ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH VLA ANDEREN Wekelijksch Overzicht. varn&ïM Tea?, Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos In liefde liereenigd. Mijnhardt's Zenuwtabletten Piuksiergedachte. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per po»t f 1,40 Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aai ennmen tot ai terl ijk Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. TNo.,020tD B R E S K E N S P^'9ro Dinsdag- en Vrijdagmiddag uur S5e Jaargang Zaterdag 22 Mei 1926 er 3131 Uit hoofde van het Pinksterfeest verschijnt Dinsdagavond a.s geen nummer van ons blad. De Uitgever. Het is wel een troost voor men- schen. wie het niet te best gaat in het leven of wien de omstan digheden den weg naar en daar mee de hoop op het geluk on verbiddelijk schijnen af te sluiten, dat telkens opnieuw blijkt, dat het altijd ten slotte nog pleegt mee te vallen in dat leven. Het kar? er zoo hopeloos don ker, zoo benauwend uitzien, dat we maar het liefst het hoofd neer zouden willen leggen en de moe de oogen sluiten. Maar dan dringt eensklaps een lichtslraal door h t duister der wolken en in verwon dering. in verrassing straks gaan de oogen weer wijder open. En het kan gebeuren, dat we weer glimlachen tegen het leven, dat ons nog pas zoo zwart leek en koud. In Engeland zullen ook veel menschen weer glimlachen, wien de laatste weken de trek der moedeloosheid en bezorgdheid op het gezicht geteekend stond, allereerst wel Baldwin en zijn collega's en de voormannen der arbeiderspartij de stakingsleiders. Het zag er werkelijk bedenke lijk donker uit. De regeering scheen niet te willen toegeven en de stakingsleiders bleven eveneens hun eisch handhaven. Overal op het vasteland maakten de arbei ders zich gereed zoo noodig door stakingen hun Fngelsche kamera- dan te helpen. De Engelsche sta kingsleiding overwoog al hetop- roepen van nieuwe lichtingen van het arbeidsleger die door nieu we stakingen de algemeene posi tie moesten versterken. Het scheen wel, of de strijd, door de alge meene staking ontketend, tot het bittere einde zou moeten worden uitgevochten ten koste van de welvaart en den vrede van Enge land. 7. door Graaf HANS BERNSTORFF. De sierlijke gestalte kwam volkomen overeen met het karak teristieke kopje, en al had Karl Fels over het algemeen ook wei nig verstand van vrouwelijk schoon, hij zag toch met een oog opslag dat er een allerliefst per soontje voor hem stond. Beleefd nam hij zijn pet van de Keizerlij ke jachtvereeniging, waarvan het insigne zeker de aanleiding was geweest van de vergissing der jongedame, af en antwoordde: „Pardon, mademoiselle, je ne suis pas le capitaine I" Op hetzelfde oogenblik ergerde hij zich echter, dat hij als Duitsch zeeofficier op een Duitsch schip Fransch had gesproken en ver volgde in het Duitsch„De ka pitein is voor. Moet u hem spre ken? Mijn naam is Fels. Luite nant Fels 1" „Ah pardon!" meng de zich nu een oudere heer in het gesprek, die dicht naast de jonge dame stond en hij stelde zich van Zijn kant voor: „Dr. Duvinant 1 Toen verscheen Sir Herbert Sa muel, de voorzitter der kolencom- missie, indertijd door de regeering benoemd en wier rapport door de betrokkenen als grondslag voor een nieuwe regeling in het mijn bedrijf was aanvaard, als de red dende engel in de Engelsche duis ternis. De regeering wilde de onderhan delingen niet hervatten voor de staking was afgelast en de sta kers wilden niet afgelasten, zoo lang de uitsluiting aan demijnen niet was opgeheven, en den toe stand van 30 April niet was her steld. Uit deze onverbiddelijke tegenstelling leek geen uitweg meer mogelijk. Maar detusschen- komst van Sir Herbert Samuel, die alsparticulier, maarmeestdoor het gezag, dat zijn voorzitterschap, van de kolencommissie hem gaf, zoowel met regeering als stakers leiding onderhandelde, heeft de uitkomst gebracht. De eisch der regeering bleef on verbiddelijk.. Maar hij kon de stakers er van overtuigen, dat, zoo de staking werd afgelast,hun eischen grootendeels zouden wor den ingewilligd, zoodat wel niet officieel, maar feitelijk toch aan hun voorwaarde voldaan was. En op deze toezegging, die wel niet van de regeering uitging, maar waarover Sir Herbert Samuel toch met de regeering ruggespraak had gehouden, hebben de stakers het gewaagd. Het leek een onvoorwaardelij ke overgave En het gezag der re geering bleek ten volle gehand haafd, toen de herroeping der staking bekend gemaakt werd. Maar dadelijk daar op volgde de publicatie van Sir Herbert Samuel's voorstelling, die de regeering in beginsel aan vaard had en die intrekking van de uitsluiting en loonsverlaging aan de mijnen en 'n nieuwe regee- ringssubsidie voor korten termijn, handhaving van den loonstand aard inhield totdat de middelen tot reconstructie van het mijnbedrijf aanvaard waren,voor welke recon structie een nieuwe commissie werd ingesteld, 'n nationale loon- raad en nadere bepalingen om Mijn dochter Margot! We dach ten, dat U de kapitein was, en mijn dochter wou vragen, wan neer we in Amerika aankomen". „Donderdagavond of Vrijdag morgen vroeg!" antwoordde Fels nadat hij even had nagedacht. „Natuurlijk komt het op het weer aan!" Door nogmaals zijn pet te lichten, wilde hij te kennen ge ven, dat hij het gesprek als geëin digd beschouwde, maar zoo gauw kwam hij niet los, daar juffrouw Margot hem geheel ongegeneerd vroeg, waarom hij dan een insigne op zijn pet droeg, als hij geen kapitein was, en wat dat betee- kende. Het grappig klinkende gebroken Duitsch van het jonge meisje amuseerde Fels, en hij gaf haar bereidwillig uitleg. „Ah, votre emperieur 1 C'est Ie seul homme du monde 1" riep juffrouw Margot, toen Fels over den keizer sprak. „Jammer dat hij niet onze keizer is, dan zou ma patrie zeer groot zijn 1" „Ja, dat zou u wel willen 1" dacht Fels. „Wij zijn echter erg trotsch, dat hij onze keizer is I „Kent u ma belle France Was u wel eens in Parijs?" ging de jonge dame voort, en toen Fels ontkennend antwoordde, riep ze verbaasd„O, u kent het niet Het is de allerschoonste stad du Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth en Drogisten. Ingez. Med. trent het maximum der loonsver laging in geval van uiterste nood zakelijkheid inhielden. En de re geering heeft overeenkomstig deze voorstellen dadelijk een bemid delingsplan aan mijneigenaar en mijnwetkers overhandigd, waarin die voorstellen nader zijn uitge werkt Zoolang daaromtrent geen overeenstemming is bereikt, duurt dus de staking aan de mijnen nog voort. En wanneer de mijn eigenaars zich niet wat toeschie telijk toonen, is de mogelijkheid van een opnieuw feller oplaaien van den strijd niet uitgesloten. Maar voorloopig is, uitgezonderd de mijnen, de vrede teruggekeerd, al heeft het nog een oogenblik geschenen dat de nieuwe eischen der werkgevers aan de weer in dienst komende stakers nog ern stige moeilijkheden zouden ople veren. En daarmede is opnieuw bewezen, dat het uitvechten van een strijd vrijwei altijd een denk beeldig iets blijft en het leven ons telkens opnieuw de noodza kelijkheid van een compromis op dringt. Zullen de Polen dat ook be grijpen? Want de overwinning, die Pilsoedsky behaald heeft, is toch altijd maar een voorloopi- ge. De regeering is afgezet en een nieuwe gevormd. Maar daarmee is de eigenlijke strijd niet geëindigd, want de staats greep van Pilsoedsky, den Pool- schen maarschalk, en zijn op- marsch naar Warschau, waren niet enkel een uiting van een strijd tusschen hem en de nieuwe regeering van Witos, die einde lijk uit de ministeriëele crisis was te voorschijn gekomen, maar van den strijd tusschen de rech ter en linkerpartijen. Dat die strijd monde 1" En toen vertelde ze met een ware vloed van woorden, steeds Duitse h en Fransch door elkaar sprekend, van Parijs,, ter wijl ze na iederen zin een vra gend „compris 1iniaschte. Met beleefde opmerkzaamheid luisterde Fels hij was echter blij toen het signaal voor het eten klonk. Hij nam met een kleine buiging afscheid, om nu toch op het laatste oogenblik naar de dames Heydebringk te gaan en mevrouw naar beneden te gelei den. Maar het was al te laat! Ze liepen juist vroolijk pratend en lachend met hun nieuwe ken nissen de trap af en schenen zijn aanwezigheid volkomen te hebben vergeten. In een voor hem zelf onbe grijpelijk, buitengewoon slecht humeur ging hij op een paar passen afstand achter hen aan en begaf zich naar zijn plaats. Zijn hoop, dat de vreemde heeren mogelijk verweg zouden zitten, en hij Maria Magdalena met haar moeder weer voor zichzelf zou kunnen hebben, werd echter sma delijk teleurgesteld, want na een korte onderhandeling met den hofmeester ruimden degenen, die tot nu toe hun buren waren ge weest hun plaatsen, die daarop door de beide Engelschen wer niet in het parlement of door nieuwe verkiezingen maar door troepen werd uitgevochten, be wijst alleen, dat Polen nog geen West Europeesche staat is, maar in de buurt van Griekenland en andere Zuid-Europeesche landen thuis behoort. Maar de overwin ning van Pilsoedski die de de mocratische elementen er bov. n- op heeft geholpen, kan hun te genstanders enkel het zwijgen opleggen, niet vernietigen En het is niet zoo heel onwaar schijnlijk dal deze te eeniger tijd zullen toonen van Pilsoedski s voorbeeld geleerd te hebben Op Polen 's eisch om als groote mogendheid en vast lid van den Volkenbondsraad mede de leiding van Europa en de wereld te hebben, werpt deze gebeurtenis intusschen een ei genaardig licht. En het is niet onmogelijk, dat Polen 's zwijgen over dien eisch in de vergade ringen der confmissie, die te Genève over de reorganisatie van den Volkenbondsraad beraad slaagt, niet geheel buiten ver band met deze nieuwe openbaring van Poolsche gewoonten staat. Spanje en Brazilië blijken helaas niet tot een dergelijke stilzwijgendheid te bekeeren ge weest. En het lijkt wel denkbaar, dat ze als gevolg daarvan uit den Volkenbond zullen treden. Want de commissie is het erover eens, dat het aantal vaste raadszetels niet moet worden uitgebreid dan alleen voor Duitschland en later zoo noodig voor Rusland en de Vereenigde Staten. Wel wil ze het aantal losse zetels tot negen vermeer deren en het mogelijk maken, dat een staat op zoo'n zetel den ingenomen. En tot vermeer dering van zijn onbehagen kreeg juffrouw Margot Duivinant de plaats aan zijn linkerzijde, het geen echter de jonge dame zelf onuitsprekelijk veel genoegen scheen te doen. Ze beschouwde tenminste haar grooten blonden buurman met onverholen wel gevallen en haalde hem dadelijk weer in het gesprek 1 De buiging, die Karl Fels bij het plaatsnemen voor de dames bij Heydebringk gemaakt had, was door hem slechts kort en, naar hem voorkwam, opvallend koel met een kort knikje beant woord, en met stille wrok zag en hoorde hij. hoe uitgelaten vroolijk en vriendelijk Magda zich onder hield met den jongsten heer, zonder zelfs maar een keertje naar hem te kijken. „Nu, dan niet 1" bromde hij zachtjes voor zich heen,_ nadat hij meerdere malen vergeefs ge tracht had, een blik van zijn overbuur op te vangen, en wijdde zich nu geheel aan juffrouw Margot. Hij vergat ook zijn voornemen, alleen Duitsch te spreken, en toen de tafel einde lijk opgeheven werd, verzekerde zijn tafeldame hem tot zijn ge noegdoening „Mais vous savez parler Ie fran^ais-très-bien, m<"t- door de Volkenbonds-vergadering herkozen wordt. Treden Spanje en Brazilië, omdat ze hun aanspraken op een vasten zetel niet willen op geven, uit den Bond, dan is dat zeker te betreuren. Maar hun eigenbelang zal hen er wel weer in terug brengen En misschien valt ook dit nog mee en bedenken de regeeringen dier landen zich nog wel eens. Kerstmis, Paschen Pinksteren Dat is de trits van groote feest dagen der christenheid, die door alle geloovigen, tot welk kerk genootschap ze ook behooren, gevierd worden. Kerstmis, Paschen, Pinksteren, deze feestdagen volgen elkaar betrekkelijk wel op, maar dan krijgen we een tijd van groote ruimte Dat moest zoo zijn. Want de Kersttijd is de tijd van hope, die ons doet bidden Op het blijde Paaschfeest dan ken we, om de verlossing, en jubelen we om de overwinning. Maar met Pinksteren sprak de HeerGaat De Apostelen, die zoo vaak wankelmoedig geweest waren, ze werden gezonden, niet alleen om te bidden, te danken en te jube len, maar vooral om te werken. En ze gingen vol vertrouwen ze kenden geen rust en geen zorgen. Daarom krijgen we die groote ruimte na Pinksteren. Het is de tijd, waarin we wérken moeten. Daarom zijn de dagen nu lang en de nachten kort. De tijd van ar beiden is daar. Nu stuwt God door middel van zijn rijke natuur machten het zaad uit den grond tot machtige planten omhoog al wat nu groeit, spant zich in om zich straks veelvoudig te ver menigvuldigen. Zou ue mensch in arbeidslust, in energie, in uit houdingsvermogen achter blijven? ArbeidtNeen, ge behoeft niet heel den dag te slaven op fabriek of werkplaats, maar daarbuiten sieur le capitaine 1" Ze liet hem ook den ganschen avond niet meer van haar zijde wijken, en voerde hem tenslotte naar de muzieksalon, nadat hij verraden had, dat hij muzikaal was. De zaai was totaal leeg, én zonder meer zette Margot zich voor het instrument. Nadat ze onderzoekend eenige akkoorden en loopjes gespeeld had, begon ze een melodie en zong daarbij met heldere stem een liedje f et klonk als vogelgekweel, en zoo als ze bij het zingen het kopje op den slanken hals heen en weer draaide, maakte zijzelf den indruk van een vogeltje, dat zit tend op een lak, vergenoegd zijn zang de wereld in laat schallen. Op het eerste volgde een tweede en een derde lied, maar midden in het laatste brak het jonge meisje af, sprong op en riep „Mais non 1 Nu moet u eerst zingen, cher capitaine I" „U weet heelemaal niet, of ik wel zingen kan, juffrouw Duvi nant', bracht de aangesprokene in het midden, terwijl hij opstond. „Mais naturellementantwoord de jonge dame. „Dat hoort men dadelijk aan uw spraak 1 Die klinkt^oo melodisch! U zingt beslist goed 1". (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1