ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEBEN Week-revus, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN J. C. LE BLEU 35e Jaargang Woensdag 31 Maart 1926 Nummer 3117 Geen Geweten. Cursussen in motorkennis voor de politie in Zeeland. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per poit f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct p. regel. Drukker-llitgever voorheen E. BOOMBLIEK Postgiro 70179 TNo.,(2r breskens Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur BINNENLAND. Er wordt wel eens georeerd tegen bladen, die in journalistie- ken al te ver gaan en stukken publiceeren. die daartoe nog niet rijp" zijn. Dat leidt wel eens tot betreurenswaardige gevolgen, maar soms blijkt zulke ijver ook wel eens 'n goede zijde te kun nen hebben. Men wist dezer dagen een, overigens lang verbeid, bericht te brengen, dat de spoorwegen eindelijk eens tot tariefsverlaging zouden overgaan. Het bericht moest wel juist zijn, want het was uitvoerig, zeer „deskundig" opgemaakt en gaf de tariefwijzi ging tot op honderdste gedeelten van centen nauwkeurig aan; het werd in de eerste dagen ook niet tegengesproken door de directie der spoorwegen. Van alle kanten kwam critiek los, want 't bleek, dat de zeer noodige tariefverlaging bijna uitsluitend op het le en 2e klasse vervoer werd toegepast en voor de 3e klasse volstrekt onbedui dend was. Zóó fel was de critiek, dat bedoelde directie het eindelijk noodig vond te verklaren, dat het bericht voorbarig was, dat wel eene tariefwijziging in overweging was, maar de bijzonderheden daarvan volstrekt nog niet waren vastgesteld, 't Beste is nu om die directie maar in haar waarde te laten en ons intusschen te verheugen over het feit, dat de uitgeoefende critiek aanleiding is om nog eene afdoende verlaging der 3e klasse tarieven te over wegen. Het moet natuurlijk de bedoe ling geweest zijn om door de verlaging van het leen 2e klasse tarief het reizen in een hoogere klasse aan te moedigen, omdat op leen 2e klasse het meeste verlies geleden wordt. We geloo- ven echter niet, dat de proef gelukt zou zijn, want in, maar vooral na den oorlog hebben zakenlieden de beteekenis der woorden effiency en bezuiniging fBSFILkgTeï*. 72. ROMAN VAN REINHOLD ORTMANN. Wel hield de diepe bewuste loosheid nog steeds aan, maar toch namen zijn smartelijk ver trokken gelaatstrekken meer en meer de uitdrukking van een rustigen sluimer aan. De verpleegster, die gedurende de bijzonder gevaarlijke nacht uren haar plaats aan het ziekbed aan niemand anders overliet, was gewoon zich daarvoor overdag door een flinke rust schadeloos te stellen. Gedurende dien tijd rustte de verpleging van den patiënt alleen op juffrouw Heieens schouders. Ook thans zat zij met een handwerkje niet ver van het bed bij het raam, toen een zacht kloppen op de kamerdeur haar snel deed opstaan. Zij open de behoedzaam de deur en trad toen, terwijl een lichte blos zich op haar wangen vertoonde, een schrede achterwaarts, om de be zoekster den doortocht vrij te geven. „Komt u maar binnen, mevr. 1 Hij merkt er toch niets van en geleerd. Ze moesten wel. Het scherpe klasse-verschil is mede zeer vervaagd. Een man van zaken ziet er votstrekt niet meer tegen op om 3e klasse te reizen en velen prefereeren vooral in den zomer de frissche en mak kelijk te reinigen houten banken van de 3eklasse boven de kleve rige kussens van de le en 2e klas se. Wil de directie verliezen op hoogere klassen vermijden, dan schaffe zij ze af of stelle als over gangsmaatregelen 2 klassen in, zooals op sommige electrische lijnen, waar deze proef zeer goed voldoet. In de locale tramnetten kent men doorgaans maar één klasse en we hebben nooit ge merkt, dat iemand dat inconve- niable vond. 't Is maar een kwes tie van gewoonte. Eén klasse op de spoorwegen kan leiden tot een zeer aanzienlijke besparing op materiaal en personeel, waar door eene sterke tariefsverlaging mogelijk zou zijn. De Hongaarsche valsche mun ters, die in Den Haag terecht stonden, zijn er nog vrij genadig afgekomen. Hoewel de eisch luidde 9, 7, 7 jaar, was de uit spraak 3, 2, 2 jaar. De uitspraak voldoet beter aan de publieke begrippen van redelijkheid dan de eisch. Er dreigt scheuring in den lande, geen politieke, maar een religieuse. De kwestie-Geelkerken heeft de gefnoederen reeds lang bezig gehouden en nu de Generale Synode te Assen eene beslissing genomen heeft, is de zaak nog niet uit. Er zijn in de Gerefor meerde Kerk twee partijen ont staan, die elkaar fel bestrijden en 't resultaat zal wel zijn, dat er twee gereformeerde kerken zullen ontstaan. We hebben ons in deze ru briek nog niet met de kwestie gemoeid en wel om begrijpelijke redenen. Godsdienstkwesties zijn teere zaken maar te betreuren is toch, dat het religieus sectarisme, vooral in ons land met haar tal rijke kerkgenootschappen zoo het zal u geruststellen hem te zienwant het gaat, God zij dank, sinds gisteren al weer iets beter met hem". Ingeborgs slanke gestalte was het, die op deze uitnoodiging onhoorbaar het ziekenvertrek binnentrad Zonder een woord te spreken gaf zij juffrouw Heieen een hand en ging tot op de teenen naar het bed, dat door een vrij groot scherm tegen tocht en al te schel licht beschermd werd. Minutenlang blikte zij onafge- gebroken op het bleeke, ingeval len gezicht met de vastgesloten oogen en de pijnlijk neerhangende mondhoeken. Toen plotseling boog zij zich voorover, gevolg gevend aan een onweerstaanbaren aandrang en zachtjes beroerden haar lippen het bleeke voorhoofd van Valentin Diiringhoffen. „God is barmhartig. Hij zal hem niet laten sterven", zeide juffrouw Heieen achter haar met gedempte stem en toen keken beide vrouwen elkander in de oogen met een van die blikken, die duizendmaal meer zeggen dan lange verhalen en uitvoerige bekentenissen. Zij konden inderdaad voor etkander niet meer verbergen, hoe het in haar harten uitzag. Reeds sinds den dag, waarop welig voortwoekert. Nu ging het er over, of de slang in het Para dijs werkelijk gesproken heeft, of dat het bekende verhaal eene zinnebeeldigeleerstellingis. Straks moet er misschien nog uitge maakt worden, of de zon ten tijde van Jozua toch de gewoonte had om te draaien Nog eens, we wenschen in zulke zaken geen meening naar voren te schuiven, maar vragen ons alleen af, of we de groote lijnen niet te veel uit het oog gaan verliezen, als we ons blind staren op bijkomstigheden, zooals kwesties, of de slang in het pa radijs al dan niet werkelijk ge sproken heeft, toch zijn. Een ding is zeker en wel, dat de menschen van de slangen kwestie in hun ijver het groote en voorname gebod van de christelijke naastenliefde nog al eens vergeten hebben. BUITENLAND Toen we een dezer dagen het ochtendblad thuis kregen, werden we verrast door een bericht on der „Belangrijkst Nieuws", dat de Fransche Kamer een ontwerp had aangenomen om het aanma ken en verkoopen van fopspeen tjes te verbieden, „tullen" heeten ze ook wel, naar we meenen. Zoo'n nieuws is inderdaad belangrijk, want verwacht mag worden, dat de Fransche Kamer op den ingeslagen weg zal voort gaan en binnenkort ook het aan maken van politieke fopspeentjes verbieden zal Dat zou een groote zuivering van de politieke atmosfeer beteekenen, want dan kon geen minister meer verkon digen, dat nieuwe millioenen en nieuwe menschenlevens vereischt werden om „de eer van Frank rijk en de vrijheid der bewoners" te verdedigen in Marokko en Syrië, maar dan zou zoo'n mi nister heel nuchter moeten op merken, dat imperialisme, heersch- zucht en verdediging van indu- strieele belangen zulke groote offers eischten. En dan zou de Kamer de credieten weigeren. Geen begrootingen zouden, zonder de politieke fopspeentjes, meer geflatteerd kunnen worden, Ingeborg voor de eerste maal hierboven was verschenen, ten einde zich zekerheid te verschaf fen omtrent Valentin Düringhof- fens toestand, wist juffrouw Heieen van welken aard de gevoelens van de vreemde jonge vrouw voor den zieke waren. Hoewel zij door haar strenge opvatting van het gebied der zeden, die door zekere onwillekeurige op wellingen van ijverzucht geenszins verzacht werd, aanvankelijk ge neigd was geweest, de schoone, bleeke bezoekster te verwen schen, had de gemeenschappe lijkheid van haar beider leed en de verzoenende nabijheid van den dood, die reeds aan den rand van het ziekbed scheen te staan, haar gezindheid toch spoedig in medelijdende deelneming veran derd. Voor zich zelf had zij toch bovendien nooit hoogvlie gende verwachtingen gekoesterd. Haar liefde voor Diiringhoffen was van dien stillen, onbaatzuch- tigen aard, die bereid is alles te geven, zonder daarvoor een an dere belooning te verlangen dan het geluk in de nabijheid van 't geliefde wezen te ademen, van tijd tot tijd den klank van zijn stem te hooren en misschien somtijds een blik van vriende lijke waardeering te ontvangen. maar de noodzakelijkheid zou dan ook worden ingezien om zich ernstige offers te getroosten ter wille van het financieel her stel. De Duitsch-nationalen hebben de tragedie van Oenève willen aangrijpen om de regeering te bewegen haar aanvraag tot toe lating in den Volkenbond in té trekken, maar de regeering zag haar houding, dank zij de hulp der sociaal-democraten, goedge keurd. Duitschland is werkelijk lankmoedig in deze kwestie; niet zonder schijn van recht had het zich na al het geharrewar te Genève, kunnen terugtrekken, waardoor het aanzien van den Volkenbond volstrekt zou zijn geschaad. Door haar loyale hou ding heeft de Duitsche regeering nu veel voor het behoud van den vrede gedaan. Chamberlain geldt als de zon debok van Genève; het wordt dezen Engelschen staatsman, die zich in Locarno groote verdien sten vergaard heeft, niet vergeven, dat hij in Genève in staatsmans kunst is te kort geschoten. De oppositie in het Lagerhuis viel hem daarover zeer hard en Lloyd George had te voren al aangekondigd, dat Chamberlain het politiek schavot zou moeten beklimmen. Dat heeft hij gedaan, met 'n echt zondaarsgezicht, maar toen hij zijn hoofd gelegd had, bleek Lloyd George als beul te onhan dig te zijn om zijn werk behoor lijk te vervullen, van welke on handigheid het „slachtoffer" pro fiteerde. Lloyd George heeft trouwens altijd meer gepraat, dan gedaan. Neen, dan die meneer Pangalos in Griekenland. Hij vervult er de Mussolini-rol en met succes. Na de Kamers naar huis gestuurd te hebben en zijn voornaamste po litieke tegenstanders naar een eenzaam klein eilandje te hebben verbannen, heeft hij nu ook den president van de republiek aan het verstand weten te brengen, Zij had het steeds als een uit gemaakte zaak beschouwd, dat Valentin Diiringhoffen op zekeren dag met een mooi verstandig meisje in het huwelijk zou treden; ja, zij had zich dikwijls in de levendigste kleuren de schitte rende, bekoorlijke verschijning van de gelukkige uitgeschilderd, wie het beschoren zou zijn door zijn sterke hand door het leven te worden geleid. Thans echter nu aan dit ziekbed voor die an dere iedere stoute wensch even goed was uitgesloten als voor haar zelf, thans had een echt vrouwelijk medegevoel over ieder ander gevoel de overwinning behaald. Tusschen beide vrou wen was daardoor, zonder dat het in haar woorden tot uitdruk king was gekomen, een soort van stille kameraadschap ontstaan, waardoor beiden zich tot elkander voelden aangetrokken en die haar met een oprecht wederzijdsch vertrouwen vervulde. Toen Ingeborg zich van den zieke afwendde, begaven zij zich naar het venster en begonnen op voorzichtigen, fluisterenden toon een gesprek, waarvan natuurlijk Valentin Diiringhoffen het eenige onderwerp was. Juffrouw Heieen toonde zich thans mededeelzamer, dan zij het onder den drukkeuden dat hij te oud en te zwak was voor het baantje. Toen dezen dat met veel nadruk werd ver teld, herinnerde hij zich plots, dat hij al lang van plan was geweest om af te treden om gezondheidsredenen. Ja, voor zijn gezondheid moet 'n mensch wat overhebben. Voor de gezondheid van den Chineeschen „Chisten"-Generaal Feng, blijkt diens tegenstander, generaal Tsang niets over te hebben. Integendeel, hij looft 'n kapitaal van 'n millioen uit voor diens hoofd alleen 't Lijkt ons binnenkort te verdienen, want Feng 's troepen zijn bij Tientsin verslagen en hem rest alleen nog Peking. Zou er in China vrede komen na den strijd, óf nieuwen strijd? Het steeds toenemend snel verkeer heeft de politie een zeer moeilijke taak gegeven. Zoowel in het belang van het publiek als van auto- en motor bestuurders zelf, is het van groot gewicht, dat het toezicht der politie streng en deskundig is en dat de politieambtenaren te vens eenige kennis bezitten van de automobiel en den motor. In overleg met den Heer Com missaris der Koningin in de Provincie Zeeland, de Heeren Districtscommandanten der Rijks- veldwacht en Marechaussee, den Voorzitter en Secretaris der Vrij willige Verkeersinspectie en de Provinciale Vertegenwoordigers der Kon. Ned. Automobiel Club worden in de maanden Mei en Juni 1926 vanwege de Kon. Ned. Automobiel-Club op vier plaatsen in Zeeland cursussen in motor kennis gegeven. Het programma is als volgt samengesteld last van haar vreeselijke zorgen ooit te voren geweest was. Op haar eenige, eenvoudige wijze sprak zij over de verschrikkelijke uren, die zij gedurende de laatste weken in den omtrek hier door leefd had. „In al deze kwellende koorts fantasieën scheen slechts één enkel onderwerp voortdurend zijn gedachten bezig te houden", zelde zij o.a., „die ontdekking en dat manuscript namelijk, dat hij op den eersten dag van zijn ziekte aan doctor Artois heeft overhandigd". „Aan mijn man vroeg In geborg verbaasd. „Een ontdek king Daarvan heb ik tot op dit oogenblik in 't geheel niets geweten I" In de overtuiging, dat zij met deze onbescheidenheid mogelijk een onrecht kon begaan, vertelde juffrouw Heieen haar van den brief aan professor Wallroth, dien zij volgens Düringhoffens dictaat had moeten schrijven en dien zij zich onuitwischbaar woord voor woord in haar geheugen had ingeprent. Zij legde haar uit hoe het gekomen was, dat in plaats van den professor, die ongeluk kigerwijze juist op reis was ge gaan, doctor Artois aan het dringend verzoek gevolg had ge geven en met welk een vriende lijke bereidwilligheid hij de op dracht van zijn doodzieken vriend had aanvaard. (Vervolgt.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1