Qemeenteraad Dammen. Rechtszaken. Qemenjfd N'euwg is, dikwijls na verwarrende en onzakelijke redevoeringen, waar in het eigenlijke geschilpunt soms nog verdrinkt. Vermeerdering van het aantal Kamerleden zal - zooals b. v. in Frankrijk is gebleken, waar men nu op beperking van het aantal leden bedacht is - op zich zelve ook geen uitkomst kunnen bren gen, integendeel eerder de moei lijkheden verzwaren. Het zou wat anders zijn, indien als het gevolg ervan kon worden verwacht, dat over elk te behandelen onder werp. globaal genomen over de zaken van elk Ministerieel Depar tement, een voldoend aantal des kundigen, zoo noodig van on derscheidene politieke richting, in de Kamer kwam en de Kamer vormde dan uit die groepen deskundige leden een com missie, aan welke zij de behan deling in bijzonderheden, resp. aannuleering der desbetreffende wetsontwerpen, in overleg met den Minister, geheel overliet. Maar zoodanige samenstelling der Kamer is, bij behoud van het rechtstreeksche kiesrecht, natuurlijk onmogelijk te verkrij gen. Braakens. Door de verga dering der Ingelanden van Groot en Klein Baarzande is de weg- verbetering van Papendrecht, waarbij de gemeente f2500 zou bijdragen, met groote meerderheid van stemmen verworpen. Breskans. Uitslag der ge houden aanbesteding van diverse werken ten behoeve van den heer W. Luteijn, alhier. Ie perc. (metselwerken), fz. Nieuwenburg alhier f 5900 W. de Vlieger, Groede f6150 2e perc. (timmerwerken). J. Cruson, alhier f3740 3e perc. (ijzer-, zink- en loodwerken). Gebrs. Leenhouts f77150 Gebrs Rookus f791,50 A. P. Leenhouts f 898.— allen te Breskens. 4e perc. (schilder- en glaswerk), W. C. Carels, alhier f681. Ie en 2e perceel. L. Maas, alhier f8122 Gegund als volgt: le en 2e perceel L. Maas, 3e perc. Gebrs Leenhouts, 4e perc. W. C. Carels. Biervliet» Bij de door de landbouwvereeniging „Eigenbe lang'' gehouden aanbesteding van 31000 K. G. Chilisalpeter gemalen of ongemalenin de herberg van dhr. M. v. d. Hooft werd ingeschreven door het Centraal Bureau te Rotterdam voor f 13,90 (gemalen), G. Ter- mont te ljzendijke voor f 13,78 (ongemalen), Firma Groosman te ljzendijke voor f 13,84 on gemalen en den Zeeuwsch Voeder en Kunstmesthandel te Middelburg voor f 13,89 onge malen Gegund aan het Cen traal Bureau te Rotterdam. Biervliet. In de Maandag bij den heer M. v. d. Hooft ge houden vergadering van Stem bevoegde Ingelanden van den Elisabethpolder kwam in behan deling een taxatierapport van deskundigen tot overname door het Waterschap van poldereigen dommen voor f4000. Met deze overname werd accoord gegaan, mits de Elisabethpolder in deze som niets had bij te dragen. Alle in de vorige vergadering aangehouden voorstellen tot wegs- verhardingen werden aangeno men. Op den staat van aanbeveling ter benoeming van een gezwo rene wegens pereodieke aftreding van den heer C. Calon, werden geplaatst de volgende heeren: 1 C. Calon, 2 C. Thomaes. 3 Jac. Bliek. Aardenburg, Meer en meer breidt de tuinbouw zich in onze gemeente uit. Thans weer is door den heer C. M. van den Broecke een stuk hoveniergrond aangekocht, dat zal worden aan gelegd als intensieve fruitkwee- kerij. Ook andere tuingronden zullen voor dat doel gebruikt worden. Het zijn speciaal de ea'dbeien en f-ambozen die hier evenals in het overig deel van Zeeland aangeplant worden. Voor de gemeente mag dit een zegen genoemd worden, onge twijfeld zal er een betere ver deeling van arbeid komen en ook in den winter voor velen vast werk. Naar wij vernemen hebben dezen winter een 15 tal arbeiders geregeld werk gehad in het fruitteeltbedrijf, die anders on getwijfeld tot de werkloozen zou den behoord hebben, daar de boeren in onze streek helaas als eerste bezuiniging minder laten werken. Het is een treurig ver schijnsel, dat thans in het voor jaar, nu er volop werk is, aan de kaaipoort de landarbeiders als werkeloozen moeten samenhok ken. Invoeren van meerdere tuin bouwbedrijven zou onze gemeente zeer ten goede komen. OOSTBURG. Donderdag 27 Mei vergaderde de Raad der gemeente alhier in voltallige zitting onder Voorzit terschap van den Burgemeester. Een brief van de Mabeg betref fende uitbreiding van het net der gasfabriek, het bericht van Ged. Staten tot goedkeuring van het Raadsbesluit tot het aangaan eener geldleening van f 13,000: het bericht van de Kroon, hou dende goedkeuring der wijziging in de verordering op de veemarkt, het procesverbaal van kasopname bij den Gemeente-Ontvanger en de rekening en verantwoording der muziekvereeniging, werden alle voor kennisgeving aangeno men. De rekening der Gezondheids commissie werd goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan be treffende oprichting der Water leiding-Maatschappij als afge vaardigde werd aangewezen de Wethouder F. J. van de Plassche. Mededeeling werd verder ge daan van den bouw der nieuwe Openbare Lagere School, waarin zal ondergebracht worden de Rijkskweekschool en welke zaak thans voor elkaar staat ter uit voering. Ingewilligd wordt een verzoek van de Maatschappij „De Auto maat» tot plaatsing op gemeente grond van eene benzine-instal- latie tegen een jaarlijkscherecog nitie van f 25. De verordening op de begraaf plaats en het begraven van lijken werd met gunstig advies der Gezondheidscommissie definitief vastgesteld Voorts werden vastgesteld de pensioensgrondslagen voor den Burgemeester op f 2100, en voor den Gemeente-geneesheer op f 1530. Het verzoek der Commissie voor kanalisatie in Westelijk Z. Vlaanderen werd zeer gunstig ontvangende gevraagde bijdra ge ad f 135, in de kosten van het onderzoek werd met algemeene stemmen verleend. De ontwerp-regeling van de jaarwedden van Burgemeesters enz. werd ook met de uitzonde ringsbepaling voor Oostburg bil lijk geoordeeld, terwijl de jaar wedden der Wethouders geacht werden aan den uiterst lagen kant te zijn Wat de voorge stelde regeling voor de ontvan gers betreft werd de aanvangs- jaarwedde in het algemeen te laag bevonden. In verband met een daaromtrent door B. en W. uitgebracht rapport meende men dat de bestaande regeling min stens had moeten in stand blijven. Aan een tweetal straten werden de namen gegeven van Oude Haven en Noordwal Het verzoek om steun inzake buitengewoon Lager Onderwijs voor een zwakzinnig kind van minder gegoede ouders werd aangehouden tot nadere inlichtin gen zijn verkregen omtrent daar toe geschikte stichtingen. Een door Ged. Staten gevraagde wijziging der ingediende veror dering op de begrafenisrechten in gevolge welke bepalingen inzake rechten voor het opnieuw begra ven van vereenigde overblijfselen van lijken, werd aan de hand van een uitgebracht rapport van B. en W. bestreden. Het behoud van de gewraakte bepalingen zal opnieuw worden bepleit. Een mondeling overgebracht verzoek om subsidie vanwege de Industrie en Huishoudschool te Middelburg voor een hier te hou den cursus werd aangehouden totdat een "schriftelijk verzoek zal zijn ingekomen. Goedgekeurd werd met 6 tegen 1 stem, dat aan een door Bur gemeester en Wethouders te be noemen onbezoldigd ambtenaar ter Secretarie eene gratificatie van f 240 per jaar werd verleend. Tenslotte werden eenigeaf en overschrijvingen in de begrooting 1925 goedgekeurd. Zuidzande. Onder het vee van den landbouwer D. Risseeuw- van Prooijen alhier is mond- en klauwzeer uilgebroken. Zuidzande. In de Zondag middag alhier gehouden verga dering van de Mij. Ooft- en Tuinbouw in Z.-Vlaanderen W. D werd rekening en verantwoor ding gedaan, waarbij bleek, dat in kas was een bedrag van f 397.90. Het bestuur werd met vier leden uitgebreid. Gekozen werden de heeren P. J. Roose te Eede, G. van den Bossche te Oostburg, G. Hendrikse te ljzen dijke en L. van Dijk te Schoon- dijke, terwijl het aftredend lid Hoolhorst weder werd herkozen. In ons volgend nummer komen wij op deze vergadering uitvoe rig terug. REGENWAARNEMINGEN TE BRESKENS. Gedurende de maand Mei vitl alhier 56,7 m.M. regen. De grootste hoeveelheid in 24 uur bedroeg 8,3 m.M. Er waren 17 dagen met 0.1 mM. of meer regen, waarvan 13 met 1 m.M. of meer. De gemiddelde hoeveelheid voor de maand Mei over de laat ste 15 jaren was 57,4 mM (Groot ste hoeveelheid in Mei 1923, n,l. 125,4 mM.kleinste hoeveelheid in Mei 1922, n.l. 8,6 m M.) DAGEN Vrijdag Correspondentie aan de Redactie. 31 J. N. Vredenburo. Ingezonden Mededeeling. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-T abletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. Hoogwatergetij Breskens. vm. nam. Woensdag 2 Juni 7.10 7 34 Donderdag 3 8.15 8 39 Vrijdag 4 9 25 9,49 Laatste Kwartier, Donderdag 3 Juni voorm. 9.28. Moht «OOP RIJwriolon onz. Woensdag 2 Juni nam. 9.39 Donderdag 3 9.40 9.41 Politierechter* te Middelburg. Zitting van 28 Mei. De volgende zaken werden uitgesproken E. A. d. B., 30 j., metselaar te Breskens werd beklaagd dat hij op 5 April 1926 te Groede, toen hij daar in den avond een rijwiel zonder licht bereed, niet voldaan heeft aan de vordering van den rijksveldwachter Huisman, om ha t te houden, maar harder is doorgereden. Eisch f 15 of 15 d. hechtenis, uitspraak idem. H. K, 18 j., arbeider te Nieuw- vliet, werd ten laste gelegd, dat hij op 13 April aldaar L. H. heeft geslagen, geschopt en op de rails heeft geworpen Eisch f 10 of 10 d. hechtenis, uitspraak idem. J. C. v. d. M., 19 j., herbergierster te Schoondijke werd ten laste gelegd dat zij in den nacht van 14 op 15 April j.l. te 12.30 te Groede, toen zij daar een rijwiel bereed zonder licht, niet heeft voldaan aan de vordering van den Wachtmeester de Voogt, om halt te houden, maar harder is doorgereden. Eisch f 15 of 15 d. hechtenis, uitspraak idem. I Stand Z. 1,7,9/13, 16, 18/21, 24, 25,30 W. 27, 29, 31/34, 37/41,45,48 G. Andersen. 32 Zw. 3, 4, 8, 10, 12/16, 19, 24 25, 29, 30. W. 17, 27, 28, 32, 35, 38, 40, 42/46, 49, 50. Opl.no. 27. Wit: 37-31,28-23, 29 7, 23 5. Opl. no. 28. Wit15-10, 14-10, 46-41, 32-28, 44-39, 34:3, 40 7, 3 37. Goede opl. ontvangen van J. L. te G, J. K. te B. en J. A. te S. 1 ny/ozondfii. Mijnheer de Redacteur 1 Mag ik s. v. p. een plaatsje in uw blad voor eenige nabetrach tingen op de Gemeenteraadszit ting van Donderdag j.l. te Schoon dijke. Bij voorbaat mijn dank. Allereerst moet ik een kleine flater goed maken Ik sprak van Baron Bentinck, moest zijn Baron van Dedem, die betaalde eenige jaren geleden volgens een couran ten-bericht haast zijn volle in komen aan belasting die werd toen in één adem genoemd met Graaf Bentink die te De Steeg woont, welke 56 pCt. van zijn inkomen aan belasting betaalde Het was naar aanleiding van een betoog van den heer Clarisse, dat de werkmenschen zooveel moesten belalen, dat ik wou aan- toonen, dat de rijken zeker niet weinig betaalden. Trouwens, ieder die iets verdiend, betaald veel belasting dus als de werk menschen ook eenige belasting betalen, wordt daarmede maar aangetoond, dat ze ook wat ver dienen. Ik kan dan niet nalaten na zoo een betoog, om mijn collega werkmansraadslid eens aan te zien, die hoewel hij in een goede positie verkeerd, zeker niet veel betaald. Nu vindt ik dat er van die zijde ook dikwijls met de werkmenschen uit een ver keerde zucht om sensatie of lie ver medelijden op te wekken gesold word Men werpt zich op als beschermer van den werk man, maar zelf doet men er niets voor om de werkmansstand op te heffen. Men kan dan wel spreken van 1 gulden loon elders en zich bang maken dat dit hier ook zoo zal worden maar men is er niets mee gebaat. Beter is het als men tracht industrie in het leven te roepen en laat dan én werkman èn werkgever trach ten om er een bestaan in te vin den, dat is veel beter dan al dat gelamenteer. En nu Mijnheer de Redacteur wii ik nog even op mij zelf de aandacht vestigen. Velen waren er, over verwonderd, dat ik voor de waterleiding stemde, omdat ik er tegen was. Nu voor drie jaar was dat ook zoo Maar in die drie jaren is er ook veel ten goede veranderd. Toen moesten wij aan interest betalen 60 pCt nu vermoedelijk 4'/2- Toen zouden de kosten bedragen hebben 6 millioen, nu vermoedelijk 5. Dat geeft jaarlijks een verschil aan interest van bijna U/2 ton. Dan ben ik met een commissie naar Tholen geweest, heb daar ee goede werking en ook de goede kwaliteit van het water gezien en geproefd en dan komt men ge leidelijk tot een ander resultaat. Daar zijn ook vóór- en tegen standers, maar de tegenstand smelt onder het gebruik gaande weg. Dan hoort men van een ge meente als bijv. Borssele, die toen het de tijd er voor was niet aansloot er later veel spijt van heeft gehad Allemaal redenen om zich zeiven wel twee keer te bedenken als de tijd er voor rijp is om dan nog tegen te stem men. En als men dan geloofd dat het in de toekomst zeker ook een eisch des tijds is om aan gesloten te zijn aan de water leiding en men is dan niet te veel met kiezersvrees behept, dan stemt men voor. Hoogachtend, Uw dw. dn., Schoondijke. J. C. QUIST. ONGELUK. Zondagmorgen heeft in de textielfabriek der firma 1 Serphos te Enschede een noodlottig on geluk plaats gehad. Twee jeug dige werklieden waren daar aan het stoeien; door de opwinding of door een stomp bleef de jongste op den grond liggen en bleek te zijn overleden. De andere heeft aangifte bij de politie gedaan, die geen termen vond om hem aan te houden. EEN AUTO VERPLETTERD. De electrische tram van de O. S. M., die 4.25 van station Driebergen naar Zeist was ver trokken, heeft Zondag bij den Odijkerweg een auto gegrepen en als een kaartenhuis in elkaar gedrukt. Dr. Hobbel uit Utrecht kwam met zijn Chevrolet van den O- dijkerweg en wilde links den Driebergschen weg oprijden in de richting Zeist, toen onver wachts de tram aan kwam rijden die door een hooge doornhaag door dr. Hobbel, die chauffeerde, niet was opgemerkt. De auto werd gegrepen en na eenige meters te zijn meegesleurd, tegen het he'kwerk van een villa in elkaar gedrukt. Wonder boven wonder werden slechts dr. Hobbel en een zoontje aan het hoofd verwond. Met de verwonden zaten in de auto mevr. Hobbel, nog een tweede zoontje en een tweetal kennissen uit Maassluis. Toen de politie na enkele minuten per auto ter plaatse kwam, moesten nog drie inzittenden tusschen de brokstuk ken worden uitgehaald. DANKBAAR. Eenige dagen \óór Pinsteren werd een chauffeur te Alkmaar, aangesproken door een net ge kleed 18-jarig meisje, dat hem vertelde zonder onderdak en zonder geld te zijn. Hij ontfermde zich over haar en wist een ge huwd vriend te bewegen haar e nige dagen onderdak en logies te verschaffen, totdat het meisje daar een betrekking zou krijgen. Alles ging goed, zelfs bezochten zij gezamenlijk een bioscoop en een danshuis, totdat de kostjuf- frouw Zondagmorgen haar por- temonnaie, inhoudende ongeveer f 19 huishoudgeld, vermiste. Overal werd gezocht, ook door dé logeergast, doch zonder resultaat het vermiste was nergens te vinden. Omstreeks halftwaalf dien mor gen vertrok de gast om een uitstapje te maken naar Schoorl. Toen kwam aan het licht, dat zij, die zonder geld heette te zijn, een bankbiljet van f 10 in betaling had gegeven voor een tramkaartje. Dit wekte wantrouwen op, aan gifte bij de politie volgde en uit een door de recherche ingesteld onderzoek bleek, dat zij vermoe delijk naar Helder was vertrok ken. Zij werd inderdaad aldaar aangehouden en bij haar verhoor bekende zij, zich de portemon- naie met inhoud te hebben toe geëigend. Zij had daar goeden sier van gemaakt, want bij haar fouilleering was nog slechts l'/a cent en de portemonnaie in haar bezit. Zij is naar het huis van bewaringte Alkmaar overgebracht ONTSPORING. Gisteren is te Didam een goe derenwagen ontspoord, waardoor het verkeer eenigen tijd was ge stremd, De trein naar Arnhem on dervond een uur vertraging. Per soonlijkeongelukken kwamen niet voor.

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2