ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Melijïsci) Overzicht PUROL bij Ruwe Huid, Gesprongen Handen, Schrale Lippen VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN J. C. LE BLEU 35e jaargang Zaterdag 16 Januari 192.6 Nummer 3096 Geen Geweten. Ingezonden Mededeeling. Watersnood en Volks welvaart. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprys per drie maanden f 1.25 franco per po«t f 1,40 Drukker-Ultgever Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Huvcricuiicprqs vnii i r c g, c i s /o i v u i Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. TNo.,02? breskens p°j»f9ro Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur We hoeven de vele Nieuwjaars redevoeringen, die in het begin van ieder nieuw jaar van alle kanten plegen los te komen, niet na te lezen om te weten, dat we nog altijd in een crisis-tijd leven. Het oeconomisch leven heeft door den oorlog en een kapitaalsver nietiging, die er het onvermijde lijke gevolg van was, een deuk gekregen, die zich niet zoo gemak kelijk laat wegwerken. En de politiek, ook de oeconomische in ternationale politiek, heeft na den oorlog allarminst haar best ge daan, om dat wegwerken te be spoedigen. Het scheen integendeel wel, of men de vernietiging nog niet volkomen genoeg achtte en daar om met andere middelen nog het oorlogswerk voortzette. De nood toestand hierdoor langzamerhand ontstaan, heeft tenslotte tot bezui niging gedwongen. Zelfs in lan den als Frankrijk en Duitschland, die ook voor den oorlog sterk protectionistisch waren, begint men te begrijpen, dat men met den oeconomischen oorlog, die op den militairen is gevolgd, het laatste restje levenskracht van de menschelijke samenleving dreigt af te tappen en zoo niet alleen anderen, maar ook zich zelf den dood injaagt. En van Frankrijk is de beweging uitgegaan voor het samenroepen van een oecono mische conferentie, die trachten moet, in het oeconomische leven de brug van toenadering te slaan voor de noodzakelijke onderlinge samenwerking, en die haar tot een vervolg zal maken op de confe rentie en de verdragen van Lo carno. Maar van den geest, die zich in deze verdragen uitspreekt, zal zij niet het eenige resultaat zijn. In nog verder gevorderden staat van voorbereiding dan de oeco nomische conferentie is de ont wapeningsconferentie, die van Locarno wel het rechtstreeksch uitvloeisel is en waarvan de me- 52. ROMAN VAN RE1NHOLD ORTMANN. Hij verbleekte zichtbaar en in de diepte zijner oogen vertoonde zich een boosaardige flikkering; maar zijn stem klonk nu nog teederder en liefdevoller, toen hij haar antwoordde „De uitdruk king, die je daar bezigt, is wel wat overdreven, lieve Ingeborg! Ik weet niet, of je je soms bij je vader wel eens over mij beklaagd hebt "Nooitl" viel zij hem koel in de rede en terwijl hij de willooze nog dichter naar zich toetrok, ging Artois voort „Zoo, zoo, dat was dan heel edelmoedig van je; maar je bleek martelaarsgezicht is bijna nog erger dan een uitgesproken aan klacht. Ik heb er bewijzen van ontvangen, dat je vader van mijn eigenschappen als echtgenoot de meest ongunstige meening is toegedaan; ik ben er zelfs van overtuigd, dat hij mij in vollen ernst voor een wreeden tyran en een tweeden blauwbaard houdt. Zou het nu langzamerhand geen Ingez. Med. dewerking van Amerika en Rus land de Algemeenheid schijnt te verzekeren. Zij is een andere po ging, om het oeconomisch leven te ontlasten, waar zij zoowel de onderlinge toenadering moet be vorderen, als de begrooting der Staten bevrijden van den ont zaggelijken finantieelen druk der bewapeningen. En zij is het be wijs mede, dat de menschheid eindelijk tot de bezinning begint te raken, die haar toestand nog den weg doet zoeken, om uit de ellende en de crisis van het oogenblik te banen. Maar al deze pogingen teeke nen tevens want alleen door schade en schande wordt ook de menschheid wijs den omvang en den ernst der crisis, waarin we nog leven. En het is dan ook geen wonder, dat deze crisis in de tallooze ontstellingen, die het lichaam van Europa overal teis teren, haar verwoestende en ont zenuwende werking openbaart. In allerhande vorm zien wij als 't ware in tal van landen zich de groote crisis herhalen. En onwel riekende, weerzinwekkende ette- ringen, als zij in de bankbiljetten- vervalsching in Hongarije open baren, waarprinsen en staatslieden en misschien zelfs bisschoppen tot het métier van valsche mun ters terugvielen, toonen wel, hoe ziek hel lichaam van ons wereld deel, maar feitelijk de heele we reld, is. Dat een anders gezond en krachtig volk als de Hongaren, in zoo bedenkelijke matedealge- meene demoralisatie, die van de ontreddering van ons leven het gevolg werd, is waarschijnlijk te verklaren uit de verregaande ont wrichting van den Hongaarschen staat, die het grootste en beste deel zijner gebieden verloor en welke bevolking tot ongeveer de helft gereduceerd werd, de totale ontwrichting van het Hongaar- sche nationale en oeconomische leven, die hieruit en uit den ge- welddadigen ommekeer, die in tijd worden, dat hij deze meening laat varen? Ik verlang immers heelemaal niet, dat je je in over dreven loftuitingen over onze huiselijke gelukzaligheid zult uit putten; maar als je het nu tenmin ste over jezoudtkunnen verkrijgen, hem vandaag bij wijze van uitzon dering eens met een vroolijk gezicht en met lachenden mond te begroeten, als je tenminste eens een vriendelijk woord over mij zoudt willen zeggen, zoodra het gesprek op mijn onbeduidende persoonlijkheid mocht komenl Ik ben er zeker van, dat je door dit kleine offer zijn afkeer jegens mij stellig zoudt kunnen verminderen" „Ik zal het probeeren," zeide zij toonloos, „maar ik moet je eerlijk bekennen, dat ik verbazend slecht comedie kan spelen." „Reeds menige slechte too- neelspeler heeft door goeden wil het ontbrekende talent weten aan te vullen," schertste hij, „en wanneer je maar den eerlijken wil daartoe heb», is reeds veel gewonnen. Kijk eens, lieveling, er zouden zoo heel vee! dingen zijn, waarover je vertrouwelijk met je vader zoudt kunnen praten, na dat je hem in een opgewekte stem ming hebt gebracht. Je zoudt hem b. v. duidelijk kunnen maken, dat het je hartelijk begint tegen te het land plaats had, voortvloeien moest en algeheele finantieele verwording van heele klassen ten gevolge moest hebben en uit het halsstarrig verzet, waarmee vooral de vroeger vooraanstaande klas sen aan de eigen verloren positie en de vroegere nationale groot heid vasthielden Maar niettemin openbaart dit valsche munterscomplot een men taliteit, die voor Europa nood lottig kan worden. Het is een nawerking van de groote oorlog in haar gevaarlijksten vorm en een, die zich, zij het dan in an dere vormen, telkens weer in de klaarblijkelijke onevenwichtigheid der volken van Zuid- Oost- en feitelijk van geheel Zuid-Europa uitspreekt. De militaire staatsgreep in Griekenland is zeker met deze Hongaarsche affaire, niet recht streeks te vergelijken, maar toont toch evenzeer, hoe de volken in dit deel van ons werelddeel lam geslagen zijn. In Italië is Mussolini voorgegaan. Spanje is gevolgd en nu komt in Griekenland generaal Pangalos met de dictatuur. Het schijnt het makkelijkste middel om de crisis en haar ziekte-uitwassen te be zweren. Maar schijn bedriegt veelal. En het nieuwe gevaar, dat er mee voor Europa wordt opgeroepen, openbaart zich al in felle imperialisme van Italië, dat zich blijkbaar gereed maakt om op de Turksche kust van Klein- Azië de hand te leggen en daar voor de goedkeuring van Enge land heeft gekregen ingeval wer kelijk Turkije voor Mosoel de wapenen mocht opnemen, waarop intusschen voorloopig de kans niet groot lijkt. Het is de manier van het Zui den. Wij in Noord-West-Europa hebben andere gewoonten en zetten niet zoo gemakkelijk par lementen af en koningen op zij. Maar dat wil niet zeggen, dat de gevolgen der crisis zich niet staan, met je huishoudgeld rond te komen, en dat wij veel maat schappelijke verplichtingen niet kunnen nakomen tot groot nadeel van mijn persoonlijk aanzien, omdat ons de noodige middelen ontbreken. Ook dat je toiletten volstrekt aanvulling noodig heb ben en meer van dergelijke k'eine verzuchtingen". Voor de eerste maal sedert het begin van hun onderhoud keek Ingeborg haar echtgenoot recht in het gezicht en Artois moest voor haar blik onwillekeurig de oogen neerslaan. „Van alles wat je daar gezegd hebt, zal geen woord over mijn lippen komen", verklaarde zij met rustige beslistheid. Wil je tenslotte ook nog niet van me eischen, dat ik mijn vader ronduit om geld verzoek Artois lachte; maar het was merkbaar, dat zijn zelfbeheer- sching ten einde liep „Opdat hij je misschien in een edelmoedige bui een biljet van honderd mark in de hand stopt? De hemel beware me Geen oogenblik heb ik er ook maar aan gedacht, zoo iets ongehoords van je te ver langen. Je moet alleen maar een beetje stemming maken, verder nietsLaat de rest maar gerust aan mij over". ook bij ons openbaren. Is er wel een land misschen, dat er oogen- blikkelijk zoo onder lijdt als Frankrijk? Doumer zal nu trach ten den finantieelen Augias-stal te reinigen. Maar het lijkt wel twijfelachtig of hij over de Her culische krachten beschikt, die daarvoor noodig zijn. Zou Lloyd George ze hebben Hij heeft al meer getoond dat hij er zelf in gelooft. En zijn poging, om de liberale partij in Engeland als 't ware buitenste binnen te keeren door zijn propaganda voor land-nationalisatie is wel een nieuw bewijs van dat geloof. Voorloopig schijnt de kans op slagen van zijn pogen niet erg groot, maar het eenig resultaat een nieuwe verdeeldheid van de liberale partij of een nieuwe af val. Maar is in de poging zelf wellicht als resultaat van de oe conomische moeilijkheden, die Engeland doormaakt, niet ook de nawerking van den oorlog te zien Zij openbaart zich overal, in de Duitsche regeeringscrisis zoowel als in den chaos in het verre China. Het is de crisis, die overal in haar gevaarlijke ont stekingen uitbreekt en die we nog altijd vergeefs trachten meester te worden. Overwerkte Zenuwen hebben in de Eerste plaats een Kalmeerend en Versterkend mid del noodig. Mijnhardt'sZenuwtabletten ge ven kalmte en nemen gejaagd heid en overspanning weg. Gla zen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. arbeid, ja harden arbeid zelfs, zal noodig zijn Met een plotselingen ruk maakte Ingeborg zich uit zijn omarming los en stond op. „Genoeg! Thans doorzie ik je bedoelingen, maar ik zeg je bij dezen onherroepe lijk, dat ik beslist niet gaan zal. De taak, die mij tot werktuig van zulk een onedel plan zou maken, behoort toch zeker niet tot mijn echtelijke verplichtingen". Thans fonkelden zijn oogendoor plotseling opvlammenden toorn en hij zag haar aan op een wijze, alsof hij haar met zijn blikken wilde dooden. „Neem je in acht I" siste hij. „Ik heb je luimen tot nu toe met bijna bovenmenschelijk ge duld verdragenmaar ik zal me door jou niet als een slaaf laten behandelen, die van jouw genade afhankelijk is. Ik ben je gebieder, onthoud dat 1 Je meesterEn wee over je, wanneer het mij op zekeren dag belieft, je door de macht, die de wet mij gege ven heeft, tot onderworpen ge hoorzaamheid te dwingen Ingeborg was rustig tegenover hem blijven staan en niets dan koele verwachting lag er op haar gelaat zoowel als in haar woor den. „Jé zult nu weten, dat je bedreigingen mij geen schrik aan jagen en dat die dreigementen mij duizendmaal minder tegen- Wanneer ge een leerboek over oeconomie opsiaat, zult ge daarin, bij de behandeling van het kapi taal opgenomen vinden drie oor zaken van kapitaalvernietiging en van die drie wordt dan in den regel als eerste genoemdeen natuurramp. Wij willen aan de kapitaal- en dus ook welvaart- vernietigende werking van een natuurramp eenige aandacht wij den, nu een deel van ons volk door watersnood geteisterd is en het thans wel reeds zeker is, dat de oeconomische gevolgen van de overstroomingen niet beperkt zullen biijven tot het terrein. Wanneer wij, zittend in een goed verwarmd vertrek, onder het genot van een sigaar of een kop thee, in ons lijfblad lezen van de verschrikkelijke ellende, waarin onze landgenooten in het Zuiden gedompeld zijn, zijn het voornamelijk tafereelen van huise lijk leed en van armoede, die voor ons opdoemen. Wij denken aan de duizenden gezinnen, die plotseling en zoo geheel buiten hun schuld in de grootst denk bare ellende zijn gedompeld. Dank zij den arbeid van de pers, wordt de stemming in ons volk „sturmreif" voor het leger staan dan je laffe liefkoozingen. Alles wat je thans nog voor slechts en ellendigs kunt doen, zal slechts heel gering zijn in verhouding tot de misdaad van die afschu welijke leugen, waardoor je eens mijn jawoord op bedriegelijke wijze hebt weten te verkrijgen". Met hevig hijgende borst en met •gebalde vuisten stond Artois voor haar. Het had er alle schijn van, alsof hij zich het volgend oogenblik op haar zou storten. Maar onder den ban van haar onbevreesden blik en haar konink lijk opgerichte gestalte, kreeg hij nog te rechter tijd de heerschap pij over zijn kokend bloed terug. Hij wierp het hoofd in den nek en met luid, honend gelach ver liet hij, zonder haar te antwoor den, het vertrek. XII. „De professor is niet thuis; maar misschien kun je hem door mijn bemiddeling meedeelen, wat je hem te zeggen hebt". Met deze woorden, waarin de verborgen spot slechts voor het fijne oor van den doctor waar neembaar was, trad Edith op den avond van denzelfden dag Artois tegemoet, dien men als een nauw verwant familielid van den pro fessor zonder meer de salon had binnengelaten. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1926 | | pagina 1