Backin ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijkscb Overzicht. DAMES Druppels VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN J. C. LE BLEU 35e Jaargang Zaterdag 17 April 1926 Nummer 3121 Geen Geweten. Het Belgisch- N eder landsche verdrag. Ingezonden Mededeeling. Dr'Oehker's Bakpoeder Ingezonden Mededeeling. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per poit f 1,40 Drukker-Uitgever Abonneraents-Advertenties zeer billijk tarief. A dverteutleprjjs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. TN0.'°ZT BRESKENS p^'9ro Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur Het leven lijkt niet overal zoo gelijkmatig en daardoor vervelend eentonig 'vaak als in ons gecivi liseerd West-Europa. Er zijn plekken, waar het nog wonder lijke capriolen maakt en waar de mensch nog als op de vermake lijkheid van een rutsch-baan het eene oogenblik op de hoogste toppen schijnt te zweven, om on middellijk weer weg te glijden in de lage duisternis der vergetel heid, maar straks opnieuw te stijgen naar de glorie van nieu wen roem, nieuwen rijkdom, nieuwe macht. Daar volgt vaak de eene wonderlijke verrassing op de andere en vertoont ook het openbare leven telkens nieuwe vormen en gestalten. We behoeven van de verras singen in China weinig meer te zeggen. Ze zijn daar zoo menigvuldig, dat ze benauwend worden. En het gevolg is een doorloopend „op en neer", waarin de Chineesche machtheb bers zich als in de machtige rutschbaan van het noodlot on ophoudelijk bewegen. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat Woepei-foe, die na de nederlaag aan zijn tegenstander Tsang-tso- lin toegebracht, den machtigsten man van China leek, als een arm en berooid man schuilplaats moest zoeken bij een hem wel- gezinden gouverneur van eene der vele Chineesche provincies. Feng, die door zijn verraad Woe- pei-toe 's nederlaag had moge lijk gemaakt, scheen diens macht te erven. En Tsang-tso-lin, die na Woepei-foe's vernietiging alleenheerscher in China leek, maakte zich al gereed voor deze nieuwe macht weg te vluchten. Maar opnieuw ging de lucht- schommel omhoog en omlaag. En kijk, plotseling zit Woe pei-foe weer op den hoogsten top en maakt zich gereed te Peking het hoogste gezag te annexeeren. Komt nu straks de beurt weer aan Tsang-tso-lin? Te zamen met Woe-pei-foe heeft hij Feng 75. ROMAN VAN REINHOLD ORTMANN. «Maar nog is het tijd hem het masker van het gelaat te rukken en zoowaar ik ieef - ik zal geen oogenblik aarzelen dat te doen 1" Hij liet zijn overjas brengen en terwijl hij zich tot uitgaan gereed maakte, zeide hij„Het spreekt vanzelf, dat jij geen voet meer over den drempel van een woning mag zetten, waarin deze ellendeling huist, je keert in je vaders huis terug en blijft, totdat de scheiding uitgesproken is, onder mijn bescherming. Oogen- blikkelijk zal ik met Edith spre ken. Zij moet ondanks haar ongesteldheid er zorg voor dra gen, dat je oude kamer onmid dellijk voor je wordt ingericht". Professor Wallroth begaf zich naar de deur, maar Ingeborg versperde hem den weg. „U mag geen overbodig woord meer aan die vrouw verspillen, vader, die u verraden heeft. Het snijdt mij door de ziel, maar ik kan 't ten val gebracht. Maar hij zal het wel niet lijdzaam aanzien, dat deze hem alle buit voorden neus wegkaapt. En wie weet krijgt, als deze twee opnieuw aan het bakkeleien gaan, Feng nog weer eens zijn kans. De arme Chineesche boeren en kooplui, die niet aan de schommelpartij meedoen, houden intusschen hun hart vast. Want op hun ruggen en ten hunnen koste is het, dat iedere nieuwe strijd wordt uitgevochten' Dat is de keerzijde dezer verrassingen, dat ze ellende brehgen over tal loos velen, en over het land, waar ze dagelijksche spijzen zijn. Griekenland zal dat ook erva ren. Het gaat daar niet zoo Chineesch toe als in China, maar een beetje vreemd niettemin. Generaal Plasteras is er inder tijd de man geweest, die na de ramp van het Grieksche leger in Klein Azië met kolonel Go- natue en kapitein ter zee Thocos koning Konstantijn voor de twee de maal onttroonde en daarna de ministers van Konstantijn liet doodschieten. Toen daarna de monarchisten met koning George II een nieu wen kans kregen, heeft hij ook dezen koning het land uitgezet. Maar een van zijn onderbevel hebbers, generaal Tangalos heeft, terwijl hij zelf voor een ziekte genezing in Zwitserland zocht, zijn plaats zoo goed waargeno men, dat hij er niet meer van kon opstaan en Plasteras op zijn beurt het land liet uitzetten. Nu schijnt deze bezig te pro- beeren de rollen opnieuw om te keeren. Want de muiterij in Sa loniki, die in geheel Macedonië en Thracië vertakkingen blijkt te hebben, staat zooal niet onder zijn rechtstreeksche leiding dan toch onder zijn invloed. En het heet zelfs, dat hij zich al ergens aan het hoofd der ministers heeft gesteld. Bij Generaal Pangalos moet dit de vreugde over zijn verkiezing tot staats-president.die wegens het niet deelnemen aan de verkiezing door zijn tegen standers wel vrijwel vastsiaan, ernstig vergallen. Maar in Grie- u niet besparen. Hier lees dezen brief 1" „Dat is Edith's hand!" zeide de professor, nadat hij slechts een vluchtigen blik op den brief had geworpen, maar toen hij hem haastig had doorgelezen, vroeg hij met verstikte stem „En aan wien aan wien was deze brief gericht „Ik vond hem, toen ik naar het glas met het poeder zocht in de zak van mijn man". Rochelend ontsnapte de adem aan professor Wallroth's borsten zijn gelaat was donkerrood ge worden, alsof hij gevaar liep door een beroerte getroffen te worden. Een paar minuten stond hij daar midden in de kamer zwijgend en bewegingloostoen sprak hij met vreemd en zonderling klin kende stem „Goed dan Laten wij er dus in eens maar een eind aan maken. Ga naar je kamer, Ingeborg, Het is beter voor je, dat je niets meer hoort of ziet van datgene, wat thans moet geschieden". Terwijl zij zwijgend aan zijn bevel gehoorzaamde, stapte hij hoog opgericht door verscheidene kamers tot aan het boudoir van zijn vrouw. De deur was gesloten en op zijn kloppen kreeg hij geen antwoord. kenland en dergelijke landen heeft men gemakkelijke middelen om zich zulke verdrietelijkheden van den hals te schuiven. Men decreteert eenvoudig de wensch tot werkelijkheid. Zoo is ook de muiterij in Macedonië officieel al lang bedwongen, of ze het officieus ook is, zullen we moe ten afwachten. Maar niet alleen Grieksche generaals hebben dergelijke ge woonten. De groote oorlog heeft ons geleerd ook in West-Europa tusschen de olficiëele waarheid en „de" waarheid nauwkeurig onderscheid te moeten maken. Daarom weten we nu ook niet precies, hoe het eigenlijk in Ma rokko staat. De Fransche en Spaansche berichten wekken den indruk, dat Abd-el-Krim den strijd eindelijk moe is en er het hopelooze van inziet en daarom de voorwaarden van zijn tegen standers aanneemt. Maar het zou best kunnen dat die tegenstan ders zooveel water in hun wijn hebben gedaan, dat het drankje voor Abd-el-Krim eindelijk wat smakelijker is geworden. Van de Franschen is in elk geval bekend, dat zij naar het einde van de strijd snakken. De Spaansche dictatoren schij nen daar minder om te malen. Voor hen heeft strijd naar buiten natuurlijk veel aantrekkelijks, om dat hij wellicht een strijd in het land zelf voorkomt. Het is de zelfde reden, waarom Mussolini, op wien een blijkbaar in de war geraakte lersche een aanslag heeft gepleegd, een zoo imperialistische politiek voert. Door de nationale hartstocht en eerzucht te prikke len, het nationale voelen als 't ware buiten af werk te geven, moet voorkomen worden, dat het volk den zwaren druk voelt, die een dictatuur het oplegt en zich bewust wordt van het verlies van zijn vrijheid. Maar het middel treft gewoonlijk slechts korten tijd doel. En in Italië blijkt tel kens hoe onder het zware mas ker, dat het fascisme Italië op drukt, het verzet leven blijft. Pas nog heeft het zich op het filoso fisch congres te Milaan geuit. „Doe open beval hij heesch. „Ik moet je spreken 1" Wederom bleef alles stil. Toen pakte de sterke man de deurkruk met beide handen vasten schudde er zoo hevig aan, dat het om gedraaide slot met een luide tik opensprong. Hij duwde de deur wijd open en stond recht tegen over zijn mooie vrouw. Zij was geheel gekleed en op het punt te vertrekkenin trotsche hou ding stond zij midden in de ka mer, hem met haar groote, donker omschaduwde oogen onbevreesd in het gelaat ziende. „Wie heeft dit geschreven vroeg hij met donderende stem, terwijl hij haar den compromit- teerenden brief voorhield. Edith keurde het epistel echter nauwe lijks een vluchtigen blik waardig en zeide volkomen rustig„Ik Maar waarom geef je je nog de moeite mij daar naar te vragen je weet het immers al 1' „Ellendige I" riep hij uit. „En je hebt zelfs nog den moed mij dat driest en schaamteloos te bekennen Niet alleen ten op zichte van mij wilde je een mis dadigster worden, maar ook ten aanzien van mijn ongelukkig kind, dat op tweeërlei wijze door jou te gronde is gericht? Tegen iedere menschelijke en goddelijke De schuldige professoren in de wijsbegeerte worden eenvoudig afgezet, een oploop van zwart- hemden gooit wellicht bij hen de ruiten in of steekt hun boeltje in brand en Italië heeft opnieuw zijn eenheid, zijn gloeiende va derlandsliefde, zijn kracht en de vastheid van zijn onverbreek baren wil bewezen. Hoe lang nog Het komt ons niet overbodig voor nog eens iets over dit ver drag te zeggen. Het is het aller belangrijkste stuk op het gebied der internationale politiek, waarin Nederland sedert een lange reeks van jaren betrokken is. Neder land mag het verdrag, zooals het aan de Tweede Kamer ter be slissing is gegeven, niet aan vaarden. Nederland mag dit niet doen, terwille van zijn nationale waardigheid, wil het Nederland- sche Volk zijn zelfstandigheid hoog houden en aanspraak blij ven maken op den eerbied van de andere beschaafde natiën, ook van België. België kan evenmin als wie ook iets gevoelen voor Nederland, wanneer t het zeer te waardee- ren verlangen, om in vriendschap met zijn buurman te leven, zóó ver drijft, dat het zijn eigen volk onnoodig benadeelt en afstand doet van zijn souvereine rechten. De internationale positie van Nederland zou derhalve, wanneer 't Verdrag mocht worden aange nomen, belangrijk worden ver zwakt. Niemand zal ontkennen den plicht van Nederland om de verdere economische ontwikke ling van België, met name van Antwerpen, te bevorderen, voor zoover de medewerking van Ne derland daarvoor onmisbaar is. Maar uit dien plicht volgt niet, dat Nederland ook in onredelijke eischen moet toestemmen. Waarborgen behooren te wor den gegeven, dat op de Schelde geen werken zullen worden uit- wet in wilde je zondigen en waarom zeg mij in 's hemels naam waarom Haar lippen vertrokken zich tot een hoonenden grijns en terwijl zij hem van het hoofd tot de voeten mat, antwoordde zij op ijskouden toon„Omdat ik niet langer adem kan halen in dit huis, omdat ik alles verafschuw, wat mij hier omgeeft alles, En omdat ik liever barrevoets langs de straat wil bedelen, dan dat ik dit leugenachtig spel nog langer voortzet". De handen van den professor balden zich tot vuisten maar hij bedwong zich en na diep te hebben ademgehaald, zeide hij uiterlijk volkomen kalm „Daar ik mijn dochter weer bij mij heb in huis genomen, kan je natuur lijk niet langer onder dit dak vertoeven. Jij kunt naar je moe der terugkeeren, of je kunt gaan waarheen je wil. Ik zal je met voldoende middelen uitrusten, om je voor ellende en ontbering te behoeden. Wat ik verder over onze toekomst heb besloten, zul je vernemen, zoodra ik den tijd daartoe gekomen acht. Thans verlang ik slechts van je, dat je vertrekt onmiddellijk vertrekt; want ik zou voorwaar voor niets kunnen instaan, als je me nog naar OetkerVRecept, gebakken met een door Dr. Oetker op wetenschappelijke!* grondslag vervaardigd Bakpoeder, backin vervangt de Gist. Men gaat onmiddellijk tot bakken over, het deeg rijst onder het bakken. Backin is zuinig in het gebruik en niet. zooals gist, aan bederf onderhevig. 8 eierenf 9-48 400 gr. suiker„*0.22 V» pakje Dr. Oetker's Vanillesuiker 0 02'/« 300 gr. tarwebloem011 pakje Dr. Oetker's Backin 0.04 6 eetlepels water f 0.87'/,' Bereiding Eierdooiers,suiker,Vanillesuiker en water worden tot room geroerd, dan voege men langzamerhand het met Backin vermeng» de meel bij en daarna het,Stijfgeklopte eiwit Men vuile een met boter ingewreven spaing» vorm met het bereide deegen batke deze taart in een matig verhitten oven ongeveer af, uur. Vraagt gratis receptenboekje bij de Eenige Importeurs. E. Ostermann Co., A'dam. gevoerd, die de Zeeuwsche pol ders kunnen schaden. Toestemmen in het verbod van onderzoek van op- en afvarende schepen op de Schelde mag evenmin worden aanvaard. Het beloodsen van de Wie. zijn beroemd om hunne ze kere en zachte werking. Laat U deskundig voorlichten om trent Hygiënische gummi waren. Gratis inl. 30ct. porto Mevr. VAN LEEUWEN, Blokmakerstr.58b Rotterdam eenmaal onder de oogen mocht komen". Hij keerde haar den rug toe en verwijderde zich met dreunende stappen .Edith staarde hem eenige seconden lang na, toen streek zij met de hand langs haar voorhoofd en stiet een kort, spottend gelach uit. „Enfin, zoo is er toch ook een einde aan gekomen I" sprak zi] luid. „En ik wilde immers vrij zijn tegen eiken prijs. Gevlucht of verstooten voor mij komt tenslotte alles toch op hetzelfde neer. Als ik maar weg kan, ver weg 1" Een uur later rolde een rijtuig weg, waarin mevrouw Wallroth het huis van haar echtgenoot verliet. Op den bok bij den koetsier stond een reusachtige koffer en ook aan kleine hand bagage ontbrak het binnen in het rijtuig niet. Aan het station kocht Edith een kaartje eerste klasse naar München en gaf toen, eer zijn in den tram stapte, een tele gram op aan doctor Siegmund Artois, dat niets anders bevatte; dan de vijf woorden: ,lk ver wacht je in Rome"'. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1