Platei lava. Binnenland. Week-Menu. Rechtszaken. Oemenjrd Nieuws Voor de Jeugd. Buitenland. gebroken verandering en vervor ming. Intusschen is aan het stelsel van den Bond het beginsel ten grondslag gelegd van onvoor waardelijke, door sancties ge waarborgde handhaving van een bepaald, na-oorlogsch, territoriaal status quo, zonder dat afdoende in eene oplossing is voorzien van het probleem van de on houdbaar en gevaarlijk geworden situaties. Hierin is een zwak punt gelegen, dat meer reden tot bezorgdheid geeft dan het vraag stuk van de samenstelling van den Raad, hoe belangrijk dit ook moge zijn. Maar ook ten aanzien van dat punt zal de tijd op den duur wel raad schaffen en het besef van de groeiende internationale saamhoorigheid en afhankelijkheid zal de noodige correctie aanbrengen. Voorloopig is er reden om reeds meer dan tevreden te zijn over het vermogen, dat de Bond ge toond heeft te bezitten om zich met succes bij acute conflicten te doen gelden en de daaruit voor den vrede voortsp ruitende ge varen te keeren. Wanneer de Bond op dat stuk diligent blijft en er voor zorgt, dat de noodige machinerie tot onderzoek en regeling dadelijk in werking kan worden gesteld in het licht der openbaarheid, dan is daarmede in het belang van den vrede reeds zeer veel bereikt. Het ver leden is in dit opzicht bemoe digend en men kan op de be- teekenis van den Bond te dien aanzien het licht niet genoeg laten vallen. Wat hier ook van zij, hoofdzaak is in het algemeen aan de gedachte vast te houden, dat al mocht er op Volkenbondsgebied het een en ander niet naar den zin gaan, de Volkenbond daarmede nog niet is veroordeeld of heeft afgedaan. Hij is er en hij heeft zijn laatste woord nog niet gesproken. Hij zal echter om tot zijn volle recht te komen, universeel moeten worden, en ik geloof, dat dit op den duur zal geschieden. College van Burgemeester en Wethouders. De stelling, dat de stadsbe stuurders rechtstreeksch verant woordelijk zouden moeten zijn aan de kiezeis, kan gerustelijk worden losgelaten. Ook bij het, toch nog zooveel belangrijker, Staatsbestuur is van rechtstreek- sche verantwoordelijkheid der be staande Ministers aan de kiezers geen sprake hun verantwoor- üelijkheid beperkt zich uitsluitend tot de Volksvertegenwoordiging en bij het Gemeentebestuur staat ook thans reeds de zaak feitelijk niet anders. Weliswaar komen de Wethouders periodiek voor het front der kiezers, maar dat geschiedt slechts als aftredende raadsleden, niet als wethouders. De uitbreiding der gemeente lijke bemoeiing en het ontstaan van tal van gemeentelijke dien sten en bedrijven (te Amsterdam bijvoorbeeld loopt hun aantal ver over de 20), heeft ook de col lectieve bestuursverantwoordelijk heid van Burgemeester en Wet houders in de groote steden ondermijnd. Feitelijk is de be stuursmacht tusschen de diverse leden van het college verdeeld, zoodat elk een aantal diensten en bedrijven onder zijn beheer heeft gekregen. De directeuren dier diensten en bedrijven hebben zich te gedragen naar de bevelen van hun Wethouder, die in zijn bestuur weer wordt bijgestaan (resp. vervangen) door de amb tenaren ter Secretarie. De bezwaren daarvan zijn nog grooter dan bij het Rijk. Eens deels, omdat bij het Rijk de Minister als alleen-verantwoorde lijke bestuurder is aangewezen; terwijl bij de gemeente niet de wethouder, maar het college van Burgemeester en Wethouders officieel verantwoordelijk is. Anderdeels omdat bij het rijk als de verantwoordelijke bestuurders vrijelijk gekozen kunnen worden, wie in den lande daarvoor geacht wordt het meest bekwaam te zijnterwijl bij de gemeente de keuze der wethouders die, volgens de uitdrukking der Ge meentewet, den Burgemeester slechts bijstand zouden hebben te verleenen in diens bestuur der takken van gemeentelijke huis houding beperkt is tot de leden van den Raad. Hoezeer de fouten dezer verouderde bestuurs organisatie door het persoonlijk talent van menigen wethouder belangrijk getemperd zijn kunnen worden, toch is het duidelijk welk een verkeerden invloed op een vlot en deugdelijk beheer der gemeentelijke huishouding deze ongeregelde verdeeling van be stuursmacht over verschillende personen, welke de verantwoor delijkheid tusschen hen zwevende laat, moet veroorzaken. ZICH VERREKEND. De wethouder van financiën te Arnhem, de heer Smeenk, heeft medegedeeld, dat hij op een batig saldo van 4 ton voor 1925 had gerekend, wat nu nog geen ton Dlijkt te zijn. En de wethouder had op die basis zijn berekening gebouwd en dan zou hij nog een goede anderhalve ton te kort ko men, wat dan door bezuiniging op politie, loon en salarisverla ging enz. zou worden weggewerkt. Daar komt nu niets van en als alle reserves zijn opgeteerd, blijft alleen over belastingverhoo- ging 1 Het onfeilbare, maar voor oen braven burger onaangenaam ste middel. Dat komt ervan, als men 't zeil in voordeelige jaren te hoog op haalt. HET KABINET. 'n Mensch kan soms buiten gewoon blij zijn om het bezit van een mooi vaasje, beeldje of ander kleinood. Totdat hij op een zekeren dag thuis komt en hoort, dat de dienstdoende geest het voorwerp bij t stof-afnemen gebroken heeft. Dan hoort hij wel, dat de huisgenooten zich gehaast hebben om de breuk te laten herstellen en dat de repa ratie zóo goed geslaagd is, dat men er „niks-nietvan zien kan, maar de aardigheid is er dan toch van af, 't ding is gebroken en gelijmd, dat maakt 't nu eenmaal minderwaardig. Daaraan dachten we, toen we deze week lazen over de Minis ter-wisseling van het Departement van Oorlog. Het Kabinet-de Oeer is over het algemeen vrij gunstig ontvangen, het stond zoo meende men boven en buiten de partijen. Maar plots ontstond de breuke door de ontslag-name van den heer van Royen, den Minister van Oorlog. En al werd bij de vermelding van dit feit ook kennis gegeven, dat de breuke al weer geheeld was, doordat een ander stukje was ingezet, 't is nu toch maar een gelijmd potje en 't heeft er een ander aanzien door gekregen. De oorzaak van de breuke verschil van inzicht over de oppertuniteit van samenvoeging van de Departementen van oorlog en marine ligt buiten de beoordeelings-bevoegdheid van de groote massa, maar de wijze waarop de breuke geheeld is de benoeming van den heer Lambooy, R. K minister uit het kabinet-Colijn is voor het pu bliek eene waarneembare aan wijzing, dat het Kabinet-de Geer bezig is van karakter te veran deren en zich aan te passen aan de omstandigheid, dat de oude coalitie haar invloed weer begint te doen gelden. Daarvan deed de heer Lambooy 'bok blijken, toen hij op een vraag naar de vroegere bezwaren tegen deel name aan de Kabinetsformatie, te kennen gaf, dat de gezantschaps kwestie na de jongste Kamer beslissing van de baan was. Oostburg. Geslaagd voor het voorbereidend examen bouw kundig opzichter de heer A. A. Leenhouts, alhier. POSTERIJEN. Op de kantoren der posterijen zijn verkrijgbaar gesteld over zichtelijke wandtabellen van de voornaamste tarieven voor brief portzendingen enz inhetbinnen- landsch en het internationaal verkeer. De prijs van deze ta bellen bedraagt 5 cent. GENT. Koninkl. Ned. Schouwburg. Zondag 2 Mei. In middag- en avondvertooning: „De Martelares". BRUGGE. Cinema „Vieux Bruges", Zondag 2 Mei. Les 2 Agénor et Faut que ga gaze- GROEDE. Zondag 2 Mei nam 5 u. Concert door de Muziekver. „Eendracht maakt Macht". CADZAND. Muziekconcert op Zondag 2 Mei, nam. te 5 uur. SPORT. VOETBALLEN. 28 April te Breskens Sparta 1 Breskensche Boys I 1-0. Predikbeurten. Ned. Herv. Kerk. Zondag 2 Mei 1926. Biervliet v. 9 30 ds Vrijlandt. Breskens v. 9.30 u ds Bremer. Doopbediening. n. 1.30 Zondagschool. n. 5 30 ds Schmidt, Ev. Luth. pred te Groede. n. 7.15 Werkmansbond Groede n 2 u ds v. Griethuijsen Nieuwvl. v9.30 ds v Griethuijsen Schoondijke n 2 u ds Scholte. Waterlandk v 9,30 u ds Scholte. IJzendijke v. 9:30 u ds Castelein. Evangelisatie Oostburg. nm. 2 u ds de Puy. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Schmidt. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. Zaterdag 1 Mei 3.08 3.32 Zondag 2 3.47 4.11 Maandag 3 4.34 4 58 Dinsdag 4 5.25 5.49 Laatste Kwartier Woensdag 5 Mei voorm. 3.38. Licht voor Rywicltn anx. Zaterdag 1 Mei Zondag 2 Maandag 3 Dinsdag 4 7,52 7.54 7.55 7.57 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 26 April Op de heden in ons Veilings lokaal, Warmoezierstraat 37-39, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 4.50-f 6.35 Eendeieren f 4.75-f 5.65 Aangevoerd 210000 stuks. Oostburg, 28 April. Tarwe f 14 00f 15.00 Gerst f 10.00 f 11.00 Haver f lO.OOf f 11.25 Kroonerwten f 11.—f 16.00 Bruine boonen f 9.f 11.00 Rogge f 10.00 f 10.50 Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 30 April. De volgende vonnissen werden uitgesproken Belemmering van bewegings vrijheid1. D., 19 j., sleepers knecht te Zuidzande f 10 of 10 dagen hechtenis. Overtreding JachtwetFr. d. S52 j., koopman te IJzendijke, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter, f 15 of 15 dagen hechtenis. Een gewond paard arbeid la ten verrichtenP. D., 24 jaar, landbouwersknecht te Retran- chement, vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter, f20 of 20 d. hechtenis. MishandelingJ. L., 24 j. ar beider te Oostburg, 14 d. gev. straf, voorwaardelijk proeftijd jaar. MishandelingP. C. d. B., 37 j., caféhouder, Breskens, lj mnd. gevangenisstraf, voorwaardelijk 3 jaar proeftijd, en toewijzing der civiele vordering tot een bedrag van f 77. DE BLIKSEM. Tijdens het onweder, dat Zondagnamiddag boven Beek bergen woedde, werd de woning van den beer Bouw aan den Eigelanderweg door den bliksem getroffen. Een joegen van veer tienjaar, die met zijn zusje van tien maa iden op d *n arm in de deuropenirg stond, werd bewu- t, locs geslagen. Hij kwam spoe dig bij, doch had eenbrandwond- aan het been bekomen. Het hemelvuur verliet de wonii g aan de achterzijde en sloeg over op h-t huis van den heer J. Klopma in geen der b ide woni' gen brard is ontstaan ROMANETTI, DE „KONING DER ROOVERS". De beruchte Corsicaansche bandiet Romanetti, die eergis teren door de gendarmeri» uit Ajaccio bij het dorpje Calcatag- gio doodgeschoten is, laat een fortuin na van meer dan een millioen. Dat is tmerkwaardiger omdat Romanetti pas laat in het bandiet nvak ia gegaan. Hij was aanvankelijk een landbouwer, die er een wijngaard en wat vee op na hield, doch die, toen hrm het meisje werd geweigerd dat hij wilde trouwen, de moe der zijner geliefde en al haar familieleden, welke zich tegen h m hadden gekeerd, vermoord d-. Hij vluchtte met het mei-je in de bergen en legde zich op roof en plundeiing toe. Met groote 8 elh id maakte hij car riére, werd een meester in zijn vak, wat erraderlijk en ridderlijk geducht en geèerd, kortom, een prachtige figuur voor de bioscoop. Vier maal werd hij ter dood veroord eld, meer dan twintig moorden pleegde hij, tweehonderd gendarmes ver mochten hem niet te pakken, hij was de gevreesde held van het romantische „ile de beau'é". Éénmaal gevoelde Romanetti zich werkelijk bedreigd: toen een j-ugdige struikroover den laag- hartigen moed had o der den zelfden naam zijn bedrijf uit te oefenen. Romanetti stak hem overhoop. Romanetti was buitengewoon populair bij de bevolking van Corsica, die, gelijk zoovele andere bevolkingen, een ieder toejuicht, die den strijd aanbindt met de openbare orde en wet en zich keert tegen het gezag. Dat Romanetti het waagde om eenige jaren geleden zich onder de autoriteiten te mergen bij een officieel bezoek van president Millerand aan Co sica, brecht de menigte buiten zich zelve over zooveel durf en brutaliteit. Want ofschoon Romanetti's daden in geen enkel opzicht verdedigd kunnen worden, was hij veeleer een vrijbuiter dan een bandiet, die in rijkdom leefde en zijn eigen renpaarden had. Dat de Fransche regeering tenslotte een prijs van 20 000 frano# op zijn hoofd stelde, bewijst dat hij niet geheel waardeloos was. WRAAKNEMING VAN BANDIETEN. Een afschuwelijke wraakneming heeft, naar V. D. meldt, te Chi cago plaats gehad. In een groote auto, welke gewapend was met machinegeweren, hebben ban dieten den bekenden ambtenaar van het openbaar ministerie William Mac Swigging in diens auto vermoord. Tevens schoten de bandieten twee andere in zittenden dood. Mac Swigging stond bekend als een doortastend ambtenaar, die met ijver optrad tegen de bandieten van Chicago. Het vuren was zoo hevig, dat talrijke ruiten in de omgeving zijn gesprongen. DE RAMP VAN DE „S1LVANUS" Bij de familie te Vlissingen is bericht ontvangen, dat de 22- jarige derde stuurman, A. J. Vader, van het s s. „Silvanus" bij de aanvaring op de Mississippi om het leven is gekomen. JUBILEUM. Te Vlissingen herdacht Don derdag de heer J. F, Sterzenbach, metaalschaver op de fabriek der Kon. Maatschappij „De Schelde,, den dag, waarop hij voor 50 jaar als jongen van 15 jaar op de fa briek kwam. Van de directie en zijn kameraden ontving de jubi laris met hartelijke toespraken fraaie geschenken. MISHANDELING VAN EEN POLITIEMAN. Op de brug aan de kruising van Aalsmeerderweg en Vijfhui- zerweg in de Haarlemmermeer staat 's avonds een troepje man nen, die zich vermaken met het lastig vallen en ergerlijk hinderen van voorbijgangers De gemeente veldwachter wilde daaraan Dins dag een einde maken door de mannen te gelasten zich te verwijderen. Een hunner weigerde en verzette zich; hij raakte slaags met den veldwachter, die van zijn wapen gebruik maakte. Daarop kwamen ook de anderen op den politieman af, doch hij wist zich de aanvallers van het lijf te houden en bekwam slechts lichte verwondingen. De hoofd dader werd gisteren op zijn werk gearresteerd en naar Hoofddorp overgebracht. Nadat hem een verhoor was afgenomen, is de man weer op vrije voeten gesteld. WITTE MIEREN. Uit Zamora, in Mexico, wordt gemeld, dat een wezenlijke regen van witte mieren in het dorp en in den omtrek groote schade heeft aangericht. EEN ZENDELING ONTVOERD. De zendeling K. Wilhelm, van de Libenzeller Mission, is door roovers te Kienjang, in de pro vincie Hoenan, ontvoerd. Van deze ontvoering is mededeeling gedaan aan de autoriteiten. Pogingen worden in het werk gesteld om zijn invrijheidsstelling te verkrijgen. ONDER STEENKOOL BEDOLVEN. Aan boord van het stoomschip „Sidi Ferruch" heeft men de lij ken gevonden van acht Arabieren, die zich heimelijk te^ Algiers aan boord hadden begeven en die in het kolenruim waren bedolven onder steenkool. Daar andere A- rabieren elders verborgen zijn, wordt het schip verder onderzocht. Er zouden volgens inlichtingen van de goed en wel aangekomen inboorlingen twintig a vijfentwin tig mankeeren. RAADSELS. 2e Serie No. 2. Mijn geheel is een spreek woord en bestaat uit 11 letters. 3 4 9 2 is een roofdier 10 5 8 is een deel van een vin- [ger 1 6 8 is een meisjesnaam 11 9 is een voorzetsel. EEN CONFLICT. De Engelsche industrie gaat het slecht sinds den oorlog. Jaren lang heerscht er op het Britsche eilandenrijk groote werke loosheid; deze week voor het eerst sedert meerdere jaren is het werkeloozencijfer iets beneden het millioen gedaald. En ondanks deze malaise dreigt in de mijn industrie een arbeidsconflict, dat anderhalf milloen personen om vat. Men begrijpt, hoe dit dreigend gevaar de gemoederen bezig houdt en hoe alle verantwoorde lijke personen de minister In de eerste plaats zich bezig houden om een conflict te vermijden. De zaak is aldus. De Engelsche mijnen werken met verlies, door dat de wereldproductie van kolen i

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2