ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOS ZEEUWSCHVLAANDEREN Het Parlement. Geen Geweten. De middenstand en liet Belgische verdrag, Uitvoering Landarbeiderswet, BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drfe Baanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK Telefoon Postgiro No. 21 K C 3 E W 3 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 35e Jaargang Woensdag 3 Maart 1926 Nummer 3109 ONMOGELIJKHEID VAN ALZIJDIGE DESKUNDIGHEID. Het is, om eerst bij de leden der Tweede Kamer te blijven, voor hen volstrekt onmogelijk, zich voldoende rekenschap te geven van alle onderwerpen, waarover hun beslissing wcrdt gevraagd, leder kan natuurlijk, maar over een betrekkelijk zeer beperkt aantal der voorgelegde onderwerpen zich uit eigen dis kundigheid een behoorlijk oordel vormen. Daartegenover staan td van onderwerpen, niet behoo- rende tot het terrein van eigei deskundigheid, waaromtrent dan het verkrijgen van goed inzicht en het daarop gebaseerd vormen van een oordeel veel meer studie vereischt dan men daar met den besten wil aan kan wijden en rationeel zou zijn, indien men 't al kon. Als in de Kamer b.v. een ge schil ontstaat tusschen de Re geering en een lid dat verstand heeft van de nadeelige invloeden van zwerfstroomen in den bodem, hoeveel leden kunnen zich dan feitelijk bevoegd rekenen, mede te werken aan de oplossing van dat geschil, welke van hen wordt gevraagd Deze zelfde leden moeten echter aanstonds geschil len beslissen, die rijzen over de strafrechtspleging ten aanzien van psychopathen, over de bevoegd heid tot uitoefening der tandheel- kunst, over den nachtarbeid in broodbakkerijen, over de richtige heffing der directe belastingen, over het Regeeringsreglement in Nederlandsch-Indië, over de La- ger-Onderwijswet, enz. Indien al in elk 'der genoemde wetsontwerpen een element mocht besloten zijn van staatkundigen aard, waarover al de leden der Kamer bevoegd, althans terecht geroepen zouden zijn te oordeelen op grond van hun politieke overtuiging en rechtsbewustzijn, is het duidelijk, dat de meeste kwesties bijzonderheden betreffen van technischen aard, telkenmale op ander terrein, waaromtrent steeds maar een kleine, telkenmale uit andere leden bestaande minderheid der Kamer tot oordee len bevoegd is. In die gevallen de beslissing toch te doen geven door de meerderheid der Kamer leden, moet voor het publiek onbevredigend werken. Die meer derheid oordeelt en beslist dus veelal na oppervlakkige kennis neming van stukken, afgaande op beweringen van medeleden of buitenstaanders, waarvan zij de juistheid, de beteekenis, en de draagwijdte niet kan door gronden. Zoodoende maken de beraad slagingen en de beslissingen der Kamer dikwijls een minder ver heffender) indruk op het groote publiek, met name telkenmale weer op een ander deel, dat van het behandelde onderwerp wél verstand heeft. Dat deel krijgt gewoonlijk ook met de desbe treffende wet, zooals die tenslotte vordt uitgevaardigd, het meeste t maken en lijdt het meest onder factisch verkeerde beslissingen. Voral wordt bij het groote ;pu- bkk tegenzin gewekt, als zoo- dajge beslissingen zijn genomen onpr den invloed van partij poliek, terwijl de kwestie inder- daa naar het algemeene gevoelen niet'an politieken aard was. Juistiet feit, dat de Kamer een bepad onderwerp niet voldoende behetjcht, veroorzaakt herhaar- delijkdat de behandeling ervan verwart in een politiek gekra keel. Dit iniet bevorderlijk om hij het vol. althans bij het leiding gevendeteel ervan, de politiek en het élement in eere te hou den In kats van het streven om het gemeen welzijn des volks zoooed mogelijk te be hartigen C)r opbouwend overleg tusschen ytegenwoordigers van de verschilde maatschappelij ke groepe tot medewerking waaraan deeste en bekwaam- sten in den nde zich leenen, zijn velen de politiek een onvruchtbaar minderwaardig bedrijf gaan d, waarvan het zaak is, zich heel afzijdig te houden. Het g>te gevaar daar- 64. ROMAN VAN REINHOLD ORTMANN. Thans was ik volkomen gerust gesteld en aarzelde na een be spreking met den hoofddoctor niet langer, het nieuwe genees middel ook bij een aantal van mijn kooppatiënten te beproeven. Het resultaat overtrof verreweg al mijn verwachtingen- Zelfs bij toediening van zulke kleine hoe veelheden, als de voorzichtigheid mij in verband met de onbekend heid van het nieuwe geneesmid del en mijn persoonlijke verant woording gebood, was in alle tien gevallen een snellere daling van de lichaamstemperatuur waar neembaar, dan voorheen met veel grootere kwantiteiten kinine ooit te bereiken was geweest. Daaren boven werkte het middel onmis kenbaar pijnstillend en slaap verwekkend, een voordeel, dat des te grooter is, daar zich be halve een lichte hartklopping, die zich bij twee zeer zwakke patiën ten voordeed, absoluut geen onaangename verschijnselen heb ben geopenbaar Reeds na de opgedane ervarirn van vandaag staat het volgen mjjn heilige overtuiging vast, j het u of den grooten onb,ncje, wiens naam nog geheim ,et blijven, gelukt is het reeds,Q lang ver geefs nagestreefde] te be_ reiken hen langs ithetischen weg een kunstmatig-yangjngs- middel voor die kosre stof uit de kinabast te bereic Daarom zult u het begrijpelijk,^ dat ik een levendig verlag voelde den benijdenswaardigtgiuh te wenschen, die dit groihedoel bereikt heeft." Met de meest gespar, op_ merkzaamheid had At het betoog van den arts gjgd van alles wat daarbij zijn binnenste omging, was czijn bleek, koud gelaat absolujets te lezen. „U bent heel vriendelijk, dy^ zeide hij, „maar men moet.h' op geen enkel gebied zoo ,r overhaasting hoeden als juip dit. Waarnemingen in de cli, verkrijgen eerst dan waa wanneer zij door een lange re proeven zijn gecontroleerd en ondervindingen van éen enkel dag kunnen toch eigenlijk get beslissend oordeel rechtvaard gen". van, namelijk dat het openbare ieven allengs geheel door minder bevoegden zou worden be- heerscht, springt in het oog, In plaats van aan de gebreken van het parlementaire stelsel die na tuurlijk niet een ieder zoo dadelijk analyseert, wijt men zijn misnoe gen aan het stelsel in zijn wezen, waardoor dit gaandeweg meer in discrediet komt, zonder dat ie mand iets beters ter vervanging ervan, zich aanpassend bij den tegenwoordigen tijd, weet te ge ven, zoodat de weg gebaand wordt voor proefnemingen met allerlei gekunstelde organisatie vormen. Ook hierin schuilt een groot gevaar Waar men, waarschijnlijk we derzijds, gevoelt, dat er tusschen de wetgevende macht en het volk een zich verwijdende klove is ontstaan, daar is het dus zaak, dal men zich niet verliest in onderlinge verwijten; men zoeke over en weer contract en trachte elkaar te verstaan over de wijze, waarop het wetgevend apparaat zijn moeilijke functie meer alge meen bevredigend zou kunnen vervullen. Ingezonden Mededeeling. Mijnhardt's Hoofdpijntabletten £g stillen spoedig de ergste hoofdpijn pa H Prijs 60ct. Bij Apoth.en Drogisten. Zooals nu wel algemeen be kend zal zijn is het Belgische verdrag, dat het tractaat van 1839 vervangen moet, voor Nederland zeer bezwarend. Het ligt toch in de bedoeling van België, Neder land te dwingen, zware onkosten te maken om de Schelde voort- „Zeer zeker niet 1 Maar de resultaten zijn van zulk een op vallenden aard geweest en ver toonden zulk een merkwaardige overeenstemming, dat ik per soonlijk met betrekking tot het resultaat van proeven niet den minsten twijfel meer koester. Kunt u ons voor deze proeven nog een grooter kwantum van het geneesmiddel ter beschikking sfellen Artois aarzelde een oogenblik, doch knikte bevestigend. „Er zijn nog een paar honderd gram in voorraad en ik wil u die gaarne op een kleine hoeveelheid na voor het beoogde doel over handigen. Hebt u overigens in uw gesprek met den hoofdarts ook nog melding van mijn naam gemaakt „Natuurlijk I Ik moest mij toch op een wetenschappelijke autori teit kunnen beroepen, indien ik mij van zijn toestemming voor een eenigszins gewaagde proef neming wilde verzekeren. U moet mij maar verontschuldigen, dat ik tegenover hem als den vermoedelijken doctor Artois heb genoemd". Artois glimlachte als iemand, die wil laten zien, dat hij niet 'zijn eigenlijke gedachten uit. spreekt en zeide; „Daaraan kan durend en afdoende te verbeteren ten voordeele van Antwerpen, waardoor Rotterdam een zeer ernstige schade zal worden toe gebracht. Het ontworpen kanaal Antwerpen-Moerdijk zal boven dien aan Rotterdam feitelijk „het voordeel, dat de natuur het schonk door de betere Rijnverbinding met het achterland" afhandig maken. Maar niet alleen Rotter dam, ook Amsterdam, zal de ge volgen ervan ervaren, omdat het slechts een zeer inferieure ver binding met den Rijn bezit Wie met de levens- en be staansvoorwaarden van den mid denstand bekend is, zal moeten toegeven, dat de bedreiging van de welvaart van koopsteden als Rotterdam en Amsterdam voor de welvaart van dien midden stand in hooge mate funest moet zijn. Eensdeels, omdat niet alleen de kapitaalkrachtige koopmans- en industrie-centra in koopkracht zullen achteruitgaan, maar ook omdat de zeer talrijke arbeiders klasse op lager niveau zal wor den neergedrukt. Van arbeiders zijde is trouwens reeds bij de Tweede Kamer een adres inge diend, om op dien grond het ver drag te verwerpen. De achteruitgang van Rotterdam, en eventueel van Amsterdam, zou niet alleen den middenstand in die steden treffen zij zou nood lottig zijn voor den middenstand van het geheele land. En er is niet veel verbeeldingskracht toe noodig om te begrijpen, dat die twee steden, met een inwonertal van 1.250.000, op het geheele land een geweldigen economi- schen invloed hebben, en ter vol doening van al hun behoeften, die met de welvaart stijgen, ook velen daarbuiten werk en brood geven Het is noodzakelijk, de aandacht der Regeering op dit belangrijke punt te vestigen. Want de vermindering der welvaart van genoenide klassen der sa menleving moet een achteruit gang voor den middenstand ten gevolge hebben, welke blijvend zal zijn, omdat het overwicht, dat Antwerpen zal krijgen, duurzaam zal zijn. Voor de economische ik nu helaas niets meer ver anderen maar u zult mij moeten bevestigen, dat ik bij de over handiging van het middel niet van mij zelf, doch van een vriend heb gesproken". „Zeker, zeker 1 Wanneer het noodig mocht zijn, wil ik u dat gaarne bevestigen", lachte de ander. „Zoo lang ik echter den grooten onbekende niet van aan gezicht tot aangezicht heb leeren kennen, zult u mij wel willen toestaan, mijn gelukwenschen hier in dit vertrek uit te spreken". Artois maakte een lichte bui ging en de uitdrukking op zijn gelaat droeg er stellig niet toe bij, den arts van de onjuistheid van zijn vermoeden te overtui gen. Nadat hij nog een oogen blik over de ervaringen van den afgeloopen dag in het ziekenhuis had gesproken, vroeg doctor Kalkstein„De bereidingswijze van het middel zal natuurlijk voorloopig uw geheim blijven, niet waar U zult er een pa tent op nemen en in een omme zien millionnair worden. Dat is een geluk, waarom men u zou kunnen benijden, indien uw ver dienstelijkheid tegenover de menschheid ten slotte toch niet grooter was dan dat geluk". „Kom, Kom, zoover zijn we middenstandsorganisatie zou hier goed werk te doen zijn. Bij dit alles komt nog, dat de Schelde-verbetering en de kana len-aanleg groote en waarschijn lijk steeds stijgende kosten zullen medebrengen, die door den aldus reeds benadeelden middenstand ook voor een groot deel zullen moeten worden medegedragen. De conclusie van deze uiter aard korte beschouwing moet dus luiden, dat het voor den midden stand van het allergrootste belang is, dat het verdrag zooals het daar ligt, niet wordt goedgekeurd. H. A. Ritter. Ingezonden. Naast de lichtzijden die de Landarbeiderswet biedt, en die zijn er zeker, vooral bij eene practische uitvoering, is het toch niet ondienstig ook eens te wij zen op de schaduwzijde. Wij kunnen niet beter doen dan hieronder te laten volgen een behandeling van den heer J. Bs. Westerdijk te Uithuizer meden, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voorkomende in de N. R. Crt. In het Alg. Nederl. Landbonw- blad behandelt de heer J. Bs Westerdijk te Uithuizermeden de vraag of gedeeltelijke kwijt schelding van schuld, rustende op sommige landarbeidersplaats jes, wenschelijk is, welke, naar hij in herinnering brengt, ook gesteld is in het voorloopig ver slag van 27 October 1925 betref fende hoofdstuk V der staatsbe- grooting 1926. In de memorie van antwoord van 11 November d.a.v. zegt de minister van bin- nenlandsche zaken en landbouw, dat de wenschelijkheid dier kwijtschelding geenszins vaststaat. De heer Westerdijk komt tot dezelfde slotsom. Z.i. is het stellig aan niet geringe bedenking onderhevig, indien de beloopen schade eenvoudig voor rijksreke- lang nog niet", weerde Artois bescheiden af. „Maar het zou misschien niet kwaad zijn, wan neer de algemeene aandacht wat op de zaak gevestigd werd. Een uitvoerig uittreksel zonder in nadere bijzonderheden te treden, in de groote geneeskundige tijd schriften, zou stellig de zaak ten goede komen". „Het was mijn bedoeling u om toestemming voor de publi ceering van zulk een uittreksel te verzoeken, doctor 1 Misschien schrijft u echter bovendien zelf nog iets over uw ontdekking, zonder natuurlijk te veel van den sluier op te lichten, waardoor het geheim zou worden prijsgegeven. Ik sta in nauwe relatie met de redactie van een belangrijk ge neeskundig weekblad en als ik uw opstel morgen in mijn bezit kan hebben, dan wil ik er bij het groote gewicht van het te behandelen onderwerp borg voor zijn, dat het reeds in het volgend nummer van ons voornaamste geneeskundig tijdschrift geplaatst zal worden". Artois scheen een oogenblik na te denkentoen antwoordde hij„Ik ben u voor uw vriendelijk aanbod zeer dankbaar en ik sla het dan ook niet zonder meer af. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1