Plaatselijk lens. Rechtszaken. Dammen Gemengd Nieuws lezen, dat met de verbetering van het Nederl Wegennet, zooals deze thans wordt voorgesteld, een tijdperk van 25 a 30 jaar zal zijn gemoeid; dat immers bij de vuorgestelde wet niet wordt ge tracht in zoo kort mogelijken tijd veel te doen, doch het tegen deel lijkt alsof de bedoeling is, om slechts langzaam tot te drin gend noodige verbeteringen te komen, waardoor men ten allen tijde bij de toeneming van de intensiteit van het verkeer sterk ten achter zal blijvendat het hun verder voorkomt, dat er geen aanleiding bestaat, om de kleine personenautomobielen door vast stelling van een minimum van f48,— naar evenredigheid zooveel hooger te belasten dan de zwaar dere wagens. Het in de memorie van toelichting voorkomende ar gument. dat de kleine wagentjes grooter snelheid ontwikkelen, moeten ondergeteekenden ten stelligste tegenspreken. Wanneer dit minimum op f36, gesteld werd, zou de verhouding beter zijndat zij verder van oordeel zijn, dat het, als de rijwielbelas ting permanent wordt, niet meer dan billijk is, dat een gedeelte van de opbrengst van die belas ting ten goede komt aan den aanleg en het onderhoud van afzonderlijke rijwielpaden, door welke toch de groote wegen aanmerkelijk worden ontlast en waardoor het verkeer op die we gen veiliger en vrijer wordt. Voor vele wielrijders zijn de rijwielpaden soms zelfs van meer belang dan de wegen, waarvan zij door den auto verjaagd worden. BRIEVEN VOOR DE KONINGIN Op last van de Koningin brengt de Directeur van het Kabinet der Koningin ter kennis, dat, gedu rende Hr Ms verblijf in het buiten land, de aan haar gerichte brieven in gesloten omslagen, -voorzien van een adres aan H. M. -op de gewone wijze per post kunnen worden ingezonden, of bezorgd bij het Kabinet der Koningin te's Gravenhage. CONCURRENTIE DOOR LAGE VALUTA. Het Tweede Kamerlid Korten- horst heeft tot de ministers van financiën, van buitenlandsche za ken en van arbeid, handel en nijverheid de volgende vragen gericht: Is het den ministers bekend, dat tengevolge van den lagen stand der Belgische en Fransche valuta en de sterke daling van het loonpeil in die landen, de Nederlandsche markt, speciaal in de Zuidelijke provinciën, wordt overstroomd door buitenlandsche artikelen, welke ver beneden de Nederlandsche kostprijzen wor den aangeboden? Is het den ministers bekend, dat onder meer een groot aantal takken van het Nederlandsche bedrijfsleven door dien invoer ernstig wordt geschaad en ten deele zelfs in zijn bestaan wordt bedreigd? Zijn de ministers bereid, voor eerst om met spoed een onder zoek in te stellen naar den om vang en het karakter van dezen abnormalen invoer en naar de gevolgen er van voor de werk gelegenheid hier te lande, en vervolgens om de uitkomsten van dit onderzoek aan de Kamer mede te deelen? Breakens. Ter inwijding zijner nieuwe zaak werd door den heer A. Adriaansen Zondag j.l. de Muziekvereeniging alhier uitgenoodigd na afloop van het gewone zomerconcert ten zijnent te komen. In een der groote zalen van het kolossale gebouw, dat naar de eischen des tijds is ingericht, werd de avond gezellig doorgebracht. De Eere-voorzitter, de heer j. de Hullu, bedankte namens den heer Adriaansen de vereeniging voor de bereidwilligheid, waarmee zij aan de uitnoodiging gehoor had gegeven en sprak tevens den wensch uit, dat het den gastheer in zijn nieuw modern hotel goed zou mogen gaan. Cndzand, Onder het rund vee van den landbouwer I. Leen- houts-Verplanke alhier, werd de vorige week mond- en klauwzeer geconstateerd. Biervliet. Zaterdagavond hield de Afdeeling Biervliet van het Centr Genootschap voor Kinder- herstellings- en Vacantiekolonies een maar matig bezochte verga dering in school A alhier. Het bestuur, dat slechts uit een voorzitter en een secretaris-pen ning-meester bestond, werd uit gebreid tot vijf personen. Tot nieuwe bestuursleden wer den gekozen de heeren J. J. de Vogelaar, C. Kostense en P. Mi- chielsen. Tot stijving der kas werd besloten een verloting te houden, waartoe onder bepaalde voorwaarden door B. en W. reeds vergunning is verleend. Het aantal leden is door de propaganda van den Secretaris aanzienlijk gestegen. Zuidzande. Bij beschikking van Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn de dienstp'ichtigen van de lichting 1927 J. Verplanke en F. van de Voorde alhier voor- loopig vrijgesteld wegens broe- derdienst. Oostburg. Tijdens een korte afwezigheid van de moeder trok een dochtertje van A. K. alhier, een pot met kokende melk van het gascomfoor, met het gevolg dat zij en haarzusje van 8 maan den ernstige brandwonden be kwamen. Het kleintje is aan de brandwonden reeds overleden, ook de toestand van het andere meisje is ernstig. Aardenburg. Vorige week is eindelijk een aanvang gemaakt met het herstellen van het Bel gische gedeelte der tramlijn Breskens-Maldeghem. Sedert ruim 2 jaar zijn de bruggen over de kanalen te Stroobrugge klaar en werd het nieuwe spoor er in gelegd, doch de telkens opdui kende geruchten, als zou de dienst weder geopend worden, bleken niet waar te zijn De lijn die hier en daar opge broken is geweest, en waaraan bovendien sinds 1914 niets aan gedaan is wordt thans geheel hersteld, en men hoopt in 't na jaar weder den dienst te openen. In strijd met loopende geruch ten als zou de lijn in Maldeghem, buiten de Noordstraat om gelegd worden, vernemen we, dat de oude weg blijft bestaan. M. C. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN J vm. j nam Woensdag 23 Juni 12.30 12 54 Donderdag 24 1.13 1.37 Vrijdag 25 1 27 1,51 Volle Maan Vrijdag 25 Juni nam. 10.32. Lioht voor R|Jwielsn enz. Woensdag 23 Juni nam. 9.53 Donderdag 24 9.53 Vrijdag 25 9.53 Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 18 Juni. De volgende zaken werden behandeld J. P. L. L., 35 j., kellner, zon der vaste woonplaats, thans ge detineerd te Middelburg, werd beklaagd dat hij op 14 April te IJzendijke een rijwiel, toebehoo- rende aan S. C. G., welk rijwiel hij voor een dag had gehuurd, heeft verduisterd. Eisch 8 maanden gev straf, met aftrek voorarrest. K. L. D., 41 jkolenhandelaar te St. Janstten, werd beklaagd, dat hij op 20 Febr. jl. te Hulst A. S. M d. V. heeft bewogen hem te Terneuzen plm. 30000 K.G. steenkolen en te Hulst plm. 90000 K.G. steenkolen weder rechtelijk af te geven, althans heeft uitgelokt tot het aangaan van een schuld tot een bedrag van den prijs waarvoor hij de kolen had verkocht. Eisch uitgesteld tot 10 Sept. E. S., 48 j., havenmeester te Graauw, werd ten laste gelegd, dat hij in zijn functie van ont vanger der haven- en kaaigelden, voor per schip aangevoerde guano een halve cent per baal te veel heeft laten betalen, hetgeen voor A v. D. in Oct. 1923 bedroeg f4 725, in Febr. 1924 f25.93, in Sept. 1924 f5171/, en in Febr. 1925 f 27.07i/,. Eisch 5 maanden gev. Correspondentie aan de Redactie. 37 L. de Milleret. Stand Z. 2, 8/10, 12, 13, 15, 17/20, 22. W. 24, 27, 28, 30/34, 38, 39,43, 48. 38. L. de Milleret. Zw. 3,8/10,12, 14, 16/20,22, 24, 26. W. 27/29, 31/34, 36, 39, 40 43, 45, 47, 49. Opl. no. 33. Wit: 37-32,35-30, 44-40, 33-28, 11-7, 48:8, 31 4. 4: 10, 10:35. Goede opl. ontvangen van J. L. te G, J. K. te B., A. K. te Z. TRAM, BABY EN BAGAGE. Baby vijf maanden oud, kwam dezer dagen uit Venlo in Am sterdam aan Moeder droeg de kleine in een baby-reismand, waarin de puk even ruistig lag als thuis in de wieg. In den trein ging dat voortreffelijk, maar in Amsterdam moest de tram wor den genomen en daar rezen de bezwaren. „Mag niet binnen", zei de conducteur, „een mand is bagage, ook al zit er epn baby in, dus op het achterbalcon." Moeder pleitte en won ditmaal, maar den volgenden dag een andere tram en een andere con ducteur was het mis. Mand met den levenden inhoud moesten op het balcon Moeder was na tuurlijk ontstemd en schreef een „ingezonden stuk". Wij vroegen het oordeel van de tram-directie. De tweede con ducteur had gelijk, hoorden wij. Niet hij degradeerde het kind tot bagage, maar de moeder, die baby inpakte, deed het. Bagage is nu eenmaal bagage en als er eens vijf, zes of meer moeders met zoo'n mand kwamen, dan bleven er geen zitplaatsen meer over. Voor dit laatste is iets te zeg gen, maar een baby op schoot kan kosteloos worden meege voerd Als er echter een zitplaats voor wordt verlangd, is het gewone tarief verschuldigd. Wel nu, zouden wij denken, zoo'n baby in een mand eischt maar één plaats. Door een dubbeltje te betalen is de zaak gezond. Neen, zegt de tramdirectie, morgen komt mijnheer X. met een koffer, waarvoor hij ook een dubbeltje wil betalen, en dan? Wat men den een toestaat, kan men den ander niet weigeren. De tram is voor personen, niet voor bagage. Toegegeven! Maar er is toch nog wel eenig verschil tusschen een koffer en een baby In een mandje! Hbl. UIT DE VEENSTREKEN. Voor den landbouw en de veenderij in het Zuid-Oostelijk deel van Drenthe heeft de veel vuldige regenval van de laatste maand ernstige gevolgen. Door de regens is op verscheidene plaatsen 't roggegewas tegen den grond geslagen. Er bestaat weinig kans, dat het zich nog weer zal gaan opheffen. Het ergste wordt echter de landbouw op het boven- veen getroffen. Hier Is nu de grond zoo nat, als men zelden ln den zomer heeft medegemaakt. De wegen zijn nu, vrijwel even erg als des winters, onbegaan baar, Het gras verrot op som mige stukken land. Op belang rijke oppervlakten met aardap pelen bepoot, is geen vrucht te bekennen. Bij onderzoek blijkt, dat het pootgoed totaal verrot is. Een aantal landbouwers is bezig de schade eenigszins te herstellen door na te poten. Ook wat het veenbedrijf be treft is de schade niet gering. Was anders half Juni al een groot gedeelte van de lange turf voor de eerste maal bewerkt, thans is die bewerking nog niet voor 50 pCt, geschied. Daar de nieuwe bagger - het product van dit jaar nog lang niet droog is, begint in het veen zelfs een zekere schaarschte aan bag- ger-turf te komen. EEN KAT IN DEN ZAK. In Januari vervoegden zich bij eene kapitaalkrachtige familie te Breda een paar mannen, die per auto met z. g. Perzische tapijten den boer opgingen, en voorgaven resp. stuurman en kok bij den Kon Hoil. Lloyd te zijn. Zij ver kochten bij een familie twee ta pijten voor f 525. Na dfie maanden verschoot een der beide kleeden verschrikkelijk De bedrogenen gaven de zaak in handen der justitie, waardoor deze Donderdag voor de Arr. Recht bank te Breda diende Nadat de deskundigen LèonJulien, grossier in tapijten te Amsterdam en Kos ter, expert bij aanschaf door de gem. Amsterdam, den betaalden prijs niet exorbitant hoog hadden genoemd, bekenden de verdachten gulweg, inderdaad den kooplust wat aangewakkerd te hebben door een fantastisch verhaaltje, de eenige manier voor marskramers en venters om hunne waren te slijten. Het O M, qualificeerde hun handelingen als bedrog en eischte voor ieder driehonderd gulden boete, subsidiair twee maanden hechtenis. Mr. J. de Vrieze uit Amsterdam bracht eerst het komisch element naar voren en beweerde lachend, dat wanneer een ontwikkeld man een „Perzisch" tapijt aan de deur koopt, aanneemt, dat een stuur man van den Kon. Holl. Lloyd met kleeden zal leuren, hij wel verdient, in den nek gezien te worden. Vervolgens zette pleiter juri disch uiteen, op welke gronden verdachten moeten worden vrij gesproken, het gebeurde „plomp bedrog" noemend. Na re- en dupliek is de uit spraak bepaald op 24 dezer. EEN ONTSTEMDE GE MEENTERAAD. Donderdagavond heeft de ge meenteraad van De Bilt verga derd ter behandeling der be grooting van 1926, met het prae-advies van B. en W. op een schrijven van Ged. Staten. Over deze vergadering lezen wij in het „U. D." De heer Beckers zeide, dat Gedeputeerde Staten in hun schrijven een zeer aanmatigende houding aannemen. Er wordt door den Biltschen Raad met grooten ernst in het gemeente belang gewerkt en het gaat maar niet aan, dat Gedeputeerde Staten allerlei aanmerkingen maken, die grootendeels onjuist zijn. De Raad moet zich deze houding niet laten aanleunen. De heer Troostheide sloot zich bij dit betoog volkomen aan. Met groote verwondering had spr. het schrijven van Gedepu teerde Staten gelezen. Hij be greep niet, waar Gedeputeerden den moed vandaan halen om een dergelijken toon aan te slaan. Er wordt gezegd, dat dit niet deugt, dat dat niet deugt; er worden aanmerkingen gemaakt op het financiëel beheer. Erkent moet worden, dat fouten gemaakt werden, die niet ge-naakt hadden mogen worden, maar het gaat niettemin niet aan een dergelijk schrijven aan B. en W. en dus ook aan den Raad te richten. Daartegen moest spr protesteeren, De Raad van De Bilt wordt als een stelletje kwajongens be- schouwdl Spr.'s overtuiging is, dat alle raadsleden volkomen de verantwoording van hun taak weten en zich ook met ernst aan deze zaak wijden. Dr. Van Everdingen noemde het schrijven van Gedeputeerde Staten „schandelijk", Er wordt eigenlijk zooveel in gezegd als: „jullie beheer is een wanbeheer". Spreker diende, tezamen met den heer Hinlopen, een motie in, waarin de Raad protesteert tegen enkele op- en aanmerkingen, door Gedeputeerde Staten gemaakt Deze motie werd met algemee- ne stemmen aangenomen BURGER VERKEERSAGENT. Een man te Haarlem had zóó diep in het glaasje gekeken, dat hij in verregaanden staat van dronkenschap verkeerde. De poli tie moest er aan te pas komen, om dezen heer van den Kruisweg naar het posthuis der politie aan het Stationsplein te vervoeren. Dat ging niet zoo heel gemakkelijk. De verkeersagent op den hoek van den Kruiswegen het Stations plein begreep dat zijn kameraden het zonder zijn hulp met den dronken man niet zouden klaar spelen. Dus verliet hij zijn post, omdat bovendien door den toe loop van het publiek het verkeer dreigde spaak te loopen, en het dus zaak was de verkeersbelem- mering zoo spoedig mogelijk uit den weg te ruimen (in den waren zin des woords). In den tijd van vijf minuten was het zaakje voor elkaar. De dronken man was met vereende krachten opgeborgen. Wat was er in dien tijd met het verkeer gebeurd? Wel, dat werd geregeld door een burger, die zoo goed en kwaad als het ging de rol van plaatsvervangend verkeersagent speelde. Het was wel wonderlijk, dat de lieden van de straat zoo zonder meer 's mans bevelen opvolgden. TRE1NBRAND. In den exprestrein van Los Angelos naar Salt Lake City is dezer dagen een verschrikkelijke ramp gebeurd. Toen namelijk een der reizi gers in den slaapwagen midden in den nacht opstond, om wat te gaan drinken, bemerkte hij plot seling, dat de rooksalon van den trein in lichtelaaie stond' Zonder te bedenken, welke ontzettende gevolgen dit na zich zou sleepen, slaakte hij den impulsieven kreet: „Brand! Brand!" Wat gebeuren moest, gebeurde natuurlijkeen ontzettende pa niek ontstond in den trein, die met zijn vele menschen als een losgelaten helsche furie in den stikdonkeren nacht Noordwaarts voortraasde. Menschen in nacht gewaad sprongen overal uit de bedden, bezeten door een pa- nischen angst, die nog vergroot werd, doordien de vlammen, aangewakkerd door de geweldige snelheid van den trein, snel naar de andere afdeelingen over sloeg. Terwijl een der conducteurs, die zijn tegenwoordigheid van geest niet verloren had, onmid dellijk aan de noodrem trok, sprongen verscheidene reizigers in hun waanzinnigen angst uit den nog in volle vaart voortra zende trein en bleven dood of met verpletterde ledematen liggen. Toen de lange trein eindelijk tot staan was gebracht, was de rooksalon één groote vuurzee, waaruit het toch nog gelukte enkele reizigers, zij het met brandwonden overdekt, te redden. Vijf anderen hadden echter reeds den dood in de vlammen ge vonden. Tragisch is, aldus de „Chica go Tribune", dat zich onder hen ook een pas getrouwd vrouwtje bevond, dat eerst dienzelfden dag met haar man de huwelijksreis was begonnen. Haar levensgezel had haar in zijn paniekstemming geheel en al vergeten; hij was een dergenen, die uit het raam van den trein waren gesprongen en als door een wonder er zon der eenig letsel afgekomen. Nadat de trein tot staan was gebracht, slaagde het treinperso neel er spoedig in, het vuur meester te worden. De gewonden werden onmiddellijk naar een in de nabijheid gelegen ziekenhuis overgebracht; verscheidene hun ner bevinden zich in levensge vaar. 15 M1LL10EN NADEEL. ln het ressort der spoorweg directie Frankfurt a. O (Duitsch- land) is men reusachtige verduis teringen op het spoor gekomen. De maatschappij moet voor 15 k 16 millioen mark benadeeld zijn.

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2