ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Wekelijksch Overzicht. gBSFHASYeH. Geen Geweten. Medische Brieven. Wenken. BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden f 1.25 franco per post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. TNo.,02°in BRESKENS P7$9° :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: 35e Jaargang Zaterdag 30 Januari 1926 Nummer 3100 Kleine oorzaken hebben groote gevolgen. Ons eigen leven heeft ons de waarheid van deze uit spraak duidelijk genoeg gede monstreerd om de bitterheid er van ten volle te doorproeven. Wat we achteloos en zonder nadenken deden, wat niet meer leek dan het toegeven aan een gril, kan op ons leven soms een beslisseiiden invloed oefenen en kan dat leven een andere richting geven. Maar in het leven van volken en staten, in het groote wereldleven is deze waarheid vaak duidelijk genoeg zichtbaar geworden. De groote oorlog heeft haar nog pas op verschrikkelijke Wijze geïllustreerd. De moord op den Oostenrijkschen troonopvol ger werd aanleiding tot den geweldigsten strijd, dien de we reld ooit gekend heeft Aanleiding Is het niet juist deze. il lustratie, die er ons opmerkzaam op maakt, bat achter de kleine oorzaken, die zich als onmiddel lijke aanleiding openbaren, vaak enorme krachten verscholen lig gen? In een achtelooze daad, die over ons leven beslist, kunnen groote levensbeginselen' kan een beslissende eigenschap van ons wezen zich uitspreken. En de moord op den Oostenrijk schen troonopvolger was slechts de uiting van den strijd tusschen Servië en de Douau-monarchie, waarachter de strijd tusschen die monarchie en Rusland en feitelijk ook de tegenstelling tusschen Duitschland en de westersche mogendheden zich verschool. En wanneer op dit oogenblik een strijd tusschen de eeuwig elkaar bevechtende generaals de wereld opnieuw in vlammen dreigt te zetten, dan is het, omdat zich achter den strijd in Mandsjoerije tusschen Tsang-tsin en Feng: de strijd tuss.hen Rusland en Japan om Noord-China afspeelt. Het is nog maar kort geleden, datTsjang-Ho-Hn, de beheerscher van Mandsjoerije als factor in den strijd, die China verscheurt, 56. roman van RE1NHOLD ORTMANN. ,lk kan dit ongelukkige, on bevredigende bestaan niet lange meer verdrageen ik wil het leven genieten, zoolang mijn jeugd mij daartoe nog in staat stelt, Wanneer je een mensch van vleesch en bloed bent en als je me ooit h bt liefgehad, dan moet je dat begrijpen". „Zeker, ik begrijp het Edith I Maar het lot heeft ons nu een maal niet de macht gegeven om ons beider wenschen in vervul ling te doen gaan". „Toch wel", verklaarde zij met vlammende oogen. „Wij hebben de macht gelukkig te zijn, zoo- dra wij daartoe den moed bezit ten. Op hetzelfde oogenblik kun nen wij onze ketenen verbreken en wegtrekken, de heerlijke, vrije wereld in, om ons tot een nieu wen bond (e vereenigen". Als een snelvlietende berg stroom, die in een enkel oogen blik alle met moeite opgerichte scheen uitgeschakeld. Hij zelf bleek dat zoo duidelijk in te zien, dat hij in moedelooze toespraken reeds zijn voornemen te kennen gaf, zich terug te trekken. Maar de Japanners heb ben hem zoo gauw niet laten schieten. Tegenover de dreigende Russische overheersching van Mandsjoerije was hij tot nu toe de niet onfortuinlijke verdediger hunner belangen gebleken. En zijn heengaan leek de nekslag voor het Japansche gezag en prestige in Noord-China en de eindelijke overwinning der Rus sen in den strijd van zooveel jaren. Japansche hulp, voor zoover die mogelijk was, zonder recht- streeksch ingrijpen, heeft dan ook het hare gedaan, om h m er weer boven op te helpen. Zoo kan de strijd tusschen hem en Feng opnieuw voortgang hebben. En in dezen strijd was het ge bruik van den Chineeschen Oos terspoorweg, die in Russische handen was, hem van zooveel nut, dat hij den Russischen di recteur gevangen liet nemen. On getwijfeld had hij dat niet ge durfd, wanneer hij niet van Japan s steun verzekerd was geweest. De gevangenneming was dus feite lijk een zet van Japan in den Japansch-Russischen strijd, die tusschen Feng en Tsjang-Ho-lin werd uitgevochten. De Russen hebben dat natuurlijk heel goed begrepen. En het kan waarschijn lijk hun lust om de daad te straf fen, aanmerkelijk bekoelen. De hooge toon, die Rusland tegenover China en over 't al gemeen in Azië aanslaat, kan het tegenover Japan niet helpen. En het weet heel goed, dat het te genover de japansche legers niet is opgewassen. Maar officiëel heeft het alleen van China over deze daad tegen een Russischen onderdaan rekenschap te vragen. Helpt dat niet, dan kan het China den oorlog verklaren of zonder oorlogsverklaring zijn troepen, waarvan er al 7000 man aan de grens heeten klaar te staan, Mandsjoerije laten binnenrukken. Maar daar in Mandsjoerije stuit slagboomen verwoest, barstte haar zoo lang ingehouden harts tocht voor dezen man met over weldigende kracht los. Maar des te wilder en hartstochtelijker haar woorden werden, des te meer 'scheen Artois zijn bezinning en gezond verstand terug te krijgen. „Spreek zachter, Edith 1" waar schuwde hij, „want een van de dienstmeisjes zou je kunnen hoo- ren bovendien, laten we weer als verstandige menschen met elkander praten. Wat je daar zoo mooi geschilderd hebt, zou stellig zeer begeerenswaardig zijn; maar het is helaas onuitvoerbaar. Aangenomen zelfs, dat er hier niets was, dat mij zou kunnen terughouden, noch mijn weten schap, noch mijn positie of toe komstplannen, waarheen zouden wij dan wel moeten vluchten en waarvan zouden wij kunnen leven Ook de poësie der vu rigste ljefde zou al heel spoedig in alledaagsch proza veranderen, zoodra de nood en ellende hun intrede bij ons gedaan zouden hebben". „Ik heb je immers al gezegd, dat wij niet met leege handen zullen gaan. Op welke wijze ik voor het geld zorg is natuurlijk mijn zaak Iaat het je voldoende zijn, dat wij het op het juiste het op Tsjang-tso-lin, dat wil zeggen op Japan. En deze om standigheid zal het wel tot eenige voorzichtigheid manen. Maar zon der meer kan het toch ook deze brutaliteit van den Moekdenschen dictator niet over zijn kant laten gaan, wil het niet alle macht in Mandsjoerije en alle prestige in China verspelen. Hij heeft dan ook al zijn eischen aan de Chi- neesche regeering gesteld. En wordt daaraan niet voldaan, dan kan zijn positie in China en Azië het dwingen tot daden, die het onvermijdelijk met Japan in botsing moeten brengen, een botsing, waarbij ook allicht En geland en Amerika, die zoo groote belangen in China hebben, kunnen betrokken worden en die dus een nieuwen wereldbrand zou kunnen veroorzaken. Heel groot lijkt de kans daarop ge lukkig voorloopig niet. Er is nog een andere reden, dan het Ja pansche gevaar, die Rusland tot voorzichtigheid moet aansporen. En het is juist deze reden, die Tsjan-tso-lin's en Japan's daad zoo handig maakt en hen zoo'n goede kans geeft. Rusland geldt bij de Aziatische volken en ook in China als de bevrijder van vreemde overheersching. En als zoodanig heeft het een grooten invloed op de Chineesche natio nalistische beweging. Door mi litair ingrijpen zelfs tegenover Tsjang-tso-lin ter bezetting van een Chineeschen spoorweg zou het ongetwijfeld gevaar loopen, die invloed te verspelen en zijn positie in China aanmerkelijk te verzwakken. Waarschijnlijk zal het dan ook eerder trachten door het steunen van Feng, Tsjang- tso-lin uit Mandsjoerije weg te werken en aldus den spoorweg opnieuw in handen te krijgen en Japan geheel te verdringen, dan door zelfstandig optreden. Het heeft bovendien thuis nogal wat omhanden, dat een expeditie in het buitenland minder wen- schelijk moet maken. De strijd tusschen links en rechts in de communistische partij verscherpt zich zienderoogen. En al is oogenblikkelijk de regeering de oogenblik ter beschikking zullen hebben. Negenduizend mark zijn volgens jouw opgave noodig om den wissel af te koopen en een verdere tienduizend mark zullen voldoende blijken ons voor de naaste toekomst voor ontberingen te behoeden. Wat er daarna zal moeten gebeuren, daarover be hoeven wij ons nu nog geen zorgen te maken. Jij bent im mers een man en je zult er stellig trotsch op zijn, voob ons beiden te werken". „Het is je dus werkelijk volle ernst met dit romantische vlucht- plan En het moet misschien al in de allernaaste toekomst tot uitvoering worden gebracht „De professor vertrekt over eenige dagen naar Weenen, waar hij verscheidene weken zal moe ten vertoeven. Als wij van deze prachtige gelegenheid geen ge bruik weten te maken, dan zal voor ons het uur van ge'uk mis schien nooit aanbreken". „En je zoudt mij die negen duizend mark alleen dan willen bezorgen, wanneer ik er in toe stem met je te vluchten Haar brandende oogen schenen tot in het diepst van zijn ziel te willen doordringen. „Natuurlijk alleen dan antwoordde zij lang durig en met nadruk. „Meen je oppositie van links onder Zinosjef geheel de baas, die oppositie is toch sterk genoeg om haar te noodzaken op haar hoede te zijn. In Duitschland schijnt de strijd tusschen rechts en links voor loopig ten gunste van links be slist, nu er een nieuw ministerie uit volkspartij, centrum en demo craten is gevormd met een de mocratisch minister van binnen- landsche zaken. Maar de Duitsch- nationalen maken zich al gereed het met motie s te bestoken. En het is duidelijk dat zijn positie onzeker blijft. Neusbloedingen. Een lezer van dit Blad stelt ons de vraag „Weet U misschien een middel voor neusbloeden Naar aanleiding van die vraag zal ik in dezen brief iets over neusbloedingen mededeelen. De neusbloeding is de meest voorkomende van alle bloedingen; ieder kent haar wel uit eigen ervaring. Het bloed vloeit daarbij uit één, soms uit beide neusgaten, of het loopt achter in de keel, komt daarna in den mond of wordt ingeslikt. Het ingeslikte bloed wordt vaak weder uitge braakt en kan de gedachte aan een maagbloeding doen ontstaan. De zetel der bloeding is in den regel het voorste deel van het slijmvlies van het neustusschen- schot, dat het meest aan inwer king van geweld bloot gesteld, maar ook om andere redenen tot bloeding voorbeschikt is. De lucht welke wij inademen, bevat steeds stofhet grootste deel van het ingeademde stof slaat op het neustusschenschot neer en geeft daar aanleiding om, met neus slijm, korstjes te vormen. Deze korstjes zetten zich op het slijm vlies vast, veroorzaken jeuk, zoo dat men ze door niezen en snui ten tracht te verwijderen. Vieze kindertjes en laat mij maar zeg gen, onaesthetisch aangelegde groote menschen, trachten die korstjes ook wel coran populo, soms, dat ik je terwille van die andere zal redden? Maar wat heeft die vraag voor zin Hier kan niet anders dan een eenvou dig ja of neen tot antwoord wor den gegeven. En je hart, nietje koel berekenend verstand moet beslissen". „Wanneer het alleen op de beslissing van mijn hart aankwam, liefste Edith'",' antwoordde hij haastig, „dan zou ik reeds lang vol geestdrift ja hebben gezegd. Heelemaal ongevraagd mogen wij echter ook het verstand niet laten en daarom zou ik je willen ver zoeken, mij een korten bedenk tijd toe te staan. Binnen welken termijn zou je wel die negen ik bedoel die twintigduizend mark in contant geld kunnen omzetten? „Binnen een uur, als het noo dig is". „Prachtig! En de voorberei dingen tot onze vlucht zouden onder bepaalde omstandigheden nog sneller getroffen kunnen worden. Binnen tweemaal vieren twintig uur zal je mijn beslissende verklaring vernemen". Edith haalde diep ademhaar bleek gezicht, dat nog alle tee kenen van de ongewone, harts tochtelijk opwinding droeg, begon langzamerhand weer een koele, strakke uitdrukking tevertoonen. met de vingers te verwijderen, een kunstgreep, die onder den naam „in den neus pulken" be- bekend is. Het met min of meer geweld verwijderen van die korsten geeft aanleiding tot beschadiging van het slijmvlies. Daardoor kan een neusbloeding veroorzaakt worden, maar ook kan daardoor zweervor- ming ontstaan, die tot erger en herhaaldelijk optredende bloedin gen aanleiding kan geven. Een dergelijke zweer is de meest voorkomende oorzaak van her haaldelijk optredende of zooals de meer technische term luidt, van habitueele neusbloedingen. Soms echter is de oorzaak een geheel andere; neusbloeding kan b.v. ook optreden als verschijnsel van een zieke, waarvan infectie ziekten, neerziekten en bloedziek ten voorbeelden zijn. Wie aan habitueel (telkens terugkeerende) neusbloeden lijdt, verzuime' dus niet zijn arts om raad te vragen: zoo 'n zweertje is gemakkelijk te genezen en het tijdig -herkennen van b.v. een nierziekte, kan voor den lijder van het allergrootste belang zijn. Wel zelden is een neusbloeding levensgevaarlijk, maar een telkens weerkeerend bloedverlies, ook al is dit telkens betrekkelijk gering, is minder onschuldig en meer nadeelig dan een éénmaal optredende heftige bloeding. In het laatste geval volgt na korteren of langeren tijd volledig herstel, terwijl de kleine bloedingen zich kunnen herhalen vóór herstel gevolgd is en op den duur dus aanleiding tot bloedarmoede kunnen geven. Voor een éénmaal optredende neusbloeding zal men zelden doktershulp noodig hebben. Wel ke middelen kan men toepassen? (Wordt Vervolgd.) Ch. B. VOETGANGER, OPGELET Wilt gij een rijweg oversteken, denk er dan aan: Het juiste punt van oversteken te kiezen (dus „Ik zal op de beslissing wach ten", zeide zij toonloos. „Maar ik waarschuw je Siegmund 1 Reken er niet op, ook ditmaal valsch spel met me te kunnen spelen. Bekentenissen, zooals je ze zoo juist van mij gehoord hebt, doet een vrouw slechts éénmaal in haar leven en wanneer je nu toch nog zoudt willen trachten mij te bedriegen, zoo waar er een hemel boven ons is, het zou je aller laatste bedrog zijn 1" „Welk een gedachte 1" ant woordde hij haastig, terwijl hij tegelijkertijd naar zijn hoed greep en het daardoor vermeed haar in de oogen te zien. „Wat er ook ooit moge gebeuren, ik zal je bewijzen, dat ik je edelmoedig vertrouwen waardig ben". Hij kuste haar hand, die zij haastig weer terugtrok en verliet daarop de kamer. Edith keek hem minutenlang met een zonderlinge glans in haar oogen natoen streek zij met haar rechterhand over haar voor hoofd, alsof zij daar iets onaan genaams, iets drukkends wilde wegwisschen en sprak zachtjes in zichzelf: „Hij wil mij mislei den, dat is aan geen twijfel on derhevig 1 (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1