ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Moeders "fiïïïZÏTeST^ Geen Geweten. Ondeugdelijke eet- en drinkwaren. Nederlandsche Roode Kruis, BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per pott f 1,40 Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. TNo.,02°I11 BRESKENS p°»^9ro Dinsdag- en Vrijdagmiddag t uur 35e Jaargang Woensdag 10 Februari 1SD6 Nummer 3103 Het zilveren huwelijks feest van onze Koningin Het verhaal gaat, dat de Ko ningin, toen zij een prinsesje van ongeveer twaalf jaren was, op een ochtend aanklopte aan de werkkamer van haar moeder. Op de vraag, wie daar was, gaf zij ten antwoord: De Koningin van Nederland''. „Die ken ik niet", antwoordde de Koningin-Moeder Waarop hetpri nsesje haar toon wat liet vallen en zeide„De prinses van Oranje-Nassau". Die kende de Koningin-Regentes even min. Waarop tenslotte met een heel benepen kinderlijk stemme tje klonk „Willemientje, Mama", en het antwoord volgde, dat die gerust mocht binnentreden Het feit op zichzelf, dat dit verhaal de ronde deed, teekent de ver houding van Moeder en Dochter, gelijk men deze naar buiten zag en voelde. Toen Koning Willem 111. in 1890 de oogen sloot, was het jonge prinsesje Koningin en moest alle beschikbare tijd worden aan gewend om haar voor te berei den voor de koninklijke taak, die haar wachtte. Toch is de jeugd van prinses Wilhelmina allerminst somber geweest. Precies op één jarige leefijd toonde zij te kun nen loopen menigmaal heeft zij aan de hand van haar vader de officieele receptie op Nieuwjaar bijgewoond. Haar liefste speel goed was haar verzameling pop pen haar grootste ontspanning het rijden met haar bekenden met vier ponnies bespannen wagen haar trouwste metgezel haar hond Swell. Toen zij den leeftijd van zes jaren bereikt had, werd een onderwijzer met haar verstande lijke ontwikkeling belast; deze bleef bij haar tien lange en voor hem zonnige jaren. Korten tijd daarna deed de bekende Miss Saxton Winter haar intrede, en zij is tot 1898, en ook nog lang daarna, een onafscheidelijke vriendin van de Koningin geble ven. Veel hield het prinsesje van teekenenbij het jaarlijksch be zoek aan Amsterdam werd zij 58. ROMAN VAN RE1NHOLD ORTMANN. „De hoofdpijn is momenteel het ergste, niet waar Ja, maar ik denk wel, dat wij die op de vlucht zullen jagen, wanneer wij het energiek aanpakken. Je weet toch genoeg van de geneeskunde, Düringhoffen, om te weten, dat aan hoofdpijn gelukkigerwijze nog nooit iemand is gestorven". „U bent heel vriendelijk, doc tor", zeide de zieke met een dankbaren blik. „En dat u zich de moeite heeft getroost, om voor mijn lichte ongesteldheid zelf hierheen te komen". Met een beslist handgebaar stuitte doctor Oiersberg zijn woordenvloed. „Ten eerste is het mijn plicht, want ik ben arts ten tweede moet ik toch wel bij jou komen, wanneer jij niet bij mij kunt komen ja en ten derde is het toch wel een beetje zacht uitgedrukt, als je van een lichte ongesteldheid praat. Je hebt het leelijk te pakken, jonge vriend, en dat ik oprecht met je meermalen opgemerkt voor het raam aan den linkerhoek van het paleis, met haar schetsboek voor zich om den huzaar, die op wacht stond, uit te teekenenl Vele bezoeken werden afgelegd in binnen-en buitenland. Bij het bezoek aan de Legerplaats te Oldebroek kon de Koningin voor het eerst den echt militairen zin der Oranje 's toonen. in 1899 was zij de gastvrouwe der eerste Vredesconferentie, maar of zij zelf volbloed pacifiste is, werd en wordt betwijfeld. Alfred Fried spreekt dan ook van den „ijzigen glimlach" waarmede zij de plechtigheid van de opening bijwoonde. Dat heeft haar intus- schén niet belet om tegenwoordig te zijn, gelijk zij ook in 1922 in het Vredespaleis aanwezig was, toen het nieuwe Hof van den Volkenbond werd geïnstalleerd, en in 1913 Mr. Troelstra uitnoo- digde, op Het Loo met haar over de formatie van een nieuw Ka binet van gedachten te wisselen. Nimmer heeft de Vorstin zich aan haar constitutioneele plichten onttrokken. In den aanvang van 1925 werd aan de Koningin door de Leid- sche Universiteit het-eere-docto- raat in de rechten aangeboden. Zij heeft dit als een bijzondere onderscheiding gevoeld. Het ver haal gaat, dat, toen de Koningin eens door het Departement van Buitenlandsche Zaken een nota was aangeboden, en zij daarover het advies inwon van Staatsraad Asser deze de juridische juistheid prees van enkele argumenten, waarin hij zelf een nieuwe vondst erkende. Waarop de Koningin lachend kon antwoorden, dat de vondst te danken was aan een paar kantteekeningen van haar hand! Het zilveren huwelijksfeest van de Koningin valt in een periode, dat Nederland weer eens door de ramp van een grooten watersnood wordt bezocht. Het Koninklijk echtpaar heeft niet alleen door een tocht naar de bedreigde streken, maar ook door onmid dellijk alle geschenken voor de leniging van dien nood beschik te doen heb, heb je stellig wel verdiend". Valentin Düringhoffen knikte licht met het hoofd. ,lk weet wel, dat ik zwaar ziek ben, doctor", antwoordde hij zacht, ,en het is mij zelfs te moede, alsof u niet heel lang meer met mij te doen zult hebben. Maar daaromtrent kan men zich als patiënt wel vergissen en daarom daarom zou ik u dringend willen verzoe ken, mij heel openhartig een vraag te beantwoorden. Is mijn ziekte van dien aard, dat ik er mij op voorbereiden moet te sterven". „Maar beste vriend, wat is"dat nu voor een vraag Je bent nu al sinds drie maanden aan mijn sanatorium verbonden, waarin minstens driemaal per dag onze geneeskundige beweringen te schande worden gemaakt. Je ziet dat men menschen bij mij brengt, aan wie men volgens mijn over tuiging beter de sacramenten der stervenden dan een medicijn zou kunnen toedienen en die toch vier weken later gezond en frisch weer rondloopen en je ziet ook, dat men andere patiënten naar hun laatste rustplaats draagt, die ik vol vertrouwen weer gezond dacht te maken. Dit alles kan onmogelijk aan je scherpe oogen baar te stellen, veler harten voor zich ontsloten. Het zilveren huwelijksfeest zal geen feest zijn in den gebruike- lijken zin des woords. Maar het zal daarbij aan sympathie jegens het zilveren echtpaar noch in binnen-,noch in buitenland ont breken! Ingezonden Mededeeling. Als uw Kinderen zich bezeerd hebben, gebruik dan onmiddellijk 30 60 90 ct. P LI R O L Sedert 1920 zijn de bepalingen van de warenwet voor ons land in werking en wordt toezicht uitgeoefend op eet en drink waren en op enkele andere ar tikelen, in het belang van de volksgezondheid en de eerlijkheid in den handel. Ruim 130 keur meesters gaan dagelijks rond in winkels, op markten en andere openbare verkoopplaatsen. Eet- en drinkwaren, welke bedorven of ondeugdelijk zijn, worden on geschikt gemaakt voor mensche- lijk gebruik of vernietigd. Een ieder, die gegronde klach ten heeft over de hoedanigheid van eet-en drinkwaren, kan die klachten ter kennis brengen van den Directeur van den Waren- keuringsdienst, die toezicht houdt in de plaats zijner inwoning. Deze diensten zijn gevestigd in Alkmaar Amsterdam, Arnhem, Assen Breda Dordrecht, Eindhoven, Enschede, Goes, 'sGravenhage, Groningen, Haarlem, 's-Hertogenbosch, Lei den, Leeuwarden, Maastricht, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht, Zutphen, Zwolle. Overtreding der bepaling kan met tweeduizend gulden boete of zes maanden hechtenis wor den gestraft. Toch komt nog een groot aantal overtredingen voor ontgaan zijn en toch heb je den moed, mij door zulk een vraag in veilegenheid te brengen". „Ik verlang ook geen voor spelling van u, doctor, maar er zijn toch wel bepaalde vermoe dens, bepaalde teekenenu zult begrijpen, wat ik bedoel". „En waarom wensch je volstrekt te weten, wat voor bepaalde teekenen ik bij je gevonden heb? Ben je niet een alleenstaande, onafhankelijke jonge man, die vrouw noch kinderen heeft?Kun je het niet met een gerust hart aan de alwetende en eenig al machtige natuur overlaten, om over je lot te beslissen?" „U meent het goed, doctor! Maar al zou ik behalve mijn moeder en zusters ook geen an dere familieleden achterlaten, toch heb ook ik in zeker opzicht een testament te maken. En ik kan niet weten, hoe lang hel verloop van mijn ziekte mij nog tijd zou laten zulks te doen". De kleine doctor kuchte en keek met zijn heldere oogen den patiënt ernstig aan. „Zijn testament kan men altijd maken, beste DüringhoffenIk denk wel, dat wij de ziekte baas zullen worden, maar als het een geruststelling voor je is, jeaard- sche aangelegenheden in goede In 1924 worden meer dan acht duizend partijen eet-en drinkba ren, welke bedorven of ondeug delijk waren, aan het gebruik onttrokken en werden meer dan dertien honderd personen wegens het verkoopen van vervalschte of ondeugdelijke eet-en drinkwa ren veroordeeld tot somtijds hooge geldboeten of tot hechte nis, in tien gevallen van een maand of langer. Hoeveel kost dat alles wel? Het geheele toezicht kostte in 1924 niet meer dan een en twin tig cent per inwoner. Behalve dit algemeene toezicht wordt nog bijzonder toezicht gehouden op de onschadelijkheid van vleesch en vleeschwaren door de ambte naren van den vee-vleeschkeu- ringsdienst, op de zuiverheid van boter door de ambtenaren van de Rijkszuivel inspectie.de boter- controle-stations en op de kwa liteit (vetgehalte) van kaas door de kaascontröle-stations. GEZONDHEIDSRAAD. Ingezonden Mededeeling. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken en onregelmatigen stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Alhoewel nog veel nood te lenigen zal zijn wanneer de vele gezinnen, die thans nog elders verblijven, in hunne woningen zullen zijn teruggekeerd, wil het Hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis reeds thans zijn bijzonderen dank uitspreken aan allen, die hetzelve hebben geholpen bij de uitvoering van zijn taak, waar het gold de eerste hulp te verleenen aan de slacht offers van den watersnood. Door de spontane wijze, waar orde te weten, doe dat dan in 's hemelsnaam vandaag nog, voorzoover je krachten je dat veroorloven". „Ik dank u", zei Düringhoffen zacht. Daarop draaide hij zijn gezicht iets meer naar den muur en doctor Giersberg stond op. „Ik zal er zorg voor dragen, dat er voor jou zoo snel mogelijk gebeurt, wat er gebeuren moet", merkte hij op. „In mijn inrich ting mag ik je helaas niet op nemen, maar het zal je niettemin aan niets ontbreken. Ik zend je mijn beste verpleegster en tegen den avond ben ik zelf weer hier. Tot vanavond dus en hoofd omhoog, beste jonge vriend Hij boog zich over den zieke heen en legde zijn fraai gevormde, bijna vrouwelijk zachte hand gedurende eenige seconden op zijn door koorts verhit voorhoofd. Toen hij zich weer oprichtte en behoedzaam het vertrek verliet, was zijn gezicht tot aan de sla pen donkerrood gekleurd en zijn trekken vertoonden een nog grimmiger uitdrukking dan bij zijn komst, toen hij het groote naambord met den adelaar er boven ontdekte. op het Nederlandsche Volk door de toezending van materialen en gelden het Roode Kruis gesteund heeft, is het deze instelling mo gelijk geweest ook daar. waar de voorraden zijner magazijnen te kort schoten, doelmatig hulp te verleenen. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch—Vlaanderen te Ter Neuzen. In de Zaterdag gehouden ver gadering herdacht de voorzitter, de heer J. A. van Rompu, in zijn overzicht over het afgeloopen jaar de werkzaamheden der Ka mer, waarbij hij aanstipte hoe in het bijzonder de aandacht was gewijd aan het Verdrag met Bel gië, dat, bij alle bezwaren die daartegen kunnen worden aan gevoerd, een bijzondere teleur stelling was, omdat met de on- derteekening daarvan niet gepaard ging het herstellen van de positie die de haven van Ter Neuzen bezat vóór 1914 (sinds 40 jaren) ten opzichte van hare gelijkstel ling voor wat betreft de speciale spoorwegtarieven op de Belgi sche spoorwegen met de Belgi sche haven Op grond van ont vangen toezeggingen had met alle grond dat herstel bij de tot standkoming van het Verdrag te verwachten, te meer nog waar in communique's uiting werd gege ven van de wederzijdsche wel willendheid die bij de onderhan delingen over het Verdrag had voorgezeten. Tegenover al de vergaande concessies die aan België worden gedaan, bleek daarentegen hare welwillendheid niet verder te gaan dan het weer toepasselijk verklaren der speci ale tarieven ook voor Ter Neuzen, mits met 10 pCt. verhoogd, het geen begrijpelijk concurrentie nog onmogelijk maakt en alzoo omdat daarvan geen resultaat kon verwacht worden als onaan nemelijk is afgewezen. Sinds is, ondanks herhaalde betuigingen van welwillendheid, die kwestie onveranderd gebleven en bleef XV. Het was geen gelukkig toeval, dat de reusachtige vader Leopard juist op dit oogenblik over den drempel van zijn bureau, dat op dezelfde gang uitkwam, te voor schijn trad te meer, daar hij zich in volledig ambtsgewaad bevond en een weinig goeds voorspellenden bundel acten reis vaardig onder den arm droeg. Alsof men hem door een belee- digenden eisch geprikkeld had, week de kleine doctor terug, toen de ander op hem toetrad en hem met zijn diepe, dreunende bas stem aldus aansprak„U bent de dokter, niet waar, mijnheer? Ik hoop dat het daarbinnen niet zoo erg gesteld is, als mijn vrouw het in haar verwenschte zucht voor oveidrijving heeft uitge schilderd". „Wat gaat dat u aan beet de gevraagde hem toe. „Hebtu soms onder die akten een wet tige schuldbekentenis, voor welke invordering je bang bent wat? Of beschouw je me half en half als een collega, omdat ook ik vanwege mijn beroep de men schen onder de aarde breng?" (Wordt vervolgdi)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1