Plaatse® Slews. Uw Lippen Voor de Jeugd. Rfohtszaken. Gemeenteraad Week-Menu. Gemengd Nieuws de belangstetling voor eigen ge kweekte planten heel groot was, tweedens, doordat de toegangs prijs laag werd gehouden, terwijl een stukje muziek het geheel een feestelijk karakter gaf. Het optreden dier Floralia- vereenigingen heeft heel wat planten onder de menschen ge bracht en heel wat liefde aan gekweekt voor de natuur. In het land van Cadzand werkt de Floralia-beweging niet onder schoolkinderen, doch geheel bui ten de school om. De plaatse lijke afdeelingen van Ooft- en Tuinbouw koopen planten aan, laten die oppotten en geven ze uit, liefst alle tegelijk, bij welke gelegenheid door eendeskundige nog eens in het kort de juiste behandelingswijze wordt aange geven. Van veel belang is het, dat het bestuur nauwkeurig aan- teekening houdt, aan wie planten uitgegeven zijn. In September moet dan de tentoonstel ling georganiseerd wor den, in een flink lokaal of in een tent. 't Laatste is misschien wel het beste, omdat dan ook buiten terrein beschikbaar is voor het aanleggen van perkjes en voor het zetten van een muziek- rent. Een belangrijke vraag is welke planten zullen uitgegeven worden. Bij het voorstellen van de soorten, gaan we uit van de volgende stellingen: le de plan ten moeten mooi zijn2e ze moeten makkelijk te kweeken zijn 3e ze moeten langer mee gaan dan één jaar4e ze mogen niet te duur zijn. Aan de eerste voorwaarde is makkelijk genoeg te voldoen; men kan wel zeggen, dat alle planten mooi zijn en waard om gekweekt te worden. Maar de tweede voorwaarde is voornamerer zijn veel schitterende planten, die men niet of heel moeilijk in huis kan kweeken. Ook hier geldt echter„Oefening baart kunst" en als we met het een voudige beginneq, kunnen we later, soms héél moeilijke planten in huis houden. Gaan de planten, meer dan een jaar mee, dan is het kweeken meer de moeite waard En de kwestie van den prijs heeft meer de belangstel ling van het bestuur der vereeni- ging Geleid door bovenstaande voorwaarden, komen we bijv. tot de volgende planten Geranium, bijv. de schitterend roode variëteit Paul Grampel, Fuchsia, een grootbloemige soort, laag blijven de asperge (aspara gus plumosus nana) enkele sterke varens, als Pteris en Cyr- tomiumgrootbloemige knol begonia's, bladbegonia, bijv. Rex. Dit aantal zou nog wel uit te breiden zijn, maar de keus zou er door bemoeilijkt worden en een te groot aantal soorten op de tentoonstelling zou de taak van de jury zwaarder maken dan die reeds is. Om het aantal sierplanten in een gemeente uit te breiden, is het bijzonder aardig, gelijktijdig met het uitgeven van de Flora- lia-planten een .plantenbeurs" te houden. Kweekers hebben dan gelegenheid voor eigëri rekening en risico planten ftah te voeren en te verkoopén. Vooral bij planten aanschaffen..is. bet ook de .gelegenheid maakt den dief". Wfë'er anders niet aan denkt, planten te koopen, neemt van de plantenbeurs wel enkele exemplaren mee. Afdeelingen. die Floralia's wil len inrichten, kunnen steeds steun en raad vinden bij het Hoofd bestuur van Ooft- en Tuinbouw ^innPTiland. DE BEGROÖTING VAN FINANCIËN 1926. In zijn memorie van antwoord op het voorloogig verslag der Tweede Kamer nopens de be grooting van financiën 1926 deelt de minister van financiën mede, dat de regeering inderdaad voor nemens is, in het in te dienen wetsontwerp tot regeling eener wegenbelasting voor te stellen de opbrengst van de rijwielbe- lastiug zoo snel als de omstan digheden zulks toelaten naar het In te stellen wegenfonds over fe brengen. OUD-MINISTER CH. J. 1. M. Weiter. Bij Kon. besluit is de oud minister van koloniën, de heer Ch. J. I. M. Weiter, benoemd tot lid van den Raad van Ned. Indië, met ingang van den dag waarop hij zijn ambt zal aanvaarden. Gelijk bekend, was de heer Weiter vóór hij tot minister werd benoemd, ook lid van denzelfden Raad. Bpeskens. Woensdag had alhier de aanbesteding plaats voor het afbreken en opnieuw op bouwen van de woning van den heer M. de Winde, Grossier, alhier. Ingeschreven werd door de heeren Iz. Vergouwe, f 7210 L. Lijk f6141 J. de Winde f5970 W. de Vlieger f5925 P. Catsman f5915 L. Maas f5710 J Cruson f 5670 Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. GROEDE op Donderdag 25 Maart. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige verga dering worden onveranderd goed gekeurd. Ingekomen stukk n. a. Een verslag van de afd. Volksonderwijs over de dezen winter gehouden Vervolgcursus, in de kosten waarvan de ge meente f 100,— bijdraagt. b. Een verzoek van het Zeeuwsch-Vlaamsch Waterleiding Comité, waarin nogmaals op aan sluiting wordt aangedrongen. De Voorzitter deelt mede, dat dit schrijven onder de ingekomen stukken is genomen, omdat reeds 2 maal is besloten er niet op in te gaan en zich geen nieuwe gezichtspunten hebben geopend. Hij vraagt, 5f de leden nog een of ander daaromtrent hebben te vragen of mee te deelen. Wethouder de Vlieger zegt, nog niet van meening veranderd te zijn. De heer de Milliano zou gaarne naast de lichtzijde, die steeds wordt voorgehouden, ook de schaduwzijde willen kennen, waarop de voorzitter antwoordt, dat daarvoor op de openbare vergaderingen gelegenheid is ge weest. Besloten wordt, het vorig raads besluit te handhaven en dus niet aan te sluiten. Mededeelingen. a. Vernieuwing van het kerk raam waartoe indertijd was be sloten, doch dat vanwege de hooge kosten (f 225) toen is uit gesteld. Er was nu een adres in Brugge gevonden, waarbij het vrachtvrij in Groede op pi m. 800 francs zou komen. Goedgekeurd. b. Aanbesteding electrificatie Muziektent. Er zullen 5 lampen worden aangebracht en wel zoodanig, dat de leiding zoo goed als onzicht baar zal zijn. Ingekomen waren 2 inschrijvingenSchippers en Nauta (f144) en Hubregtse te Kruisdijk (f 108). aan wien het werk is gegund. c. In verband met het tegen 1 April doen verdwijnen van de palen der Electrische geleiding op de hofstede van den heer L. van Dijke, was door B. en W. aan Ged. Staten verzocht hun bemiddeling hieromtrent te ver- leenen. Als gevolg hiervan is de ter mijn voorloopig tot 1 Mei ver lengd. Benoemd tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim, vacature J. C. le Bleu, met algemeene stemmen de heer A. van Lare te Kruisdijk. Benoeming onderwijzeres schoot B. Nadat in geheime vergadering de candidaten besproken waren, werd no. 1 der voordracht Mej. G W. H Noordijk te Schiedam benoemd, indien mogelijk tegen 1 Mei. Zij verkreeg 6 stemmen, terwijl 1 stem werd uttgebracht op Mej. W. A. van Maris te Rilland-Bath. Rekening Burgerlijk Arm bestuur over 1925 gaf een batig slot aan van f 94.79'/2 Wijzigingen der begrootingen 1925 en 1926, hoofdzakelijk vanadministratieven aard, worden goedgekeurd. Schoonhouden school A. Daar de gemeente-werkman te weinig tijd heeft, om de Open bare school goed schoon te hou den, stellen B. en W. voor, ge durende de wintermaanden de school maandelijks met water te doen opnemen. Na eenige bespreking wordt evenwel het voorstel van den heer Iz. Her man, om iedere week één lokaal zoodanig te reinigen,aangenomen. Goedkooper stroomverbruik. B. en W. stellen voor, in de maanden MeiSeptember goed kooper stroom te leveren en wei tegen de helft van den prijs voor die K. W. U, welke meer ver bruikt worden, dan het vorig jaar gedurende dat tijdvak het geval was. De heer Becu vindt in het voorstel iets onredelijks en meent ook, dat het niet veel voordeel brengen zal. Hoewel de Raad zich de bezwaren niet ontveinst, wordt besloten bij wijze van proef de regeling gedurende dit jaar toe te passen. Aanbesteding bergplaats en afbraak a meihuizen. Van Ged. Staten was bericht ingekomen, dat zij met de be handeling hiervan niet accoord konden gaan. Daarom wordt be sloten eerst het bouwen van de bergplaats aan te besteden. Mocht dan blijken dat de resuitaten minder gunstig zijn dan bij de eerst vastgestelde regeling, zoo zullen Ged. Staten daarmee in kennis worden gesteld. Plannen annexatie Breskens. Bij de in den laatsten tijd ge houden besprekingen met B. en W. van Breskens was, behalve het finantieele gedeelte, ten op zichte van de. grensregelingover eenkomst verkregen. In plaats van een vergoeding van f 1843.60 te betalen in 10 jaar, zooals vroeger werd gevraagd, meenden B. en W. deze thans te moeten brengen op f 6243 40 eveneens af te lossen in 10 jaren. Mocht de Raad nu besluiten het concept wetsontwerp betreffende de grens wijziging aan te nemen, dan zou dit tegelijkertijd de goedkeuring der vergoeding inhouden. Aldus werd besloten. Periodieke herziening straf verordeningen, wat iedere 5 jaar moet geschie den. Goedgekeurd. Hierop werd de openbare ver gadering gesloten, waarna de Raad in geheime zitting overging ter vaststelling kohier honden belasting 1926. School- en Karnieuws. WIE IS Dr. GEELKERKEN? Over de veelbesproken dr. Geelkerken lezen wij in de „Telegraaf" o. m. Een merkwaardig man deze Geelkerken. Wanneer men hem ziet, het kloeke gezicht, den scher pen neus, het energieke voorko men, komt het Duitsche woord „hochnasig" ons in den zin en misschien past dat ook op zijn temperament. Geelkerken weet wat hij wil en nog meer: hij wil wat hij weet. Sommigen in zijn kerk vinden hem een lastig man; te begrijpen. De zelfstandi gen en de krachtigen, de onaf- hankelijken, zijn nu eenmaal geen zachtmoedigen, wier levens scheepje meevaart met den groo- ten stroom, of een schuilplaats zoekt in een stil binnenwater. Maar lastig kan hij niet zijn in den zin van onmogelijk, want Geelkerken is allereerst een heer. Hij is een beschaafd man; een man van onzen tijd, die zich goed kleedt, goed spreekt, goed schrijft en zijn wereld kent. Hij heeft dan ook de wereld niet ontvlucht, maar gewerkt onder allerhande slag menschen; tijdens de mobi lisatiejaren vele eenvoudigen aan Zich verbonden en hij bezit het geheim, dat den beschaafde zoo dikwijls eigen is, om gemakkelijk en op een leuke manier om te gaan met de eenvoudigen der aarde. BIJBELVERTALINGEN. Tot dusverre werd de Bijbel vertaald in niet minder dan 835 talen, met dien verstande, dat dit niet alle vertalingen van den geheelen Bijbel zijn. 60 van deze vertalingen zijn alleen met phi- lologische bedoelingen tot stand gekomen de overige zijn allen in het dagelijksch gebruik. Een boekje van dr. Kilgour, die aan het Brilsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap verbonden is. dat dezer dagen verscheen, ver telt van deze vertalingen allerlei bijzonderheden In de bibliotheek van genoemd genootschap bevin den zich van deze 835 vertalin gen 820 exemplaren, zoodat slechts 15 exemplaren ontbreken. Predikbeurten- Ned. Herv. Kerk. Zondag 28 Maart 1926. Biervliet v. 9.30 ds Vrijland. Breskens v. 9.30 u ds Bremer. Bediening H. Avondmaal n. 1.30 Zondagschool. n. 5.30 ds Bremer. Groede v 9.30 ds v Griethuijsen Bediening H. Avondmaal Nieuwvl. n 2 u ds v. Griethuijsen H. Avondmaal Schoondijke v 9,30 ds Scholte. Bediening H. Avondmaal Waterlandk n 2 u ds Vrijlandt H. Avondmaal IJzendijke v. 9:30 u ds Castelein. Evangelisatie Oostburg. nm. 2 u ds Bremer. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Schmidt. Bevestigiug nieuwe leden. Ingezonden Mededeeling. springen bij guur weer vaak stuk of worden ruw en schraal. Dit is spoedig te verzachten en te gene zen door Doos 30 ct. P U R O L Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Zaterdag 27 Maart 12.27 12.51 Zondag 28 12.56 1.20 Maandag 29 1.25 1.49 Dinsdag 30 1 53 2.07 V. Maan Maandag 29 Maart vm 10.20 t-ieht «oor Rl|urial«i> *nz. Zaterdag 27 Mrt nam. 6.51 Zondag 28 6 53 Maandag 29 6.55 Dinsdag 30 656 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 23 Maart Op de heden in ons Veilings lokaal, Warmoezierstraat 37-39, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 4 65 f 7 20 Eendeieren f 4.60-f 5.70 Aangevoerd 250000 stuks. Oostburg, 25 Maart Tarwe f 12 OOf 13.50 Gerst f 9.50 f 10.00 Haver f 9.00f f 10 00— Kroonerwten f 11.—f 18.00 Bruine boonen f 8.—f 11.00 RAADSELS. Oplossing no. 13. Loop pool, (Noordpool en Zuidpool). Goede opl ontvangen van BreskensF v M, J M, A d W, S d K, L v d B, M J, S M L, M V, B v V, E d B, J v G J S, L W. Groede J J R, J B, J H, O G. ZuidzandeA M 1 G. No. 15. Mijn geheel geeft licht 1. 2. 3. gebruikt men om te boenen 4. 5 6. 8. krijgen we van de koe 2 7 is een winter voertuig. GENT Fransche Schouwburg. Zondag 28 Maart n. 2 u. Faust. Koninkl. Ned. Schouwburg. Zondag 28 Maart n. 2.30 u. De duivel hale mij 11 Nieuwe operette in 3 bedrijven. Zondag 28, Maandag 29 en Dinsdag 30 Maart nam. 7 30 u. Oud-Heidelberg, Tooneelspel in 5 bedrijven. BRUGGE. Schouwburg Brugge „Vieux Bruges", Zondag 28 Maart La Petite Annie. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Door den Officier van Justitie te Middelburg is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank van 19 Maart j.l. waarbij M. d. J„ 24 j., land bouwersknecht te Schoondijke is veroordeeld tot 4 maanden gev. straf. STAKINGEN. Te Neede is op de steenfa'briek Kisveld een loonconflict uitge broken. De leemgravers vroegen twee cent verhooging. Zij werden ontslagen, waarop de anderen, samen een dertigtal, het werk neerlegden. Naar de „Limb. Koer meldt, is Maandagmorgen bij den bouw van honderd arbeiderswoningen in de Huskeskolonie te Heerlen een slaking uitgebroken onder de stucadoors. Dezen wenschen den eenheidsprijs per woning te verhoogen. Deze staking omvat 25 arbeiders. Eveneens wordt sinds Maan dagmorgen door de stucadoors gestaakt bij den bouw van veer tig middenstandswoningen van de bouwver. Het Woonhuis te Treebeek. UIT HET OVERSTROOMDE GEBIED. Het water van de Maas is de laatste dagen wederom zoodanig gevallen, meldt de „Tel", dat het normale peil nagenoeg is bereikt. Dientengevolge zijn de stuwen in de rivier te Linne en Roermond, voor het eerst gedurende ditjaar, weder in werking gesteld. DE EX-KEIZER. Een B. T. A bericht uit den Bern meldt, dat in Zwitzersche officieele kringen niets bekend is betreffende een plan van den ex-keizer om zich in Zwitzerland te vestigen. ONVOORZICHTIG. Donderdagmorgen omstreeks half negen is in de Nachtegaal laan een ernstig ongeluk gebeurd. Een 15-jarig meisje, wonende in de Paulus Potterstraat, wilde zich tegen dien tijd naar haar betrek king begeven. Vermoedelijk had het kind zich wat verlaat en beging de onvoorzichtigheid om op de treeplank van een autobns van lijn 9 te gaan ziften De chauffeur van de bus wist dit niet en kon het ook niet zien. Bij een bocht is het meisje van de treeplank gevallen en onder de zware bus gekomen. Zij was op slag dood LUCHTVAART. Donderdagmorgen 10 uur heeft het marine-vliegtuig S 5 nabij den Rijksstraatweg te Castricum een noodlanding moeten maken. Boven de duinen vliegende, be merkte de bestuurder, dat de motor warm liep. Bij de noodlan ding. waarbij de machine in een sloot terecht kwam, braken het landings-toestel en een schroef. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De bestuurder was korperaal De Bruin, die juist de vorige week zijn brevet als vliegenier gehaald had, SCHEEPSRAMP. Woensdagavond is de treiler Salmonby van Grimsby op weg naar IJsland voor den mond van de Humber vergaan. Voor zoover bekend zijn slechts twee van de 13 man equipage gered

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2