ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Overzicht In liefde hereenigd. Mannen! BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprys per drie maanden f 1.25 franco per poat f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meet15 cent lngez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK T5o'21° BRESKENS Postgiro 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot ulteriyk Dinsdag- en Vrydagmiddag 1 uur 35 e Jaargang Zaterdag 15 Mei 1826 Nummer 3129 Kleine oorzaken hebben groote gevolgen. Dat weten we allemaal bij ondervinding. En er zijn er maar al te veel, die in wanhoop of berouw deze woorden in zich zeiven moeten herhalen Zou Baldwin, de Engelsche premier het wellicht ook doen? Van wanhoop zal wel geen sprake zijn, maar een klein tikje berouw zal toch wel eens zijn hart ver ontrusten, wanneer hij bedenkt, dat zijn ergernis over het optre den van drukkersgezellen bij de Daily Mail, die hem plotseling de onderhandelingen met het bestuur van het vakvereenigings- congres deed afbreken, en het Engelsche leven zoo totaal ont redderd hebben. Het is Baldwin 's schuld niet. En de algemeene staking, die Engeland teistert, was wellicht toch uitgebroken. Maar dat neemt niet weg, dat de onmiddellijk een op het laatste oogenblik beslissende oorzaak het optreden dezer drukkersge zellen en Baldwin's ergernis schijnen geweest te zijn. Er was een formuleering gevonden voor een overeenkomst in het mijn- geschil, waarmee naar alle waar schijnlijkheid zoowel de regeering als de mijnwerkers zich zouden hebben vereenigd. Toen hoorde de minister, dat de drukkers aan de Daily Mail het publiceeren van een artikel doorarbeidsweigering verhinderd hadden. Blijkbaar stonden de vakbestuurders daar heelemaal buiten, zoodat deze staking een geheel op zichzelf staand geval was. Maar Baldwin zag er een begin van de algemeene staking in en brak de onderhan delingen af. En oogenblikkelijk daarna brdk de reeds aangekon digde staking naar alle kanten uit. Het is feitelijk nog niet de algemeene staking. Maar het be stuur van het volkvereenigings- congres houdt zich gereed ook den tweeden ban van het ar- beidersleger op te roepen. De uit te vechten strijd is er daar mee een geworden tusschen de 5. DOOR Oraaf HANS BERNSTORFF. „Ziet u wel, ziet u wel Itriom feerde Magda 1 „Ik wist het wel En kwam het dan uit?" .Dikwijls wel 1 dikwijls ook niet 1" antwoordde Fels. „Ik moet er echter ter verbetering nog bij voegen, dat ik mij hoofdzakelijk altijd goed gemutst en hoopvol voel, als ik op zee ben, net alsof de zee me eenmaal iets heel bij zonder moois zal schenken I" „Precies als bij mij 1 Precies zoo 1" jubelde Magda. ,Ik ben dol op de zee en rijd daarom bijna altijd langs het strand 1 Als ik dan uitkijk over die witte oppervlakte en het ruischen van de golven hoor, heb ik steeds het gevoel, dat het me wil vertellen,dat het iets wonder baars voor me heeft. Dikwijls denk ik, dat ik er maar in zou behoeven te springen, om het er uit te halen, en kan urenlang wachten of het niet naar mij toekomt 1 En het zal ook nog regeering en de georganiseerde arbeiders, en zal, wanneer niet nieuwe onderhandelingen een uitweg openen, ongetwijfeld een bitter verloop krijgen. De regee- riug stelt den eisch, dat eerst de algemeene staking moet zijn herroepen, voor ze tot nieuwe onderhandelingen bereid is. En de arbeiders stellen daar tegen over den eisch, dat eerst de loonsverlaging in de mijnen ongedaan gemaakt moet worden, voor ze hei strijdmiddel uit han den willen geven dat ze thans gebruiken. Ongetwijfeld zal de regeering, moet de strijd uitge vochten worden, op den duur de sterkste blijken. Zij heeft alle macht en alle hulpbronnen van het rijk ter harer beschikking. Maar zal ze het durven wagen, het land aan de verwoestingen bloot te stellen, die dit uitvechten, zoo de arbeiders volhouden, on vermijdelijk hebbeh moet Het heet, dat de weerstand- kassen der Engelsche vakorga nisatie over 't algemeen op 't oogenblik niet bijster gevuld zijn. Maar vanaf het vasteland wordt reeds geldelijke hulp geboden. En het weigeren van den chéque uit Rusland wijst zeker niet op finantiëelen nood. Zoo de arbeiders een wekenlangen strijd niet kunnen volhouden, ook het leven van een land kan dien niet verdragen. En wanneer de arbeiders op het vasteland algemeen een solidariteit gaan toonen, als zich nu in de voor genomen symphathiestaking der Deensche vakvereenigingen uit spreekt, dan kan het er, en dat niet enkel voor Engeland, be nauwend genoeg gaan uitzien. Bovendien vermeerdert het moeilijke van den strijd voor de arbeiders zeer beduidend het gevaar voor ernstige onlusten. Thans bepaalt het daadwerkelijk verzet van de uiterste elementen, die zich niet aan de besturen storen en in steden als Londen in het talrijke grauw een willig bondgenoot vinden, zich nog tot het aanhouden en vernielen van autobussen en het bemoeilijken van werkwilligen. Maar hoe geringer het ver- wel komen 1 Daarvan ben ik heel vast overtuigd, en dat gevoel wordt steeds sterker I" „Sedert wanneer heb u dan dat gevoel, juffrouw Magda vroeg Fels. .Dat weet ik niet precies!" antwoordde ze. „In ieder geval reeds zeer lang, ik heb tenminste als kind reeds altijd aan het strand gezocht. Als ik dan een heel mooie schelp of zoo iets vond, was ik erg in mijn schik en bedankte er voor!" „En als u niets vond, had u slechten zin, nietwaar schertste hij. „Nu houdt u me voor den mail" pruilde Magda. „Ik praat er vast niet meer over met u 1 U bent veel te prozaïsch om dat te begrijpen 1" „Wat zou mijnheer Fels niet begrijpen vroeg mevr. Heyde bringk, die naderbij komend met de laatste woorden van haar dochter had gehoord en nu eerst de jongelui vriendelijk begroette. „O, het was maar een klein meeningsverschil betreffende onze hoop en wenschen, mevrouw 1" ried Karl Fels. Verwonderd hoorde mevrouw Heydebringk toe en blikte vor- schend van den een naar den trouwen in de overwinning aan den kant der arbeiders wordt, des te grooter wordt ook de neiging tot gewelddaden. En waar zoo groote arbeiders massa's bij het conflict betrokken raken, opent dit het benauwende uitzicht op een heftige gewelddadige crisis, die met ernstiger gevaren dreigt dan we van de permanente crisissen der laatste jaren te duchten hadden. Want feitelijk zijn de crisissen na den oorlog, niet van de lucht. En wat wel bewijst, hoe ernstig het leven door dezen corlog ge schokt is en hoe geheel het uit zijn evenwicht is geraakt. Op het oogenblik maakt België weer zoo'n regeeringscrisis door. De regeering van katholieke demo craten en socialisten schijnt on danks de meerderheid, die zij in het parlement heeft, op zoo'n sterken tegenstand te stuiten, vooral ook in de internationale geldwereld, dat het ministerie langzamerhand grootend; els is ingebrokkeld en de vorming van een nieuw ministerie of uit de drie partijen öf van liberalen en conservatieve katholieken wordt overwogen. Maar achter deze crisis loert een andere crisis. Het is dezelfde, die Frankrijk doormaakt en die zich in het voortdurend dalen van den franc openbaart. Voor Frankrijk is daarom het afbreken der onderhandelingen met Abd-el-krim alleronaange naamst. Frankrijk en Spanje zul len het van de Rifkabylen wel kunnen winnen. Maar oorlogvoeren kost geld! En dat hebben geen van beide staten op 't oogenblik te missen. Ook Duitschland maakt weer een nieuwe crisis door, waarvan de nieuwe vlaggenverordening de de onmiddellijke oorzaak is. Nog altijd woedt daar de strijd tus schen de republikeinen en de monarchisten, de voorstanders van het Duitschland van na den oorlog en de revolutie, en hen, die het vroegere Duitsche keizer rijk terug begeeren. De strijd om de vlag was een van de uitingen van dezen strijd. Want de mo- ander, waarbij de opgewonden heid van haar dochter haar niet ontging en bliksemsnel flitste een gedachte door haar hoofd 1 Had de zeeofricier tegen Magda nu reeds, nadat nauwelijks de eerste kennismaking voorbij was, de een of andere toespeling gemaakt over een hoop, die hij later ver wezenlijkt zou willen zien Dat zou haar toch niet aangenaam geweest zijn, hoewel ze zijn om standigheden kende en hij haar zelf gisterenavond goed bevallen was. Een tweede blik op het volkomen onbevangen, glimla chende gezicht van den jongen man gaf haar gedachten echter snel een andere richting en toen Magda nu riep: „Neen, mama, het is heelemaal geen klein, maar zelfs een heel groot verschil van meening, en we hebben al flink gekibbeld 1" lachte ze en zei „Kinderen, dat komt omdat jullie nog altijd niet ontbeten hebt! Och, neemt u mij deze familiari teit niet kwalijk, mijnheer Fels 1 Het viel me zoo uit den mond 1" riep ze toen echter verschrikt. „Maar, mevrouw, daarover hoeft u zich toch niet te verontschul digen 1" antwoordde Karl Fels. „Ik verheug me er integendeel over, dat u mij niet heelemaal als narchisten wenschen de oude vlag met het zwart, wit, rood weer terug. En de regeering is hun nu in zoo verre ter wille geweest, dat zeals tweede rijksvlag de handels- vlag heeft toegestaan, die nog de andere kleuren voert met in een hoek de nieuwe rijksvlag. Van den kant der republikeinen heeft dit heftig verzet uitgelokt. En het is wel waarschijnlijk, dat het ministerie-Luther, dat voor het grootste deel op deze repu blikeinen stemde, tot aftreden zal gedwongen worden. De strijd tusschen de twee groote groepen kan daardoor met nieuwe hevig heid ontbranden. En het is niet onmogelijk, dat de buitenlandsche politiek van Duitschland er de nawerking van voelt. Kleine oorzaken kunnen ook hier groote gevolgen hebben. Ingezonden Mededeeling. Indien bij het scheren uw huid pijn doet of stuk gaat, kunt gij dit voor komen door uw huid voor het inzeepen eerst in te wrijven met een weinig 30-60-90 ct. PUROL Protectie van het buitenland. Een onderwerp, dat wegens zijn buitengewoon belang voor het land tot een der allereerste voorwerpen van zorg der nieuwe regeering zal hebben te behoo- ren, is het verdrag van Neder land en België. Wat daarbij kan worden bedorven, zal niet kun nen worden hersteld en zou in zijn gevolgen lange jaren een last leggen op het nageslacht, dat vol van rechtmatige verwijten zal zijn tegen degenen, die thans niet waakzaam zullen zijn ge weest. Het ontwerp-verdrag, dat de wederzijdsche onderhandelaars een vreemde beschouwt, en uw dochter heeft me ook al verlof gegeven, om haar zooals al haar vrienden juffrouw Magda te noemen 1" „Dat is uitstekend!" prees mevrouw Heydebringk. „Ik hoop, dat u uw vriendschap voor mijn man ook op moeder en dochter zult overdragen, mijnheer Fels 1" „Dat spreekt van zelf 1" haastte deze zich te antwoorden en bood haar zijn arm, om haar naar be neden in de eetzaal te geleiden, terwijl Maria Magdalena achter hen aan slenterde en daarbij met heimelijk welgeval'en de hunnen gestalte van den Duitschen zee officier monsterde. „Aan boord en in het buiten land is men ook niet zoo zwaar op de hand wat betreft het kennis aanknoopen als in ons lieve oude Duitschland", bab belde mevrouw Heydebringk ver der. „Als ik er aan denk, hoe ik mijn man twintig jaren gele den leerde kennen, dat was ook op een stoomboot. Wij hadden elkaar nooit eerder gezien en stegen toch als gelukkig verloofd paar in Sidney aan land. Het was, zooals men dat noemt, liefde op het eerste gezicht 1 Dit thema werd toen aan de reeds van h >n onderteekening hebben voorzien, is een voor beeld van Nederlandsche protec tie. Maar dan van protectie in 1 omgekeerden zin, n. 1. van pro- tectie ten bate van het buitenland. Belangen van de Belgische scheepvaart worden beschermd; belangen van den Nederlandsche havens opgeofferd. Maatregelen worden toegezegd, lasten aan vaard en rechten prijsgegeven, zonder dat overeenkomstige voor- deelen worden verkregen. In het nieuw ontworpen Schelde regime worden belangen van de scheepvaart opgedragen aan een Nederlandsch-Belgische commis sie. Bij verschil van meening in den boezem van dit lichaam en wanneer ook de beide regeerin gen niet tot overeenstemming kunnen komen, wordt de beslis sing in handen gelegd van vijf deskundigen: twee te benoemen door elk van beide partijen, de vijfde door een uitheemsch vorst. Aan deze wijze van arbitrage partij arbiters, met een super arbiter, is de handel gelukkig juist bezig te ontgroeien. Hoezeer de belangen van de Zeeuwsche landen worden ach- teruitgesteld, blijkt wel uit de ernstige protesten, die uit deze provincie tot ons komen. Onze hoogheidsrechten slui merden, toen Nederland afstand deed van het onderzoeksrecht voor op de Wester-Schelde varende schepen. Gezagsrechten van de overheid op het eigen territoir zijn hier prijsgegeven, evenals waarborg voor recht- bescherming van Nederlanders. Waren tot dusverre de loods gelden op de Schelde naar ver houding niet hooger dan die naar Rotterdam, thans is de uit drukkelijke bedoeling, dat de loodsgelden naar Antwerpen niet hooger mogen zijn dan die naar Rotterdam, terwijl Antwerpen meer dan driemaal zoover van zee ligt als Rotterdam. Voor de Schelde neemt Ne derland op zich een bepaalde toestand van bevaarbaarheid te handhaven. Ons land zal het daarbij aandurven zich „sterk te maken" voor natuurmachten, wier ontbijttafel verder tusschen hen beiden afgewerkt, en Karl Fels vertelde meerdere voorbeelden van kameraden, dien het net zoo gegaan was. Vergeefs echter trachtte hij, Magda aan het ge sprek te doen deelnemen. Ze luisterde schijnbaar in het geheel niet en antwoordde ten slotte op een directe vraag slechts kort „Daar weet ik niets vanaf 1" Daarna stond ze op en ging heen. „Is juffrouw Magda nerveus vroeg Karl Fels aan haar moe der. „Daarnaar ziet ze er eigenlijk niet uit!" „God zij dank, niet!" ant woordde mevrouw Heydebringk lachend. „Magda is integendeel kerngezond en absoluut Duitsch. Al spreekt ze natuurlijk ook vlot Engelsch, toch beschouwt ze het Duitsch als haar moedertaal, want mijn man, noch ik hebben ons ooit vernederd, ons Duitserschap te verloochenen en de Engelsche taal en gewoonten aan te nemen. Waarover hebt u beiden toch vanmorgen al gekibbeld, zooals Magda zegt?" Karl Fels, die van plaats ver wisseld had en Magda's stoel had ingenomen, vertelde de moeder het gesprek. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1