Wekelijkscb Omzicht, 7T WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 73. Geen Geweten. BRËSÏËNSCHE COURANT VERSCt Ahnnii»»,».!. drie maanden f 1.25 «oonnementsprjs r po»t f 1,40 franco Advertentieprijs 1-5 regeU 75 CCnt Elke regel meer 15 er ,ngez' Meded' 30 ct. p. regel. D rukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK TNO.'02? BRESKENS Postgiro 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 35e jaargang Zaterdag 3 April 1926 Nummer 3118 Uit hoofde Paaschfeest ver1' 's' Dinsdagavond gee r'ummer I van ons blad. De gever. I'ASC£liN- Paschen, heetest der genade en der vergiffen 'eest van de Opstanding Paschen, hHeest van de lente; de zege overe duisternis, van den winter c°r Licht, dat na lange aft-zigheid weder is binnengetre-n door de gouden deur van d1 hemel en de na tuur tot n«w leven wekte. Wél zwar heeft de duisternis in deze intermaanden op ons volk gedekt- Een hevige politieke strijd vh'de hoogtij in het par- lement? e leven; verantwoordelij ke grctpen, door een ondemp- bare doof gescheiden, vergaten in hm partijstrijd plicht en lands belang. Totdat van hoogerhand, ter-ville van het nationaal belang, met forsche hand moest worden ingegrepen, en door het optreden van Bet nieuwe Kabinet aan het tijdperk van benauwenis en duis ternis een einde kwam. En in het internationale leven heeft een zware Maartsche bui zich doen gevoelen. Zag in het najaar te Locarno de hemel vre dig blauw, alras pakten zich on heilspellende donkere wolken samen aan het Qeneefsche firma ment, Wekenlange onderhande lingen brachten geen resultaat en over de toelating van Duitsch- land zal eerst in September kun nen worden beslist. Maar ook hier zal de zon de wolken .verdrijven. Meer dan ooit komt het thans aan op vertrou wen in den Volkenbond. Er valt nog troost te putten voor ons als kleine natie. Is de felle strijd niet het beste bewijs, dat de vraagstukken van de groote po litiek langzamerhand gebracht zijn binnen het -kader van den Volkenbond; dat de geest van Oenève zich in steeds grootere mate in de internationale verhou roman van RE1NHOLD ORTMANN. „Er moet daarbij wel van iets buitengewoon gewichtigs sprake zijn geweest", voegde zij er aan toe, „want mijnheer Düringhof- fen sprak in zijn ijlende koorts daarover veel vaker dan over iets anders. Voor zoover ik uit zijn dikwijls onbegrijpelijke wartaal wijs kon worden, was het een geneesmiddel, dat hij gevonden meende te hebben, een vervan gingsmiddel voor kinine en mor fine. Het was akelig, hoe lang en onsamenhangend hij daarover kon spreken, hoewel hij toch klaarblijkelijk niet het minste besef van zijn woorden had. Maar mijn hemel, wat hebt u, beste mevrouw De luchf in dit ver trek is te drukkend voor u u bent niet wel I" Ingeborg was inderdaad op vallend bleeker geworden en gedurende eenige seconden had zij in een aanval van onmacht steun moeten zoeken tegen het raamkozijn. Maar zij beantwoord dingen doet gelden? Zouden de zetels in den Volkenbondsraad zoo begeerlijk zijn; zou Duitsch- land een waardige houding heb ben aangenomen en beseffen, dat het door een uitdagend vertrek veel zou hebben verloren, indien de Volkenbond eenvoudig was een onschuldig vermaak van pacifistisch gezinden? En tenslotte: zou het vroeger mogelijk zijn geweest, dat weken achtereen werd onderhandeld over vraagstukken, die de ver houdingen van de grootmachten raken, zonder dat met de sabels werd gerinkeld? Nu werd het woord oorlog zelfs niet genoemd, niet alleen omdat men zich daar toe onmachtig gevoelde, maar vooral ook omdat men zich daar mede belachelijk zou maken. Wij zijn dus na deze sombere wintermaanden vooruitgegaan, nationaal en internationaal. En zoo brengt ons dit Paaschfeest, het feest van het nieuwe licht en van de lente, troostrijke ge dachten. Na de duisternis komt steeds: het Licht. Ingezonden Mededeeling. MIJNHARDT's Hoofdpijn Tabletten 60 ct. Laxeer-Tablettert 60 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Lord Grey, de vroegere En- gelsche minister van buitenland- sche zaken, heeft onlangs zijn geloof uitgesproken, dat, wan neer in September de leden van den Volkenbond elkaar opnieuw te Genève zouden ontmoeten, dan de goede en nobeler partij de kans zou krijgen. Nu krijgt in de wereldpolitiek de goede en nobeler partij altijd de kans. Dat wil zeggen, dat de politici ge woon zijn, het zoo voor te stel len en de ondervinding heeft ge de Heieens vraag door een vast beraden ontkennende beweging „Neen, neen, het is niets. Zend mij nog niet weg, ik smeek u er om. U weet dus zeer beslist, dat mijnheer Düringhoffen, alvorens het bewustzijn te verliezen, aan mijn man iets heeft gegeven .Stellig. De verpleegster had de deur van het aangrenzende vertrek opzettelijk op een kier laten staan, terwijl doctor Artois zich bij den zieke bevond en ik zag duidelijk, dat de doctor op bevel van zijn vriend een vol geschreven cahier en verschei dene glazen met een wit poeder uit de schuifla van deze tafel nam. Hij stak dat alles bij zich en vertrok spoedig daarnamaar ik herhaal, mevrouw, dat hij het zonder twijfel met volle toestem ming van mijnheer Düringhoffen deed". „O mijn God 1" steunde Inge borg zacht. ,Als dat mogelijk was, als hij het in de zekerheid van zijn dood gewaagd zou heb ben dat te doen 1 Neen, neen, wanneer er nog een gerechtigheid in den hemel bestaat, dan mag zij zulk een laagheid niet laten geschieden". Zij begreep als dochter van haar vader voldoende van zijn leerd, dat ze in die pogingen wonderwel plegen te slagen, alsof de richting waarin zij de wereld sturen, de goede en no bele is. Maar terwille van een duide lijker begrip van de zaak was het beter geweest, dat Lord Grey ook eens verteld had, wat hij de goede en nobele noemt. De En- gelschen vooral hebben een bui tengewone vermaardheid in dit opzicht en zijn altijd, of ze Trans vaal dan wel Egypte of Mosoel willen annexeeren, de nobele partij, die voor het recht opkomt. En wanneer in September Chamberlain beter zijn zin krijgt dan in Maart, en de Volkenbond aan de Fransch Engelsche wen- schen tot opname van hun pro- tégé's in den Raad, toegeeft, dan zal lord Grey wel verklaren, dat zijn geloof bevestigd is. Maar er zullen er allicht zijn, die er an ders over denken en meenen, dat deze nobele partij, die van den Volkenbond een nieuw strijdperk maakt voor nationale belangen en een nieuw instituut voor het formeeren van bondgenootschap pen, die de oude tegenstellingen verscherpen, aardig bezig is de zen Bond finaal in den grond te werken. Of dat nu zoo heel veel schaadt De illusie in 1918 door Wil son's apostelschap gewekt, is al lang in rook opgegaan. We we ten wel, dat de orde van zaken nog heerscht en de oude diplo matie met haar bondgenootschap pen en intrigues nog de oude macht uitoefent, zij het veelal op een beetje andere manier. Zooals men vroeger de verdeeling van Polen bekonkelde, zoo doet men het nu met die van Oostenrijk. Aintsjity, de Zuid Slavische mi nister van buitenlandsche zaken moet er voor te Parijs geweest zijn om Frankrijk's medewerking te vragen. En het heet, dat het plannetje van Italië is uitgegaan, dat met Zuid-Slavië en Duitsch- land samen den buit zou willen binnenhalen. En de gebeurtenissen te Genève, waarover men in de parlementen nog dagen heeft na gepraat, hebben bewezen, dat in den Volkenbond ditzelfde geheim wetenschap, om thans niet meer in twijfel te verkeeren omtrent het feit, dat de beroemde ont dekking van haar man niets an ders was dan de gelukkige op lossing van het groote probleem, dat Valentin Düringhoffen op dien onvergetelijken Pinksterdag als het onderwerp van zijn eigenlijke levenstaak had aangeduid. Als iets diep smartelijks had zij sinds Artois' succes deze zekerheid gevoeldnooit echter had zij lot op dit oogenblik den verschrik- kelijken argwaan gekoesterd, dat de schitterende resultaten van haar man het uitvloeisel konden zijn van een gemeene diefstal, van een lafhartige, jegens een stervende begane misdaad. Eerst juffrouw Heieens verhaal had deze verdenking in haar opge wekt; nu dit wantrouwen een maal bestond, was een tijds verloop van eenige minuten vol doende om in haar hart deze verdenking in zekerheid te doen overgaan. Juist opende zij de lippen om een verdere haastige vraag tot het verwonderd naar haar op ziende jonge meisje te richten, toen Heieens moeder haar hoofd door de deuropening stak en zeide „Doctor Artois is hier en zinnige geïntrigeer, dat het eigen belang over volken en wereld- deelen laat beslissen, de wereld bedreigt. Want het is nu toch uit de door Duitschland gepubli ceerde Braziliaansche nota wel duidelijk geworden, dat Brazilië niet van den aanvang af, toen er van Duitschlands toelating tot den Bond en den Bondsraad sprake was, den eisch van een eigen vasten zetel in den Raad heeft gesteld. En de veronder stelling wint daarmee aan waar schijnlijkheid, dat het door de groote mogendheden is naar vo ren geschoven om Duitschland's toetreding te verhinderen, zoolang ook Polen niet tot den Raad werd toegelaten, wat dan nu in September zal moeten gebeuren. Maar al is deze Volkenbond maar een zwak surrogaat van het machtige instituut van inter nationale samenwerking, waarop de volken van 1918 voor de toe komst hun verwachtingen bouw den, het is in elk geval een her innering aan de illusie, als 't ware een beeld, dat van die herinne ring is overgebleven. En wanneer dit beeld onder het gewicht zijner eigen internationaliteit ineen valt, dan is weliswaar de mogelijkheid open gekomen voor een betere verwerkelijking van de illusie van 1918 dan deze Volkenbond biedt, maar dan is tevens het ge vaar geschapen van een ernstige teleurstelling en van een niet langer gelooven in de mogelijk heid eener vervulling. En de toe stand van de wereld op dit oogenblik maakt een beetje in ternationale samenwerking, al ge schiedt ze dan op een wat poo- vere en halfslachtige manier, zoo dringend noodig. Plannen als wellicht Mussolini met zijn Zuid- Slavischen volgeling uitbroedt, ondervinden van dergelijke sa menwerking toch altijd tegen stand. En wanneer straks in China, waar generaal Feng het voor- loopig schijnt afgelegd te hebben, nieuwe strijd tusschen Tsjang- tso-lin en Woe-pei-foe en nieuwe pogingen van Rusland om het door Feng's nederlaag verloren prestige terug te winnen, een wenscht den zieke volstrekt een oogenblik te zien. Mag ik hem niet binnenlaten. Heieen „Mijn man 1 Om Gods wil hij mag mij hier niet ontmoeten 1" stamelde Ingeborg verschrikt, angstig om zich heenkqkend naar een reddenden uitweg. „Verraad mij niet het zou een scène geven 1 Misschien gelukt het mij om me achter dit scherm voor hem te verbergen'.. Zij verdween snel achter het houten scherm, dat hoog genoeg was om haar gestalte volkomen aan het gezicht te onttrekken. Het was inderdaad ook de hoogste tijd, want het volgende moment stond de privaat-docent reeds op den drempel. „Ik vraag excuus", zeide hij met gedempte stem, „maar dr. Giersberg deelde mij mede, dat er voor den patiënt geen gevaar aan verbonden is, indien ik een paar minuten bij hem was. Ik stelde zooveel belang in hem en ik beloof u, dat ik niet langer zal blijven dan geoorloofd is". Hij was de kamer binnenge gaan, zonder daartoe verder een uitdrukkelijke toestemming af te wachten en met een uitdrukking vol oprechte deelneming op zijn gelaat, trad hij op het bed toe- nieuwe toestand zich ontwikkelt, kan ter beteugeling van de wilde jacht naar nationale voordeelen, wat internationaliteit hoe dun netjes ook beschilderd, nog prachtig te pas komen. Maar bovendien eischt de oeconomische en finantiëele toe stand der wereld nog aller in spanning en in de eerste plaats samenwerking vooral Europee- sche samenwerking. Amerika de groote schuldeischer, heeft nog weinig lust getoond, het er bij te laten zitten. Zelfs de eischen der Amerikaansche burgers, die voor Amerika's deelname aan den oorlog als neutralen, schade le den, worden weer naar voren geschoven. En die Amerikaan sche houding maakt ook een Europeesche regeling steeds drin gender noodzakelijk. In het Engelsche parlement is onlangs een uitvoerig debat ge houden over de onderlinge schul den der gealliëerden. En daaruit bleek opnieuw, hoe nauw Enge land bij den finantieelen toestand van het overig Europa betrokken is. Aan de Vereenigde Staten moet het jaarlijks 34 millioen pond, later 38 millioen betalen en dat bedrag zou het graag uit de be talingen van zijn eigen schulde naren halen. Van Italië ontvangt het nu 4 millioen, van Duitschland 15, wanneer dit land driekwart be taalt van wat het volgens de Da- wes-regeling betalen moet, van Frankrijk hoopt het op 12',2 millioen, en van de kleinere mo gendheden op 2 millioen. Zoo zou het tot 33'/a millioen komen. Maar zal Frankrijk die regeling van afbetaling van 12'/2 millioen per jaar willen en kunnen vast houden? De laatste weken zakt de franc weer voortdurend. En de Kamer vergaderingen bewijzen, dat men voor de finantieele moeilijkheden, die deze voordurende daling moeten bevorderen, nog geen af doende regeling gevonden heeft, al zijn dan de voorgestelde fi nantieele wetten aangenomen. Het eenige middel zou wellicht zijn een betere belastingpraktijk en Juffrouw Heieen, die uit angst voor den mogelijken afloop van deze volgens haar begrippen be paald'ontzettende situatie over al haar leden beefde, was nau welijks in staat hem op zijn talrijke, van de meest oprechte belangstellende getuigende vra gen antwoord te geven. Met bijna bovenmenschelijke inspanniug verzamelde zij al haar krachten, teneinde niet door haar opvallend gedrag de verraadster van de arme jonge vrouw te worden. „Is dit de medicijn, aan het gebruik waarvan doctor Giersberg de beterschap in de toestand van den patiënt toeschrijft?" vroeg hij na eenigen tijd aan de doch ter van den deurwaarder voor wie dit langdurig onderhoud be paald een tantalus-kwelling werd terwijl hij het, met een hel dere vloeistot nog voor de helft gevulde fleschje van de tafel nam. „Om de hoeveel tijd geeft u de patiënt daarvan in ,Om de twee uur een eetlepel Vol", stamelde juffrouw Heieen. „Over een paar minuten zullen de beide uren weer voorbij zijn". „U bent naar het schijnt een zeer plichtsgetrouwe verpleegster, juffrouw Leopard, merkte Artois met een vriendelijken glimlach op. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1