Nerveus en Overspannen Slapeloos en Afgemat ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEBEN Wekeiijkscb Dveizicht. Mijnhardt's Zenuwtabletten Geen Geweten. Binnenland. BRESKEN: SCHE 1 COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per po»t f 1,40 A d v e r t e n t i e p r y s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK TNo.'2tn BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 35e Jaargang Zaterdag 10 April 1926 Nummer 3119 Paschen, het voorjaar, dat zijn de feesten van opstanding en herleving. En is het niet, of we in dezen tijd, nu alles tot nieuw leven en nieuwe schoonheid uitloopt, ook een nieuwe hoop en een nieuw verlangen in ons hart voelen wak ker worden en of in de mensch- heid een nieuw vertrouwen rijst en een nieuw geloof in een betere wereld. Sinds 1918, toen eindelijk de kanonnen zwegen, wier bulderen ons de ooren en de zenuwen meer dan 4 jaar lang verdoofd hadden, wachtten we op den vrede en het nieuwe wereldgeluk, dat ons beloofd was. Is het wonder, dat de hoop inslaapt en we soms glimlachen om ons eigen vertrouwen? Maar in de lente, wanneer de eerste zoele wind om ons hoofd waait en overal boom en struik in nieuw frisch groen, de kleur der hoop uitloopt, wanneer overal op de ontwaakte aarde de nieuwe hoop herleeft, dan klopt ook aan de deur van ons hart een zachte hand en steekt, wanneer we open doen, een nieuw vertrouwen het fijne, glimlachende gezichtje naar binnen. Eerst kijken we nog wel wat norsch en ontevreden. En we zijn misschien wel op het punt de ongenoode gast hardhandig de deur te wijzen. Maar de vriende lijke oogen glanzen zoo wel- meenend en vertrouwend. En om het hoofd lijkt wel het licht van een heiligen aureool te schijnen. 't Is of een lentegeur in ons hart naar binnen waait en wij jonge bloesems ruiken. Dan zet ten we plotseling de deur wagen wijd open en we glimlachen ook, al ze schuchter binnenkomt En rondom wordt het al licht en geur en glans. Anders kijken we nude wereld in. En wegelooven weer, dat het komen zal, einde lijk toch nog komen zal 't nieuwe wereldgeluk en de nieuwe we reldvrede. En we zien anders de misluk- 74. ROMAN VAN RE1NHOLD ORTMANN. „De arme Diiringhoffen heeft in zijn groot ongeluk toch nog het geluk gehad zich in de aller beste handen te bevinden". Hij hield de flesch tegen het licht cn schudde haar heen en weermaar hij aarzelde nog steeds haar weer op haar plaats te zetten. ,U zoudt het misschien heel onbescheiden vinden", vervolgde hij na een kleine pauze, „als ik u verzocht mij een glas frisch water te bezorgen. Ik ben op het punt te versmachten. Maar als u werkelijk zoo buitengewoon vriendelijk zoudt willen zijn om mijn wensch te vervullen dan zou ik u wilien verzoeken het water eerst een paar minuten te laten doorloopen. Met.dit warme weer begint het dan pas heerlijk koel te worden". Uit vrees, dat hij ondertusschen de verborgen Ingeborg zou kun nen ontdekken en dat dan de een of andere verschrikkelijke catas trophe kon ontslaan, besloot juf frouw Heieen slechts met een king van Qenève aan en geloo- ven, dat Frankrijk met de goed keuring van de tinanliëeie wetten en het plan der nieuwe er eindelijk boven op zal komen, dat in China ten slotte zelfs de generaals ook eens wijs zullen worden, dat het met de Japanners en de Ameri kanen, die van de nieuwe Ja- pansche plannen aan de Mag- dalena-baai wat geschrokken zijn, nog wel schikken zal, en dat de mijneigenaars en de mijnwerkers in Engeland het toch nog wel eenmaal 'eens zullen worden, dat het overal in de wereld toch wel veel beter terecht zal komen dan het nu lijkt. Het is zoo prettig de wereld ook eens in den lich ten schijn van het geluk te zien. En het kan wel zijn, dat we dat ook eens noodig hebben, om er den juisten kijk niet op te ver liezen. Want we zijn wel geneigd de laatste jaren het wat somber in te zien. En de laatste maanden en weken zijn bijzonder geschikt geweest om die somberheid te versterken. De Volkenbondsvergadering te Qenève was een mislukking ,hoe ook Chamberlain praatte om er den schijn van het succes aan te geven en zelfs Brazilië en zijn president te hulp riep om het den schijn te geven, als had Brazilië Duitschland indertijd gewaarschuwd, dat het ook een raadszetel zou eischen, wanneer Duitschland in den Raad werd toegelaten. De Duitsche regeering heett de nota gepubliceerd, die net van Brazilië had ontvangen, toen het Brazilië 's instemming vroeg met zijn intrede in den Raad. En uit die nota blijkt niets van de voorwaarde, die Cham berlain en Brazilië gefantaseerd hebben, wat aan het vermoeden, dat Brazilië :s verzet tegen Duitschiands toelating doorge stoken kaart is geweest en tus- schen Brazilië, Frankrijk, Enge land en Italië bekokstoofd, om niet te laten merken, dat Frankrijk tegelijk met Duitschland ook Polen in den Raad wou hebben, nieuw voedsel moet geven. Want om Polen's lidmaatschap in bezwaard hart aan zijn verlangen te voidoen. Maar zij zag geen mogelijkheid zijn verzoek af te slaan en daarom verliet zij bevend het vertrek. Bijna op hetzelfde oogenblik, dat de deur zich achter haar gesloten had, haalde Siegmund Artois een met poeder gevuld glas uit zijn zak te voorschijn en nadat hij nog eens met een snel len blik de geheele kamer over zien had opende het medicijn- fleschje, terwijl hij wel de helft van het poeder er in uitschudde. Door flink schudden trachtte hij de oplossing te bespoedigenen tot zijn tevredenheid was dit oplossingsproces snel genoeg voltooid, want nog voor dat juffrouw Heieen met hetgevraagde glas water terugkwam, stond de medicijn klaar en helder als eerst weer op de gewone plaats. Met een woord van dank en een innemenden glimlach nam doctor Artois hef glas water van het blad en ledigde het in één enkelen teug. Nu echter scheen hij plotseling buitengewoon veel haast te hebben en zijn afscheid van juffrouw Heieen was zoo gejaagd, alsof de vloer onder zijn voeten brandde. „Vergeet u maar niet uw patiënt op tijd van zijn medicijn te ge- den Raad ging het toch wel hoofdzakelijk. Midden-Europa ligt tegenwoordig in het centrum niet alleen der belangstelling maar ook der actie. Hier moet als 't ware de strijd om de macht op het Europeesche vasteland uit gevochten worden. En dat vet klaart ook de bijzon dere belangstelling van Italië in Midden-Europa en de nieuwe reis van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken, naar Praag, die tusschen 10 en 20 April zal plaats hebben en waar dan ook waarschijnlijk de Zuid- Slavische minister van buiten landsche zaken zal komen, waar om men er tot stand komen van politieke overeenkomsten van verre strekking verwacht. Daar in Midden Europa kan Polen een buitengewone rol spelen. En het is daarom ook in het belang van Frankrijk, dat in Midden-Europa op Polen en Tsjecho-Slowakije steunt, Polen 's positie mede door opname in den Volkenbondsraad te versterken. Brazilië 's opname kan het vrij onverschillig zijn, even goed als Brazilië zich om Polen 's opna me en om de positie in Midden Europa maar matig heeft te be kommeren. Amerika heeft zijn eigen zorgen. En wanneer bin nen den kring dier zorgen ande re werelddeelen betrokken wor den, dan is het nog eerder Azië dan Europa. Japan 's expansie pogingen bezorgen de Vereenigde Staten doorloopend slapelooze nachten. En dat wordt er niet beter op, nu opnieuw en in vrij vasten vorm het gerucht opduikt, dat de Mexicaansche regeering aan een Japansche syndicaat een terrein van 800.000 Hectaren langs de Magdalena-baai in Ne- der-Californië zou hebben ver pacht voor het verbouwen van rubber en verfhout Uncle Sam is op die nabijheid van zijn gele brotdeis, die hij zelf zoo angst vallig van zijn gebied weert, niet bijster gesteld. Hij voelt te goed welk een gevaarlijke concurrent hij aan Japan heeft en hoe in den Stillen Oceaan de tegenstelling tusschen ven", zeide hij, terwijl hij reeds bij de deur stond. „Doctor Giers- berg schijnt daar bijzonder veel gewicht aan te hechten, naar ik bemerkt heb". Toen was hij weg en juffrouw Heieen haalde verlicht adem, alsof een centenaarslast van haar hart was afgewenteld. „Den hemel zij dank, uw man heeft niets van uw aanwezigheid gemerkt, beste mevrouw", fluis terde zij, „maar ik zou die vree- selijke oogenblikken waarachtig niet nog eens willen doormaken' Na een blik op de klok nam zij den zilveren lepel uit het waterglas en greep het medicijn- fleschje om hem vol te schenken. Terwijl zij voorzichtig goot om geen droppel van de kostbare, levenbrengende vloeistof te ver morsen, lette zij niet meer op de jonge vrouw, die doodsbleek van achter het scherm te voorschijn was gekomen. Op hetzelfde oogenblik echter, dat zij den le pel tot aan den rand toe vulde, werd haar pols met zulk een onstuimigen, plotselingen ruk beetgepakt, dat het fleschje met licht geraas op de vloer in stuk ken brak. „Mijn hemel, mevrouw, de medicijn riep zij verschrikt deze twee machtige en zich uit breidende volken zoo gemakkelijk aanleiding tot een strijd kan ge ven. Dat maakt ook den strijd in China, waar nu generaal Feng blijkbaar door zijn verbonden tegenstanders Tsang-su-lin en Woe-pei-foe zoodanig in het nauw gebracht wordt, dat er geen ontkomen meer mogelijk schijnt, van zoo bijzondere beteekenis en doet daar een voortdurend gevaar voor den wereldvrede dreigen. Maar, de voorjaarszon schijnt. En het groen bot uit naar alle kanten. Laten we maar liever vertrouwen en hopen en beden ken, dat alles nog een beetje van zijn plaats is. Het zou toch wel kunnen, dat eindelijk de wereld licht werd en de wereld vrede er haar intocht hield. DE MEERDERJARIGHEID VAN PRINSES JULIANA. Naar nu en dan blijkt, heerscht in verschillende kringen de mee ning, alsof Prinses Juliana, bij het bereiken van den 18 jarigen leeftijd, meerderjarig zou worden. Met het oog hierop vestigt men onze aandacht op artikel 29 der Grondwet, volgens welke bepaling wel de koning (of ko ningin) meerderjarig is als het 18e jaar vervuld is, doch de Prins van Oranje, of de dochter des Konings, die de vermoedelijke erfgename van de Kroon is, slechts in geval deze regent worden. en verwijtend uit, „wat hebt u daar gedaan „Niets waarover u spijt behoeft te hebben", klonk het op zonder lingen, vreemdklinkenden toon van Ingeborgs lippen. „Zend Iemand naar de apotheek en laat de medicijn opnieuw klaarmaken. En dan dank God op de knieën er voor, dat hij mij juist op dit uur hierheen gevoerd heeft". Zonder de doodelijk ontstelde Heieen een verdere verklaring van deze volkomen raadselachtige woorden te geven en zonder nog een blik op het ziekbed te wer pen, snelde zij naar buiten, met ontsteld gelaat en toch met een uitdrukking van onwrikbare vast beradenheid in de anders zoo zachte en meisjesachtig lieftallige trekken. XIX. „Is mijn man al thuisgekomen Deze vraag richtte Ingeborg gejaagd tot het meisje, dat haar opendeed. „Jawel, mevrouw", luidde het antwoord. „Maar ik geloof, dat mijnheer niet gestoord wil wor den want ik hoorde, dat hij de sleutel in de deur van zijn werk kamer achter zich omdraaide, Overigens is er ook iets voor mevrouw gekomen, een klein LOODSD1ENST W. S Het overbrengen van den Belgischen loodsdienst uit Ant werpen naar Oostende is nu bijna een voldongen feit. De meesie schepen zijn reeds naar Oostende overgebracht. Alleen nog twee schepen, n. 9 en n. 12, zijn te Antwerpen. HERDENKING STERFDAG M1CH1EL DE RUYTER. Het ligt in het voornemen van het hoofdbestuur van de Kon. Ned Vereeniging „Onze Vloot om op 29 April a. s. op plechtige wijze den 250sten sterfdag van onzen grooten Michiel Adriaans- zoon de Ruyter te herdenken in de Nieuwe Kerk te Amsterdam Prof. dr. P. J. Blok heeft zich bereid verklaard bij die gelegen heid de herdenkingsrede uit te spreken, waarna de plechtigheid met een kranslegging op het praalgraf besloten zal worden. EEN NIEUWE AAN VAL IN ATJEH Het Indische persbureau Aneta meldt uit Kotta Radja: Een nieuwe klewangaanval op de patrouille onder den kapitein der infanterie J. Paris had plaats nabij kampong Sape, Boven-Kandang, in het landschap Kloeët, onderafdeeling Tapatoean (Westkust van Atjeh). Gesneuveld zijn kapitein Paris en vijf marechaussees, één zie kenverpleegster en twee dwang arbeiders, lichtgewond werden zes marechaussees. De vijand had negentien dooden. Er zijn geen karabijnen verloren geraakt. Het stoffetijk overschot van kapitein Paris is te Tapatoean begraven. pakje met de hartelijke groeten van professor Wallroih. De pro fessor is uit Weenen teruggekeerd en in het pakje zit een verrassing voor mevrouw". „Het is goed", zeide Ingeborg. „Ik dank je 1 Je kunt nu wel weer naar de keuken gaan en zet voor mijn man het avondeten klaar, als het daarvoor tijd is. Ik zal waarschijnlijk eerst laat terug komen". Zij wilde het meisje weg heb ben, want zij had de overjas van haar man in de gang zien hangen en bliksemsnel was haar een gedachte door het hoofd gescho ten, voor welker uitvoering zij geen seconde wilde verliezen. Zoodra zij zich onbespied wist, snelde zij op het kleedingstuk toe en greep haastig in de buiten ste zijzak. Haar hoop werd niet teleurgesteld; want behalve een verfrommeld, samengeknepenvod- je papier, voelde zij een hard, rond voorwerp tusschen haar vingers, dat zij reeds bij vluch tige beschouwing als het tot op de helft geleegde glas met het witte poeder herkende. Zij verborg haar vondst in haar mantelzak. (Wordt vervolgd.) Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoh. en Drogisten Ingez. Med.

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1