Milt Nms. Kecktszaken. Cemenjcd Nieuws later zoodanige verbetering toch noodig zal zijn, maar dan veel kostelijker zal komen. De heer Van Haneghem meent, dat '/i der kosten meer dan f 4500 zal bedragen, wat echter volgens B. en W. niet kan, daar als maximum f 4500 is bepaald. Wethouder Lombaard stelt voor onder de vergoeding van f4500 ook begrepen te zien de kosten, voortvloeiende uit ver betering van de Bleekerstraat, wat betreft het eiectrisch geleidings- net, welke verandering door B. en W. op f 1200 is geraamd en wat toch gebeuren moet. Zoodoende zullen de onkosten slechts f3300 bedragen. De heer Becu meent, dat de begrooting in plaats vanverhoogd, beter verlaagd kon worden. De heer De Bliek vindt de weg in Oostburg nog gevaarlijker. Waarom daar geen verbetering De Voorzitter gelooft, dat die gemeente gaarne op een zoo voordeelig plan zou ingaan, als het haar werd voorgesteld. De heeren De Bliek en Herman oordeelen, dat er geen voordeel voor de gemeente aan verbonden is en achten dus de uitgaaf niet noodig. waarop Weth. Lombaard als zijn meening te kennen geeft dat het wel degelijk noodig is, al ware het alleen om de Blee kerstraat De heeren Van Haneghem Bliek en Herman zien de belastingen liever omlaag dan omhoog gaan, terwijl de laatste het beter vindt, alleen dan er toe over te gaan, als dwang wordt toegepast, waar op de Voorz. meent te moeten vragen, juist om de belasiingen, of het dan goedkooper zal zijn Wethouder Lombaard is voor goede, afdoende verbetering. Overal wordt daaraan medege werkt en nu de gemeente een voordeelig aanbod wordt gedaan, moet er op in worden gegaan. De heer De Bliek meent, dat de gemeente zich alleen voor snelverkeer zulke uitgaven niet mag getroosten, waarop de Voorz. aanmerkt.dat het niet alleen voor snelverkeer is. Doel is het alge meen verkeer te bevorderen en tegelijk een goede weg door de gemeente te verkrijgen. Indien kan worden voldaan met 20 af lossingen van f250, dan zijn toch de kosten gering tegenover het groote belang. Na nog eenige besprekingen omtrent de kosten van onderhoud, wordt tot stemming overgegaan over het voorstelHet plan wordt uitgevoerd, als de onkosten der Bleekerstraat onder de uitgaven begrepen zijn. Het wordt aan genomen met de stemmen der Wethouders en de heeren De Milliano en Becu vóór. Kanalisatie. Van de commissie tot kanali satie in Zeeuwsch—Vlaanderen W. D. was een verzoek ingeko men om een bijdrage in de voorloopige kosten van onder zoek tot een bedrag van f 130.- B. en W. staan afwijzend tegen over dit voorstel, daar in dit district voldoende verkeersmid delen zijn, waardoor de geweldi ge onkosten, die uit een derge lijk plan voortvloeien, dus niet gewettigd zouden zijn. Na eenige discussie over het goedkoopere watervervoer werd het verzoek afgewezen met de stemmen der Weth. en H. H. Van Haneghem en Milliano tegen- Bij de rondvraag vestigt de heer Herman nogmaals de aan dacht op de schoolschoonmaak. Besloten wordt nogmaals een advertentie te plaatsen. Dhr. Van Haneghem vraagt, of de meterhuur-kwestie reeds is na gezien. De Voorz. zegt dit te hebben gedaan. Indertijd is be sloten de tarieven door Kruisdijk zoodanig vast te stellen, om de finantieële strop niet al te groot te doen zijn. Dhr. Van Haneghem wilde, daar Kruisdijk voor Groede eerst heeft betaald; beide gelijk zien behandeld. Dhr De Bliek wil de vergoeding halveeren en voor allen op f0 35 te brengen. Dhr. Van Haneghem dient het voorstel in, om Kruisdijk als Groede te behandelen, d. i. Me- terhuur 30 ct. per maand; alleen bij geen stroomverbruik f0 40. Dit wordt aangenomen met 5 2. Vóór De Milliano, De Bliek, Becu, v. Haneghem en Herman. Breskens, Op het laatst van 1925 was door de N. V. Confectionery Works alhier een wedstrijd uitgeschreven onder het personeel der fabriek, namelijk het vervaardigen van een imita- tatie van den molen van den heer De Hullu alhier. Slechts 4molens werden ingeleverd. Vrijdag j 1. had de eerste beoordeeling plaas. De jury bestond uit de heeren Vermeulen uit Groede en Cijsouw, Geelhoedt, Meeuwse en De Vlie ger uit Breskens. Hierbij werd gelet opafwer king en stand der wieken, binnen werk, kast, trap, onderstel en op den totalen indruk. De uitslag was: le prijs f (15) M. Asard, 2e pr. (f 10), H. de Baare Sr. en Jacob v. d. Broecke, 3e pr. (15) lz. de Visser. Zaterdagnamiddag waren de molens tentoongesteld in de concertzaal der fabriek voor het heele personeel en enkele ge- noodigden. De oudste directeur, de Heer 1. van Melle, opende de bijeenkomst. Hij heette allen welkom en betuigde zijn spijt, dat niet meerderen van het per soneel aan den wedstrijd hadden deelgenomen. Hij deelde mee, dat a s. winter waarschijnlijk een nieuwe wedstrijd zou worden uitgeschreven, waaraan dan, naar hij hoopte, meerderen hun krach ten zouden beproeven. Vervolgens dankte hij de jury hartelijk voor hun werk. Daarna gaf hij het woord aan den heer Geelhoedt, die een korte lezing hield over .Molens". Deze besprak het onderwerp op muzikaal eh taalkundig gebied en uit een historisch oogpunt. Verder las de heer Hoste een aandoenlijk gedicht voor over den Molenaar en zijn kind. De heer De Vlieger kreeg nu het woord, om namens de jury den uitslag der beoordeeling be kend te maken en tevens op enkele tekortkomingen in het gemaakte werk te wijzen. Eenige leden van het zangkoor der fabriek zongen vervolgens, onder leiding van den heer 1. v. Melle, een paar mooie liederen op verdienstelijke wijze, o.a. het liedje van den Mulder, waarop de directeur dit laatste aan de aanwezigen leerde. Hierna werd de gezellige bij eenkomst door den heer 1. van Melle gesloten, waarna in een der benedenzalen aan het vrou welijk personeel der fabriek bloemen werden verstrekt, om die op te kweeken en in het najaar in te leveren voor een nieuwen wedstrijd. Het kan niet anders, of dergelijke wedstrijden moeten opvoedend werken. Een woord van hulde aan de directie der fabriek is hier dus wel op zijn plaats. Breskens. Onze lezers wor den verwezen naar de gewijzigde dienstregeling van boot en tram, welke op 15 Mei a.s. een aan vang neemt. Breskens. De Collecte voor het Gedenkteeken Juliana van Stolberg heeft alhier opge bracht f 33 50. Breskens. In voltallige zit ting kwam Maandagnam. de Raad onzer gemeente bijeen. De notulen werden onveranderd goedgekeurd Ingekomen waren Verslag der vereeniging „De Ruyterschool" te Vlissingen. Bericht van den heer C C. J. de Pree, dat hij de benoeming als hoofd der school en lid der commissie tot wering van school verzuim aanneemt. Proces-verbaal kasopname; er is f 1,18s te veel in kas. Rekening en Verantwoording der Muziekvereeniging alhier. Beredeneerd verslag Volkshuis vesting. Verslag ink. en uitg. der Ge zondheidscommissie over 1925 Alles voor kennisgeving aan genomen. Het request van de bewoners der Glacis tot het aanleggen van een rioleering achter hun huis wordt, daar vele andere verbete ringen al langer wachten, afge wezen. Blijkt echter, dat door nieuwbouw aanleg noodzakelijk wordt, dan kan er nader op wor den teruggekomen. Omtrent de grenswijziging met Groede was overeenstemming be reikt betreffende de finantieele vergoeding. Deze is bepaald op f6434, te betalen in 10 jaar. Goedgekeurd. De voorzitter re kent, de regeling nu spoedig te kunnen afwerken. Goedkeuring door Ged. St. van de Rekening over 1925 met en kele onbelangrijke wijzigingen. Omtrent de orgelkwestie is bericht gekomen van den Ambt. van het Opeub. Min. Kanton Oost burg, betreffende de nieuwe re dactie van art. 48 van het poli- tieregiement. Met het voornemen nu allen gelijk te behandelen, wordt besloten, de wijziging goed te keuren en zoo noodig op te treden. Van den heer J. P. W. Bese mer was het verzoek ingekomen, hem eervol ontslag te verleenen als gemeenteopzichter en plaats vervangend Ambt. Burg. Stand. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, dit tegen 1 Juni op de meest eervolle wijze te verleenen onder dank voor de vele bewezen diensten. Een oproeping voor gemeente-opzichter zal geplaatst worden. Hierna wordt de Voorz. benoemd tot plaatsverv. Ambt. van de Burgerl. stand. Over het aanleggen van den grindweg te Nieuwe Sluis is ge confereerd met het polderbestuur van Oud en Jong Breskens De kosten worden door het polder bestuur geschat op f 2500, ter wijl het onderhoud jaarlijks zou komen op f 270,—. Voorgesteld wordt, dat het ge meentebestuur de helft in alles zal bijdragen. De meerderheid van B. en W. vindt dit billijk. De lieer van de Sande stelt echter voor de weg aan te leggen op kosten der gemeente en het onderhoud voor rekening van het polderbestuur te laten, wat na eenige discussie wordt aange nomen. De Voorzitter deelt mede, dat de lijkwagen besteld is bij Bol- laert voor f 2000,—. Een verzoek is ingekomen van de commissie tot kanalisatie van Zeeuwsch Vlaanderen W. D. om bijdrage in de voorloopige onkosten tot een bedrag van f120.- De meerderheid van W. en B. is er tegen. Zij achten het een achteruitgang voor de ge meente. De Voorz. meent, dat het algemeen belang de aanleg eischt en dat Breskens er wel bij zal varen. Na uitvoerige discussie 's hierover waarbij ren vergelijking met Terneuzen de richting aan gaf, werd het voorstel van Dhr. De Hullu om tot een volgende vergadering met de beslissing te wachten aangenomen Hierna kwam de Waterleiding weer ter sprake. Het vorige raadsbesluit tot het houden van een referendum is door Ged. St. onwettig verklaard, zoodat het moest worden ingetrokken, waar toe dan ook besloten wordt. Ter sprake komt, hoe in an dere gemeenten persoonlijk is gehandeld en of een vergadering nog resultaten geven zou. De Voorz. deelt mede iulich- tingen te hebben gevraagd aan Hansweert en Borssele, waar de inwoners volgens het request der tegenstanders, gegronde klachten zouden hebben gehad. Hij leest de antwoorden voor, waaruit blijkt, dat Hansweert de leiding onmisbaar vindt, dat er zelfs het grootste percentage aansluitingen is van alle plattelandsdorpen op Zuid-Beveland. Borssele heeft aangesloten in 1911, waar het nij veel spijt van heeft, daar de kosten van verbruik voor hen, nu dubbel zoo groot komen als die van de reeds aangeslotenen. Ten zeerste wordt aangeraden, thans aan te sluiten. Nadat nog de al of niet ver plichting uitvoerig werd bespro ken, ging men tot stemming over. Besloten werd met 4-3 stemmen, om aan te sluiten. Voor stemden de H.H. Van Luijk, Luteijn, De Hullu en Mookhoek. De Voorzitter feliciteert de ge meente met het genomen besluit en hoopt, dat het zegenrijke ge volgen zal mogen hebben. Bij de rondvraag vestigt de heer Luteijn de aandacht op de toestand van de sloot achter het oude kerkhof. Zal worden onder zocht. De heer De Hullu vraagt de noodzakelijke onkosten der ouder avonden voor rekening der ge meente te nemen. Aldus wordt besloten. De heer Mookhoek vraagt, hoe het staat met de wegverbetering op Papendrecht. B. en W. hebben het te leggen pad laten beramen. Het komt op f 3 de Mmaar zou volgens deskundigen zeer ondoelmatig zijn. De Voorzitter deelt mede, dat van de bewoners een verzoek schrift is ingekomen bij het pol derbestuur en meent, dat het resultaat eerst afgewacht dient te worden. Aldus besloten. Zuidzande. Onder het hoornvee van den Landbouwer lz. Luteijn-Bouwens alhier is mond-en klauwzeer geconstateerd. Zuldzande. Zondag j. I. gaf de heer J. C. le Bleu uit Breskens in het lokaal van den heer Bril alhier een simultaan seance op het dambord. Er wa ren 15 deelnemers. Desimultaan- speler won 9, speelden 4 gelijk tjac. Risseeuw, Jac. J. Risseeuw, J. Almekinders en lz. Verhage) en verloor 2 partijen (S. Boogaard en P. Risseeuw). Schoondijke. Naar wij vernemen zal in het begin van Juni alhier een Landdag gehou den worden door de Afd. Schoon dijke en Biervliet en Groede van Staatspensioneering. St„ Kruis. De landbou wersknecht B. alhier had Vrijdag j. 1. het ongeluk door uit te glij den onder een zwaar beladen wagen te geraken. Deze ging over het lichaam, met als gevolg dat hij 3 gebroken ribben en inwendige kneuzingen bekwam. Hij werd direct onder geneeskundige be handeling gesteld. IJzendijke. Nu de Rijks subsidie voor den verbouw der Ned. Herv kerk alhier is toegezegd, zal spoedig met de verbouwing worden aangevangen. School- en Kerknieuws. Geref. Kerk. Oostburg. De alhier beroe pen predikant bij de Ger Kerk zal 30 Mei zijn intrede doen. Hij wordt bevestigd door ds Kruiswijk uit Vlissingen. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Hemelvaartsdag 13 Mei. Breskens v. 9.30 u ds Bremer. Groede v9.30ds v Griethuijsen Evangelisatie Oostburg. nm. 5,30 u ds Vrijland!. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Schmidt. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Woensdag 12 Mei 1.10 1.34 Donderdag 13 1.52 2.16 Vrijdag 14 2.33 2,57 Nieuwe Maan Dinsdag 11 Mei nam. 11.15. Licht voor Bijwielen enz. Woensdag 12 Mei nam. 8.10 Donderdag 13 8.11 Vrijdag 14 8.13 Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 7 Mei. De volgende zaken werden behandeld W. K., 48 j., zonder beroep te Schoondijke was door den Kan tonrechter te Oostburg dd. 2 Maart 1926 veroordeeld tot 3 weken hechtenis en 1 jaar rijks werkinrichting wegens openbare dronkenschap bij herhaling. De veroordeelde was in hooger beroep gekomeu. Eischbevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, straf te wijzigen in 3 weken hechtenis en 1 jaar R. W. 1. voorwaardelijk. W. H. S., 19 j., zonder beroep te Vlissingen, werd beklaagd dat hij op 25 Maart 1926 te Middel I burg geweigerd heeft om voor de keuringscommissie te ver schijnen, teneinde zich te laten keuren voor den militairen dienst. Eisch f50 of 50 d. hechtenis MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 10 Mei Tarwe f 14 OOf 16.00 Gerst f 9.50 f 10.50. Haver f 10.50f f 11.50— Kroonerwten f 13.—f 19.00 Bruine boonen f 8.— f 13.00 Rogge f 9.50 f 10.50 Erwten (Schokkers)f 16,—f 35- VECHTPARTIJ. Zaterdagavond 12 u r heeft in de Biezensteeg te Arnhem een vrij ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij een drietal per sonen min of meer ernstig gewond werd. Het ergste was er zekere B. aan toe, wien door zekeren A. met een scheermes een groote snede van den slaap tot de onderkaak werd toegebracht. A. zelf bekwam een steekwond in den rechterschouder, terwijl een derde persoon, zekere H., een bloedende wonde aan den rech- terpink opliep. Allen werden naar het Stede lijk ziekenhuis overgebracht, waar eerstgenoemde, die veel bloed verlies had, ter verpleging werd opgenomen. Zijn toestand was Zaterdagavond, hoewel ernstig, niet levensgevaarlijk. De dader werd na verbonden t' zijn in hechtenis gesteld. Te veel drankgebruik schijnt de oorzaak van deze vechtpartij te zijn. TRAMBOTSING. Vrijdagavond zijn in den Engh bij Wageningen nabij wissel 4 de tram van 10 u. 7 uit Ede en die van 10 u. 17 uit Wage ningen op elkaar geloopen. De uit Ede komende tram had op dien wissel moeten stoppen, doch is doorgereden. Doo den schok werd het voorbalcon Van den voorsten passagierswagen van de trzm uit Ede geheel ingedrukt. Daar op stonden eenige meisjes, die van de kunstzijdefabriek te Ede kwamen. Van dezen werd de 2 i-jarige C. Meurs onmiddellijk gedood. Een tweede werd v ij ernstig gewond, terwijl nog anderen lichte kwetsuren op liepen. De materieele schade is aan zienlijk. DE IEP-ZIEKTE. In geheel West-Friesl nd maak te de gevreesde iepziekte haar slachtoffers; tal van boomen, groo te zoowel als kleine, zien er nog uit alsof het winter is en zullen wellicht het zomerkleed niet meer dragen. ONTSLAG BIJ DE DOMINIALE MIJN. Met ingang van 1 Juni zullen wederom 80 arbeiders van de Dominiale mijn ontslagen worden. ONTSPORING. Zaterdagmiddag ontspoorde tusschen Bathmen en het station Dijkerhoek door het breken van een as een goederenwagen van een snelgoederentrein van Oldenzaal naar Amsterdam. De spoorweg werd niet geheel ver sperd; het verkeer kon overenkel spoor worden voortgezet. EENMOOIE PADVINDERSDAAD De padvinders van troep X 11 in Amsterdam hebben een zeer verdienstelijk en goed werk gedaan met het schenken van een radiotoestel aan het sanato rium voor longpatiënten te Putten (Veluwe). De kosten van aan schaffing zijn bestreden uit de opbrengst van een fancy fair, die door deze padvinders op 17 en 18 April j. 1. te Amsterdam werd gehouden. EEN MIJNRAMP. Gistermorgen omstreeks half negen is in de mijn König (Duitschland) een sch cht ineen gestort. Vier arbeiders werden gedood en 7 gewond, van wie 2 ernstig.

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2