ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekeliksch Oveizicbt, Geen Geweten. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per povt f 1,40 Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. TNo.,2JD breskens p™\f™ Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 35 e Jaargang Zaterdag 13 Februari 1926 Nummer 3104 Sinds Mussolini beheerscher werd van itailë, heeft in dit land zich een nationaal bewustzijn ontwik keld en daarmee een zucht tot uitbreiding van Italië's macht en prestige en versterking van zijn internationale positie, die in Europa, vooral wel in de Mid- dellandsche Zee nieuwe tegen stellingen heeft geschapen, die den toekomstigen vrede ernstig bedreigen. Meer dan vroeger, toen het tot het Drievoudig Verbond behoorde, om min of meer Duitschland's leiding in de in ternationale politiek te volgen, en niet het minst ten gevolge van de pogingen der Entente, die, om het tot den oorlog over te halen zijn zelfgevoel vleiden, is Italië zich een zelfstandige macht gaan voelen, die eigen imperialistische bedoelingen te verwezenlijken had en door eigen kracht verwezenlijken kon. Deze nieuwe mentaliteit bracht het als vanzelf in tegenstelling tot Frankrijk, dat tot nu toe ge woon was geweest in de Mid- dellandsche Zee een overheer- schende positie in te nemen en na den gewonnen oorlog boven dien zeer duidelijk naar een hegemonie op het Europeesche vasteland streefde. En het is dan ook duidelijk, dat na den oorlog de Fransch-ltaliaansche verhou ding die voor den oorlog altniet te hartelijk was, maar tijdens den oorlog natuurlijkerwijs minder werd, opnieuw ernstig verkoelde en zich hier meer nog dan voor den oorlog een antagonisme ontwikkelde, dat de politieke constellatie in ons werelddeel langzaam wijzigde. Engeland, welks belangen zich tegen een Fransche suprematie op het vasteland verzetten, en dat ook elders in de wereld tel kens met de Franschen in bot sing kwam, zag onmiddellijk, welke diensten het zich ontwik kelend Italië vooral in het Oosten van de MiddellandscheZee, maar ook elders bewijzen kan, en zocht 59. ROMAN VAN RE1NHOLD ORTMANN. „Vader Leopards gezicht, dat reeds een levendig rood vertoonde, werd door deze woorden zichtbaar nog donkerder gekleurd. „Waarom niet luidde zijn antwoord. „En wie weet, wie van ons beiden een beter bestaan zou hebben, wanneer wij ons thans op een bepaalde plaats bevonden, waar geen praatjes meer verkocht worden i Mijn geweten is zuiver, doctor, en als u den jongen man daarbinnen niet erger behandelt, dan ik mijn slachtoffers, dan wil ik u in 's hemelsnaam zelfs uw grofheid vergeven". Doctor Qiersberg mat den reus met een eenigszins onthutsten blik. Stelt u zooveel belang Inden zieke vroeg hij op een toon, die stellig al niet meer zoo grim mig klonk. „Nu, het zal u wer kelijk niet aan gelegenheid ont breken, om die belangstelling te toonen". merkbaar toenadering tot deze nieuwe macht. Maar deze toenaderingspogin gen moesten niet alleen verkoe lend op de Fransch-Engelsche verhoudingen inwerken, maar ook het Fransch-ltaliaansch antago nisme nog aanmerkelijk verscher pen. De toestand, waarin Frankrijk op 't oogenblik verkeert, moet het onvermijdelijk prikkelbaar maken. Het ziet zich in de bui tensporige verwachtingen, die het na de overwinning in den groo- ten oorlog koesterde en die het door Poincaré's politiek tever geefs te verwezenlijken trachtte, ernstig teleurgesteld Het is er niet in geslaagd, het overwonnen Duitschland als factor van be- teekenis in de Europeesche po litiek uit te schakelen En of schoon het de eerste militaire mogendheid op het vasteland is, neemt het niet alleen niet de machtspositie in, waarop het ge hoopt had, maar heeft tengevolge van zijn finantieelen noodtoestand ernstig van het verworven pres tige ingeboet en is in een min of meer afhankelijke positie te genover Engeland en Amerika geraakt. Juist deze uitwerking geeft aan de pogingen, die oogenblikkelijk in de Fransche Kamer gedaan worden, om voor het finantieel herstel althans den eersten stap te doen door het nieuwe belas ting-ontwerp van de commissie, die Doumer's ontwerp op zij zette, tot wet te maken, een zoo bijzondeie beteekenis. En 't is dus begrijpelijk dat op dit oogenblik zijn gevoeligheid voor elke daad waaruit Engeland's verandering van houding blijkt, voor elke be weging, waaruit geringschatting zou kunnen blijken en dus voor elk nieuw bewijs van toenadering tusschen Engeland en Italië, bi zonder scherp moet zijn. De nieuw getroffen regeling, die Italië zijn schuld aan Enge land grootendeels kwijtscheldt, nadat nog pas de Fransche re geering tevergeefs getracht had, een regeling te treffen, die voor Engeland heel wat voordeeliger „Laat u maar hooren, wat u te zeggen hebt, doctor 1 Zegt u ons onomwonden, hoe het er mee staat en wat gebeuren moet. Zooveel als een vader voor zijn zoon zou kunnen doen, doe ik zonder meer voor dezen wak keren jongen man". Hij deed de deur open van de huiskamer en noodigde den kleinen doctor door een hand beweging uit binnen te treden. De vrouw van den deurwaarder was niet aanwezigmaar juffr. Heieen, die bij het raam had gestaan, trad snel op den doctor toe. „Hoe hebt u hem aangetroffen vroeg zij en men kon aan den klank van haar stem hooren, in welk een groote angst zij ver keerde- „Zijn ziekte is toch wel niet gevaarlijk „Typhus 1" antwoordde doctor Qiersberg lakoniek. „En naar het zich laat aanzien in den hoogsten graad. Misschien kunt u daarnaar zelf wel beoordeelen, of het gevaarlijk is of niet?" Juffrouw Heieen slaakte geen enkele kreet en zij viel ook niet flauw; maar de frisch gewas- schen gordijnen voor de ramen waren niet witter dan haar gezicht en zij bracht onwillekeurig haar hand naar haarjhart. Vader Leopard was, heeft ook in Frankrijk kwaad bloed moeten zetten. En wan neer werkelijk Chamberlain er te Parijs op gezinspeeld heeft, dat Italië het mandaat over Syrië, waar Frankrijk met zoo groote moeilijkheden kampt, wellicht wel zou willen overnemen, of een balletje heeft opgegooid over den afstand van den Franschen Roode Zee-haven Dzjiboeli en den spoorweg van daar naar Abessinië, aan halië, dan is het volkomen van zelfsprekend, dat Briand tegen hen een niet al te vriendelijk gezicht zal getrokken hebben. Maar niet alleen de Fransch- Engelsche, ook de Fransch-ltali aansche verhouding moet daar van den invloed ondervinden. De bestaande tegenstelling tus schen deze twee Middellandsche Zee-Staten moet door Engelands merkbare toenadering nog scher per vormen krijgen. En dit kan niet nalaten den toestand in het nabije Oosten zeer delicaat te maken. Het is duidelijk, dat zoo erop 't oogenblik of in de naaste toekomst eenig gevaar voor den Europeeschen vrede dreigt, dit gevaar opnienw uit het nabije Ojsten komt. De toestand op den Balken is nog uiterst onstandvas tig. In Roemenië openbaart zich een nerveuze onrust. Zuid-Slavië lijdt nog altijd onder zijn drie- deeligheid Griekenlands grillige houding en de nieuwe chau vinistische politiek van generaal Pangalos scheppen een dreigend gevaar. Bulgarije blijft een on berekenbare factor en de vrees voor Hongarije, nu in de zaak der bankbiljettenvervalsching weer zoo duidelijk aan het licht geko men, houdt ook de Balkanstaten in onrust. Hablig in Voor-Azië heeft Turkije's wrok over de onrecht vaardigheid van Mosoel een nieuwe en ernstige bedreiging geschapen. In Syrië kan Frankrijk zich maer met moeite tegen den onafhankelijkheidszin der bevol king handhaven. En Italië's ex- pansiezucht strekt reeds de begeerige handen naar de Klein- kreeg een merkwaardigen hoest- aanval en toen wierp hij plotse ling zijn akten zoo wild op de tafel, dat het klapte en de vellen papier rondvlogen. „Dat is nu gerechtigheid 1' riep hij uit, „dat noemen ze gerechtigheid 1 Deze vervloeke vampyrs loopen gezond en wel in de wereld rond en zoo iemand moet het ongeluk treffen zoo iemand! Doctor,is dat gerechtigheid?". „Vraag dat aan een ander en niet aan mijantwoordde de doctor maar de b'ik, waarmee hij bij die woorden den deur waarder aankeek, was in het geheel niet vijandig of grimmig. „Of laat het vragen liever heele- maal achterwege, want daarmee is thans verduiveld weinig ge wonnen. Ik weet niet of onze patiënt er bovenop zal komen maar er is dan in ieder geval slechts dan hoop aanwezig, als hij op de beste en zorgvuldigste wijze verpleegd wordt. Het is geen gemakkelijke taak en boven dien is er ook nog gevaar voor besmetting. Waarschijnlijk hebt u geen lust, dat alles op u te nemen en wij zullen hem, zoodra het eenigzins mogelijk is, in een ziekenhuis moeten bren. gen niet waar?". Aziatische kust uit. Er is werke lijk niet veel noodigom hier een conflict te doen uitbreken, dat ten nieuwen brand over Europa kan doen uitslaan. Het zijn waarschijnlijk de Grieksche avontuurlijke politiek en het Italiaansche Imperialisme, die de ernstigste bedreiging vor men Maar van deze moet het Italiaansche streven ongetwijfeld de ernstigste gevolgen hebben. Wanneer Italië, door Engeland gesteund, zijn plannen in het Oosten der Middellandsche Zee tracht te verwezenlijken, dan is het niet onmogelijk, dat naast Turkijë zich ook Griekenland in den strijd mengt. Maar bovendien zal ook Frankrijk niet terzijde kunnen blijven. En de Fransch Italiaansche tegenstelling kan dan aan de Fransche bemoeienis de ergste gevolgen geven. Zelfs al mocht Frankrijks oogenblikkelij- ken toestand het niet toestaan tegen Engeland en Italië partij te kiezen, dan nog zal de enorme verscherping van het Fransch- ltaliaansche antagonisme een ac- cuut gevaar scheppen, dat Europa ernstig bedreigen blijft Frankrijk zal niet nalaten tegenover deze machtige combinatienieuwebond- genooten te zoeken. En de kiem voor een nieuwe heftige tegen stelling, als die welke den grooten wereldoorlog veroorzaakte, zou gelegd zijn. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch Vlaanderen te Ter Neuzen. Slot. Met voldoening wees hij op de dit jaar te verwachten instelling van een Ferrydienst tusschen Vlissingen en Breskens, dank zij hetjoyale besluit der Staten en de medewerking der Regeering De oplossing dezer kwestie, die van af hare oprichting de aan dacht der Kamer had, is aan staande. Met betrekking tot reorganisatie van de posterijen en telegrafie „Neen vader, neen 1 Daar mag u niet in toestemmen", verklaarde Heieen snel in plaats van den gevraagde. „Men zal hem in een ziekenhuis stellig niet beter kun nen verplegen dan bij ons en ik weet, dat hij niet graag naar zulk een inrichting zou willen te midden van vreemde menschen. O, ik smeek u, doctor, laat hem hier 1" De doctor keek haar oplettend aanmaar zij weerstond zijn onderzoekenden blik zonder de oogen neer te slaan en het scheen, dat hij met het resultaat van zijn onderzoek niet bepaald ontevreden was. „Dat zou ik ook wel heel graag doen, juffrouw; want er is veel aan gelegen hem zelf te blijven behandelen en voordeelig zou zijn overbrenging naar een zieken huis in zijn tegenwoordigen toe- stand zelfs niet zijn maar ik herhaalhet behoort geenszins tot de kleinigheden een typhus- patiënt volgens de regelen der kunst te behandelen. Hoewel ik onmiddellijk een goede en be trouwbare verpleegster hierheen zal zenden, blijft er toch nog genoeg last en ongemak op u allen rusten. Als u de taak ech ter eenmaal op u hebt genomen, dan moet u die ook tot het einde zijn bij de Kamer geen klachten ingekomen. Zij wacht nu echter de in uitzicht gestelde tarieven- verlaging af. De aanvoer van papier- en mijnhout was te Ter Neuzen in het vorig jaar ruimer dan anders, doch dit is seizoenwerk. Een lichtpunt is de vestiging van depots van meststoffen en een Ievendigen handel in natuursteen en bouwmaterialen, benevens de stichting van een scheepswerf voor de binnenvaart. Het oordeel over de suiker industrie moet pessimistisch zijn. De grondstoffen waren duur aan gekocht en de suikerprijs laag, terwijl er weinig uitzicht is op verhooging, hetgeen voor het landbouwend ressort der Kamer van grooten 'invloed zal zijn wegens de daling der piijzen, die voor de suikerbieten kunnen worden betaald, waarvan de verbouwing hier zoo'n voorname plaats inneemt. Met de spiegel glasindustrie te Sas van Gent en de phosphaatfabriek staat het niet ongunstig, vooral de eerste heeft toenemende afzet. Van bloei kan gesproken worden ten op zichte der fabricage van biscuits en suikerwerken, daar Van Mel- le's fabriekte Breskens zich steeds moet uitbreiden en de tricotage- fabriek van den heer Lockefeer te Hulst heeft ook bevredigende vooruitzichten, daar tijdig de bakens waren verzet en in ver band met de tegenwoordige vraag de machines voor fijner weefsel tijdig ter plaatse waren Omtrent de kleinere bedrijven kan gezegd worden, dal, al geven deze geen aanleiding tot juichen, de toestand bevredigend is Bij sommigen is inzinking, als ge volg van plaatselijke omstandig heden. Ingezonden Mededeeling. Overspannen Zenuwen vragen een Kalmeerend en Zenuw sterkend middel. Mijnhardt's Zenuwtabletten beantwoorden volkomen aan dit doel Glazen buisje 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. toe volbrengen, wilt u zich ten minste niet aan het gevaar bloot stellen, dat ik zeer onaangenaam word. Dus nog is het tijd overleg de zaak eens rustig en antwoord mij kort en bondig met ja of neen i" „Ja onvoorwaardelijk ja riep vader Leopard met nadruk uit, wat bij zijn van huis uit niet zwakke stem heel wat wilde zeggen. „Hij zal hier blijven en wat onze menschelijke krachten niet te boven gaat, zullen wij voor hem doen. Wanneer het God mocht behagen, hem tot zich te nemen, dan willen wij hem ten minste naar zijn laatste rustplaats dragen in het bewustzijn, dat wij onzen plicht hebben gedaan". „Vader 1" smeekte Heieen zacht en tot den doctor gewend, voeg de zij er aan toe: „De verpleeg ster, die u ons wilt zenden, zal waarschijnlijk wel zoo vriendelijk willen zijn, mij in alles te onder richten, wat bij de behandeling van den zieke te pas komt. Ik zal dan in staat zijn, haar nu en dan af te lossen, zoodat het den patiënt nooit aan het noodige toezicht en voortdurende verple ging ontbreekt". (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1