PUROLerop! Week-Menu Letteren en Kun«t. Radio. Ingezonden Mededeeling. Vuop Al an die Suhkel-n met Verstopping of moeilijken en onre; elmatigen Stoelgang zijn Mijnhardi sl.axeertablettenon misbaar. Zij werken vlug en ra dicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ning wordt genomen, niet alleen omdat er moeilijk een rechtsgrond zal zijn te vinden, waarom het rijk de stroppen van den een wél en van den ander niet zal overnemen; maar vooral omdat op die wijze én bij de landar beiders, én bij de besturen van betrekkelijke vereenigingen en stichtingen, én bij de gemeente besturen de verantwoordelijkheid voor deze credietverstrekkingen zouden worden ondermijnd. In plaats van dit verantwoordelijk heidsbesef te verzwakken is het noodzakelijk, dat het zoo levendig mogelijk wo de gehouden. Im mers is het de belangrijkste, bijna de eenige rem om' ongelukken te voorkomen. Ongelukken, die bij eenige slapheid of onacht zaamheid of zorgeloosheid om van roekeloos niet te spreken, zeer gemakkelijk kunnen voor komen en zelts bij de grootste zorgvuldigheid wel niet geheel zullen zijn te vermijden. Vooral waar het eigen vermogen der sollicitanten voor een plaatsje slechts Vu, behoeft te zijn van de waarde van het plaatsje, m. a.w. waar de waarde van het onderpand de daarop aangegane schuld slechts met 1 ,0 behoeft te overtreffen, terwijl de hypo theekbanken daarvoor algemeen V3 rekenen, daar dient er wel zeer zorgvuldig voor te worden gewaakt, dat dit onderpand wer kelijk een verkoopwaarde verkrijgt, gelijk aan het kapitaal, dat er in wordt gestoken. De cijfers meegedeeld in de Memoriën van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Staatsbe groting 1925 en op het ontwerp van wet tot wijziging der Land- arbeiderswet geven op dit stuk te denken. Daarnaar verloren eenige gemeenten bij executie op het voorgeschotene de vol gende bedragen Voorschotten Borger, f 23,890 Dwingelo f2,250 Odoorn f 12,250 Opbr. bij verk. Borger f9,873,37'/2 Dwingelo f 1,360 Odoorn f 6 975. Verlies Borger f 14,016.62'/2 Dwingelo f 890 Odoorn f5,275 In percenten van de voorschot ten verloor Borger dus rond 59 pCt. Dwingelo 40 pCt. en Odoorn 43 pCt. Bovendien zijn verloren gegaan de door de betrokken landarbeiders in de plaatjes ge stoken spaargelden, en vermoe delijk heel wat arbeid, besteed aan de ontginning Zou het niet van belang zijn, de oorzaken de zer ontzettende tegenvallers te onderzoeken en te publiceeren als baken in zee Het komt den heer Westerdijk voor, dat er heel wat leering in zou kunnen zitten voor de besturen onzer vereenigingen van landarbeiders. X SPORT. HET NEDERLANDSCH ELFTAL. Een van de meest ondankbare baantjes, die men kan bedenken is misschien wel lid van de Ned. Elftal-Commissie te zijn, want nog nooit is het o. i. gebeurd, dat door haar een elftal is samen gesteld, dat zonder critiek is aanvaard Niet steeds is even wel de critiek even eerlijk, wat natuurlijk zeer te betreuren is. Ook thans zullen over de samen stelling van het elftal tegen Bel gië wel hiel wat woorden ge wisseld worden en geheel onge motiveerd lijkt ons dit voor sommige plaatsen ook niet. Even wel willen wij de sportliefheb bers in Zeeuwsch-Vlaanderen op het volgende attent maken De goede resultaten, die het Ned. elftal in de laatste jaren behaald heeft, heeft het te dan ken aan het feit dat voor de voornaamste plaatsen, de spil- pfaa«s misschien uitgezonderd, goede spelers beschikbaar waren, die steeds herkozen werden, zoo dat zij eikaars spel door en door kenden. Nu komt men evenwel voor het geval te staan dat en kele geroutineerde krachten zijn vertrokken n.l. Lefèvre en Baer van Slangenburgh. Hier houdt het evenwel niet mee op, want in de eerstvolgende jaren zullen tal van steunpilaren en reeds ge noemde opvolgers hiervan dit voorbeeld volgen. Schafer, één van onze beste spillen, vertrekt over eenigen tijd naar Indië, welk voorbeeld zijn clubgenoot Lash en de A. S. C. speler Wamsteker over eenige maanden zullen vol gen. Dan hebben wij uit de meest bevoegde bron vernomen, dat onze uitstekende back Denis het volgend jaar naar Mexico vertrekt en al is deze in den laatsten tijd niet meer zoo goed als vroeger, zoo zal zijn vertrek toch een beduidend verlies zijn Aan het Belgisch elftal heeft men kunnen zien tot welke min der goede resultaten het leidt als men te lang de oude en be proefde spelers aanhoudt en zij niet tijdig door jongere krachten vervangt, die misschien op 't mo ment zelf minder goed zijn, maar éénmaal aangepast zijnde, onge twijfeld beter zullen voldoen dan hun voorgangers. Een goed clubspeler is niet steeds een goed internationaal. Vreemde omgeving en zenu wen spelen hierbij een groote rol, zoodat elke keuze van een nieuweling een proefneming is. In verband met bovenstaande be schouwing lijkt het ons van de N E. C. goed gezien, niet te lang met de verandering te wach ten maar direct spelers te kiezen, waarvan men de zekerheid heeft, dat zij lang genoeg in Nederland blijven, om bij gebleken geschikt heid herhaaldelijk herkozen te kunnen worden. Critiek laten wij aan meer be voegden overop bovenstaande hebben wij alleen willen wijzen omdat het mogelijk als tegen wicht kan dienen. Laten wij niet door al te felle critiek aan de spelers het zelfvertrouwen ont nemen, dat zij zoozeer noodig hebben. L. imuMilaiid, Mr. LIMBURG 's POGINGEN MISLUKT. Mr. Limburg heeft heden ter kennis van de Koningin gebracht, dat hij tot zijn leedwezen niet geslaagd is in de hem verleende opdracht tot samenstelling van een extra-parlementair kabinet. Hij verzocht van de hem ver leende opdracht te worden ont heven. Mr LIMBURG UIT DE V.D.- PARTIJ. Mr. Limburg heeft thans den volgenden brief gericht tot den Vrijzinnig-Democratischen Bond prof. mr. R. Kranenburg: Hooggeleerde Heer, Naar aanleiding van de door den leider der partij, mr. Mar- chant, tegen mij gerichte per soonlijke aanvallen, waarop ik mij niet zal verwaardigen te ant woorden, heb ik de eer, mede te deelen, dat ik bedank als lid van den Vrijzinnig Democratischen Bond. Ik zal dus dezer dagen mijn ontslag nemen als Md Provinci ale Staten van Z. Holland, waar door ik tevens ophoud lid van Gedeputeerde Staten te zijn. Hoogachtend gaarne Uw. dw. dr. LIMBURG. Opvolgster van mr. Limburg als Statenlid is mevrouw W. van Italië—Van Embden, lid van den gemeenteraad te Leiden Brisket!», Vrijdagavond was het lokaal Weijktnan in feestdos; de Afdeeling van den Christelijk Nationalen Werkmansbond alhier vierde haar twintigjarig jubileum, alwaar vele leden met hunne vrou wen tegenwoordig waren. Door den Voorzitter, Ds Bremer, werd deze feestavond geopend. Verder werd er gesproken door den afgevaardigde van het Prov. Comité, Ds Ossewaarde van Grijpskerke, de afgevaardigden van de Zusterafdeelingen Ter Neuzen, Zaamslag en Cadzand, Mevrouw Bremer als afgevaar digde vandeZendingsvereeniging. Verder nam nog het woord Dr. Wallien, alhier en de heer Van Belleghem uit Brussel. Deze rede's werden afgewisseld door het zingen van verschillende liederen en het doen van samen spraken en voordrachten. Ten bate van het Evangelie- werk in België werd gedurende de pauze een tombola gehouden, welke een goed bedrag opbracht. 'Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Woensdag 3 Mrt 3.23 3.47 Donderdag 4 3.53 4.17 Vrijdag 5 4.27 451 Laatste Kwartier Zondag 7 Maart nam. 12.09. liohl «oor Rljwislon enz. Woensdag 3 Mrt. nam. 6.10 Donderdag 4 6.11 Vrijdag 5 6.13 Breskens. Zaterdagavond had bij den heer A. Adriaansen alhier de jaarlijksche vergadering plaats van de schippersvereeniging „Schuttevaer". Bij de opening bracht de voor zitter, de heer P. Roest,r in her innering het overlijden van het zeer verdienstelijk lid Adr. Boots gezel. Ingekomen was bericht van den min. van Waterstaat, dat aan het verzoek tot plaatsing van een mistsirene niet kan worden vol daan daar het een plaatselijk belang is Gezamenlijk met de visscherijvereeniging „Ons Be lang" zal alsnog getracht worden, de sirene geplaatst te krijgen. j Uit de rekening bleek, dat een batig saldo van f 89,25 aanwezig was Na de lezing van het jaar verslag, werden de aftredende leden Goeseije, de Meyer en de Koker herbenoemd. De heer Jac. Jacobs vestigt de aandacht op hinderlijke palen in de haven van Middelburg. Door de heer St. de Vuijst werd opgemerkt, dat er nog steeds reden tot klagen bestond over de vloedpalen en het rood licht te Hoofdplaat, terwijl door de heeren D. Mookhoek en de Kubber werd ter sprake gebracht, dat de haven te Cadzand nog niet in orde was. Breskens. Maandagavond had alhier in het Lokaal-Weijk- man een vergadering plaats, om te komen tot oprichting van een Bond van Chr Fabrieks- en Transportarbeiders. Ongeveer een dertig personen waren tegenwoordig. Na ingeleid te zijn door Dr. Wallien, nam als spreker het woord de heer W. Strijbis met het onderwerp „Doel en wezen der Christelijke Vak-actie". Voor al wees spreker op het verschil tusschen de Chr- organisatie en die der Socialisten. Verder deelde hij nog mede, dat de Chr. organisatie thans bestond uit 7200 leden, met een maatschappelijk kapitaal van f 180.000. Door verschillende per sonen werden na afloop der vergadering vragen gesteld, welke door spreker werden beantwoord. Staande de vergadering gaven zich enkelen als lid op. Breskens. In de heden middag gehouden Raadsvergade ring alhier, waarbij alle leden tegenwoordig waren, werd tot Hoofd der Openbare School I benoemd de heer C. C.J. dePrée met algemeene stemmen. De kwestie aansluiting bij de Waterleiding kwam thans defini tief ter sprake. Besloten wordt dit wederom uit te stellen, en dit besluit te laten- uitspreken door gezins hoofden in de gemeente. Verder wordt besloten tot aan schaffing van een lijkwagen. Op het adres van de bewoners van Nieuwe Sluis, tot wegverhar ding wordt besloten overleg te plegen met het Polderbestuur. In ons volgend nummer komen wij hierop uitvoeriger terug. Biervliet, De collecte, uit gaande van het Groene Kruis en gehouden ten bate van de nood lijdende veenbevolking in Drente, heeft alhier opgebracht f 321,75, welke som aan het Centraal Steuncomité te Emmen is toe gezonden. Groede. Maandagavond trad alhier op voor de Afdeeling Groede van het Nut van het Algemeen de bekende Veluwsehe Dichter-Zanger Jan van Riemsdijk met zijn liedjes uit het Boeren leven, begeleid door zijn har monica. Ook Mevr. van Riemsdijk was aanwezig en begeleide haar man aan de vleugel. De zaal van den heer de Lobel was geheel gevuld. Direct bij zijn optreden wist hij het publiek in een zeer gunstige stemming te brengen. Na eerst een vijftal zeer mooie liederen te hebben gezongen, waaronder zeer luimige en ook indrukwekkende, ging hij over tot zijn Overbetuwsche liederen in hel Boeren-dialect. Hoe hij tot het maken van het te zingen lied was gekomen, werd vooraf door hem op zeer geestige wijze verteld. Ook werd door hem gezongen het lied, hetwelk hij in 1923 voor de Koninklijke Familie op het Loo gezongen had Dat zijn optreden bij het pu bliek in den smaak viel, bewees het groote applaus na elk lied, en niet minder het gierend lachen. Den dank, hem aan het einde van het programma door den Voorzitter gebracht, was dan ook ten volle verdiend. Het is voor het Departement Groede eenonvergetelijken avonc geweest. Rl 1KSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Bresk'is en de daaronder ressorteerede hulpkantoren werd gedurendde maand Februari ingelegd zen bedrag van f 56.540 15. Ttug- betaa'd f33126.50. Het laatste door dat kdoor uitgegeven boekje draag het nummer 10794. BRUGGE. Schouwburg Brugge „Vieux Bruges", Tot Woensdag 3 Mrt: La Brière. Donderdag 4 Mrt. „LaTornade" et „Le»7Sousde M. Montaud* GENT Fransche Schc/burg. Zondag 7 Maa-n. 2 u. Saphi in 5 afl- SCHOOKJKE. Zaal J. J. Va^osevelt. Zaterdagavond 6'aart n. 7.30 Kunstavond v den Heer Jac. van'Sacker. zuidnde. In de Zavan Bril Zaterdagavond Maart n. 6 u. Lezing met htbeelden, door den heer Kiba. onderwerp Wat ons on?'e's naar Zwitser land leertf" te zien gaf. BiirgtijkeStand, .ESKENS. Huweli'Vo'trekking 4 Feb- W. Verd' 20 j im- en M J- Verschel!» 2' 1 jd- Gebo'n' 6 Febr. Jacobus Pieter ^em> z- van J. Bostelaar en C. ''"ijs. 6, Irma Louisa Pieterr1" d van J- Q- Boeck- hout e4- C. van Acker. 11, Izaak ob' z- van J- Vergouwe en jyy. Blaakman. 16, Sara Pigtfila, d. van J. Pleijte en pin de Velde. 18, Willem 1 jC(Z. van W. Jongman en M. M. de Velde. 18, IzaakJaco- bu'. van J. de Jonge en E. A. \fj. 21, Arie Jacob, z. van joJuaars en C. M. de Jonge. 2'braham, z van Joh. Hoog- sen E. de Veij. 27, Janneke mina Magdalena, d. van J. itasmus en S. P. van den vel. Kunstavond te Schoondijke. Onder verwijzing naar een in dit nummer voorkomende adver tentie vestigen wij er gaarne nog eens de aandacht op, dat de heer van Elsaïker, voordrachtkunste naar te Rotterdam, Zaterdag 6 Maart a s. een kunstavond hoopt te geven in de zaal van den heer J. van Rosevelt te Schoon dijke, waartoe het initiatief is genomen door de „Volksuniver siteit" (comité voor winterlezin- gen) aldaar. Het goed gekozen programma omvat voornamelijk het Vlaam- sche schetsje „Pastoor Munte" van Ernest Claes, Dorothee Buys' uitstekende vertaling van Van Wildenbruck's „Das Hexenlied" en „Wereldoorlog'vanVanCollem. Na de pauze zal humor worden gegeven van Heyermans en de Sinclair. Ieder, die van fijne degelijke voordrachtkunst houdt, kunnen we ten zeerste aanbevelen, dezen uitstekenden declamator te gaan hooren. Behalve, dat hij den laatsten tijd met veel succes optrad in verschillende groote steden van ons land, was dit eveneens het gival in meerdere plaatsen in Z:eland. De Middelburgsche Crt. van 5 Jin. j.l. schrijft o. m. over dezen lunstenaar „Het was waarlijk niet te ver wonderen, dat Jac. van Elsacker ook gisteren weer veel belang stelling had voor zijn inderdaad uit nemende voordrachtkunst, waar over wij reeds eenige malen schreven en waarvan wij ook thans weer het beste kunnen getuigen. Over zijn voordracht van „het Heksenlied" zegt het blad o m.: De ontroering, de menschelijke strekking zal ons nog lang bij blijven Hier was het contact met de zaal, dat er van het eerste oogenblik af was, nog het meest voelbaar Voor de schoone vertolking een apart woord van dankbare hulde. Voorts wordt opgemerkt Na de pauze konden wij ook eens lachen, 't Voor ons te doen leven, als gespeeld met de han delende personen, daarin slaagt deze recitator altijd perfect. Dat wij hem nog vele malen hier in Middelburg optooneelof podium mogen zien en hooren 1 Het Rotterd. Nieuwsblad van 1 Febr. j.l zegt om. van hem: Het was een lust, de geestige schets („Pastoor Munte" name lijk) met zooveel kernachtigs van aanduidingen en typeeringen, op deze wijze vertolkt te worden en de zeer sobere maar klaar teeke- nende gebaren te zien. Het lééfde, het was zonnig en echt. En vooral het was eenvoudig. Precies wat het wezen moest Gezien de vele lof, welke den kunstenaar wordt toegezwaaid, mogen we zeker verwachten, dat deze avond een zeer genotvolle belooft te worden. Ingezonden Mededeeling. Dit moet Uw eerste ge dachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en bij verdere Huidver wondingen Het verzacht en geneest DAAR IS DE NATIONALE OM ROEP NIET VOOR. Ir. Polak, redacteur van de „Electro Radio", betoogt, dat de nationale radio-omroep, feitelijk wordt misbruikt en daardoor aan belangstelling inboet. Wij hebben, zegt hij, nu al een belangrijk aantal avonden zien overgaan in handen van politieke en godsdienstige partijen en op een enkele uitzondering na zijn de muzikale prestaties op die avonden van dien aard, dat het voor vele andersdenkenden (en dat zijn er velen) de moeite niet loont op Hilversum af te stemmen. De fout, die hierbij in ons land, In tegenstelling met andere landen, begaan is, is dat bedoelde par-

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2