ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Purol bij Huiduitslag en Huidverwonding Het gehalte derKameileden. tno.Io2°id breskens p^{f9ro Persoonlijks ver antwoordelijkheid* «'SïFILï.BYeN. In liefde hereenigd. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per poet f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 35e Jaargang Woensdag 2 Juni 1926 Nummer 3133 Ingez Med. De overheid acht zich geroe pen om door middel van wetten, voorschriften en verordeningen de algemeene en persoonlijke veiligheid der burgers te be schermen. Het verkeer wordt geregeld, in openbare gebouwen worden we tegen brandgevaar beschermd, bij aanbouw van particuliere huizen moet met aanwijzingen van de brandweer gerekend worden, machines die nen beschermd te worden in gevolge de bepalingen van de veiligheidswet, onbevoegden mo gen geen vuurwapens dragen en de bevoegden mogen ze alleen in nauwkeurig omschreven ge vallen gebruiken. Die overheids bemoeiing is ongetwijfeld te prij zen, al zijn bepaalde bezwaren er tegen niet te ontkennen Die bezwaren raken minder het stel sel der overheidsbemoeiing, dan wel de gevolgen daarvan op het persoonlijk verantwoordelijkheids gevoel, dat merkbaar verslapt is, naar mate méér reglementen, voorschriften en aanwijzingen ter bescherming van de openbare en persoonlijke veiligheid gege ven werden. Het geweten èn het vers and van vele menschen is als 't ware gepantserd met een harnas van reglementen en voorschriften, waarop elke redelijke gedachte, voor zoover deze van die regle menten afwijkt, onherroepelijk afstuit. Het persoonlijk verant woordelijkheidsgevoel is absoluut zoek. Is er ergens een mensch vermorzeld door een noodlottig ongeval, waarbij echter nóch veiligheidsvoorschriften, noch regels van het verkeer o. d. over schreden zijn, welnu dan is de zaak gezond. Door meerdere oplettendheid en grooter zorg zou het ongeluk misschien wel te vermijden geweest zijn, maar dat is een zaak van persoonlijk verantwoordelijkheidsgevoel en dat bestaat tegenwoordig haast niet meer. De overheid denkt, regelt en handelt voor ons. 9. DOOR Graaf HANS BERNSTORFF. Het kwam nu op een paar punten aan, die Fels moest in halen, en hij besloot, zijn liefe lijke tegenstandster uit haar positie te verdringen, door haar schijven met de zijne er uit te slingeren. ,Makt u het zer goed Maar zer goed 1" riep Margot. „Werpt u haar eruit!" Daarbij zag ze Magda spottend aan, die er rustig bij stond met de armen over elkaar. Onderzoekend woog Karl Fels de eerste schijf in de hand en slingerde hem met een korten ruk voorwaarts. Met een slag viel de schijf op de planken, gleed verder, botste met een matten klank tegen een die aan het eind lag, en deze schoof het vierkant uit, terwijl de andere op zijn plaats bleef liggen. .Bravo! Bravo!" jubelde Mar got. „Nok een 1 Alstublieft nok een 1" Pats, vloog de tweede schijf en verdreef een andere. Dezer dagen werden aan de grens de inzittenden van een automobiel aangeroepen door een sergeant van de militaire politie. De aangeroeping werd niet ge hoord of begrepen, de sergeant veronderstelde, naar later bleek ten onrechte, een smokkel-poging, greep zijn geweer, schoot en trof een eenzaam burger doodelijk in den buik. Volgens de „voorsthrif- ten" zal de zaak wel in orde geweest zijn. Ondanks de paraatheid van de moderne brandweer, om een ander voorbeeld te noemen kwamen onlangs in Rotterdam een vrouw en twee kinderen in de vlammen om, kort daarna in Amsterdam ook twee kinderen en nu in de buurt van Heeren veen vier kinderen Niets aan te doen; een noodlottige samenloop van omstandigheden. We kunnen ons voorstellen, dat het noodig is, dat reglemen ten aan politie en commiezen het recht moeten toekennen om in bepaalde gevallen te schieten op smokkelaars, maar 'n mensch is tenslotte geen willoos werk tuig en als er nog iels van per soonlijk verantwoordelijkheidsge voel over is, dan overweegt een ambtenaar eerst wel eens heel ernstig èn of de waarschijnlijk heid met een smokkelpoging te doen te hebben, wel erg groot is, èn of deze poging van een dusdanige beteekenis is, da't de verhindering er van een jnen schenleven waard is. En zelfs al zouden zijn reglementen hem voorschrijven te schieten, dan nóg kan hij overwegen wan neer de omstandigheden daartoe aanleiding geven dat het mak kelijker is om mis te schieten, dan raak. Maar nóg eens het persoonlijkverantwoordelijkheids- gevoel spreekt zoo weinig meer; het gaat er nog maar om, of men door verordeningen en reg lementen „gedekt" is. De vraag is, of de menschen, „Well done 1" riep' Frank Patterson, hoewel hij bij de tegen partij hoorde. „But now, capt'n! it comes tho the lastWe are still one point better 1" Karl Fels keek om naar Magda en ontmoette haar blik Als twee stalen messen kruisten de oogen elkaar nu, maar duidelijk ook spraken die van Maria Magdalena: „Doe je best! Spaar me niet!" Met een zegebewust lachje wendde Fels zich tot den jongen Engelschman en vroeg: „Shilling against a guinea 1" „All right 1" antwoordde die, als alle Engelschen dadelijk klaar om te wedden. „Lost 1" zei Karl Fels, wierp en legde zijn schijf midden in het hoogste nummer. Als een wilde stormde Margot op het vierkant af, telde vlug de nummers bij elkaar en riep triom fantelijk „üagné I gagné 1 cher capitaine, dat was prachtig 1 Ah, daarvoor houd ik van u 1 Made moiselle heeft verloren 1" Karl Fels sloeg echter heelemaal geen acht op haar, maar ging op Magda toe met de vraag; „Bent u boos op mij „Ik zou het zijn, als u er expres voorbijwierp 1' antwoordde het jonge meisje. „Maar nu moet u ons revanche geven, en we spe toen er nog niet zoo'n modern georganiseerde brandweer be stond en toezicht bij den bouw van woningen, zich ook zoo rus tig op de overheidsmaatregelen verlieten als tegenwoordig. Wie dénkt er eigenlijk nog aan om zélf beschermende maatregelen tegen brandgevaar te nemen? Toch zijn vaak zeer eenvoudige mid delen in staat om de veiligheid op te voeren. Als men eens goed nagaat, kan iedereen in zijn wa ning nog plaatsen ontdekken, waarvan hij zou moeten consta- teeren: kijk, als ik nou hier ver toefde en 't brandde daar, dan zou ik waarachtig niet weten, hoe ik weg moest komen. In zulke gevallen behoort men eene oplos sing te zoeken vóór het gevaar dreigt. Een kleine aanwijzing daarvoor volge hier. In onze jeugd studeerden we in eene onderwijzersinlichting, waar ruim 200 jongens intern wa ren. 't ls al lang geleden en van een moderne brandweer was nog geen sprake, maar de menschen prakkezeerden zelf meer dan nu. Aan alle vensters, op welke ver dieping ook, zat een ijzeren haak in den muur bevestigd en daaraan zatvast een stevig, opgerold, touw, dat. naar buiten geworpen, tot den grond reikte. Een eenvoudig red dingsmiddel dat ons echter een groot gevoel van veiligheid gaf. Hoe makkelijk is zoo'n installa tie, te maskeeren door gordijnen, niet in onze woningen aan te bren gen! Het zij verre van ons o n den ouders der verbrande kinderen eenig verwijt te doen van nala tigheid. In onze eigen woning hingen die touwen ook nog niet. Ernstige gebeurtenissen echter, als de vele motorongevallen van den laatsten tijd, het droevige ver branden van kinderen en volwas senen, behooren ons en alle an deren er aan te herinneren, dat geen overheidszorgen en-bemoei- len in omgekeerde volgorde, zoo dat ik na u kom 1 „Met genoegenantwoordde Fels en reikte haar de hand, waarvan ze den druk beant woordde. 's Avonds na het diner wou Karl Fels, zoo mogelijk, zich on gemerkt terugtrekken, maar de poging mislukte totaal, daar het geheele gezelschap het als van zelfsprekend beschouwde, dat hij weer zou zingen en hem half met geweld in de muziekzaal noodigde. „Komt u mee vroeg hij aan Magda, en ze knikte. Nu zong Karl Fels met genoe gen, wisselde af met Margot en Frank Patterson, die over een heel goeden, opvallend hoogen tenor beschikte, en alle drie oogstten algemeenen bijval. Terwijl de thee werd rondge diend, ging Karl Fels naar Magda toe en zei„Straks speelt u, is het niet, juffrouw Magda 1" „Graag 1" antwoordde ze vrien delijk. Het viel hen beiden niet op, dat Fels heelemaal niet ge vraagd had, of ze wel kon spelen. Toen hij haar naar de piano kruk bracht, drukte hij onwille keurig haar arm heel, heel zacht jes, maar als verschrikt trok ze haar hand terug en nam plaats. ïngen ons ontheffen van eigen verantwoordelijkheid om ter be scherming van eigen en anderer leven alles te doen wat in ons vermogen is. Die overheidszorgen zijn goed, maar nimmer kunnen ze dienen om ons te ontlasten van onzen plicht om zélf te zorgen. Ge n wetten, voorschriften of verorde ningen kunnen treden in de plaats van het geweten en men kan zèèr schuldig zijn door nalatigheid of verzuim, zonder een der bepalin gen in de officieele paperassen- boel overtreden te hebben. En soms zelfs zal het slaafsch volgen van bepaalde voorschrif ten ons voor ons geweten niet vrij doen uitgaan. In een vorig artikel werd de stelling ontwikkeld, dat de groote meerderheid van de leden der Tweede Kamer gewoonlijk niet voldoende deskundig is omtrent het in een aanhangig wetsont werp behandelde onderwerp, om feitelijk gerechtigd te zijn over de bijzonderheden ervan, wanneer daarover in de Kamer kwesties rijzen, met oordeel des onder scheids een beslissing te geven. Uit deze stelling, waartoe iedere goede waarnemer onmiddellijk is gekomen, hebben velen de gevolgtrekking gemaakt, dat het peil der Volksvertegenwoordiging, met name de bekwaamheid der Kamerleden, in vergelijking tot vroeger tijden zeer zou zijn ge daald, doordat het middel bij uitnemendheid voor verbetering zou zijn, weer andere menschen, van het gehalte als weleer, in de Kamer te brengen. Het groote belang, dat de Kamer zooveel mogelijk uit hoogstaande mannen en vrouwen bestaat, zoo wat betreft algemeene kennis als speciale bekwaamheid en edele „Wat vroeg ze kortaf, zonder hem aan je zien. „De Treurmarsch-sonate", ant woordde Fels. Hij had er geen idee van, of Magda die kende, maar het scheen hem heel natuur lijk, dat ze zijn lievelingsstuk speelde, en hij had zich dan ook niet vergist. Tegen de piano geleund, stond hij en zoog de tonen formeel in zich op. Het kwam hem voor, dat hij die muziek nog nooit te voren zoo mooi had hooren ver tolken en bij de geweldige, machtige akkoorden van den treurmarsch met zijn meesle pend geklaag, zijn diepe smart om den gevallen held ging een rilling dóór hem heen. Nu kwam de overgang. In het doffe graf- geluid mengt zich eerst aarzelend, dan vreugdig, steeds vreugdiger de juichende roep van het blijde leven, dat over den dood triom feert 1 Nog eenmaalt worstelt de verscheurende smart zich om hoog, machtig, geweldig, om dan langzaam weg te sterven. Het leven eischt zijn rechten en ver overt ze met een helderen jubel klank 1 Geen hand verroerde zich om te klappen, geen mond riep bra vo, toen Maria Magdalena ge ëindigd had. Slechts een zacht karaktereigenschappen, staat vast. Men mag aannemen, dat er on der de tegenwoordige leden eenige zijn, die beneden de gewenschte maat blijven; daarentegen andere, die alleszins daaraan voldoen en van elk college een sieraad zou den zijn. Of intusschen de verhouding tusschen eersterangs krachten en die van minderen rang thans zooveel ongunstiger is dan vroe ger en in plaats van nu eens wat beter, dan weer wat minder-ge- leideiijk al meer achteruit is ge gaan, valt moeilijk te beoordeelen. Indien het al bewezen ware, dat in veel vroegere tijden de aan hangige onderwerpen met meer kennis van zaken werden be handeld, dit bewijst geenszins, dat de Kamerleden van toenmaals thans niet evenzeer te kort zou den schieten, waar immers zoo wel de omvang als de verschei denheid der werkzaamheden zoo zeer is toegenomen. Evenmin zou het, in de krin gen van handel en nijverheid herhaaldelijk aangeprezen middel om vooral „mannen van zaken" in de Kamer te brengen, veel baten, zelfs niet met betrekking tot de wetgeving op economisch gebied. Het gaat er immers niet om, op een bepaald gebied en kele deskundigen in de Kamer te hebben-ook op ander dan economisch gebied zitten wel erkende eerste deskundigen in de Kamer-maar om de mogelijk heid te scheppen, dat de des kundigen 'ttch voldoende kunnen doen gelden. De toestand is nu zóó, dal, indien er over een be paald onderwerp kwesties rijzen, hetzij tusschen leden onderling, hetzij tusschen een of meer leden en de Regeering, deze kwesties niet door deskundigen in onder ling overleg met de Regeering worden opgelost, maar bij stem ming over amendementen worden uitgemaakt door een meerderheid, die haast altijd niet-deskundig gemompel ging fluisterend door de zaal en de schare toehoorders, die buiten naar het spel geluisterd hadden. Het geweldige genie, de meester in het rijk der tonen had hen allen met zijn spraak van de hunne beroofd I Maria Magdalena zelf zat daar, bleek, overweldigd door innerlijke ont roering, en een lichte trilling ging door haar heen. Langzaam stond ze op en liet zich door Karl Fels naar haar stoel terug leiden, en ze trok haar hand niet weg, toen hij die met een stevigen druk van zijn arm omsloot. Toen het gezelschap uit elkaar ging, klom Karl Fels op het dek, en de jonge Patterson sloot zich bij hem aan. Een tijdlang zwegen beiden en keken uit over de zee, op wier golven de maan een breede, trillende zilveren streep schilderde, onderbroken door diepzwarte schaduwen in de golf- dalen. Een onophondelijk fon kelen en stralen, opvlammen en verdwijnen. De strijd van het licht met de duisternis I Karl Fels zat in diep nadenken verzonken. Hij dacht voortdurend aan Maria Magdalena en den blik van dien middag. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1