flaalsit lews. W enken. Binnenland. Ambachtsschool te Oostburg, Uw Zenuwen MIJJNHABDT's ZENUWTABLETTEN Week-Menu. Burgerlijke Stand, Dammen i&eciitszaken. Gemengd Nieuws dieren. Ze worden laat broedsch. 3 Wil men ze laten broeden, dan 3 moet men het door haar gekozen ti nest niet verstoren en de eieren h niet wegnemen broedduur 26 a ;i 27 dagen. Ze zijn trouwe moeders H en ze verdedigen haar kroost tot 2 het uiterste. 3 De jongen, die onder hoenders d worden uitgebroed, zijn veel tam mer, dan die welke op verborgen plaatsen door de parelhoenders uitgebroed zijn. Ze hebben slechts een kleine krop en daarom dient men kuikens zeer dikwijls (on geveer om het half uur) te voe deren. Voederhet gewone kui- kenvoer, gekookt ei of vleesch en als versnapering miereneieren. Op een leeftijd van 3'/a maand eten ze alles en snorren haar behoeften bij voorkeur zelf op. Volwassen exemplaren zijn sterk kuikens verdragen slecht koude, in t bijzonder natte koude. Voor de fokkerij plaatse men bij voorkeur slechts één hen bij een haandoet men er meer hennen bij, dan kiest de haan zich eene favoriet. BEVEILIGING TEGEN BL1KSEMGEVAAR. Schuilt bij onweer zoo min mogelijk onder boomen; leun in geen geval tegen den boom, want het menschelijk lichaam geleidt electriciteit beter dan hout en de bliksemontlading zal daarom ge heel of gedeeltelijk van den boom op den persoon overgaan. Zijn rijwiel plaatse men bij het staan onder een boom tijdens onweer eventueel wèl tegen den boom aan de zijde zoover mo gelijk van zich af. Het goed ge leidend ijzer bevordert aldus, dat de bliksem bij treften van den boom op eenigen atstand van den schuilenden persoon blijft. HENDR1KSE Cos BANKIERSKANTOOR. De aandeelhoudersvergadering van Hendrikse Co s Bankiers- en Effectenkantoor te Middelburg heeft de balans en rekening goed gekeurd. De bruto winst bedraagt f 129.000, waarvan aan inlerest f 41 563, buitenlandsche wissels en vreemd, geld f 18.776, pro.vi-. sie, coupons effecten f 68.660; netto winst f 71.048. Het dividend is bepaald op 10 pCt, waarvan reeds 4 pCt ad interim is uitge keerd. Aan de reserve en ver bouwingsfondsen wordt f31.298 toegevoegd, terwijl voor afschrij vingen f 9623 wordt bestemd Breskens. Maandagnamiddag had tusschen Breskens en Kruis- dijk een ongeluk plaats, dat ge lukkig goed is afgeloopen. Juist toen een motorrijder aan kwam, liep een kind op het rij wielpad toe en niettegenstaande herhaald seinen precies tegen den motor aan, waardoor het tegen den grond werd geworpen. Daar de motorrijder niet veel vaart had, liep alles tamelijk goed af. Het kind kreeg een wonde aan het hoofd, maar maakt het naar omstandigheden goed. i - Oostburg. De heer G. Roddenhof, vroeger werkzaam bij de firma Bronswijk alhier, werd de vorige week benoemd tot Directeur der Goesche Courant en Handelsdrukkerij Ros en Kleeuwens te Goes. Overgang en toelating den 30 April 1926. Bevorderd van de le naar de 2e klasseP. de Winne en P. Toussaint, Cadzand, L. Provoost en W. de Witte, Groede J. Hen- nekeij en I. J. de Bruijne te Schoondijke voor schilderen, TimmerenJac. P. Jacobs te Breskens, P. Beun Aardenburg, P. Babijn Biervliet, J. Bossand Oostburg, Iz. Lucieer Retranche- ment, A Baert Sluis, J. Seen té Schoondijke, F. de Smit Sluis, A. Hubregtsen Biervliet, J. de Kok Oostburg, A. Meeuse te Waterlandkeikje. SmedenW. van de Plas en 1. Leenhouts Schoondijke, 1. Bre vet en J. Buurman Oostburg, W. Vermeulen en J. van Haneghem Groede, J. Jansen Biervliet, P. Leenhouts Zuidzande, J. Willem- kens Sluis, A. Bosman St Anna ter Muiden, A. Versprille Cad zand, J. de Zeeuw Retranchement, C A van der Hooft Aardenburg, Iz de Hulster Breskens, P Bou- wens Biervliet. Niet bevorderd 2 leerlingen. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse Schilderen M M Verschelling Breskens, J J Pieters Aardenburg, J A Leenhouts Oostburg. Timmeren: L van Dixhoorn Oostburg, P J Israël Groede, F A Coppens Sluis, J Tellier Schoon dijke, Jan F Jacobs, A M Visser St. Anna ter Muiden. Niet bevor derd 4 leerlingen. Smeden A 1 Guerand Schoon dijke, C B de Ridder Cadzand, M van Dale Retranchement, J C den Hollander, J Marteijn, A A Quist en A Luteijn allen le Schoon dijke, J G Pleijte Cadzand, J Casteleijn Groede, J F Musson te Aardenburg D R de Hondt, J J Schippers en P Datthijn allen te Groede A Buijsse Aardenburg. Niet bevorderd 3 leerlingen Gediplomeerd SchilderenW C Brakman te Groede, P Risseeuw en M Goed hals beiden Schoondijke. Timmeren: I Kense Oostburg, MET emmerman Waterlandkerkje J van de Plassche Breskens, J C van Looke Sluis, j W Hennekeij Schoondijke, J P-Beun St Kruis. Smeden C A Buijze Breskens, 1 j van de Vijver Zuidzande, P C van de Walle Schoondijke, M A Leenhouts Sluis, A Jansen te Schoondijke, J A van Meenen te Breskens, A brevet Oostburg, J P Boidin Oostburg, N C Valk Breskens, D Kolijn en A I Luteijn Oostburg, A J Verhage Schoon dijke. Toegelaten tot de eerste klasse: 29 leerlingen, namelijk 9 timmer lieden, 6 schilders en 14 smeden. REGENWAARNEMiNGEN TE BRESKENS, Gedurende de maand April viel alhier 54,1 m.M. regen. De grootste hoeveelheid in 24 uur bedroeg 23 m M.: Er waren 9 dagen met 0.1 mM. of meer regen, waarvan 8 met 1 m.M. of meer. Het gemiddelde voor de maand April sedert 1912 was 48,4 mM. I (Grootste hoeveelheid in April 1920, namelijk 85,2 m M.; kleinste hoeveelheid in April 1923, na- 1 melijk 14,5 m M.) RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Breskens en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurerttie de maand April ingelegd f8198 77. Terugbetaald f 15861.68. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10827 SPORT. VOETBALLEN. De wedstrijd Hulland-België van Zondag j.l. is geëindigd in een 5—1 nederlaag voor ons land. Ingezonden Mededeeling. komen tot rust en worden gesterkt door Buisje75ct. Bij Apoth. en Drogisten BRESKENS Sumajo. Zaterdag 8 Mei 's avonds 8 uur Openbare Uitvoering door de Gemengde Zangvereeniging „De Volksstem' uit Vlissingen. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Woensdag 5 Mei 6.32 6 56 Donderdag 6 8.04 8.28 Vrijdag 7 9.37 10.01 Laatste Kwartier Woensdag 5 Mei voorm. 3.38. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 3 Mei Tarwe f 13 OOf 15.50 Rogge f 9.00 f 10.00 Gerst f 9.50 f 10.00 Haver f 10.00f f 10 50 Kroonerwten f 13.—f 18.00 Bruine boonen f 8. - f 11.00 Erwten (Schokkers)f 15,—f 30. BRESKENS. Huwelijks-Voltr 8 April. 1. P. Vermeulen, 25 j.jm. en W. Hoog stad 20 j. jd. 8, I. C. de Kruijter 22 j. jm. en E. M. Mookhoek21 j. jd. 29, W. S. Bruijnooge 26 j, jm. en Fr. Jansen 24 j, jd Geboorten. 3 April. Willeinina, d. van L. lseboud en N. j. Ver meulen. 4, Mathilda Horlense, d' van P J van Hooteghem en A M de Martelaere. 13, Anna Jo hanna, d van D Schrier en C Faro. 29, Sophia Janneke, d van A J van de Walle en S J Pleijte. Overlijden. 3. April. J van den Broecke 62 j. echtgenoot van J P. de Meijer. 4, MSTanghel5 maanden, d van A M Tanghe. 8 J J Blaakman 74 j., weduwnaar van S C Jansen, eerder van S Lense. 17, D W Gort 42 jaar, echtgenoote van P J Bril. 22, Wilhelmina lzeboud 19 d., d van L. lzeboud en N J Vermeulen. Correspondentie aan de Redactie. 27 L. Goudsmit. Stand Z. 2,3,6,8, 10, 12/14, 19, 26. W. 17, 25, 28/30, 32, 33, 37, 40, 41 28. L. Goudsmit. Zw. 1, 4, 5, 8, 11, 13, 18, 21/23, 31, 36. W. 14, 15, 20, 32/34, 38, 40, 42, 44/46. Opl.no. 23. Wit: 32-28,22-17, 26:28, 38-32, 45:3. Opl. no. 24. Wit28-22, 38-33, A (27:38) 33.22, 42:33, 48:37, 43:32, 49-43, 45:5. A (29:38) 42:22, 43:32, 40:9, enz. Goede opl. ontvangen van J. L. te G, en J. K. te B. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 30 April. I. D., 19 j., sleepersknecht te Zuidzande, was door den Kan tonrechter te Oostburg veroor deeld tot f 25 of 25 d. hechtenis ter zake van bewegingsvrijheid van P. J., gepleegd te Zuidzande op 31 Januari 1926, is thans door de Rechtbank veroordeeld tot f 10 of 5 d. hechtenis. Door I. A. F., 36 j., zonder beroep te Breskens, gedetineerd te Middelburg, is cassatie aan- geteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg, van 23 April j.l., waar hij wegens bedelarij is veroordeeld tot 3 d. hechtenis en 3 jaar Rijkswerk inrichting. Door P. D-, 24 j., land bouwersknecht te Retranchement is cassatie aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 30 April 1926, waarbij hij ter zake van het laten werken van een gewond paard is veroordeeld tot f 20 of 20 d. hechtenis. OPLICHTING. Eenige maanden geleden werd in het perceel Jan van Galenstraat 120 (West) te Amsterdam, een onderneming Verkoop Centrale „Patria" geneeten, geopend. De eigenaar er van was een zekere A. W. B. Lecke, wonende Hee renstraat 13, aldaar. Het doel was om credieten te verstrekken, niet in geld, doch in tegels. Er zijn meer bona fide ondernemin gen, die zulks doen en hierop was dus niets tegen. De rente bedroeg 6 pCt. Ook hier was vastgesteld, dat men met die zegels waren bij winkeliers kon betrekken, mits dezen bij de Verkoop Centrale „Patria" waren aangesloten. Op hun beutt kon den de winkeliers de zegels weer bij het kantoor verzilveren. Dit ging zoo eenige tijd goed zonder üat er de minste aanmerking op de zaak te maken viel. Per advertentie werden ver volgens hoofdvertegenwoordigers, inspecteurs en agenten gevraagd. In verband met de heerschende werkloosheid was het getal mannelijke en vrouwelijke solli citanten zeer groot. Hun werd een borgstelling gevraagd, die in doorsnee van 150 tot 1000 gulden beliep. De heer Lecke hield een vergadering met de dames en heeren in een bovenzaal van een caié in de Amstelstraal en er werden groote plannen gemaakt. Onder het genot van een kopje thee en wat gebakjes, werden de zaken besproken en velen waren blij, zegt de „Tel" dat het geluk hen met zulk een instelling in contact had gebracht. Ook buiten de stad werden vertegenwoordigers aangenomen en oindat het kantoor in de Jan van Galenstraat te klein werd, ging de onderneming verhuizen naar de Heerengracht 56. Er wer den contracten opgemaakt, doch plotseling bleek, dat de affaire niet liep. Spoedig daarop volgde 'n financieele débacle. De tracte- menten werden niet meer betaald* terwijl de winkeliers, die hun zegels kwamen inleveren, ervoe ren, dat de onderneming niet in staat was ze te verzilveren. Het heette, dat er vergeten was kasgeld te halen en dat er een reorganisatie op til was. De on dernemer Lecke bood percenten aan, doch het personeel begon te mopperen. De centrale recherche kwam een en ander ter oore en het gevolg was, dat een inspecteur een onderzoek instelde en pro- ces-verbaal tegen Lecke opmaakte ter zake van oplichting of ver duistering. EEN ONEERLIJKE BOEK HOUDER. De politie te Leiden heeft in bewaring gesteld een 31-jarige boekhouder, ten kantore van den gemeente-ontvanger aldaar, ver dacht van verduistering en op lichting, gepleegd ten nadeele van de gemeente Leiden tot een bedrag van f2000 en vanvalsch- heid in geschrifte door het doen van valsche bpekingen in zijn functie van gemeente-ambtenaar. WERKLOOZEN-RELLETJES. De werkloozen te Apeldoorn, die ontevreden zijn over de bestaande steunregeling traden 11 Zaterdag meer daadwerkelijk op. Een groot aantal werkloozen trok naar het gemeentehuis, terwijl anderen bij het bureau van So ciale Zaken binnendringen in de wachtkamer van het gebouw van het Burgelijke Armbestuur. De binnendeur van de wachtkamer was gesloten, doch de zich in de wachtkamer bevindende werk loozen forceerden het slot en drongen onder het geroep van: „Wij willen geld hebben!" het kantoor van uitbetaling binnen door het paneel van de deur in te duwen. In den gang kwam het tot ver zet tegen den eenig aanwezigen politieagent. De werkloozen wer den, uit het gebouw gedrongen. Hierna rukte een versterkte politiemacht aan onder geleide van inspecteur Tienstra. Een der werkloozen werd gearesteerd. Zijn medemakkers, die door schreeuwen te kennen gaven evenzeer schuldig te zijn, en met hun kameraad wilden meetrekken, weiden door agenten tegenge houden. PRINS VICTOR NAPOLEON Te Brussel is 3 Mei overleden Prins Victor Napoleon. Met hem is weer een preten dent der Fransche kroon heen gegaan. Hij was n.l. het hoofd van het Napoleontische huis, dat aanspraak maakt op de Fransche keizerskroon. Hij werd op 18-7- 1862 te Parijs geboren als zoon van prins Napoleon,den zoon vau Jerome van Weslfalen en prinses Clotilde van Italië. Na den dood in 1886 van den eeni gen zoon van Napoleon 111, werd hij door de Fransche regeering, die geen pretendenten naar de Fransche kroon in Frankrijk toe laat, uit zijn vaderland verbannen. Hij vestigde zich te Brussel, waar hij in 1910 met prinses Clémen tine, dochter van Leopold II trouwde. Uit dit huwelijk werden twee kinderen geboren prinses Marie Clotilde (1912) en prins Napoleon-Louis (1914.) Zijn huis in de Avenue Louise te Brussel bevat een kostbare verzameling herinneringen aan Napoleon I en Napoleon UI. Prins Victor Napoleon heeft nog een jongeren broer, prins Louis Napoleon, die in Engeland werd opgevoed, naderhand in het Russische leger diende en thans te Genève woont. COMMUNISTEN GEARRESTEERD. De politie heeft een twintigtal communisten gearresteerd, o. w. Bendini, het Kamerlid voor Turijn, die zich in de onmiddelijke om geving van Rome bevonden om den 1 Mei te vieren en in het bezit waren van ophitsende brochures. TWEE KINDEREN IN HAAR DROOM VERMOORD. Een correspondent meldde aan de „Loc." Het geval gebeurde op het eiland Nias aan Sumatra s West kust de vorige maand, waarbij een moeder haar beide kinderen in haar droom vermoordde. Het gebeurde aldusOp den bewus- ten avond, toen haar man niet thuis was, sliepen beide kinderen van 7 en 5 jaar rustig aan de zijde hunner moeder. Toen droom de de moeder, dal zij door een anderen man geroepen werd en meeging met bedoelden man naar zijn huis. Thuis bij hem aan gekomen, gelastte een vreemde man, dat zij twee geiten moest slachten. Dat deed ze ook. Zij nam een mes en stak beide geiten althans in haar droom meende zij dat, dood. Zonder te weten dat zij haar beide kinderen ge dood had, sliep ze verder rustig door. Toen kwam haar man thuis. Deze schrok geweldig, toen hij zijn beide kinderen in bloed zag baden. Onmiddellijk wekte hij zijn vrouw. Haar man ondervroeg haar, wat ze met haar kinderen gedaan had. En hortend en stooterid werd bovengenoemd verhaal ver teld. Beide kinderen waren in dien tusschenijd reeds overleden, terwijl de moeder half krankzinnig werd van droefheid. EEN MISLUKTE RAMPOK- PARTIJ. In den nacht van 9 April j.l. drongen vier inlanders een Chi- neesche warong op Kemajorau te Batavia binnen, onder voorwend» sel van tabak en sigaren te willen koopen. Plotseling echter grepen zij de geldlade, toen de politie, die eenige dagen te voren reeds bij geruchte op de hoogte was gesteld, binnendrong en een vuurgevecht ontstond. In dit ge vecht werd de Europeesche hoofd agent De Haan zwaar gewond door een schot in zijn buik, terwijl twee inlandsche recher cheurs schot- en steekwonden kregen. De daders wisten te ontsnappen, doch werden later gearresteerd.

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2