze of niet haar naam werd geroepen. „Daar! Despatch for Miss Heydebringk 1" Den roep een tonig herhalend, liep een beambte langs de rij wagons. Hier 1" riep Maria Magdalena luid en nam het dichtgevouwen papier in ontvangst, dat de bode haar met een onverschillig ge zicht overreikte. Hij had ook geen vermoeden van de beteekenis die het had en bleef in afwach ting van een fooi staan. Een zilveren dollar rinkelde naast hem op het plaveisel en de smalle hand, die het telegram in ontvangst had genomen, ver dween in het binnenste van den wagen. Met bevende vingers probeerde Maria Magdalena het papier te openen. samen te stellen, waarin de par tijen van het nationale blok met links eendrachtig samen zouden gaan. Hij wilde Poincaré en Her- riot in één span samen laten gaan. De eerste zou dan de portefeuille van financiën nemen en Herriot zou voor den steun der radicalen en socialisien moe ten zorgen. Maar de poging is afgestuit op den tegenstand der linker partijen die Poincaré als de personificatie van de reactie en het imperialisme zien en een dergelijke combinatie wat al te tegen-natuurlijk vonden. Daarna heeft Herriot de opdracht tot vorming van een ministerie aan vaard. Maar Herriot en de linker partijen hebben al eerder ge tracht Frankrijk uit het moeras te helpen, zonder dat dit veel resultaat heeft opgeleverd. Het is hem nu evenwel niet gelukt een kabinet te vormen. En zoo moet Briand weer, nu met behulp van Poincaré trachten de crisis te boven te komen. Frankrijk's vriend, Polen, suk kelt momenteel ook met een crisis NaTilludski's gewelddadig,ingrij pen zijn de zaken er nog niet goed weer op haar rechte plaats kunnen komen. En het blijkt nu, dat het juist de linkerpartijen, die Pilsudski bij zijn staatsgreep steun den, zijn, die zich tegen zijn ver dere plannen verzetten. Al wil Pilsudski voor Polen nog geen dictatuur, zijn plannen inzake de grondwetsherziening gaan beden kelijk dien kant uit. Hij zou den president een bevoegdheid wil len geven, die hem in een min of meer overmachtige positie te genover hef parlement plaatsten hem een vrijwel onbegrensde macht in den staat verzekeren. Immers wanneer hij in staat zal zijn het parlement te ontbin den en daarna besluitwetten kan uitvaardigen, die wel binnen veer tien dagen na het weder bijeen komen van het parlement bij dat parlement ingediend moeten wor den, maar niettemin oogenblikke- lijk rechtskracht krijgen, dan heeft hij, waar hij het weer bijeenkomen van het parlement feitelijk zelf in de hand heeft, ook de wetge „Qeef het mij 1" smeekte haar moeder, maar het jonge meisje schudde het hoofd. Zacht krakend ontvouwde het papier zich en fladderde op den grond. Een enkele blik was voldoende geweest, om den kor ten vreeselijken inhoud te zien. „Niets. Frank". Mevrouw Heydebringk hoefde het niet eerst op te rapende uitdrukking van Magda's gezicht zei haar alles. Zwijgend stond ze op en verliet, gevolgd door haar dochter, den coupé, om zich dadelijk aan boord van de boot te begeven, die hem naar Sidney zou brengen. Onderweg gaf Maria Magdalena alleen een tele gram af voor Frank Patterson „Verder zoeken I Magda 1" Nog denzelfden avond ging het schip in zee. „Eindelijk 1 Drommels, wat heeft dat een tijd en moeite gekost, om u er door te halen I" bromde een diepe basstem. Een hand greep naar Karl Fels' pols en legde de vingers er onderzoekend op. „Rustig blijven liggen 1" sprak dezelfde stem verder, toen Fels trachtte zich op te richten en den bezitter van de basstem aan te zien. vende macht aan zich getrokken. Dat de democratische partijen zich tegen deze voornemens ver zetten, is begrijpelijk. Maar tegen Pilsudski'soogenblikkelijke macht zal dit verzet wel te pletter loopen. Het kan alleen tengevolge hebben, dat Polen nog in lang niet de rust vindt, die het toch ook zoo zeer noodig heeft. Ingezonden Mededeeling. Want er is een mid del dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder' blijft ZENUWTABLETTEN behoeden U voor zenuwachtigheid Buisje 75 ct Bij Apoth. en Dr rg. ZOMERZ1TTINO. Qed. Staten stellen voor, voor rekening van de provincie aan te leggen een nieuw wegvak, loopend van het westelijke einde van de Bleekerstraat in de ge meente Qroede naar een punt op ongeveer -55 M. uit het begin van den provincialen weg Groede- Nieuwvliet tot een bedrag van ongeveer f 25,500, zulks onder verschillende voorwaarden. DE PROVINCIALE STEIGERS IN ZEELAND. Gedep. Staten van Zeeland stel len aan de Pcov. Staten van Zee land voor, in het reglement op het gebruik van de provinciale steigers te bepalen, dat het ver boden is zich te bevinden in een rij- of voertuig, dat op dien stei ger is, met uitzondering van den bestuurder van zulk een voer „Zeven-en-dertig, acht-en-der tig, negen-en-dertig I All right I Zonder koorts. „Nu, hoe voelen we ons anders „Waar ben ik eigenlijk vroeg Karl Fels, terwijl hij zijn hoofd op het kussen omdraaide en nieuwsgierig om zich heen keek. Hij had geen idee, hoe hij in deze aardig aangekleede vrien delijke kamer, waar het zonne licht door de vroolijke ramen naar binnen stroomde, en in het gemakkelijke, zachte bed was geraakt. „Dat heeft tijd tot later," bromde de basstem. „Hoe voelt u zich?" „Dank u!" antwoordde Fels, „heel goed. Alleen hier op de borst Hij taste er met de hand naar en voelde een verband. „Wat is er eigenlijk met mij gebeurd Het spreken viel hem bijzonder moeilijk en zijn borst deed hem pijn. „Zal ik u later allemaal ver klaren", antwoordde de bas. „Voorloopig bent u bij dokter Heemskerk en hebt u aan zijn aanwijzingen gewillig te onder werpen, wat u tot nu toe heel slecht gedaan hebt". Een lachje vloog bij deze gelegenheid over het gebaarde goedige gezicht van tuig en van personen, die wegens lichamelijke of gees elijke gesteld heid een rij- of voertuig niet kun nen verlaten. DE PENSIOENWET. Naar men ons van betrouwbare zijde mededeelt, ligt het in de bedoeling der regeering te bevor deren, dat de in art. 134a. der Pensioenwet genoemde termijn van 1 Juli 1926, betreffende het al of niet inkoopen van vroegere tijdelijke diensten, verlengd wordt. HET NEDERLANDSCH- BELG1SCH VERDRAG. Uit Brussel wordt aan „de Tel." gemeld: De Kamercommissie voor bui- tenlandsche zaken, waaraan thans zes leden, aangewezen door ver schillende afdeelingen van de Ka mer, zijn toegevoegd, is bijeenge roepen tegen a s. Donderdagvoor middag ter bespreking van het Nederlandsch-Belgisch verdrag. Dit geeft reden te veronderstel len, dat deze aangelegenheid nog vóór het reces dat op 15 Juli zal aanvangen, door de Kamer in be handeling zal worden genomen. De „Haagsche Post" heeft reeds meermalen de wenschelijkheid betoogd van de aanneming van het verdrag tusschen Nederland en België. In een beschouwing in haar jongste nummer schrijft dit blad o. a. het volgende: „Natuurlijk, ook dit tractaat heeft fouten, zelfs na de „verbe teringen" die het heeft ondergaan; verbeteringen die eigenlijk weinig om het lijf hebben vergeleken bij de beteekenis der zaak als geheel. Maar is er ooit, zoo oud als de wereld is, een verdrag gesloten, waarop absoluut niets viel aan te merken? Is een ab soluut ideaal tractaat tusschen den dokter. „Voor alles, vraag of spreek niet, behalve wanneer ik het u toesta". „Ja maar begon Karl Fels weer. „Niets te marenviel Dr. Heemskerk in. „Nu slaapt u eerst maar een paar uien, dan zullen we verder zien". Hij stond op, trok de gordijnen voor het open raam en verliet Üe kamer. Karl Fels keek hem na, en probeerde toen zijn gedachten te verzamelen. Het kwam hem zoo vreemd en komisch tegelijk voor, zich in een wildvreemd huis, op bed liggend te vinden, dat hij begon te lachenmaar op het zelfde oogenblik voelde hij een stekende pijn in de borst en kon slechts met moeite ademhalen Hij liet zijn, ondanks het verbod, half opgericht bovenlijf weer terugzinken en dacht verder na. Opeens schoot hem als een bliksemstraal de herinnering aan Maria Magdalena, de brand in het hotel en alles wat daarop gevolgd was door het hoofd. Groote God, wat zou er van haar en haar moeder geworden zijn I Hoeveel tijd was er verloopen na dien vreeselijken nacht Bevond hij zich zelfs nog in New-York? Nederland en België, of tusschen welke twee landen ook, denk baar? Neen immers. Doch wie geen schapen met vijf pooten zoekt, wie niet kribbig is, wie redelijk vrij is van de oude fault of the Dutch, wie zich niet blind staart op eigen belangetjes waar het oog moet gericht blijven op breede landsbelangen en groote staatkundige stroomingen, die zal erkennen dat wij hier mogelijke kleine feilen over 't hoofd mogen neen, moeten zien, om der wille van één groot belangrijk oog merk". Dat oogmerk, zoo besluit de „Haagsche Post', is te geraken tot hartelijker verhoudingen met den buurstaat. EEN GOEDKOOPE TREIN NAAR ROTTERDAM EN DEN HAAG. Donderdag 1 Juli loopt een goedkoope trein 2e en 3e klasse van de stations Vlissingen—Roo sendaal .naar Rotterdam en Den Haag. De trein vertrekt des morgens 5 56 van hier en komt aan te Rotterdam (Beurs) 9 1?, D. P. 9.25 en te 's-Gravenhage J 0.01 - Het vertrek is bepaald vi.n 's-Gravenhage om 7.25, Rotter dam (Beurs) 7.57, D. P. 8.05 en de aankomst te Vlissingen om 11.02. Ingezonden Mededeeling. Uw hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar indien U de gewoonte aanneemt om er des morgens een weinig doorheen te wrijven Had er iemand naar Berlijn of aan zijn nieuwe schip getegra- feerd, dat hij hier ziek lag Als een zwerm bijen zoemden die vragen hem door het hoofd. Gloeiend heet steeg hem het bloed naar het gezicht en in halve bewusteloosheid sloot hij de oogen. Toen Dr Heemskerk na een paar uur weer in de kamer kwam en de pols van zijn patiënt voelde, trok hij een zeer ontevreden gezicht, en dat bleef ook zoo gedurende de vol gende dagen, daar de koorts aanvallen zich na ieder ontwaken herhaalden. Er moest een andere oorzaak zijn dan de gebroken ribben en de longkwetsuur, waar bij hij bij zijn dagelijksch onder zoek voortdurende genezing con stateerde. Naar zijn overtuiging en bij zijn behandeling moest de jonge reus toch al weer kunnen opstaan, drommels nog toe. Maar die maakte heelemaal geen aan stalten daarvoor of zei er niets vanhij lag steeds maar alsof hij droomde en leek geheel af wezig Daaraan moest een eind gemaakt worden. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1