"Eackin j ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAAM E Wekelijkscb Overzie!)!, Floralia. yggSïASTf»». Geen Geweten. Bakpoeder BRESKENSCHE 1 COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per po»t f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK xttn breskens Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 55e Jaargang Zaterdag 27 Maart 192.6 Numntr 3116 Het is wel menschelijk, eerst door eigen begeerten en onver stand gedreven, een zoodanigen toestand te scheppen, dat nood lottige gevolgen onvermijdelijk zijn en dan wanneer de gevolgen eenmaal intreden, zich te bekla gen over het leven en het lot. Misschien doet het Italiaansche volk dat ook, nu uit het proces tegen de moordenaars van Mat- tioti," den socialistischen afgevaar digde, die indertijd door fascisten ontvoerd en gedood werd, op nieuw blijkt, wat in een staat en een maatschappij, die op het ge weld steunt, van het recht en de gerechtigheid pleegt terecht te komen. Misschien denkt ook het Griek- sche volk eraan, nu daar in de aftreding van Hondoeriotis, als president der republiek weer duidelijk zich de gevolgen eener dictatuur too-nen, dien het zich heeft laten opdringen en de naar alle waarschijnlijkheid vaststaande verkiezing van den dictator Pan- galos tot president de strik nog verder zal toehalen, die men zichzelf om den nek heeft laten binden- Maar zeker doen het of behoo- ren het althans te doen de groote Ententemogendheden, Engeland, Frankrijk, Italië, met hun aanhang van kleine staten, nu ze de ver woesting moeten aanzien, die hun eigen drijven te Genève heeft aangericht. Want het gaat hier niet om een simpel uitstel van de toelating van Duitschland, waartoe de Bondsraad eindelijk besloten heeft, toen op Brazilië's onverzettelijkheid de toestand vastliep. Briand moge trachten door een motie, waarin de Vol kenbondsvergadering haar leed wezen betuigt over de oogen- blikkelijke niet-toelating van Duitschland en haar vertrouwen voor September te kennen geeft, de zaak een onschuldig aanzien te geven. En de onderteekenaars van de verdragen van Locarno mogen door een nieuwe gezamen lijke verklaring probeeren de 71. ROMAN VAN RE1NHQLD ORTMANN. Aangezien je een zooveel ge vaarlijker onderneming durft wa gen, Edith, zal het je ook niet aan moed en slimheid ontbreken, om dit oneindig veel gerin gere gevaar het hoofd te bieden. Hoe ter wereld zou de professor er toe komen de nummers te vergelijken, wanneer hij zich met een enkelen oogopslag van de aanwezigheid der effecten kan overtuigen En als dat onwaar schijnlijke geval zich toch mocht voordoen, hoe gemakkelijk zou het je vindingrijke scherpzinnig heid vallen, door een of ander geloofwaardig sprookje zijn arg waan te doen verdwijnen „Dus leugens leugens en steeds weer leugens 1 Neen Sieg- mund, ik ben dat gehuichel har- -telijk moe, ik walg er van. En ik ben in een stemming, die mij ieder einde welkomer doet zijn dan het voortduren van dezen onverdraaglijken toestand. Indien je werkelijk mocht weigeren met mij te vluchten, dan zal mijn wereld wijs te maken dat de geest van Locarno ongeschonden is blijven voortleven, ieder weet wel, dat wat te Genève gebeurd is, een reactie is op Locarno en dat de geest der chauvinistische te genstellingen daar opnieuw in volle kracht en duidelijkheid in al zijn consequenties gemanifes teerd heeft. En ieder weet ook, dat waar schijnlijk niet in de eerste plaats Brazilië en Polen en Spanje verantwoordelijk zijn, maar dat achter deze staten anderen' de eigenlijke bewerkers van de dé- bacle, trachten weg te schuilen. Frankrijk en Italië, gesteund door Chamberlain, die daarmee waar schijnlijk tegen den wil van het Engelsche volk handelde hebben ongetwijfeld de drie staten, die zoo beslist hun eischen voor een raadszetel stelden, opgezet, om dat ze in de intrede van Duitsch land een geschikte gelegenheid zagen om eigen machtspositie in den bond te versterken en daar mee de gevolgen der intreding zooveel mogelijk te neutraliseeren. Er aan gewoon, dat hun wil voor de rest der wereld wet was, hebben ze er niet op gerekend, dat het heldhaftig vejzet van Zweden, dat door andere kleine stalen gesteund werd, en de te genstand van Duitschland het plan zouden doen mislukken niet alleen, maar ook den Volkenbond aan den rand van den ondergang zou brengen. Nu staan ze bij de scherven, die ze zelf hebben aangericht en klagen over de vernielzucht van Brazilië en Duitschland en Zweden zelf. Maar de uiting der eigen pers kan hen leeren, dat het vertoon noodeloos is En wanneer die het hun niet duidelijk genoeg zegt, dan zal de Amerikaansche het wel doen. Het is het tweede gevolg van hun onverstand, dat ze Amerika, dat al eenige blijken van toena dering begon te geven, opnieuw van den Bond hebben afgestooten. Het ziet potseling weer fel-dui- delijk, wat de Bond eigenlijk is en trekt zich haastig terug. Het is zelfs de vraag, of het voorstel man nog denzelfden dag van zijn thuiskomst alles vernemen". „Edith! Je bent buiten je zelf! Slechts door den waanzin kan je zulk een gedachte ingegeven zijn als deze". „Als ik waanzinnig ben, dan ben jij het, die mij zoover ge bracht hebt. Wat ik gedurende deze laatste weken heb moeten verdragen, is inderdaad wel in staatsverstand van een mensch in de war te brengen". Artois liep een paar maal het vertrek op en neertoen bleef hij voor haar staan en zeide met toonlooze stem„Geef mij mijn wissel terug, ik zweer je Een spottende glimlach, die hem verschrikkelijker toescheen dan de wildste uitroepen van haar hartstocht, gleed over haar gezicht. „Wat denk je van mij Sieg- mund? Jij weet immers het best, dat men niet zonder noodzaak van zulke dierbare herinneringen scheidt'. Hij beet op de lippen; hij voelde wel dat zij niet zon der bedoeling zich van dezelfde woorden bediende, die hij haar eenigen tijd geleden had toege voegd. Maar na verloop van eenige seconden ging hij voort op een toon, waarin hij alle van Chamberlain nog wel noo- dig zal blijken om op 1 Septem ber een conferentie te beleggen, waar een aanvullende regeling zou moeten getroffen worden, die aan de voorbehouden, door den Amerikaanschen Senaat voor de toetreding van Amerika tot het Haagsche Hof gemaakt, tegemoet zal komen. In Amerika gaan al stemmen op om zich nog eens rijpelijk op die toetreding te be denken. Er zijn er zelfs, die al verdere gevolgen willen verbin den aan het ontstaan van den nieuwen toestand in Europa, nu naar hun meening de Volkenbond uiteen dreigt te vallen en de schuldregeling met Italië niet wenschen goed te keuren. Dat zou wellicht voor de Europeesche mogenheden nog het bedenkelijkste gevolg zijn en de gevoeligste straf voor hun im perialistisch streven, dat telkens de rust der wereld dreigt te ver storen en bovendien schatten verslindt. Om een afkeurend woord van Amerika kunnen ze nog glimlachen Maar voor niets zijn de meeste menschen en volken gevoeliger dan voor het in hun zak getast worden. Speciaal voor landen als Frankrijk, die zoo diep in de finantiëele put zitten en bij Amerika nog diep in het krijt staan, moet een dergelijk Amerikaansch plan rilling ver wekkende uitzichten openen Péret zal nu trachten den warboel te ordenen. Hij schat het tekort op de begrooting voor 1926 op 5 milliard. Daarvan is 2 milliard gedekt door de reeds goedgekeur de hulpmiddelen. De overige 3 milliard hoopt hij te vinden door verdere indirecte belastingen met name een productiebelasting en een nieuwe belasting op het inkomen. Maar het is de vraag, of de Kamer hem den tijd zal geven, zijn plannen uit te voeren. Want dit vertroebelt de Fransche finan- tiëele crisis op gevaar'ijke wijze, dat feitelijk geen regeering een vaste meerderheid kan vormen. Maar ten slotte zal men toch ter wille van 's lands belang een compromis moeten vinden. zachtheid en innigheid had ge legd, waarover hij beschikte „Laten wij onze herinneringen dan ruilen, Edith, den brief van je vader tegen mijn wisselwij zullen Wederom onderbrak zij hem door een vastberaden afwerend gebaar: „Het is noodeloos daar over te praten. De brief van mijn vader heeft geen waarde meer voor mij. Je mag er ge bruik van maken zoo veel als je wilt. En je hebt mijn meening gehoord, ik denk dat wij elkan der thans niets meer te zeggen zullen hebben". Zij ging langzaam naar de deur, doch Artois versperde haar den weg. „Wanneer komt de professor terug „Over drie of vier dagen, zoo als ik uit zijn brieven meen te begrijpen. Hij heeft zich daar over niet met volle zekerheid uitgelaten". „Goed over drie dagen zuilen wij vertrekken". „Waarom niet eerder?" „Omdat het onmogelijk is. Vraag mij niet verder. Je kunt waarlijk tevreden zijn met het ontzaglijk groote offer, dat ik je breng". Heel de wereld staat feitelijk bij de scherven van wat eigen waanzin in den grooten oorlog heeft aan stukken gebroken, maar in Frankrijk liggen de scherven wel huizen hoog en is opruiming allernoodzakelijkst. Hoewel de koude Oostenwind van de laatste dagen meer het gevoel wekt, dat we nog goed in den winter zitten, zijn er toch verschijnselen genoeg, die de naderende lente aankondigen, En het wordt tijd, plannen te gaan maken voor onzen tuin. In enkele plaatsen wordt bij dat plannen maken steun gegeven door de afdeelingen van de Maatschappij van Ooft en Tuinbouw en wel door het beschikbaar stellen van planten. Misschien is het niet zonder nut, nog eens in het kort de werkwijze van zulke „Floralia" vereenigingen uiteen te zetten Floralia vereenigingen zijn ontstaan in onze groote steden, met het doel, het opkweeken van bloemplanten te bevorderen, op dat in de vaak troostelooze stra ten dier steden wat kleur en fleur zou komen. Vooral in de achter buurten kunnen enkele potten met bloeiende geraniums een sfeer van blijdschap brengen. De planten werden in groot aantal aangekocht als gewortelde stekjes of kleine zaaiplanten; in de stad werden deze plantjes opgepot en van een loodje voor zien, om te voorkomen, dat an dere dan door de vereeniging uitgegeven planten later ingele verd zouden worden. Deze potten werden tegen kostenden prijs, meestal vijf cent aan de school kinderen uitgegeven, de namen werden genoteerd, waardoor men voor de later te houden tentoon stelling eenig houvast had. Die tentoonstelling had dan plaats in Septembervan alle kanten der stad kwamen de bloeiende geraniums, fuchsia's, begonia's en wat meer uitgegeven was. In een groote zaal werd alles onder- „En wanneer zal ik wat naders van je hooren „Overmorgenavond. Onder de uitdrukkelijke voorwaarde echter, dat je voor dien tijd geen poging doet, je met mij in verbinding te stellen noch schriftelijk, noch mondeling. Jij zelf zoudt het mij gemakkelijk genoeg door een noodlottige onhand gheid onmogelijk kunnen maken, mijn belofte te houden". „Het is goed! antwoordde zij, hem onbevreesd aankijkend. „Ik zal wachten. Tot weerziens dus De wijze, waarop zij daarna van elkander afscheid namen, verried waarlijk niets van die onweerstaanbare, verterende harts tocht, die anders wel twee men schen kan meesleepen, zelfs tot openlijke verachting van alle goddelijke en menschelijkewetten. Als met moeite onderdrukte haat vlamde het in de oogen van de eene en klonk het in de woorden van den ander. Zij reikten elkan der zelfs niet de handmaar toen Siegmund Artois weer alleen was, balde hij in de grootste woede zijn vuist tegen de juist toegevallen deur en knarsetandde op woesten toon:' „Daar zul je voor moeten boeten Zoo waar ik leef dat zal ik je betaald zetten 1" gebracht, waarna de keurings commissie met haar uiterst moei lijk werk kon beginnen. De prijzen en premies waren meesfal groot in aantal, in den regel p anten of tuinbouwboekjes, zoodat velen gelukkige prijswin- ners konden worden. De tentoon stellingen werden altijd zeer druk bezocht, eerstens doordat Ingezonden Mededeellng. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tab'etten 60 ct Laxeer- Tabletten 60 ct Zenuw Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. kost 'n DudcmefKlw Tulband gebakken mei D^Oefker's een voor direct gebruik gereed Gistpoeder. 'Backin vervangt de gist. Met Backin rijst het deeg onder het bakken. 500 gram bloem f 0.16 250 gram krenten 0.20 50 gram sycade0.l2'/a 100 gram rozijnen0.12 f 250 gr. boter0.70, margar. „0.30 200 gram suiker0.12 3 ot meer eieren«0.18 1 kop ir.clk0.04 2 thee!.. :ls fijne kaneel 0.03 1 pakje Or. Oetkcr's uackin 0.07'/, f 1.35 Bereiding: Men rocre de boter tot room voege suiker, eierdooiers, meel, hetwelk incn met Backin vermengc, toe en daarbij de melk. Ten laatste krenten, rozijnen, sucadc kaneel en het stijfgeklopte eiwit. Men bakk dit deeg in een ingevetïen tulbandvortn, in een warmen oven, gedurende ca. l'/a uur Vraagt gratis reccptcnbockje bij de Eenige Importeurs, E. Osfci-rnann Co., A'datr. XVIII. Terwijl bijna de halve wereld reeds van den roem van 't nieuwe geneesmiddel weerklonk, lag de werkelijke ontdekker, Valentin Düringhoffen, als een onbeweeg lijke, vaak bewusteiooze patiënt op zijn ziekbed Hem interes seerden eer en roem evenmin als iets anders dat om hem heen geschiedde. Hij wist het ronde, door gewoonte rustige gelaat van den door doctor Giersberg ge zonden verpleegster niet van juffrouw Heieens smal, kommer vol gezichtje te onderscheiden. Maar menigmaal, wanneer haar koele vingertjes zacht en ver kwikkend over zijn verhit, pijnlijk voorhoofd gleden, murmelden zijn kleurlooze lippen een naam, die het arme jonge meisje steeds onwillekeurig in elkauder deid krimpen want hetwasdehaie niet. Gedurende de eerste weken had hij nu en dan in zijn hevige koorts liggen fantaseeren in nauwelijks verstaanbare woorden; tijdens de laatste twee dagen echter, die er nu reeds sinds de behandeling met het nieuwe geneesmiddel verloopen waren, hadden dergelijke fantastische uitingen zich niet meer voor gedaan. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1