ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Vermissing of vergissing. Geen Geweten. Kardinaal Mercier.t BRESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs per drie maanden 1.25 franco per poit f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TNo.'°2T breskens pjjt,f9ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 35e Jaargang Woensdag 27 Januari 1926 Nummer 3099 Het zilveren huwelijks feest van het Koninklijk echtpaar. 1901- 7 Februari -1926 In den vroegen herfst van het jaar 1900 logeerde een jonge man incognito als Graaf Von Bülow in een eenvoudig logement nabij König. Tijdens een wandeling werd hij op een buitenweg aan gesproken door een man, die hem gejaagd de mededeeling bracht, dat de eenzame wan delaar des middags ten paleize te König werd verwacht. Deze korte, maar veelzeggende boodschap gaf Hertog Hendrik van Mecklenburg want dat was de jonge man de zeker heid, dat hij door Koningin Wil- helmina als gemaal werd aan vaard. Enkele dagen daarna kwam de Koningin op Het Loo terug, en het feit, dat de toenmalige Mi nister-President was uitgenoodigd om aldaar aanwezig te zijn, deed vermoeden, dat het uitstapje naar König iets anders dan een een voudig familiebezoek had gegol den. Den dag daarna ging dan ook een Koninklijke boodschap aan de Staten-Generaal, en op 17 October 1900 verscheen het bijzondere nummer van de Staats courant, waarin mededeeling van de verlooving werd gedaan. Op 7 Februari had het huwe lijk, dat door een groot aantal vorsten en vorstinnen werd bij gewoond, plaats. Het burgerlijk huwelijk werd ten paleize te 's-Gravenhage door den toenma- ligen Minister van Justitie, den heer Cort van der Linden, vol trokken. De plechtigheid in de kerk werd geleid door den hof prediker, Dr. van der Flier, die de eerste was, die daarbij op den nieuwen staat van den Her tog, tot Prins verheven, mocht doelen. Na afloop van het feest maal ten paleize sprak de Ko ningin-Moeder met begrijpelijk ontroerde stem de gasten toe en uitte de beste wenschen voor het geluk van haar kinderen. In den laten namiddag vertrok het vor stelijk echtpaar naar Het Loo, uitgeleide gedaan door de vele bruiloftsgasten, die vanaf het balcon van het paleis tot het laatste oogenblik het echtpaar bleven nawuiven. Spoedig volgden bezoeken van de Koningin en haar Gemaal aan Amsterdam, Rotterdam en andere steden en provinciën des lands. De intocht te Amsterdam zal gedenkwaardig blijven om het noodweer, dat zich daarbij deed gelden, maar de Koningin liet de rijtuigkappen neerdoen, en onder stroomenden regen deed het Ko ninklijk echtpaar zijn intocht in de hoofdstad, toegejuicht door vele duizenden, die geduldig had den gewacht. Prins Hendrik is er vrij spoe dig in geslaagd, de sympathie van Nederland te winnen. Zijn opvoeding was eenvoudig en verstandig in zijn jeugd onder nam hij groote reizen, en deed zich daaroij als een onverschrok ken jager kennen. Bij de bekende scheepsramp te Hoek van Hol land in 1907 heeft de Prins, ge vaar niet ontziende, zich aan boord van de loodsboot begeven en persoonlijk de redders tot de grootst mogelijke krachtsinspan ning aangespoord. Vanaf dat oogenblik was zijn belangstelling voor alles, wat het reddingswezen betreft, gewonnen, terwijl ook bij het Roode Kruis velen hem moch ten leeren kennen en waardeeren. Overigens is de positie van den Prins geen gemakkelijke ge weest, maar hij heeft de rol, hem door de omstandigheden toebe deeld, met tevredenheid en op gewektheid vervlild. Op 30 April 1909 werd uit het huwelijk van Koningin en Prins een dochter geboren. Prin ses Juliana is onder geheel an dere omstandigheden opgegroeid dan haar moeder. De jeugd van onze Koningin is in vele opzich ten een zonnige geweest, maar toen Koning Willem III in 1890 de oogen sloot, was het tienjarige kind koningin en vanaf dat oogenblik kon haar jeugd niet zijn als die van andere kinderen. Maar prinses Juliana behoefde zich niet voor te bereiden op een aanvaarding van het koning- 55. ROMAN VAN REINHOLD ORTMANN. „Maar er bleef mij geen andere keuze overwant hij had mij juist den vorigen dag een belang rijke som gegeven en ik kon er wel op rekenen, dat het tot een breuk zou komen, wanneer ik al weer met een dergelijk verzoek om geld bij hem kwam. Andere hulpbronnen had ik echter niet en de weg, dien ik toen insloeg, beteekende letterlijk de eenige redding in den hoogsten nood. Wat was er ook eigenlijk voor verschrikkelijks in gelegen 1 Ik was volkomen gerechtigd te ge- looven, dat de vader van mijn vrouw mij na verloop van twee maanden zou toestaan, hetgeen hij mij in die dagen waarschijn lijk geweigerd zou hebben en als ik maar in staat was het accept in te wisselen, alvorens het hem wordt aangeboden, dan kwam geen menschelijk wezen ooit iets te weten van die eigen machtige onderteekening en de geheele geschiedenis was zoo goed als niet gebeurd. Dat hij evenwel den wensch zou kunnen hebben mij rechtstreeksch aan den ondergang prijs te geven, daarop kon ik natuurlijk niet voorbereid zijn 1" Hij steunde beide ellebogen op zijn knieën en bedekte zijn gezicht met de handen. Des te hardnekkiger hij anders in alle omstandigheden zijn gemoeds stemming onder het masker van spottende onverschilligheid had weten te verbergen, des te be klagenswaardiger moest thans wel de aanblik van zijn radelooze vertwijfeling zijn. „Je hebt je eerste dwaasheid door een tweede laten volgen, die ongetwijfeld veel noodlottiger is", zei Edith met zulk een vrien delijke bedaardheid, alsof er slechts sprake was van de een of andere kleine onaangenaam heid. „Er zal je onder zulke omstandigheden nauwelijks iets anders overblijven, dan aan den professor alles openhartig te be kennen". „Dat nooit I" riep hij heftig uit. „NooitDan liever dood 1 Wat denk je wel, dat mijn edelmoe dige schoonvader zou doen, als hij mij op die wijze in zijn macht had? Voor het allerergste zou schap reeds op zoo jeugdigen leeftijd. Menschelijker wijze ge sproken zal zij niet vóór haar meerderjarigheid het koninklijk hermelijn op haar schouders zien neervallen. De Koningin heeft dan ook haar dochter in het on gestoord bezit van haar jeugd gelaten, en, in tegenstelling met wat bij haar kon geschieden, een kring van jeugdige vrienden en vriendinnen om haar heen ge schapen. Alleen in de moeilijke dagen van 1918 heeft de Koningin Prinses Juliana eenige malen me degenomen om Nederland te wij zen op het bezit van dit konings kind, haar eventueele opvolgster; en bij elk bezoek werd men ge troffen door de innige verhou ding tusschen moeder en dochter. Geen gewest van Nederland, geen plaats van beteekenis, waar het koninklijk echtpaar in deze kwarteeuw van regeering niet meer dan eens is geweest. Geen Nederlander die niet zonder veel moeite kans heeft gehad om bei ben van aangezicht tot aange zicht te zien. De koningin was te midden van haar volk bij vreugde en bij leed bij de vree- selijke overstroomingen, die ons land in de vorige maand teister den, heeft men haar toewijding opnieuw kunnen waardeeren. In dat opzicht toonde zij steeds haar afkomst van het huis van Oranje, welks afSTamming terug gaat tot de tijden van Clovis en dat een der oudste vorstenhuizen van Europa vormt. Het zilveren bruiloftsfeest van het Koninklijk echtpaar zal dan ook niet alleen in haar vaderland met (ditmaal) stille, doch oprechte vreugde worden herdacht, maar zeker ook in het buitenland „niet onop gemerkt voorbijgaan Het schijnt, dat de „vermissing" van het Fokkervliegtuig een .vergissing" geweest is. Het scheelt maar één letteren toch hij mij misschien wel behoeden; het eerste echter, dat hij als be looning voor zijn hulp zou ver langen, zou zonder eenigen twijfel mijn toestemming in een echt scheiding zijn en het doen van afstand mijnerzijds van de aca demische loopbaan. Ik zou weer als bedelaar op straat staan en ik bezit nu waarachtig niet meer de kracht, dien geheelen zwaren, vergeefschen arbeid opnieuw te beginnen. Neen duizendmaal neenAls je me niets beters weet aan te raden, dan geef ik er honderdmaal liever de voor keur aan het voorbeeld van je vader te volgen". .Laat mijn vader buiten be schouwing, Siegmund 1 Hij ver koos den dood, omdat hij zijn schuld niet wilde overleven, niet uit vrees voor de straf. En zijn schuld was niet zoo groot als de jouwe. Wat je daar van de voor waarden zegt, die de professor zal stellen, zal wel niet ver van de waarheid af zijn. Als je die condities onaannemelijk acht, dan zie ik geen mogelijkheid je te redden". „Werkelijk geen enkele moge lijkheid, Edith Ik smeek je, span je vindingrijken geest nog eens in, om een oplossing te Terwijl het corr. Bur. 23 Jan. nog meldt „Van de zijde der Landmacht zijn de pogingen om het ver miste vliegtuig op te sporen, thans definitief gestaakt" en den zelfden dag het Handelsbl. met het bericht komt Ofschoon het vermiste vliegtuig dat na het opstijgen te Soester- berg daar niet is teruggekeerd, reeds als verloren wordt be schouwd, zal toch nog getracht worden een spoor van de ver ongelukte vliegers te vinden. Heden zal daartoe een kannon- neerboot van Nieuwendiep langs de kust naar Harlingen varen. Maandag a.s. zal de mijnen- legger „Hydra" op zijn tocht van Nieuwendiep naar Vlissingen dicht bij de kust blijven om te zien of er overblijfselen van het ver miste vliegtuig opgespoord kun nen worden. Zoodra het weder wat gun stiger wordt, zullen voorts ma rine-vliegtuigen over de Zuider zee vliegen, om deze af te zoeken" publiceert de „Telegraaf" een brief van den chef van den vliegdienst te Schiphol, waatin hij er de aandacht op vestigt, dat een zeer nauwkeurig werkende en uitgebreide organisatie is op gebouwd door het departement van Waterstaat, waardoor steeds bekend is, welke verkeersvlieg tuigen zich nog in de lucht be vinden en waar deze zich be vinden. In elke luchthaven, zoowel in binnen- als buitenland, is een verkeersberichten centrale inge richt ter verschaffing van voort durende en nauwkeurige berich ten omtrent de positie der vlieg tuigen. Het is nog geen enkele maal voorgekomen, dat een verkeers vliegtuig te Schiphol landde zon der dat door voorafgaande ver- trekmelding kennis was gegeven van het onderwegzijn van een bepaald vliegtuig. Verrassende aankomsten van verkeersvlieg tuigen, na sluiting van den dienst, zijn practisch uitgesloten. Ook wordt de dienst van de vlieg- leiding te Schiphol nooit eerder gesloten, dan nadat alle van vinden. Nog heb ik immers drie dagen tijd en aan de slimheid eener vrouw is in drie dagen wel iets moeilijkers gelukt dan dit Zou je werkelijk geen uitweg weten „Neen, ik zie geen uitweg". Scherp en beslist, zonder ook maar een seconde te aarzelen, had zij hem deze sombere woor den voor de voeten geworpen en een oogenblik scheen zij zich met kwalijk verborgen triomf gevoel te verheugen in de diepe vernedering, waarin zjj hem voor zich zag. Toen echter flikkerde plotse ling een zonderlinge gloed op in haar oogenzij boog zich zoo ver naar hem toe, dat haar lippen bijna zijn oor aanraakten en fluisterde hem toe„Een weg tot redding zou ik wel weten, tot redding van jou en van mij. Maar je bezit toch niet den moed dien weg te volgen". „Al zou hij rechtstreeks naar de het leiden, Edith; in mijn toestand heeft men goen bezin ning meer genoeg om laf te zijn". „Ik zou voor het geld kunnen zorgen, voor dit en nog meer, als je mij wilt beloven, mij van mijn ketenen te bevrijden. O, ik ver smacht letterlijk van ongestilde Schiphol vertrokken vliegtuigen op hun plaatsen van bestemming zijn geland of bericht is ontvan gen dat een nood- of tusschenlan- ding is gemaakt. De vliegleiding te Schiphol werd op den bewusten dag dan ook niet eerder gesloten, dan na dat vaststond dat alle verkeers vliegtuigen welke dien dag van en naar Schiphol hadden gevlo gen veilig op den grond stonden. Tot tweemaal toe staat in het artikel omtrent de geheimzinnige vliegmachine, dat van Schiphol bericht werd ontvangen, dat nog een vliegtuig vermist werd. Een dergelijke mededeeling is door de K. L. M. te Schiphol niet gedaan. De eenige juiste mededeeling, die door de K.L.M. te Schiphol is gedaan aan de Z. H. Reddingmaatschappij en de politie van Zandvoort was het bericht van den heer Spit, chef van den technischen dienst, die in het hotel te Schiphol woont, dat geen enkel verkeers vliegtuig zoek was, doch dat men voor alle zekerheid de lich ten zou ontsteken, teneinde een eventueele landing van een on bekend vliegtuig mogelijk te maken. De twee berichten omtrent de „vermissing" van een vliegtuig moeten dan ook op een misver stand of overdrijving berusten. Deze gesprekken, waaruit deze berichten vermoedelijk stammen, zijn niet met Schiphol, doch, met een ambtenaar der expeditie-af- deeling van het passage-bureau op het Leidsche Plein gevoerd. Kardinaal Mercier is hedenna- middag om even over drieën zacht en kalm ontslapen, den blik ge vestigd op het crucifix, dat zich voor hem bevond. Aan zijn sponde bevonden zich de kanunnik Des- sain, de bisschop van Doornik, Mgr. Raseur, de moeder-overste van het klooster' waar de over ledene is verpleegd, alle leden van het kapittel Mechelen en zijn familieleden. De doodsklokken dorst naar geluk". Vurig gloeiden haar oogen én boorden zich in de zijneArtois staarde haar verbijsterd aan, alsof zij zich van een hem onbekende taal bediend had. „Ik begrijp je niet goed, Edith—" stamelde hij aarzelend. „Wat je je daar als een droombeeld voor stelt, kan immers helaas nooit werkelijkheid worden". „En waarom zou dat niet kun nen Omdat een paar belache lijke vooroordeelen het zouden verhinderen en een wet, die door het kleinste zuchtje kan worden omvergeblazen, als men daartoe den moed maar heeft? Ik heb geweten, wat mij te wachten stond, toen ik dezen ouden pro fessor mijn hand reikte maar ik meende het te kunnen dragen, omdat mij destijds op aarde niets zoo verschrikkelijk toescheen als de armoede, omdat het samen leven met mijn moeder mij hall van mijn verstand heeft beroofd en omdat maar het is immers onverschillig wat ik destijds alle maal geloofde. Genoeg dat het een dwaling was, een onzalige, noodlottige dwaling, waarvan het bewustzijn thans aan den kern van mijn leven knaagt en mij soms tot aan den rand van den waan zin brengt. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1