Voor Huis en Hof, Dammen Week-Meim. Roehtgzaken. Gemengd Nieuws A. Theoretisch gedeelte. 1. Algemeene werking van den automobielmotor (carburator, ontsteking enz.) 2. De overbrenging van de mo torische kracht op de achteras (versnellingsbak, koppeling, differentiaal, enz.) 3. De remmen (voetremmen, handremmen, enz.) 4. Verlichting (accumulator, groo telampen, stadslampen, achter licht, schijnwerpers, enz 5. De meest voorkomende ge breken, die gevaar kunnen opleveren. B. Practisch gedeelte. 1. Het gebruik van waarschu wingssignalen. 2. Het demonstreeren van het gebruik der remmen onder bepaalde omstandigheden. 3. Het demonstreeren van het juist nemen de bochten. 4. Het optreden van de politie bij auto-ongevallen, in ver band met het al of niet aan wezigzijn van strafbare schuld. Het Bestuur der Kon. Nederl. Automobiel Club heeft in zijn streven de grootst mogelijke medewerking ondervonden van de autoriteiten in Zeeland en het vertrouwt dat deze cursussen zullen blijken van groot nut te zijn. De lessen worden deels theo retisch, deels practisch, gegeven. Slaagt de proef, dan zullen ook in andere provinciën zoo moge lijk dergelijke cursussen worden gehouden in volgende jaren. IN DEN SIERTU1N. In onzen siertuin heeft de koude nog niet veel kwaad kunnen aanricnten. Houdt het weer zich nu een beetje goed, dan kuneen we van den zomer bloeiende Gladiolus planten. Deze verlangt een lichten, maar voedzamen grond. Gladiolus zijn zeer ge zochte snijbloemen, die we nu zéér goedkoop kunnen krijgen, omdat ze in ons land enorm veel gekweekt worden, maar de afzet thans moeilijkheden onder vindt door het Amerikaansche invoerverbod. Nu is het dus tijd van koopenjarenlang kan men pleizier hebben van deze knollen. Voor snijbloemen bevelen we in 't bijzonder de Primulus-soor- ten aan. Op zwaren grond kan men ook Gladiolus planten, maar de knollen laten zich dan niet zoo vele jaren bewaren. HET VERPOTTEN VAN KAMERPLANTEN. Nu de hergroei aanvangt, is het de geschikte tijd om kamer planten te verpotten, niet de voor- jaarsbloeiers echterom die te verpotten moet men wachten tot na den bloei. Fochsia's, Relar- goniums, Hortensia's, verschil lende bladplanten, vetplanten en. zoo noodig, palmen zullen gaarne versche aarde hebben. Heeft men slechts enkele plan ten, dan kan men t voordeeligst bij den bloemist een emmertje goede planten-aarde laten halen. Wie véél planten heeft moet in 't najaar beginnen te zorgen. Hij neme dan voor de helft-bladaar- de, voor de andere helft goeden tuingrond, vermengt dat alles met wat klei en een weinig fijn geslagen kalk van oude muren en eene kleine hoeveelheid scherp zand. Hij laat de hoop geduren de den winter buiten staan om alles goed te laten doorvriezen en haalt de aarde een paar dagen vóór het verpotten naar binnen, waar alles nog eens goed door- eengeroerd wordt om het meng sel warm en rul te maken. De planten moeten vóór het verpotten een beetje droog ge houden worden, opdat ze makke lijk uit het omhulsel te kloppen zijn 't is niet steeds goed om alle oude aarde weg te nemen; in het midden laat men wat zit ten, doch de bovenste aarde wordt verwijderd, evenals de onderste, die gewoonlijk door het staan in schotels met water of door drainage verzuurd is. Is de pot geheel volgeworteld, dan neme men een iets grootere dot, een b. vwaarin de oude juist past. De vezelige wortels, die tegen het steen van de vol- gewortelde pot'en opgroeien, wor» den weggesneden met een scherp mes, evenals zieke of doode wor telen. De nieuwe pot heeft men eerst 24 uur onder water gezet, opdat de poriën opengaan. Over het gaatje in de onderzijde worden een paar scherven van potten gelegd met de bolle zijde naar boven, opdat het gat, voor het wegvloeien van overtollig water bestemd, niet verstopt rake. Na het verpotten worden de planten flink bevochtigd en in een vrij warme kamer geplaatst, waar nog gestookt wordt. Die warmte zal den hergroei bevor deren. Bpeskens. De alhier gehou den collecte voor de Watersnood heeft opgebracht f 1013, waarvan 10 pCt wordt afgestaan aan't Prov. Comité en 90 pCt. aan het Alg. Comité. WAARSCHUWING. Bpeskens. De Directie der Stoomtram-Maatsch. Breskens- Maldeghem verzoekt ons mede te deelen, dat haar niets bekend is van verzonden uitnoodigingen ter bijwoning van de opening der tramlijn Cadzand-Sluis te Sluis Bpeskens, Bij de Zaterdag alhier gehouden aanbesteding voor het bouwen van een woon- en winkelhuis met bakkerij, ten behoeve van den heer Alph. Hamelijnck alhier, werd inge schreven door de heeren P. v. d. Sande in massa f 6200 2e perc. f 1975 L. Maas in massa f 5478 2e perc. f 1435 J0 de Winde Schoondijke in massa f 5800 le perc. f 3195 2e perc f 1683 A. Leenhouls, massa f 6253 2e en 4e perc. f 2628 L. Lijk, massa, f 4886 Dierincks, Hoofdpl. le percf 2416 Gebr. Rookus, 4c perc f 423 A I. Leenhouts, 4e perc. f 460 5e perc. Basting f 540. Rouw f 555 Care Is f 444 Het werk is gegund aan Die- rings van Hoofdplaat, L. Maas Lz. en W. Carels alhier. IJzendijke. In de heden morgen gehouden zitting van den Gemeenteraad waren alle ledeft tegenwoordig. Na voorlezing der notulen, welke onveranderd werden vast gesteld, wordt mededeeling ge daan van de ingekomen stukken: Besluit goedkeuring Begrooting 1926; Schrijven Inspecteur der Be lastingen te Oostburg, dat de inkomsten niet zoo groot zullen zijn als voorgaande jaren, mits dien B. en W. voorstellen het verhoudingscijfer te brengen van 0,5 op 0,6. Ingekomen waren vier aan vragen om grond in erfpacht, namelijk van Aarnouts, Riemens, Verschelling en Elfrink. Besloten wordt grond in erf pacht te geven, met de verplich ting water te loozen in de gemeente leiding. Een commissie wordt benoemd tot herziening der Politieverorde ning waarin benoemd worden de heeren Koster, Haverbeke, de Bruijckere, Schijve en Van der Weijde. Een verzoek van de Kerk voogdij der Ned Herv. Gem. tot toekenning van een eigen be graafplaats wordt goedgekeurd. Vroeger was dit een algemeene begraafplaats waarop ook R. K. personen die hun plichten niet vervuld hadden en niet op de R. K. begraafplaats mochten be graven worden, aldaar werden begraven. Nu zal een gedeelte" voor algemeene begraafplaats worden ingericht en een afzon derlijke begraafplaats voor de Ned. Herv. Gem., met andere sectarische afdeelingen dier kerk. Voortaan zullen de grafdelvers door den Gemeenteraad worden benoemd. Het kohier Hondenbelasting wordt vastgesteld tot een bedrag van f631,25, met 99 aanslagen in de eerste en 65 aanslagen in de tweede klasse. Een viertal reclames in deze belasting, namelijk aan de heeren Bracke, De Boevere, Ongenae en De Jaeger werden aanvaard. De begrooting onderging eenige wijziging. Bij de rondvraag bespreekt de heer Koster het aanschaffen van een lijkkoets. De Voorzitter zegt in deze overweging toe. Niemand meer het woord ver langende, wordt de zitting ge sloten. Biervliet. In de Zaterdag avond gehouden vergadering van de IJsclub werd het voorloopig bestuur als definitief bestuur ge handhaafd en tot 7 leden uit gebreid, terwijl den heer Burge meester het beschermheerschap zal aangeboden worden. Uit de rekening bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 56.70 en de uitgaven f 27,075; zoodat er een goed slot is van f 29.62' a. Het aantai leden der nog jonge vereeniging is reeds gestegen tot 112. Beslqten werd langs de sloot, die aaii de oostzijde van het ijs- terrein loopt, een kade te leggen met de noodige duikertjes. De daarvoor noodige gelden zullen verkregen worden door het uit geven van eenige rentelooze aandëeltjes van f5, die thans reeds bijna alle geplaatst zijn, zoodat de aanbesteding nog deze week zal plaats hebbèn. Predikbeurten. Ned. Herv. Kïrr. Goede Vrijdag, 2 April. Breskens n. 7 ds Bremér. Schoondijke n 6,30 ds Scholte. Ev. Luth. Gem. Groede. nm. 6 u ds Schmidt. Bediening H. Avondmaal Hoogwatergetij Breskens. k.:' p7T-> DAGEN M ym. Woensdag 3i-Mit .2-22-- 2.46 Donderdag "1 April "256 3 20 Vrijdag 2 3,28 4 52 Laatste Kwartier Maandag 5 April nam. 9.10 Ueht voor Rijwielen enz. Woensdag 31 Mrt. nam. 7.— Donderdag 1 Aprii 7.01 Vrijdag 2 7.03 Correspondentie aan dë Redactie. 19 B. P. A. KIoos, Stand Zw. 4,2,-9, 10, 12/19,22/24, 36, W. 25, 26, 28, 30, 32 35, 37, 38, 40/42, 44,47. 20 Sonier. Zw. 8,10,13,14, 16, 19/^1,24, 26 40. W. 22, 23, 27, 28, 32/34, 37, 38, 43, 45. Opl. no. 15 27-22, 39-34 40-34, 34-29, 48-43, 36 7, 43 5. Opl. no. 16 39-34, 26-21, 21 1, 47 :38, 1 34,45: 3 of 5. Goede opl. ontvangen van J. L. te O., en A. K te Z. MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 29 Maart Tarwe f 12 OOf 13.75 Gerst f 9 00 f 10.00 Rogge f 9.00.-f9.75 Haver f 9.00f f 10.50 Kroonerwten f 13.—f 18.00 Bruine boonen fl0.— f 13.00 GENT Fransche Schouwburg. Zondag 4 April n. 2 u. Les Mousquetaires au couvent. Minard Schouwburg. Zondag 4, Maandag 5 en Donderdag 8 en Zondag 11 Apr Gravin Mariza Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 26 Maart. De volgende zaken werden behandeld I. A. F., 36 j., zonder beroep te Breskens, werd ten laste ge legd dat hij op 12 Februari j.l. des avonds 11 uur wederrechte lijk de kajuit van de Provinciale Stoomboot „Zeeland" is binnen gedrongen. Eisch f 15 of 15 d. hechtenis. H. K. B., 35 j., ingenieur te Aardenburg, werd ten laste ge legd, dat hij op 2 December j.l. te Eede roekeloos en onvoor zichtig met een auto heeft ge reden over den rijksweg en daarbij E j van W., die daar fietste, heeft aangereden, die daarbij is gevallen en in 14 dagen zijn beroepsbezigheden niet heeft kunnen vervullen, althans dat hij toen aldaar de veiligheid van 't verkeer heeft in gevaar gebracht. Eisch f50 of 50 d. hechtenis. Zitting van 30 Maart. De volgende vonnissen werden uitgesprokenOpenbare dron kenschap A. C. W 57 j., sla ger te IJzendijke, bevestiging van het vonnis van den Kanton rechter, 3 weken hechtenis en 1 jaar Rijkswerkinrichting, Onttrekking van goederen aan beslag en wederspannigheidG. O, v. H26 j., koopman te Maldeghem, (B.) 6 mnd. gev straf. Door M, d. J., 24 j., land bouwersknecht te Schoondijke is hooger beroep aangeteekend tegen het vontfis der Rechtbank d.d. 19 Maart 1926, waarbij hij is veroordeeld tot 4 maanden gev. straf, ter zake van mishandeling. SPORT. VOETBALLEN. De Zondag j.l. gespeelde match NederlandZwitserland is ge ëindigd in een overwinning 5—0 voor de Oranjeploeg. DUITSCHLAND— NEDERLAND. Naar wij vernemen, zal het Nederlandsch elftal dat op den 18 April te Dusseldorf tegen Duitschland zal spelen, Vrijdag a.s. worden gekozen. DE DURE ADMINISTRATIE. De lezer zal zich ons bericht van 20 Maart j.l herinneren waarvan werd melding gemaakt van de dure administratie van den pen ningmeester van het .comité ter leniging van den nood in de Drentsche venen", die f62 000 had ontvangen, doch slechts f 10.000 aan het comité had af gedragen, het rest'eerende geld in rekening brengende voor salaris, administratiekosten, porti, druk werken, enz. In de boeken waren deze pos ten inderdaad alle verantwoord, zoodat men aanvankelijk meende geen vat op den man te hebben. Op het politiebureau beklaagde de heer Verschoot zich over het feit, dat hij na al het werk, dat hij voor de goede zaak had gedaan, zoo werd bejegend. De justitie heeft evenwel de zaak grondig onderzocht, met het ge volg dat de betrokkene in het huis van bewaring is ingesloten, ter zake van verduistering ten nadeele van het comité ter leni ging van den nood in de Drent sche venen. Het onderzoek is in handen van den subst-griffier van justitie, mr E. D. H. Schutter. DE TREINDIEFSTAL. De beide personen, die aange houden zijn, ais verdacht van den diefstal in een trein op het traject Den Haag Delft, zijn door 4 rechercheurs naar Poort vliet. waar de bestolene woont, overgebracht en bij confrontatie door dezen herkend. Van de gestolen f300 moet een groot deèl in beslag zijn genomen. VEROORDEELD. Het Parijsche Hof van gezwo renen heeft de uit Estland af komstige Anna Kikkas tot zes jaren dwangarbeid veroordeeld Anna Kikkas was voor haar jaren nog een schoone blondine met een zachtzinnig en innememd uiterlijk. Zij was door haar na tuur voor het internationale avon tuur voorbestemd. Een duistere kracht dreef haar van de eene misdaad in de andere. Overal waar zij als kamermeisje in dienst trad, wist zij de harten te stelen van hen, voor wie zij werkte. Nauwelijks echter had zij het vertrouwen gewonnen, of zij be schaamde het door wederrechte lijk de haar toevertrouwde zaken toe te eigenen. Zoo zwierf Anna Kikkas door Rusland, Duitsch land, Hongarije, Turkije enz. en kwam tenslotte te Parijs terecht. Zij installeerde zich ten huize van het echtpaar Klépinon aan de Avenue Henri Martin. Ma- damme Klépinon noemde haar al spoedig ,1a perle dessoubrettes. Toen aldus het terrein gecul tiveerd was, sloeg Anna Kikkas haar slag door het geheele ju- wee enbezit der Klépinon's tot een waarde van één millioen francs, op een goeden dag in haar reiskoffertje te pakken, be nevens een bedrag aan contanten ad 1750 francs. Met dezen buit maakte zij zich uit de voeten in de richting van Italië. In Mar seille ging ze scheep naar Napels Ongelukkigerwijs had de poli tie aldaar haar portret reeds ontvangen, vóórdat de stoomer, waarop de dievegge zich bevond, de haven binnenkwam. Toen Anna Kikkas zich aan land begaf, werd zij gearresteerd en uit was de pret. Bij zijn eisch zeide de officier van justitie, dat het nu maar eens uit moest wezen met het betoonen van lankmoedigheid tegenover buitenlanders, aange zien Parijs anders kans loopt de onveiligste stad ter wereld te worden. De jury was het hier volkomen mee eens en sloot zie h bij den eisch van den officier aan EEN MISDAAD. De dagelijksche kroniek van processen en misdaden in de Fransche bladen aangevuld. Camille Bracq, een loodgieter te Parijs, die 'n wanhopige lief de voor Juliette Volin had opge vat, een liefde, die niet beant woord werd, wilde des avond het cafétje binnendringen in de Rue Tiquetonne, waar zijn ge liefde woont. De eigenares hield hem tegen, doch hij bedreigde haar met een revolver, waarop zij de vlucht nam. Een rijwiel agent kwam op het lawaai af, sommeerde Bracq zich over te geven, die echter eenige schoten loste en daarna naar boven vlucht te. Toen de agent hem achterna zette rende hij naar den zolder, klom het dak op, snelde eenige daken over en sprong op het balkon van een nabijzijnd huis. In de kamer brandde een zwak licht. Hij brak de ramen open en drong de kamer binnen. In een bed lag een stervende vrouw. Naast haar zaten haar beide zo nen om haar in haar laatste oogenblikken bij te staan. Een der zonen sprong op en greep Bracq beet. Een hevige worste ling aan de zijde van het sterf bed ontstond, Waaraan een einde kwam toen de politie, die den misdadiger achtervolgde, eveneens de kamer binnenkwam. Tenslot te werd Bracq met een paar schoten machteloos gemaakt. PRINSES MARIE - JOSÉ Weer gaan er geruchten om trent de verloving van prinses Marie-José. De „Popoio di Roma" meldt, dat de Italiaansche konink lijke familie in het slot San Rossore de komst van prinses Marie-José tegemoet ziet, wier verloving met den Itaiiaanschen kroonprins dan bekend zou wor den gemaakt. WAAR EEN Te Swansea is| leeftijd overledenl een van de grooif ten. Hij was als i blikfabriek werkzi had daarbij zijn Vrienden, die ntedj hadden, hadden plaatsje als klerk "putoor bezorgd. Voordat jg jaar was, was hij cchl ednjfs- leider. In den loop dei kwam hij aan het hoofd n van elf groote bliklabt |je als de Follandgroep t bonden en later werden o| :n jn de firma Richard Thi j Co-, een van de groots brikan ten van Europa. gt dat Folland gedurendi .oorlog alleen 1.250.000 !eft ver diend. DOOR EEN TIJQi Uit Rome wordtl de hoofdopzichter J rentuin aldaar do gedood is voor dtï eenige honderden f niet bij machte wieni hulp te verleenen. VOLKENa Na het rapport over Genève te hoord, heeft de buitenlandsche parlement met 25 een motie aangent wordt verlangd, da vasten zetel in blijven eischen. rzynski aange- sie voor uit het één stem waarbij sn een dejaad zal SCANDlNlt Met groote plectjid is het stoffelijk overschotide Ko ningin-moeder van nemaiken in de kapel van Gjborg in de kathedraal van kilde ter aarde besteld. In h>ele land luidden de kerkqen. Alle openbare vermakeliden ble ven tot Zondagavoiluur ge sloten. EEN TREIN IN EEFGROND GESTOH1 Uit Rio de Janeiiuordt ge meld dat bij Petairande in Minas Geraes een 100 M. diep in een afgrontr gestort. Het aantal slachtó is nog onbekend, doch is moedelijk buitengewoon groot; EEN IN Dl Vit In de omgeving vainz (Oos tenrijk) hield zich Is laatsten tijd een man op, ditizijn werk van maakte, vrouwsmet een lasso te omstrengelen! ze daar na te overvallen. Het individu is tta gearres teerd. Het is een 25 jigen boe renknecht, die reeds roren tot 10 jaar kerkerstraf troordeeln is, doch na 6 maaltin van straf te hebben uitgeboet "ootwaar- delijk vrijgelaten weil RIJ WIELDIEf Een agent van polit' te Rot terdam, die op de Luvehaven gesurveilleerd had, njibrteerde dat hij een bekend ijwieldief een pand aan die ha» had zien binnengaan en dat dienan even later met een fiets ei buiten was gekomen. Het vilden agent niet geiukt den mant grijpen. Kort daarop kwaraimand uit Hilligersberg aangifteioen, dat uit hetzelfde pand aaide Leuve- haven een fiets gestien was. De beschrijving, die li van het vermiste rijwiel gaf, kopte ge heel met die welke deagent op gegeven had van de Hts, die hij in het bezit van den ijwieldief gezien had. Weer eenije oogen blikken later kwam ffl andere agent het bureau bimw meteen arrestant, een 37-ja#n werk man. De eerste agent herkende in hem den gezochtenijwieldief. De tweede agent had den man aangehouden terwijl hij op een fiets reed. Deze fiets leek echlj^ in het geheel niet op de verniste. Klaarblijkelijk heeft genoemde werkman in den korten tusschen- tijd kans gezien, de gestolen fiets te verwisselen tegen een andere. Naar de gestolen fiets wordt nog gezocht. De aange houdene is in bewaring gesteld.

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2