ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Overzicht. Uw Lippen Geen Geweten. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per po»t f 1,40 Drukker-Ultgever J. C. LE BLEU Abonnements-Advertentles zeer billjjk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. TNo.'°2T breskens Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 35e Jaargang Zaterdag 20 Februari 1926 Nummer 3106 Toen na den verwoestenden wereldoorlog iedereen onder den indruk van de doorgestane ellende, scheen te begrijpen, dat de menschheid, zoo ze op deze wijze voortging, zich zelf ver nietigen zou en dus een andere vorm van internationale samenleving moest gevonden worden, leek de door Wilson ontworpen Volkenbond plotse ling het uitzicht te openen op dezen nieuwen vorm van samen leving, dien men zocht. Er waren er genoeg, die waar schuwden voor de ontgoocheling, die op deze overspannen ver wachtingen onvermijdelijk moest volgen, en maar al te goed be grepen, dat, zoo de staatslieden der overwinnende landen dezen Volkenbond aanvaardden, 't niet kon zijn om de vrucht hunner overwinning prijs te geven voor het welzijn van an deren, die, toen de inrichting van den Volkenbond hun vrees recht vaardigde, onmiddellijk inzagen, dat deze overwinnaars van de oogenblikkelijke geestdrift voor internationale samenwerking ge bruik maakten om voor zich als leiders dezer samenwerking een gemakkelijk te hanteeren instru ment te scheppen, waarmee ze zonder veel ipoeite hun verover de positie konden handhaven. Vanuit Amerika, waar men het hoofd beter koel had gehouden, werd duidelijk genoeg gewaar schuwd, dat deze Bond slechts een vennootschap ter verzekering van de nieuwe belangen der Entente was. Maar de geestdrif tige massa luisterde er niet naar en jubelde het „hosanna" voor den nieuwen broederband. Daarna is langzaam de ont goocheling gekomen. De Bond, onder bevel van de vier groote Entente-mogendheden Frankrijk, Engeland, Italië en Japan, die in den Volkenbondsraad de la kens uitdeelde, manifesteerde zich duidelijk als een werktuig in de handen der overwinnaars en 61. ROMAN VAN RE1NHOLD ORTMANN. Hij had evenwel niet gezien, dat tegen haar wil bij het schrij ven een paar groote tranen op het papier waren gevallen en hij vermoedde niet. hoe het er in haar gepijnigd hart uitzag, terwijl zij met gedwongen onverschillig heid de laatste, weemoedig be rustende zinnen moest voorlezen. Daarop verzocht hij haar den brief aan het adres te laten be zorgen en juffrouw Heieen be laste zich zelf met de bezorging, aangezien juist de door doctor Qiersberg gezonden verpleegster arriveerde, een zachte, stille persoonlijkheid, die Düringhoffen door zijn bezigheden op het sanatorium heel goed kende. Meer dan een uur verliep, voor zij terugkwam en het was helaas niet de verwachte, dien zij mee bracht. Tot haar schrik had zij In het chemisch laboratorium van de universiteit vernomen, dat professor Wallroth des morgens vroeg reeds naar Weenen was toonde bij iedere beslissing, die hij te nemen had, dat hij niet als onpartijdig rechter in het belang der menschheid oordeelde, maar dat het belang der overwinnaars zijn richtsnoer was. Als orgaan van de nieuwe gedachte der broederschap van alle volken, toonde hij zich dus in elk op zicht ondeugdelijk. En de inter nationale samenwerking bleek hij op te vatten als samenwerking tus- schende groote Entente-mogend heden. Maar nu blijkt, dat hij ook voor deze samenwerking de geschiktheid begint te verliezen. De fout in zijn ontstaan gaat zich zelfs binnen deze grenzen van de samenwerking van de Entente landen wreken. Want de Bond was van den beginne niet het verzamelpunt der volken, die er zich in een nieuwe een heid vonden om het gemeenschap pelijke belang der menschheid te dienen, maar het politiek lichaam waar ieder zijn eigen belangen trachtte te verdedigen en te ver wezenlijken De belangen der Entente staten waren daarbij in den beginne tot op zekere hoogte één en zoo werd de Bond de pleitbezorger van de Ententebelan- gen. Maar langzamerhaud liepen die belangen weer in verschil lende richtingen uiteen. En even wijdig daarmee openbaarden zich ook in den Bond onderscheidene rtchtingen, waarvan wel tot nu toe de Fransche en de Engelsche de hoofdinrichtingen waren. De Franschen vonden daarbij steun in België, Frankrijk's bond- genooten in Midden-en Zuid- Oost-Europa, de staten der kleine Entente en Polen, ook gedeelte lijk in Spanje en meer nog in Brazilië, de Engelsche in de Scandinavische staten, Nederland, Zwitserland, de kleine Oostzee- staten en later ook in Oosten rijk, Hongarijë en Turkijë, terwijl Italië, Japan en de meeste Zuid- Amerikaansche staten hun sym pathieën niet vast bepaalden. De hieruit ontstane tegenstelling vormde zich niet altijd even duidelijk. Maar haar verscherping in de laatste jaren tengevolge van de tusschen Engeland en vertrokken en de wanhoop nabij, was zij juist op het punt onver- richterzake naar huis terug te keeren, toen een gelukkig toeval haar doctor Artois deed ontmoe ten, dien zij zich nog wel her innerde sedert het bezoek, dat hij Valentin Düringhoffen eens had gebracht op zijn „luxueuse" kamer Düringhoffen had den naam van doctor Artois dikwijls ge noemd als dien van een voor- maligen studievriend, aan wien hij voor de gunstige verandering in zijn uiterlijke omstandigheden veel dank verschuldigd was. Daar men Heieen op het laboratorium er bovendien nog attent op had gemaakt, dat Artois de schoon zoon was van den vergeefs door haar gezochten professor Wall roth, vatte zij na een kort na denken moed en overhandigde hem met eenigfc verklarende woorden den brief. Doctor Artois, die er zeer bleek uitzag en den indruk maakte van een zenuwachtig man in den hoogsten graad, las het epistel snel door en dwong zijn gezicht tot een uitdrukking van innige deelneming. ,Die arme Düringhoffen 1" zeide hij. .Stellig heeft hij zich aan die ontdekking hopeloos over- Frankrijk ontstane verkoeling deed haar steeds scherper om lijnde vormen aannemen. En nu Duitschlands toetreding tot den Bond en het innemen van een raadszetel doo.-Duitsch- land Engelands positie aanmer kelijk dreigt te versterken, open baart deze tegenstelling zich plotseling op een wijze die allen, bij wien tot nu toe nog een sprankje van het geloof in den Bond als statuut van internatio nale samenwerking was achter gebleven, wel hevig ontstellen moet. Spanje, Polen, België, Brazilië begeeren allen eensklaps een vasten zetel in den Volken- bondsraad, nu Duitschland er een zal gaan innemen. En het is Frankrijk, dat deze aanspraken steunt. Wanneer Engeland zich nog niet zoo heftig verzet, als men zou mogen verwachten, dan is dat, omdat er in Engeland en ook in de Engelsche regeering nog een sterke partij is, die een nieuwe toenadering tot Frankrijk wenscht. Maar het is niet waar schijnlijk, dat deze richting En gelands houding zal bepalen. Zweden, dat als gekozen lid in den Raad zit, zal zich in elk geval tegen deze aanspraken verzetten, niet omdat het Enge- land's positie wil helpen hand haven, maar omdat het den Volkenbond als lichaam, waarin niet de afzonderlijke belangen der staten den doorslag geven, als werkelijk internationaal in stituut wil trachten te handhaven. Maar alleen een verzet van een der groote mogendheden zal deze nieuwe aanspraken afdoende kunnen keeren. En de nieuwe verhouding, waarin Engeland tot Italië ge raakt is, maakt het vrijwel zeker, dat Engeland's verzet ook bij Italië steun zal vinden. Voor de kleinere staten en voor den vrede in de wereld wordt het ten slotte lood om oud ijzer, of Engeland dan wel Frankrijk den hoofdtoon heeft in den Volkenbond. De internationale samenwerking, die noodig is om den vrede blijvend te verzekeren en een nieuwe internationale orde werkt. Is het werkelijk zoo slecht met hem gesteld?" „Ik vrees van ja 1" antwoordde juffrouw Heieen met bedrukte stem. „Doctor Giersberg schijnt nog maar geringe hoop te koes teren". „Dan moet men inderdaad heel ernstig zijnwant van dezen wonderdokter gaat bijna de roep uit, dat hij een ten doode op- geschrevene weer op de been brengt. Ik word momenteel door mijn beroepsbezigheden ten zeer ste in beslag genomen, waarde juffrouw Leopard, maar deson danks geloof ik, dat ik uit oude vriendschap mij niet aan een plicht zal mogen onttrekken, zooals die mij door de kennis neming van den inhoud van de zen brief wordt opgelegd. Wan neer u er geen bezwaar tegen hebt, zal ik onmiddellijk met u meegaan.'. Juffrouw Heieen was hem in het diepst van haar hart dank baar voor zijn opofferende be reidwilligheid en zij legden ge meenschappelijk den korten weg terug af. Na een haastige be raadslaging met de verpleegster, bracht het jonge meisje den doctor bij den zieke. Ondanks het korte tijdsverloop, dat er sedert het dicteeren van te scheppen, kan de Volkenbond toch niet geven. Tot nu toe was de Engelsche politiek altijd wat minder ge vaarlijk dan de Fransche. Maar de Engelsch-ltaliaansche Entente heeft dat verschil wel opgeheven. Want het Italiaansche imperialis me is zoo mogelijk nog brutaler en cynischer dan het Fransche De felle aanval „van Mussolini op Duitschland, die Streseman 's politiek uitlokte, heeft opnieuw den gevaarlijken aard van het fascisme getoond. En het wordt hoe langer hoe meer duidelijk, dat de geest van ditfascisme'overal in Europaveld wint. In België heeft hij zich in de betooging tegen den Vlaam- schen minister Poullet ter gele genheid van de overbrenging van vaandels naar het legermuseum op felle wijze nog kort geleden geopenbaard. En zelfs in ons land steekt hij al schuchter het hoofd op. Het is de geest, die alle internationale samenwerking met of zonder Volkenbond on mogelijk maakt. En het veld- winnen ervan toont dan het vechten om zetels in den Volken bondsraad, dat we steeds verder van dit ideaal af raken. ■Jt-.l ir«P«KT-ft Q V Ingezonden Mededeeling. springen bij guur weer vaak stuk of worden ruw en schraal. Dit is spoe dig te verzachten en te genezen door Doos 30 ct. P U RO L Medische brieyen. AMULETTEN, BEZWERINGEN, MACHTSPREUKEN. Herhaaldelijk vernemen wij, dat de een of andere kwakzalver zijn kennis van geneeskunde ver kregen heeft uit een oud boek, dat hij gevonden of geërfd heeft. Aan dergelijke gevonden, oude boeken schijnt het lichtgeloovige den brief verstreken was, was de toestand van Düringhoffen in derdaad slechter geworden het spreken viel hem moeilijk en het kostte hem blijkhaar groote in spanning zijn gedachten te ver zamelen. Dat het Artois was, die hem in plaats van den professor was komen bezoeken, scheen hem nauwelijks verwondering te ba ren. Zoodra de verpleegster zich bescheiden teruggetrokken had, zeide hij, nadat de eerste be groeting voorbij was, met een vermoeide handbeweging naar zijn werktafel wijzende: „Daarin de schuifia vind je alles het poeder en de handleiding, waarin ik de samenstelling en de berei dingswijze uitvoerig heb be schreven. Er zijn geen monde linge toelichtingen bij noodig, want ik ben zeer zorgvuldig te werk gegaan. Bij de bereidings wijze vestig ik er echter bijzon der de aandacht op, dat geen onopgelost chloorbari ba ri um". Hij bracht zijn hand naar zijn voorhoofd en zijn laatste woorden gingen in een onverstaanbaar gemurmel verloren. Doctor Artois bekeek de gla zen met het witte zout aandach tig en stak ze na eenig aarzelen deel van het publiek groote waar de toe te kennen, Daargelaten het ongerijmde, dat een werkelijk goed geneesmiddel of een deugd zame methode tot het herkennen van ziekten vergeten zou geraken, willen wij onze lezers nu ook eens ietsuit 'n oud boek, dat wij eerlijk gevonden hebben, mede- deelen. Op een auctie hebben wij de hand kunnen leggen op een boek van Dr Most, dateerend uit de eerste hefft der vorige eeuw en handelend over het gebruik van amuletten, bezwe ringen en machtspreuken. I. Hoe men bijzonder steik worden kan. Neem een goeden, helderen, rooden wijn, verzegel denzelven goed in een glazen flesch en zet deze op witten Donderdag in een mierenhoop. Neem dezelve een jaar daarna op Goeden Vrij dag weder er uitzoodra men van dezen wijn gedronken heeft, zal men wonderen zien. II. Middel tegen zomersproeten. Ga met den persoon, welke zomersproeten heeft, naar een plaats, waar gewelven en oude oude muren zijn, en strijk met zijn vlakke hand op den muur, zoodat dezelve vochtig wordt; strijk dezelve dan over het ge zicht, de borst en de handen van den bedoelden persoon. Herhaal dit driemaal; vei laat dan gezamenlijk de plaats, zonder om te kijken, en gelast den lijder niet weder naar die plaats te gaan anders komen de zomer sproeten terug! III. Middel tegen vallende ziekte. Men moet de excrementen der zieken, die hij ten tijde van of eenigen tijd na den aanval van zich geeft, alsmede het misschien daarmee bevuild hemd, verbran den. IV. Middel tegen tandpijn. A. Men schrijve den voornaam en van. van den aan tandpijn lijdende persoon driemaal op een stukje papier, b.v.: Jan Frederik Meyer. Frederik Jan Meyer. Meyer Frederik Jan. vouwe het blad papier tezamen in de zakken van zijn jas. Daarop stak hij het manuscript, waarin hij vluchtig gebladerd had, even eens bij zich. „Ik zal je dat alles teruggeven, wanneer je weer gezond bent, ouwe jongen", zeide hij, wantje zult al lang gezond zijn, eer de professor uit Weenen terug is, Maar ik geloof dat het beter voor je is, als ik je nu maar verder met rust laat. Düringhoffen maakte een be weging, die zeker zijn goed keuring voor deze laatste woor den moest beteekenen. ,Zeg hem dat tot op heden niemand iets daarvan weet niemand", fluisterde hij, „en dat het slechts zuiver te voorschijn komt, als het chloor het chloor Hij kon blijkbaar het woord chloorbarium niet meer uitspre ken en verviel telkens in einde- looze herhalingen van de eerste lettergreep, De verpleegster trad haastig op het bed toe en wenkte den doctor heen te gaan. Artois keek haar vragend aan, doch zij schudde treurig en moedeloos het hoofd. (Wofdt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1