Schrale Wind PUROL Binnenland. Week-Menu. Rechtszaken. Dammen Voetbalwedstrijd België Holland, Van alles en overal. Gemengd Nieuws wordt hij onder den naam van Kong Tik Tjoeng Ong, dit is Eerwaarde vorst van Vérstrek kende Goedgunstigheid, heden ten dage door de Hokkian-Chi- neezen aangeroepen. In de periode Siao Hing (113- 193 na Chr.) verleende keizer Koo Tjong van de Sing-dinastie zijn officieele sanctie aan den dienst van den afgod en wel op grond van een ander wonder, dat door den afgrond werd ge wrocht. Een zekere Go Tik, een vurige vereerder van den afgod, bevond zich in de hoofdstad met een klein zakje asch uit den tempel van zijn lievelingsgod bij wijze van amulet op de borst, toen er plotseling brand uitbrak in het keizerlijk paleis. Op het zelfde oogenblik verscheen de heilige Kwee in eigen persoon en bluschte de vlammen door eenvoudig een wit vlaggetje heen en weer te zwaaien, waardoor er regens vielen. Het was onder de dynastie Bing in de jaren 1541 en 1562, dat de Japanners invallen deden in het rijk Hokklan Chineezen. De oproerige ingezetenen van de naburige Ing Tjoen Tjioe hielpen de Japanners de Hokkian Chi neezen te belegeren. Al dichter en dichter drong de vijand op en gebrek aan water begon zich te doen gevoelen. Een 300-tal ge wapende lieden uit een nabij gelegen fort bracht echter uit komst. In het holst van den nacht, in alle stilte, deden zij een uitval op de Japanneezen en joegen hen geheel uiteen. De tegenspoed der Japanners was aan den heiligen Kwee te danken, gelooft men. Qe tempel van Sing Ong Kong, d. i. de heilige Vorst, ligt buiten de Noordelijke poort van de hoofdstad Laam Oan, waarheen pelgrimstochten of bedevaarten worden ondernomen. De twee hoofdfeestdagen van Kwee Sing Ong of Sing Ong Kong vallen respectievelijk op den 22sten van de 2e en de 22sten van de 8ste maand van het Chineesche bur gerlijke jaar. Omtrent de godin Ma Tjoe Poo, die vereerd wordt in den tempel van Hok An Kiong, d. i. verblijfplaats van geluk en rust, wordt verteld, dat zij wordt beschouwd als koningin des hemels, beschermster van het rijk en hoedster van het volk, die, begaafd met geheimzinnige wonderkracht, vervulling van smeekgebeden geeft en ook aller- wege hulp verleent. Evenals de meeste godheden van eenigen rang en aanzien, is ook deze vergezeld door een paar wachters, die haar bij wijze van schildknapen terzijde staan. Zij heeten Duizend mijlen Oog en Gunstige Wind-Oor, zinne beeldige voorstellingen, aan de zeevaart ontleend. Zij is ook pa trones van kooplieden en rivier schippers, landverhuizers en kin- derloozen. Het tempelgebouw van Sing Ong Kong te Soerabaja is in Kampong Doekoeh Glli. Een kleine tempel van dezen afgod bevindt zich ook te Kepoetran. De verblijfplaats van Geluk en Rust (de tempel van Hok An Kiong) te Soerabaja, ligt aan de Chineesche Tempelstraat. Ingezonden Mededeeling. Door de schrale wind wordt de huid van handen, gelaat en lippen vaak ruw en schraal. Dit verzacht en ge neest men spoedig met 30 60-90 ct. NEDERLANDSCHE FIERHEID. Er heeft in de laatste jaren groote beklemdheid geheerscht in de harten van vele Nederlanders over onze verhouding tot België. Deze beklemdheid is overgegaan in ongerustheid, toen men kennis nam van het tractaat, dat onze Regeering met België wil sluiten. Zeker, wij willen in goede na buurschap met onze Zuidelijke naburen leven, maar het fiere Nederlandsche hart komt in op stand tegen dit verdrag. Helaas zijn er in België zelf landgenooten, die vergeten, dat zij Nederlanders zijn. Zoo wordt in „Holland-Huis" te Brussel een bij uitstek nationale film ver toond: „Een reis door Nederland en Ned.-indië", dit in verband met de koninklijke zilveren brui loft. Tot onze groote verbazing zijn alle opschriften van deze film in het Fransch gesteldook de bediening in kleedkamer, buf fet en zaal is Fransch. Dat filmen, die ten doel hebben ons land beter te doen kennen en waardeeren, Fransche op schriften hebben als zij bijvoor beeld in Parijs worden vertoond, kan er mee door, al zou daar naast de Nederlandsche tekst moeten staan. Doch dat te Brussel, te midden van een groo- tendeels Vlaamsche bevolking, door Nederland propagandafilmen met uitsluitend Fransche teksten worden vertoond, dat gaat alles te boven EEN NIEUWE FUNCTIE. Men fluistert, dat van hooger- hand overwogen wordt de functie van Kabinetsformateur als een permanente te beschouwen; er zal dan een behoorlijke schadeloos stelling aan worden verbonden, benevens natuurlijk aanspraak op pensioen DE NIEUWE MOTOR- EN RIJ WIEL WET NOG NIET GEREED. De invoering van de nieuwe Motor- en Rijwielwet vereischt een dergelijke voorbereiding, dat, naar wij van bevoegde zijde vernemen, deze niet, zooals reeds gemeld, tegen Maart a.s., doch vermoedelijk eerst in het midden van dit jaar kan worden tegemoet gezietf. Tel. Breskans, Wij verwijzen naar de advertentie omtrent de uit voering van de Arbeiders-tooneel- vereeniging „Uit het Volk—Voor het Volk" van Sas van Gent, welke a.s. Zondag in het gebouw Sumajo alhier zal plaats hebben. Het programma omvat een too- neelspel en een kluchtspel, ter wijl de pauzen door muziek zul len gevuld worden. Het is de eerste maal, dat deze vereeni- ging onze gemeente bezoekt, maar afgaande op wat de Neu- zensche en Axelsche Courant recenseeren, mogen wij wel voor spellen, dat iedere bezoeker vol daan huiswaarts zal keeren. IJzendijke, De gehouden collecte voor. de Watersnood, heeft alhier opgebracht f 950. Hoofdpiaat. Op verzoek van B. en W. en op advies van den consul der A. N. W. B., E. Boom, worden eerstdaags alhier een tweetal wegwijzers geplaatst door den Alg. Ned. Wielrijders- bond. Daar deze wegwijzers in een dringende behoefte voor zien, juichen wij dit ten zeerste toe. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm. nam. Woensdag 17 Feb 4.23 4.47 Donderdag 18 5.09 5 33 Vrijdag 19 6 01 6 25 Eerste Kwartier Vrijdag 19 Febr. nam. 12,45 Ueb$ VOOB* Rljwisisi* enz. Woensdag 17 Feb nam. 5.45 Donderdag 18 5.47 Vrijdag 19 5.49 MARKTBERICHTEN. Rotterdam, 15 Feb Tarwe f 12 OOf 14.00 Rogge f 8 50.—f 9.50 Gerst f 10.00f 10 25 Haver f 9.00 f 9.75 Kroonerwten f 13.—f 17. Bruine boonen f 10. - f 12.00 Erwten (Schokkers) f 20,—f 35 Maanzaad f50.—f70 BRESKENS Sumajo. Zondagavond 7 u. Tooneeluitvoering door de Arbeiders-Tooneelvereeniging „Uit het Volk-Voor het Volk" te Sas van Gent. Fransche Schouwburg. Zondag 21 Febr. n. 2 u. Traviata. VoorafBullet Séduction. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 12 Februari. A. Ph, C., 52 jhuisvr. van J. B. V., te Sluis, werd beklaagd dat zij in het begin van Dec. j.l. te Sluis een flesch Elixir d' Anvers, toebehoorende aan Ch. L. F. v. D., heeft weggenomen. Eisch f25 of 25 d. hechtenis, uitspraak idem. Correspondentie aan de Redactie. Opl. no. 7: 39-34, 37-32, 47-41, 38-32, 50-45, 34-30, 30: 19. Opl. no. 833-29, 39-33, 42-37, 16-11, 32-28, 33:4, 47:20. Goede opl. ontvangen van J. K. te B, A. K te Z. en L. te G. 11 A. Pernet. Stand Zw. 2, 6, 7, 9, 11.17, 19, 23. W. 20, 21, 25/28, 32, 34, 35, 39, 42/44, 49, 12 René Ortigé. Zw. 2, 4, 7/9, 13,14,18, 20,21,35 W. 25, 28, 32, 34, 37/39,41,44, 47, 50. Ingezonden. Nu één van de groote voet balwedstrijden voor het Holl. voetbal, namelijk de wedstrijden tegen België, weer met rassche schreden nadert, zouden wij de Zeeuwsch-Vlamingen, die van plan zijn. de op 14 Maart plaats hebbende ontmoeting, te bezoe ken, willen aanraden niet te lang te wachten met het aanvragen van plaatsbewijzen. Zoowel in België als in Holland bestaat enorme belangstelling voor deze ontmoeting. In België zal deze nog wel vermeerderd zijn, na de jongste nederlaag tegen Honga rije, welke wedstrijd men met zooveel vertrouwen tegenioet zag, terwijl men zeer verlangend is, de nederlagen van het vorige jaar tegenover de onzen te wre ken. In ons land ziet men met belangstelling de samenstelling van het elftal tegemoet, daar in het elftal dat het laatst tegen Denemarken heeft gespeeld, in grijpende wijzigingen gebracht mooten worden, deels door ver trek van sommige spelers, ander deels omdat sommigen aan de verwachting niet voldaan heb ben, of niet meer voldoen. Reeds nu is bekend, dat een groot aantal supporters het Ned. elftal zal vergezellen Wil men dus geen schandelijk hooge prijzen aan opkoopers van kaarten te betalen, zoo zal men deze tijdig dienen aan te vragen, hetzij aan de Ned. Voetbalbond in Den Haag, of wat nog beter is, in België zelf. Den Hollanders, worden verzocht zich van de nationale vlag te voorzien en zich op het veld zooveel mogelijk aan te sluiten, om de Hollanders gezamenlijk aan te moedigen. Verder wordt verzocht, naar aanleiding van eenige verbitte ring, die er bij een bepaalde kleine categorie Belgen nog heerscht, in verband met het hands-geval van Dijke van ver leden jaar, hier in elk geval niet op te reageeren, als deze tot uiting mocht komen, maar ware sportiui te blijven, die de be slissingen van den scheidsrechter onvoorwaardelijk zullen accep teeren en een eventueele neder laag zonder afgunst zullen dragen. Mogen de Zeeuwsch Vlamingen een eerlijke en faire strijd aan schouwen en moge de overwin ning aan de sterkste ploeg ten deel vallen. Het menschdom gaat met reu zenschreden vooruit. Vooral in Amerika is dit goed merkbaar. Daar behoort het b.v. tot den goeden toon, om gescheiden te zijn. Gevallen, dat men den eenen dag huwt, om den anderen dag di® verbintenis weer te verbreken, zijn lang niet zeldzaam. Eén en ander blijkt uit het feit, dat er in de V. S. reeds 250.000 ge scheiden vrouwen zijn O Maar nu schijnt men dat aan tal toch mooi tc vinden. De emi gratieautoriteiten te New York hebben althans Vera Gravin Catheart, een Engelsche dame, die Dinsdag daar ter stede aan boord van de .Carmania" aan kwam in gezelschap van twee andere Engelsche dames, aange houden. Toen zij naar de reden van deze aanhouding vroeg, ant woordde de emigratie-ambtenaar haar: „U is gescheiden", en deelde haar mede dat zij waar schijnlijk naar Elleseiland (het quarantainestation) zou worden gebracht. Meer kan zij niet te weten komen. Zij heeft dan ook heftig geprotesteerd Wat een dwaasheid" 1 zeide zij. „Er zijn 250,000 gescheiden vrouwen in Amerika, en mij pikt u er uit!" Ik zal de hulp inroepen van den Engelschen consul De gravin deelde mede dat zij naar Ame rika was gekomen tot het bezoe ken van vrienden en om een door haar geschreven tooneelstuk, ge titeld Ashes", opgevoerd te krij gen. O Die menschdommelijke vooruit gang blijkt ook (natuurlijk weer in Amerika) uit het volgende Mevrouw Symington (haar man is millionnair dit terloops), woon achtig te New York, frequenteert drinkgelagen en dansfestijnen, rookt, verft zich, poedert zich, draagt gedurfd korte rokjes, kort om, doet wat veie moderne vrou wen doen en wat haar man niet behaagt. Integendeel. De heer Symington vroeg echtscheiding op grond van wangedrag. De Jury (bang voor thuis weigerde. De heer Sy mington ging in hooger beroep. En daar, voor het Hof, poneerde de advocaat van zijn vrouw de volgende stelling: „De moderne vrouw moet naar moderne be grippen worden beoordeeld. Ge dragingen, die haar moeder nog kort geleden tot een maatschap pelijk uitgestootene zou hebben gestempeld, worden heden ten dage door de maatschappij als volkomen geoorloofd aanvaard. Ik wil niet beweren, dat dit een ideale tpestand is, maar het Hof moet de maatschappij beschou wen zooals zij thans is en niet zooals zij was in de dagen van onze grootmoeders." O Juist, we moeten de maat schappij nemen, zooals zij is. Evenwel, dat zij zoover is geko men, als ons die advocaat wil doen gelooven, kunnen wij niet aannemen. En toch Een schuitenvoerder in Londen, die na zijn wettig huwelijk in 1918 nog met drie andere vrou wen was getrouwd, verontschul digde zich bij den rechter met het Engelsche spreekwoord, dat wie geluk wil vinden, eerst de boete moet ondergaan. Dat hij dit spreekwoord ook in de prac- tijk toepast, bewijst wel het aan tal gevangenisstraffen, dat deze onverbeterlijke bigamist heeft on dergaan, voor hij het ware geluk bij zijn vierde metgezellin heeft gevonden. Zijn wettig huwelijk had plaats in 1918, maar zijn echtgenoote was hem ontrouw en zonder scheiding aan te vragen, trad O'Brien, aldus heet de „ge- luk-zoeker" in 1920, weer in het huwelijk. Deze wetsovertreding moest hij met negen maanden dwangarbeid boeten. Nauwelijks uit de gevangenis ontslagen, be proefde O'Brien in 1922 weer zijn geluk, doch de bruidegom had blijkbaar redenen aan zijn toe komstig geluk te twijfelen, want direct na onderteekening der trouwacte, verdween hij. Dit weer hield de justitie echter niet, hem wederom op te sporen en hem voor zijn tweede euveldaad twaalf maanden dwangarbeid op te leggen. Nu heeft hij voor den derden keer terechtgestaan en daar hij nu het ware geluk heeft gevonden en ook de tegenwoor dige echtgenoote verklaarde, dat O'Brien voor haar en de twee kinderen een model-echtgenoot en vader was, roept hij de cle mentie van den rechter in. De wet is echter onverbiddelijk en O'Brien kan weer gedurende ne gen maanden nadenken over het onvolmaakte levensgeluk. O Het onvolmaakte levensgeluk 1 Ieder ondervindt het in zijn be staan. Maar soms is van enkelen het leven al zeer tragisch, zooals het bijvoorbeeld voor de vroe gere Russische prinses Obolenski was. Het meisje was ten tijde van de bolsjewistische omwenteling 15 jaar oud; zij werd door haar opvoedster die naar het buiten land vluchtte, zonder eenig mid del van bestaan hulpeloos in de Moskousche straten achtergelaten. Een tijd lang leefde hel prinsesje toen in een asyl voor dakloozen. Daarna ging zij met een spoor wegarbeider samenleven om ten slotte prostituée te worden. Dezer dagen heeft men nu het lijk van de thans eerst 23-jarige in een sneeuwhoop van de bin nenstad gevonden. De politie heeft geconstateerd, dat het ex- prinsesje vermoord is. De dader is gearesteerd. O Ook tragisch, maar Iegelijk vol humor is het geval van een ar beider B. te Roermond, die ver dacht werd van het plegen van verschillende inbraken o.a. te Reuvel en Tegelen. Bij de inbraak te Reuvel had hij n.l. zijn schoenen laten staan. Den volgenden morgen herken den kinderen in de school, dat de bewuste schoenen die van hun vader waren. Naar aanleiding van deze aanwijzing volgde de aanhouding. WEER EEN AANVARING OP DE SCHELDE. De Harwichboot „Antwerp", welke Zaterdag te twaalf uur Vlissingen passeerde, is ter hoogte van Hansweert in aanvaring gekomen met de van Antwerpen komende Hull-boot „Darlington". De Antwerp" liep door den schok tegen den zeedijk omhoog en bevond zich daardoor en ook ten gevolge van het zwaar lek- stooten, in zeer gevaarlijke positie. Het achterschip bevond zich reeds kort na de aanvaring in zinken den toestand. Onmiddellijk gingen van Hansweert reddingsbooten uit, waarmede de passagiers, vijftig in getal, en de bemanning, die allen het schip moesten ver laten, overgebracht werden op een juist passeerende Engelsche boot, die ook naar Antwerpen ging. De mail werd eveneens in veiligheid gebracht. De „Darlington" werd ook zwaar beschadigd, doch behoefde niet verlaten te worden door de opvarenden. Het schip, dat o.a. een groot gat in den voorsteven bekwam, Zit eveneens tegen de slikken van den dijk omhoog. Te Hansweert zijn dadelijk alle pogingen in het werk gesteld om de Harwichboot in zoodani- gen toestand te brengen, dat verder zinken voorkomen kon worden. Er worden onderhandelingen gevoerd omtrent het bergen def vaartuigen.

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 2