ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDERFR Wekelijkse!) Overzicht Nummer 3127 BBtfHABTeK. In liefde liereenigd. Mooie Teint Opvoeding voor de gezinstaak. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN A UE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprys per drie maanden f 1.25 franco per poat f 1,40 Advertentieprysvan 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM-BLIEK Telefoon RUPCKPNS Postfrlro No. 2! D K c O «v 'N a 70179 Abonnements-Advertenties zeer biliyk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiteriyk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 35 e Jaargang Zaterdag 8 Mei 1926 Het is niet in den winter, wanneer de sneeuw ons om de ooren stuift of onze ramen ver sierd worden met de grillige verbeeldingen van den nacht vorst, dat we het meest en het bitterst over de konde klagen, maar in de lieflijke Meimaand, wanneer overal de bloesems ontbloeien tusschen het jonge groen en we niettemin onze overjas moeten aantrekken en onze ramen gesloten houden voor den guren wind, die langs strijkt en heimelijk-verlangend kijken we naar het plekje, waar de kachel gestaan heeft. En is het niet evenzoo in het leven, waar vaak niet de diepe, maar de onont- kombare smart ons de bitterste klachten op de lippen brengt? Het is de teleurgestelde verwach ting, die hier als daar het meest verbittert, het is het ongeduld, wanneer we de handen al meen den te mogen uitstrekken en niet begrijpen willen, niet begrijpen kunnen, waarom de vrucht ons nog niet in de uitgestoken han den valt. We weten, dat er kou is en dus niet alle vruchten rijpen. Maar we weten en begrijpen niet, waarom het nu, nu het niet meer koud behoefde te zijn, toch nog koud is en waarom de vruchten niet rijpen willen, die zoo prachtig uitgroeien. Europa, de wereld, wacht ook vergeefs op het rijpen van een vrucht, die al zoo lang tot vollen wasdom scheen uitgegroeid, En het wordt ongeduldig, verbitterd, nu aldoor de verwachting blijft teleurstellen. Het leek een oo- genblik, of het bloed en het leed van den oorlog de vrucht al berijpt had. En als teleurge stelde verwachting, toen men vergeefs de hand uitstak, bracht ontgoocheling haar noodzakelijk gevolg: ongeloof. Maar na de duistere dagen van al feller haat en al dreigen der Fransche politiek, scheen een nieuwe zon door de wolken te breken. En in de verdragen 3. DOOR Graaf HANS BERNSTORFF. «Omdat ik niet meer in de boomen mag klimmen" zei Maria Magdalena en trok haar mond hoeken een heel klein beetje naar beneden. «Maar rijden mag ik", ging ze levendig voort. .Rijden zoo veel en zoo dikwijls als ik wil. Dat is het grootste genoe gen, wat ik ken. Ik zou wel den heelen dag op een paard kunnen zitten en hoe wilder het is, hoe liever ik het berijd. Ik rijd alle jonge paarden van papa. Dikwijls stilletjes, als hij het nog niet wil toestaan, en dat is dan het heer lijkste, om zoo'n jong vurig dier in toom te houden, dat zijn kop niet buigen wil en niet zoo wil gaan, als hij moet. „Och 1" Bij de laatste woorden rekte zij zich en strekte de armen uit, alsof ze de teugels in de hand had. „U rijdt toch ook?" keerde ze zich toen tot Fels, die met steeds grooter genoegen naar haar keek. „Zeker!" antwoordde de ge- Vraagde. van Locarno en den toenemen- den invloed van den Volkenbond, die zich ook in Duitschland 's toetreding symboliseerde, be groette men het eerste licht van den nieuwen dageraad van vrede, verzoening en broederschap. Genéve heeft de nieuwe ont goocheling gebracht. En plotse ling ziet de ontnuchterde wereld, die zich in de nieuwe lente waande, nog rondom den winter van strijd en haat en telkens nieuwe verdeeldheid. Het Duitsch-Russisch verdrag werd een openbaring voor wie nog altijd aarzelden de oogen wijd open te zetten, het thans gepubliceerde garantie-verdrag tusschen Roemenië en Polen werd een tweede. Er broeit wat in Midden-Europa. En de om wonenden bereiden zich op een catastrophe voor. Als Ruslanden Duitschland verbinden zich ook Polen en Roemenië. Maar de verbintenis heeft een verdere strekking. De twee beloven el kaar niet slechs neutraliteit, maar wederkeerige hulp ingeval ten gevolge van de broeiing ergens de brand mocht uitslaan. Maar er broeit ook elders wat, er broeit overal wat. De Ma- rokkaansche onderhandelingen zijn afgebroken. Maar de onder handelingen tusschen mijneige naar en mijnwerkersin Engeland zijn ook atgebroken Het eerste beteekent, wanneer de Riffiabylen nog niet op het laatste Fransch- Spaansche ultimatum, dat 6 Mei eindigt, ingaan hervatting van den strijd in Noord-Afrika. Het tweede beteekent het begin of is het ook de hervatting? van den strijd tusschen werkge vers en werknemers in de En- gelsche mijnindustrie met al de schromelijke gevolgen voor het oeconomisch leven, die de soli dariteit der Engelsche arbeiders er aan geven zal Weken lang is met behulp en onder toezicht der regeering tusschen partijen onderhandeld, nadat de regee- ringscommissie, ingesteld om uit het ontstane conflict een uitweg aan te wijzen, haar rapport had uitgebracht. „Dan rijden we samen uit, als u bij ons komtjubelde Maria Magdalena. „lederen dagen u moet goed lang blijven „Maar Magda Hoe kun je toch zoo praten" wees haar moeder haar terecht. „We weten toch heelemaal niet of mijnheer Fels naar Australië komt, en of hij dan nog lust heeft, om ons te bezoeken!" „Dat spreekt toch vanzelf, mevrouwhaastte Karl Fels zich te verzekeren. ,lk ben als eerste officier op de Puinguin bevolen en zal u met het grootste g noe- gen bezoeken, als we in Sydney komen". „Dat is heerlijkriep Maria Magdalena jubelend en stak hem beide handen toe .Dan heb ik toch weer een cavalier als geleide. Vader rijdt namelijk niet veel meer, omdat hij nooit tijd heeft, zooals hij ftgt, maar ik geloof, dat mijn lieve papa een beetje te geipakzuchtig is geworden en liever in een rijtuig rijdt. En mama „Kan tegen jou niet op", viel mevrouw Heydebringk haar in de rede. „Eerlijk gezegd was ik eerst in twijfel, of ik niet oudste en jongste zuster in u beiden te zoeken had". „Vleier", dreigde mevr. Heyde- Maar de eigenaars eischten allen eerst loonsverlaging en verlen ging van den werktijd. En de arbeiders bleken daarop alleen te willen ingaan wanneer er al een begin werd gemaakt met de reorganisatie van het geheele bedrijf, die de commissie naast loonsverlaging en verlenging van den werktijd noodzakelijk had geoordeeld. Daarop zijn tenslotte de onderhandelingen vastgeloo- pen. Eu dit maakte een staking in het mijnbedrijf onvermijdelijk. Maar bij deze staking zal het niet blijven. Al een tijd geleden had het vakvereenigingscongres zich voor de mijnwerkers uitgesproken En de laatste weken hebben de verschillende vakvereenigingsbe- sturen voortdurend met de mijn werkersover de onderhandelingen voeling gehouden en dezen in hun houding gesterkt. Het besluit komt dus niet on verwacht, dat in alle onmisbare diensten gestaakt zal worden om de mijnwerkers in hith strijd te helpen. Zoo is de staking afgekondigd voor de spoorwegen, het trans port te water en te land, de havenarbeid, de drukkerijen, de metaal-industrie, de chemische- industrie, de bouwbedrijven, enz. Het is duidelijk, dat door een dergelijke staking het oecono- mische leven in Engeland op ernstige wijze gevaar loopt en ook de maatschappelijke orde bedreigd wordt. De regeering heeft dan ook de proclamatie over de staat van nood afgekon digd, die haar machtigt alle maatregelen te nemen die zij noodig acht voor het handhaven van de openbare orde en het verzekeren van het onmisbare vervoer van levensmiddelen, enz. Wanneer dus op het laatste oogenblik nog niet een schikking wordt tot stand gebracht, staat Engeland een ernstigen en hevi- gen strijd te wachten. Maar het is de vraag of deze strijd zich wel geheel tot Engeland beperken zal. Mijnindustrieën en transportbedrijven in andere lan den kunnen er gemakkelijk in bringk met haar vinger. „Neen, werkelijk", sprak ze verder. „Mijn dochter maakt het een beetje te bar. Maar het is ten slotte het eenige genoegen, dat ze heeft, en daarom laten we haar maar be gaan. Ze is ook van haar kinds heid af om zoo te zeggen onder de paarden opgegroeid en houdt ieder dier in toom. Tot nu toe is het ook nog altijd gelukkig afgeloopen". „Dus zullen we samen rijden riep Karl Fels, terwijl hij het jonge meisje de hand reikte, die ze krachtig drukte. „En hoe dol ler, hoe beter". „Top", lachte Maria Magdalena. „En flink gauw „Zoodra we daar zijn", ant woordde Fels. „Hoe denkt u te reizen, mevrouw Het bleek, dat alle drie dezelfde route voor zich hadden en ook met denzelfden trein van New York naar San Francisco wilden reizen, om daar van dezelfde boot gebruik te maken. Het kleine gezelschap zat toen nog lang met elkaar te praten en toen Karl Fels eindelijk in zijn hut kwam, was hij met het ver- loop van den dag en vooral van den avond zeer tevreden. Van zulke aangename reisgenooten had hij waariijk niet gedroomd! betrokken worden, wanneer de arbeiders in die bedrijven op het vasteland weigeren steenkool of ook andere waren naar En geland te vervoeren. Het is de grooteoeconomische strijd tusschen kapitaal en arbeid, waarvan de strijd in Engeland een symptoon is. Ende arbeiders in alle landen begrijpen, dat hun belang bij den uitslag van dezen strijd ten nauwste betrokken is. De Engelsche mijnwerkers zelf schijnen niet over ruime fondsen voor het voeren van den strijd te beschikken. Maar er zijn an dere Engelsche vakvereenigingen, ■zoo o. a. die van het spoorweg personeel, die vele millioenen in kas hebben. En de vakveree nigingen van andere landen zullen ongetwijfeld een belang rijke steundienst organiseeren. Zoo kan de strijd lang en ver bitterd worden, ook wanneer hij binnen de perken van het oo genblik blijft. Maar de verhou dingen in het oeconomische leven zijn den laatsten tijd meer dan ooit gespannen geraakt. De slechte toestand heeft genoodzaakt tot een verzet tegen vele arbeiders- eischen. En waar juist de ver wachtingen, in de oorlog gewekt, de arbeiders betere levensvoor waarden en een nieuwen staat van zaken hadden doen hopen, heeft ook hier de ontgoocheling een verbittering gewekt, die zich in den strijd zal openbaren, De algemeene staking is heden uitgebroKen. ingezonden Mededeeling. De teint van Uw huid wordt mooier door Doos 30 ct. PUKOL In het algemeen beginnen wij hoe langer hoe meer in te zien, Toen hij nog er over nadacht, begon hij op eens luid te lachen! De woorden van zijn kameraad Hiigner vielen hem plotseling in „Verlqof je niet, maar kom ge zond weerom Nu, zoo ver was het nog niet, al kon of wilde hij niet verhelen, dat Maria Magdalena hem met haar frissche natuurlijke leven digheid zeer goed beviel. Voor- loopig was hij niet eens verliefd op haar, en dat moest, volgens zijn overtuiging, toch ongetwij feld eerst komen. Den volgenden morgen was hij oudergewoonte reeds vroeg op dek en genoot weer van het kristalheldere water van deNoord- zee, waarvan de helgroene, wit- gekuifde golven, door een scherpe Oostenwind gedreven, de voort ijlende boot achternajoegen. Tal- njke visschersschuiten, zeilsche pen en stoombooten verlevendig den het wateroppervlak, en de meesten streken groetend de vlag, als de kolossus Kaiser Wilhelm 11" hun voorbijsnoof. Met welbehagen zoog Karl Felz de frissche zeelucht in en liet zijn blikken rondom over de schitterende, stralende zee glijden, toen hij een vroolijke stem hoorde, die hem toeriep„Goeden mor gen, mijnheer Fels dat aan de opvoeding voor de gezinstaak niet alleen voor onze jonge meisjes maar ook voor onze jongens meer zorg besteed moet worden. Zeker in vele kringen wordt ook na het twaalfde jaar heel wat min of meer nuttige kennis aan onze dochtertjes bijgebracht. Veel meer dan vroeger leeren ze haar eigen kost verdienen op fabrie ken, in werkplaatsen en kantoren, overal vinden de meisjes haar wegde knappe hooiden onder haar doen heel wat examens, die haar dan in staat stellen op eer volle wijze in haar levensonder houd te voorzien. Maar voor één ding schijnen we soms blind te zijn dat is dat het meerendeel harer straks dien werkkring voorgoed of voorkor ter of langer tijd zal vaarwel zeggen, omdat ze gaan trouwen. De meisjes zelf vergeten dat volstrekt nietvoor de meesten harer is „een eigen thuis" nog altijd en terecht het ideaal. En maar al te vaak wordt het werk, dat ze in haar jongere jaren ver richten, niet als een „beroep op gevat, doch eenvoudig als tijde lijke bijverdienste, tot tijd en wijle ze gehuwd zuilen wezen. Dan komen ze in de huishou ding en ondervinden tal van moeilijkheden, waarin de man, even ongeoefend als zij, haar niet ter wille kan staan. Zij moeten dan door schade en schande wijs worden en veel tijd. die geluk kiger en nuttiger besteed had kunnen worden, gaat daarmee verloren. Daarom is het gewenscht, dat het onderwijs ook voorbereidt voor den arbeid in het gezin en dat zoowel de toekomstige huis vaders als de huismoeders door die voorbereiding worden gebaat. Vooral in een tijd als deze, waar iedere kleine reparatie, door vader of moeder zelf verricht, een groote besparing beteekent op het huishoudgeld, waar kennis van de voedingswaarde der ver schillende levensmiddelen en de levensmiddelen en de geschikt heid om die op de zuinigste wijze smakelijk toe te bereiden, „Goeden morgen, ljuffrouw Heydebringk 1" antwoordde Fels, terwijl hij zich vlug omkeerde, en stak Maria Magdalena de hand toe: „Goed uitgeslapen?" „Ik sta altijd heel vroeg op", antwoordde het jonge meisje, „ik vind, dat de dag 's morgens het mooist is, en de paarden zijn dan het monterst. Ook de men- schen bevallen me 's morgens beter dan 's avonds, als ze van den arbeid en de vermoeienissen van den dag moe en afgewerkt zijn. Ik heb altijd het gevoel, dat ieder mensch 's morgens met een of andere onbestemde hoop ontwaakt op iets goeds, dat hem de dag zal brengen Het komt wel niet altijd uit, maar de hoop is er toch, en daarom ziet iedereen er s morgens vroeg vergenoegder uit, terwijl ze 's avonds een brommig gezicht zetten, omdat het weer niets was", Verwonderd keek Karl Fels de spreekster aan. Zulke gedachten had hij achter het klare witte voorhoofd niet vèrmoed. „Het zou zeker heel mooi en het leven veel beter te verdragen zijn, als u gelijk had met uw veronderstelling", zei hij dan nadenkend. (Wordt vervolgd.'1

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1