ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDE E; Wekeli ksch QvefzicbL Mooie Handen PUROL Geen Geweten. BRESKEN! SCHE 1 COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per poit f 1,40 A d v e r t e n 11 e p r y s v a n 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TNO!'2Ïn BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer biliyk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiteriyk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 35e jaargang Zaterdag 13 Maart 1926 Nummer 3112 Het leven brengt soms zonder linge verrassingen en uitkomsten, ongedachte wendingen en niet- vermoede veranderingen, die het levensbeeld plptseling grondig wijzigen en ons eensklaps voor een geheel nieuwen toestand plaatsen. Dat maakt het plannen maken vaak zoo moeilijk, maar ook zoo vruchteloos. We trekken na veel nadenken en met moeite een lijn voor de toekomst. En onverwachte gebeurtenissen krui sen den lijn en breken hem aan stukken. We tobben ons af over een uitkomst, een oplossing, we zien geen uitweg uit moeilijkhe den en bezwaren. En als door een reuzenhand worden door onverwachte gebeurtenissen, alle bezwaren plotseling weggeno men zoodat we de oplossing als iefs van zelf sprekends voor ons zien liggen. Wat hebben we ons allemaal niet moegemaakt over de uitbrei ding van denj Volkenbondsraad, nu Duitschland er zijn intrede zou doen. Polen begeerde een raadszetel en Spanje en Brazilië en zelts China, door de algemee- ne begeerigheid aangestoken, maakte aanspraak. En achter Polen en Spanje en Brazilië doemde Frankrijk 's machtig vuur op. Maar de openbare mee ning der wereld verzette zich, zag in een dergelijke uitbreiding een verzwakking van de macht van de Volkenbondsvergadering, een miskenning van den geest van den Volkenbond en een nog sterker op den voorgrond dringen van de politieke en nationale tegenstellingen binnen de grenzen van dit lichaam voor internatio nale samenwerking, maar ook een inbreuk op de verdragen van Locarno en op de aan Duitsch land gedane beloften. En al bleek Zweden zich in den Raad tegen de Fransche plannen te zullen verzetten en in de vergadering tal van kleine staten dit verzet te zuilen steunen, Engeland 's houding leek te onzeker, en Chamberlain 's tegemoetkomend- 67. ROMAN VAN RE1NHOLD ORTMANN. Bijna nog meer dan zijn buiten gewoon talent bewonderde men de bescheidenheid, waarmee hij zich zorgvuldig aan ieder hulde blijk en aan elke openlijke waar deering onttrok. Hij had zijn colleges voor een onbepaalden tijd gestaakt en hield zich bijna uitsluitend in de loka liteiten der chemische fabriek op, waar zijn geneesmiddel bereid werd. Daar was hij echter voor de overige wereld 390 ontoegan kelijk als een alchimist, die zich op den weg waant den steen der wijzen te zullen ontdekken. I11 de club had men het plan opgevat ter eere van hem een kleine feestelijkheid te organi- seeren I Artois had echter zoo beslist en in zulke hooghartige bewoordingen geweigerd, dat men zijn brief bijna evengoed als een opzegging van het lidmaatschap moest beschouwen. Inderdaad was hij sinds dien avond niet meer op de club verschenen en de heid tegenover de wenschen van den Franschen bondgenoot te groot dan dat men zich van een goeden afloop zeker voelde, terwijl men in elk geval een heftigen strijd in den Bond, nieuw krakeelen een verscherping der tegenstellingen, niet het minst ook van de Fransch-Duitsche tegenstelling meende te moeten vreezen. Maar zie, daar kregen in de Fransche Kamer enkele leden het in hun hoofd, de belasting op de betalingen uit het finan- tieele ontwerp, dat al zoo lang in behandeling is, los te maken. De meerderheid der Kamer stemde voor hun voorstel. De regeering nam ontslag. En meteen sche nen alle moeilijkheden, waarover men zich te Qenève en elders het hoofd gebroken had, plotse ling als weggeblazen en was de kwestie van de uitbreiding van den Volkenbondsraad tegelijk met Duitschland's toetreding tot dien Bond en dien Raad als van zelf opgelost. Want, nietwaar het is nau welijks denkbaar, dat een Fran sche regeering die reeds haar ontslag in den zak heeft, het te Qenève nog op haren en snaren zal willen zetten en haar wen schen omtrent het toekennen van vaste raadszetels aan Polen en Spanje doordrijven. En trekken ze zich terug, dan zullen noch Polen noch Spanje halsstarrig voet bij stuk houden. Daarmee is de kwestie niet opgelost. Maar wan neer in de eerstvolgende verga deringen, waarin tot Duitschland's toelating besloten zal worden, niet ook tevens de andere solli citanten toegang tot den Bond krijgen, is althans voorkomen, dat de toelating van nieuwe le den geheel als een tegenwicht tegenover Duitschland's toelating zal gezien worden en zal tevens Duitschland het recht krijgen zich zelf over de toekenning van nieuwe raadszetels in een vol gende raadsvergadering uit te spreken. Maar bovendientijd gewonnen is veel gewonnen. De lieeren kunnen zich nu nog eens over het geval beraden en zich ervan bewust maken, dat uitbrei- kamenier van mevrouwWallrotth, die herhaaldelijk naar hem ge vraagd had, omdat zij een brief aan hem moest afgeven, kon tel kens onverrichterzake naar huis terugkeeren. Toen kwam zij op zekeren dag in zijn privé-woning en het was een gelukkig toeval, dat zij Ar tois thuis trof. Hij werd bleek van toorn, toen het meisje zijn kamer binnentrad en nadat hij de deur achter haar gesloten had, vroeg hij haastig: „Hoe haal je het in je hoofd om hierheen te komen Heeft mijn vrouw je gezien „Neen doctor", antwoordde de kamenier op dien toon van ver trouwelijkheid, welken dienstbo den plegen te gebruiken, wanneer zij tot medeweters van verboden dingen worden gemaakt. „Ik dacht wel, dat het doctor niet aange naam zou zijn, als hij mij hier zagmaar mijn mevrouw stond er absoluut op, dat ik den brief persoonlijk zou afgeven en aan- gezienik doctor ncoh op de club, noch in de chemische fabriek kon te spreken krijgen, beval zij mij rechtstreeks hierheen te gaan. Het is heusch niet mijn schifld, doctor" „Goed, goed I" weerde hij on ding van het vaste aantal raads zetels de macht van de Bonds vergadering opnieuw inkrimpt en het zoeken van meerderheden in den Bond ten behoeve vaneenig land de politieke tegenstellingen opnieuw duidelijker naar voren haalt en dat beide gevolgen in lijnrechte tegenspraak zijn met de bedoeling van den Bond, die internationale samenwerking wil op voet van gelijkheid. De Parijsche „Temps" heeft geschreven: „Tegen de uitbrei ding van de Duitsche macht in Midden Europa wordt thans een slagboom gesteld, die zoo streng zal worden, dat alle pogingen van het „Deutschtumhem niet zullen kunnen verwrikken Nu hebben de Fransche heeren met hun pogingen tegen het „Deutsch tum mogelijk alle recht. Maar zij moeten bedenken, dat daarvoor de Volkenbond niet dient. De Franschen hebben trou wens den eersten tijd wel aan wat anders te denken dan aan verzet tegen de Duitschers en uitbreiding van de eigen macht. De omverwerping van het mi- nisterie-Briand heeft al dadelijk tengevolge gehad, dat de franc 1 opnieuw enkele punten daalde.' En ze zullen zich daarom toch eindelijk bewust moeten worden van het gevaar der crisis die Frankrijk bedreigt. Het heet, dat Briand en Nint- sjitsj de Zuid-Slavische minister van Buitenlandsche zaken over vernieuwing van het verdrag tus- schen Frankrijk en Zuid-Slavië hebben onderhandeld, door wel ken vernieuwing het den vorm zou krijgen van het Fransch- PoolschenhetFransch-Tsjechisch verdrag. Tegelijkertijd onderhan delt de Roemeensche gezant te Parijs over een militair verbond met Frankrijk, gaat Benesj, de Tsjechisch-Slowakische minister van buitenlandsche zaken op be zoek te Weenen om met Oosten rijk de banden toe te halen. Het zijn ongetwijfeld allen maatrege len tegen het „Deutschtum" en ter versterking van Frankrijk 's machtspositie. Maar het schijnt toch wel, of Frankrijk in de al lereerste plaats versterking van geduldig af. „Qeef mij den brief". Hij scheurde haastig het cou vert los, ging bij het raam staan en las „Voor de eerste maal vraag ik jewanneer zullen wij vertrek ken De professor spreekt in zijn laatste brieven al van zijn terugkeer over enkele dagen Ik kan hem dus iederen dag ver wachten en alles is verloren, als hij ons hier nog aantreft. En ik wil hem niet weer zien hoor je? Ik wil niet I Ik heb je woord, en ik sta er op, dat je het houdt. Heden avond zal ik je verwach ten, opdat wij alle nadere bij zonderheden kunnen bespreken. Maar ik waarschuw jetracht niet langer ons vertrek uit te stellen, het zou jou en mij in het verderf storten". Wederom had zij den brief met haar naam onderteekend. Het leek wel of zij opzettelijk alles wilde vermijden, wat als een angstige voorzichtigheid zou be schouwd kunnen worden. In haar handelwijze bijna nog meer dan in de woordenkeus van haar brief, openbaarde zich haar hartstoch telijke vastberadenheid om tot dit uiterste middel haar toevlucht te nemen, dat hij altijd slechts als een avontuurlijke herschenschim iets anders noodig heeft en goed zou doen, nu eens een tijdlang niet aan versterking van zijn eigen reeds zoo overmachtige militaire en politieke machtsposi tie, maar aan regeling van zijn finantiëele aangelegenheden te denken Het zal ongetwijfeld wel weer een nieuw ministerie krijgen, met of zonder Briand, dien men graag voor buitenlandsche zaken schijnt te willen behouden. Mis schien is het er' al, wanneer deze regels gedrukt worden. Maar zijn taak om tusschen de wenschen van het kartel van radicalen en socialisten en de oppositie ineen finantiëele regeling te ontwerpen, die Frankrijk uit het moeras helpt lijkt niet gemakke ijk. En toch is die regeling een eerste eisch voor Frankrijk's toekomst. De nieuwe Fransche minister crisis heeft Europa en den Vol kenbond onverwachts uit de na righeid geholpen. Maar Frankrijk is er allerminst bij gebaat. En het lijkt al heel onwaarschijnlijk, dat het ook op een plotselinge uitkomst zal mogen rekenen. Ingezonden Mededeeling. Uw handen wor den mooier en te vens blanker door Doos 30 cent. t ngezondeu. Buiten veranlwoordelijkheid der Redactie. DE WATERLEIDINGKWESTIE TE BRESKENS. 11. De democratische gedachte maakt steeds meer vorderingen en stelt haar eischen. Eén van deze is dat maatregelen getroffen worden tot bevordering der Volks gezondheid en één van de mid delen die hiertoe wel het beste medewerken is zekertoch wel de Waterleiding. De jongste verkie zingen hebben bewezen dat de beschouwd had. „Ik zal je meesteres mijn ant woord wel laten brengen", aldus wendde Artois zich tot het wach tende meisje. „Zeg haar maar, dat ik niet als vroeger naar be lieven over mijn tijd kan beschik ken in ieder geval zal ik haar echter schrijven, indien ik soms tegen mijn wil verhinderd zou zijn, nog heden avond te komen En nu ga je langs de achtertrap naar beneden want ik wensch niet, dat mijn vrouw iets van je aanwezigheid hier te weten komt." Voor de eerste maal sinds zij met de bezorging van dergelijke opdrachten belast was geworden, moest de kamenier thans zonder de gebruikelijke fooi vertrekken en zij was verstandig genoeg om voor deze opvallende omstandig heid in haar dienstbodensluwheid een verklaring te geven. „Hij schijnt niets meer met mijn mevrouw te maken te willen hebben", dacht zij, terwijl zij ontevreden de ongemakkelijke achtertrap afdaalde. „Hij wil haar kwijtraken We weten wel, hoe dat zoo bij de mannen gaat. Maar het zal hem niet gemakke- kelijk vallen, want mijn mevrouw is geen katje om zonder hand schoenen aan te pakken". socialisten in Breskens sterk in getal zijn. Maatregelen tot be vorderingvan de Volksgezondheid is één van de eischen van het partijprogram derS. D A P. Wel nu zij hebben thans gelegenheid daadwerkelijk te toonen dat zij hiertoe wenschen mee te werken. Geldt dit argument voor alle plaatsen in Zeeuwsch Vlaanderen, voor Breskens geldt nog een factor die van nog veel grooter belang is n. 1. het feit dat Bres kens zich meer en meer tot in dustrieplaats ontwikkelt. In de verschillende fabrieken is een groot deel der bevolking werk zaam. Men denke zich alleen maar eens in, welk een ramp het zou zijn als de firma Van Melle gedwongen was haar bedrijf naar elders te verplaatsen. Terwijl Breskens nu „inpakt" in de let terlijke beteekenis kon het dan wel „inpakken" in de figuurlijke beteekenis van het woord Door stoere werkkracht hebben de firmanten hun bedrijf tot een dergelijke hoogte kunnen ontwik kelen, als het nu is, en verschaf fen zij werk op allerlei manieren aan een flink deel der bevolking, terwijl zij vermoedelijk nog steeds nieuwe aspiraties koesteren. Door de concurrentiestrijd is het hui dige moderne bedrijf gedwongen zich steeds meer toe te leggen op verlaging van de productiekosten, machines worden vervaardigd om tot vervolmaking van dit systeem bij te dragen en een fabriek die haar positie op de handelsmarkt wil handhaven, zal tot aanschaf fing hiervan moeten overgaan. Het spreekt vanzelf dat bij de constructie van zoo'n machine is uitgegaan van het idee dat wa terleiding aanwezig is. De firma's in Zeeuwsch Vlaanderen wordt het er dus niet gemakkelijker opgemaakt daar dit aldaar niet het geval is en zij dus gedwongen zijn extra maatregelen te nemen. Uitbreiding van hun bedrijf wat ook weer vermeerdering van personen en verhooging van wel vaart van een plaats met zich meebrengt, wordt hierdoor mis schien verhinderd. Het nu volgende is wel toekomst muziek maar men zal er toch Doctor Artois echter was onder- tusschen reeds voor zijn schrijf tafel gaan zitten om zijn antwoord aan Edith op te stellen. Het be reidde hem grootere moeilijk heden dan hem ooit in zijn leven door een brief veroorzaakt was en tot driemaal toe moest hij het begonnen ontwerp verscheuren, eer hij kon besluiten toch maar het derde ontworpen epistel aan haar te zenden. „Zij zou bepaald waanzinnig moeten zijn, als zij zich ook daardoor liet overtuigen", dacht hij, terwijl hij het geschrevene nogmaals over las. „Een mon delinge toelichting zou weliswaar nog meer uitwerking op haar hebben maar ik heb niet den moed, juist nu aog in oog tegen over deze duivelsche vrouw te staan". Hij sloot den brief in een en veloppe en stak hem bij zich, om hem in de eerste de beste brievenbus te werpen, die hij voorbijkwam. Met opzet maakte hij een tamelijk grooten omweg, die hem voorbij de woning van deurwaarder Leopard moest bren gen. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1