PUROL bij Ruwe fluid, Gesprongen Handen, Schrale Lippen. Oudejaarsavond» Rechtszaken. IS ieu wj aars wenschen, Ingez. Med. Karnebeek eindelijk gelukt, in samenwerking met zijn Belgischen collega van buitenlandsche zaken een verdrag te ontwerpen, waar mee de Belgen genoegen konden nemen. Maar het schijnt wel, of de voldoening aan deze zijde van de grens minder algemeen is. Tegen de bepalingen betreffende het toekomstig Schelderegiem, dat ons onze souvereine rechten geheel ontneemt en de kanalen Antwerpen-Ruhrort en Antwerpen- Moerdijk mede op onze kosten, waarvan vooral het laatste zeer in het nadeel van Rotterdam ge acht wordt, is overal verzet ge rezen. En het lijkt wel zeer waar schijnlijk, dat ons volk tegen dezen prijs de vriendschap van BELGIE niet zal willen koopen. Ongetwijfeld geeft de positie, die Belgie tusschen de groote mogendheden inneemt, het een grooten steun. Met Amerika heeft Belgie een regeling betreffende de schulden kunnen treffen, waarmee het te vreden en waarop FRANKRIJK jaloersch kan zijn. Al duidelijker blijkt, dat de finantieele toestand van dit land een ernstige crisis heeft tevoor schijn geroepen, waaruit het zich slechts met de uiterste moeite zal kunnen opheffen. Caillaux, de finantieele specialiteit, die in het ministerie-Painlevé werd op genomen om het land te redden, is er al evenmin in geslaagd de crisis op te lossen als Painlevé zelf, die na Caillaux' val de por tefeuille van finantien nam. Waar de strijd in Marokko te gen de Rif-Kabielen en in Syrië tegen de opstandige Droezen steeds nieuwe sommen eischt, is het nog niet duidelijk hoe het ook hem mogelijk zal zijn het Qvigcv.ro gtiiatiit heeft tot stand te brengen. In ENGELAND heeft men beter orde op zaken gesteld. Maar het oeconomische leven maakt daar een ernstige crisis door. En alleen door tus- schenbeide te komen in de crisis in de mijnindustrie en den mijn eigenaars zooveel subsidie te geven, als ze wegens de weige ring der mijnwerkers om met de opzegging der overeenkomsten genoegen te nemen, meer moes ten betalen, heeft de regeering ernstiger gevolgen kunnen voor komen. Ook de Egyptische crisis kreeg tengevolge van de over winning der Zagloelisten bij de verkiezingen een ernstig aanzien en heeft al genoopt tot het naar huis zenden van het Egyptische parlement. Bovendien had het de bekende moeilijkheid met Tur kije over Mosoel en met China tengevolge van nationalistische beroeringen tegen de vreemde lingen. Met DUITSCHLAND verbeterde de verhouding, dank zij Engeland's steun aan het Duitsche aanbod inzake het vei ligheidsverdrag, in belangrijke mate. Voor Duitschland zelf kreeg dit jaar door de overeenkomsten van Locarno bijzondere beteeke- nis, door de wijziging in zijn verhouding tot het buitenland, maar ook door den invloed, die het op de politieke verhoudingen in Duitschland zelf uitoefende. OP DEN BALKAN was het ook dit jaar onrustig. In Bulgarije openbaarde zich in communistische aanslagen, die veel slachtoffers eischten, het verzet tegen de bestaande regee ring. Griekenland maakte een nieuwe revolutie door, die gene raal Pangalos aan het bewind bracht. ITALIË de Italiaansche dictator Musso lini komt al duidelijker doorzijn maatregelen als opheffing van de vrijheid van drukpers en van vereeniging en vergadering, maar vooral wel door het jongste ont werp betreffende de macht van den eerste minister, die dezen vrijwel alle macht verzekerde, dat hij ook naar den vorm de volledige alleenheerschappij zocht. In SPANJE veranderde de dictatuur onder Primo de Rivera haar vorm van een directorium in een ministerie. Verzet hiertegen kwam nauwelijks tot uiting. Maar wei openbaarde zich een groeiende ontevreden heid met het avontuur in Marokko, waar de Spanjaarden tezamen met de Franschen Abd-el-Krim en zijn Riff-kabylen bevechten. Deze strijd der Rif-Kabylen wekte overal in de Mohamme daansche wereld sympathie. Maar ook buiten deze wereld deed zich in Azië de algemeene onrust voelen, het duidelijkst wel in CHINA, waar een arbeidsconflict aan een Japansche fabriek te Sjanghai een nationale beweging tegen de vreemdelingen, vooral tegen de Engelschen en Japanners uit lokte en de vorming van een communistische regeering te Kan ton tengevolge had. Zij was vooral het werk van AMERIKA dat Chinas zelfstandigheid wensch- te te herstellen en dat ook in het dordrijven van dien wensch feitelijk tegen den zin van En geland zijn nieuwe macht en in vloed toonde, die niet het minst het gevolg was van het finanti eele overwicht, dat het kreeg en dat het ook door het herhaalde aanmanen van zijn Europeesche schuldenaren zoo duidelijk deed voelen. ngezonden Mededeellng. ijn Uw Handen en Lippen ijnlijk, Schraal of Gesprongen aoor de koude, gebruik dan de heerlijk verzachtende en snel ge nezende PUROL. In doozen 30, 60, 90 ct. Tuben 80 ct Bij Apoth. en Drogisten. >aaina»noa/w •-anrarny tti i uiii ■■iiiimii» De oudejaarsdag is geen ge wone herinneringsdag, zooals we er allen in ons leven hebben en zooals we ze ook gemeenschappe lijk hebben. Hij lijkt wat banaal in den regelmaat van zijn jaar- lijksch terugkeeren, dat van geen enkele bizondere levensgebeurte nis, aan geen bijzondere vreugde of leed de herinnering oproept en ons alleen schijnt te kunnen herinneren aan den onverstoor- baren regelgang, de wel vaak saaie gelijkvormigheid van het leven. En de meesten onzer zul len dan ook bij het ontwaken op den oudejaarsdag nauwelijks de sensatie krijgen, dat een bijzon dere dag is aangebroken, die in hun leven wat te zeggen heeft. Als alle andere gaat deze dag aan hen voorbij zonder dat ze zich een oogenblik anders, na- denkender, weeker, hooger ge stemd voelen, dan op al die da gen, die hun leven tot een keten van een gelijkvormige schakels aaneensmeden. Maar is het niet wonderlijk wanneer dan de schemering daalt en hier en daar de lichten aanglimmen over de eenzame velden of te schitteren beginnen in de nevelwazige straten der steden, dan is het, of ook over ons hart een vreemde schemering haar wazige duister nis spreidt, waarin nu hier dan daar de lichtjes der herinnering aanglimmen, tot onze bezige han den doelloos neerzinken en onze peinzende oogen zoo vreemd glinsterend te staren beginnen als zagen ze in het wazig duister lang-vergeten beelden van leed en vreugde, van zonneschijn en verlangen opleven en als begon in de schemering van ons hart een ander leven te bewegen dan het dagelijksche en als zagen we niet meer het grijs der gelijkvor- mige dagen, die elkaar gevolgd zijn, van week tot week en jaar tot jaar, maar het wondere licht, dat eens ons verlangen en onze vreugde, maar ons leed ook over de dagen van ons leven uit straalde. En wanneer straks in den laten avond wij te midden van de feestvreugde van den ge- zelligen kring of in de stille een zaamheid der overpeinzing in de laatste twaalf slagen ook met de zen Oudejaarsdag het oude jaar zien wegsterven, dan strekken we wel vaak nog de handen van ons verlangen en ons heimwee naar de vele dingen, die voorbijgingen en, ongezien door anderen, wordt soms ons oog vochtig van den stillen weemoed om het voorbij gegane en het voorbijgaan. Het is geen bijzondere herin neringsdag deze Oudejaarsdag. Aan geen levensgebeurtenis, geen bijzondere vreugde, geen bijzon der leed bewaart hij de herinne ring. Heel het leven dat achter ons licht, schijnt hij weer te voorschijn te roepen in het licht der herinnering. En met die her innering wekt hij altijd opnieuw de gedachte aan het voorbijgaan en de vergankelijkheid. Het is niet de weemoed om iets, dat voorbijging, maar de weemoed om het voorbijgaan zelf, die hij in ons hart brengt, Nooit als op den Oudejaarsavond voelen we de onverbiddelijkheid van de wet der vergankelijkheid. Nooit zijn we ons als dezen avond, wan neer opnieuw een jaar versterft in de lange rij, zoo helder ervan bewust, dat voorbijgaat en het eenige, dat we houden, wat her innering is aan al dat voorbijge gane, die vervluchtigt in onze ziel. En een droevige weemoed niet om dit of dat uit het voor- j bije leven, maar om die vergan kelijkheid, om het voorbijgaan, het altijd en rusteloos voorbijgaan, komt in ons hart en maakt ons stil en nadenkend. Wat is dit leven toch Al de dingen, die ons voorbijgaan, eerst als we ze ons herinneren, begrijpen we iets van hun be- teekenis. Is het met het leven niet evenzoo Eerst als we oud geworden zijn en het leven ons voorbijgegaan is, gaan we iets begrijpen van wat het wil en be teekent. En toch moeten we van dit leven, waarvan we zoo wei nig vaak verstaan, iets trachten te maken, moeten we in dit le ven ons geluk, ook onze per soonlijkheid opbouwen. Die ge dachte maakt de weemoed onzer herinnering onwillekeurig tot bezinning. Wanneer we op den Oudejaarsavond niet alleen den weemoed voelen om het voorbij gaan, maar ons ook van dit voor bijgaan en het voorbijgegane de beteekenis afvragen, wanneer we ons bewust worden, dat in deze rusteloosheid toch de gang en de beteekenis van ons leven zich uitdrukt, dan trachten we ons ook zoo goed mogelijk duidelijk te maken, wat al die voorbijge gane dingen voor ons leven en ons zeiven geweest zijn en wel ken invloed ze op dat leven en op ons geoefend hebben. En dan lukt het wel een enkele maal de beteekenis en strekking ervan te begrijpen. Maar dit begrijpen kan alleen beteekenis hebben, wan neer we dat licht van het be grijpen ook op het heden en de toekomst trachten te doen uit schijnen. Zoo we gewoonlijk eerst de beteekenis der voorbijgaande dingen verstaan, nadat ze ons zijn voorbijgegaan, de herinnering daarop kan ons toch helpen voor den opbouw in de toekomst. We moeten niet blijven staan bij de herinnering en den wee moed van den Oudejaarsavond. Juist wanneer we deze verganke lijkheid voelen, moeten we be seffen, dat straks een nieuwe Oudejaarsavond terugkeert en dat we dan ook zullen terugzien op wat we in het nieuwe jaar, dat voor ons ligt, zullen gedaan en gewerkt hebben. Op dezen Oudejaarsavond volgt het nieuwe jaar. En wanneer onze bezige handen stil worden, dan is het niet alleen om terug te zien in het verleden, maar ook vooruit in de toekomst. We weten, dat we vooruit moeten, altijd weer. En wanneer ons dit al moe maakt en tot weemoed stemt, wij hebben te bedenken, dat we op dezen weg, die de inspanning van al onze krachten vraagt, het licht van het verleden noodig hebben Oostburg. Te Utrecht is de vorige week geslaagd voor het diploma machineschrijven (tien-vingerschrijven) met een minimum snelheid van 150 letters per minuut de heerJ.J Risseeuw te Zuidzande, leerling van den heer M. A Aalbregtse, alhier. Zuidzaxde. Zooals gebruike lijk, werd er op den 2en Kerstdag alhier gelegenheid gegeven tot dansen. Tijdens dien had een vechtpartij plaats, waarbij A. K. I alhier gestoken werd met een scherp voorwerp. De toestand is bevredigend. j Alhier is een zoon van het met buiktyphus besmette gezin van den heer A. N. aan die ziekte overleden. CadzandTengevolge der hooge waterstand staat het huisje bewoond door de 85-jarige wed. Fremouw en haar zuster, geheel in het water. Het water staat zoo hoog, dat in de kamer gebruik moet worden gemaakt van stoven en planken om des avonds de bestede te kunnen bereiken, ter wijl 's morgens alles ronddrijft in het water. Afdoende hulp is hier zeker van noode. Tot notabelen bij de Ned. Herv. Kerk alhier zijn gekozen de heeren Dr. J. de Hullu en P. den Dekker, in de plaats van de afgetreden heeren A. J. Blankert en J. B. van Gilst, die niet meer in aanmerking wenschte te ko men, terwijl herkozen is de heer Iz. de Hullu. Aardcnburg. Op üen 2üen kerstdag heeft mevrouw van den Broecke een overweldigend suc ces gehad met de opvoering van haar zangspel „De Kerstklok" in de sociëteit alhier, nog nimmer zagen we zoo'n overvol'e zaaien we vernamen, dat nog ruim 50 personen naar huis terug moesten gaan, omdat er geen plaats meer voor hen was. En al die vele aanwezigen hadden slechts één roep schitterend I niet alleen de inhoud van 'tstuk viel buiten gewoon in den smaak, maar ook het spel van de meisjes en niet te vergeten van den heer Ph. Vorsterman van Oyen, die zeer verdienstelijk de rol van den Dorpspredikant speelde, terwijl de décors en costumes weer heel veel aantrekkelijks hadden. Een extra woord van lof komt zekér toe aan de dames Marie van Galen en J. Kieviet-Pieters die het dramatische gedeelte ontroe rend mooi wisten te maken en Betsy de Bert en S. Pleijs, die in het alleraardigst tweede be drijf meerdere malen applaus bij open doek verkregen, terwijl mej Anna Nieskens uitstekend was als de toeriste. „De Kerstklok" is een stuk, waaraan men nog lang'met ge noegen terug zal denken. Het is prachtig in elkaar gezet en heeft tal van onvergetelijke tafereeltjes. De bloemenmandjes, die aan het einde van den avond werden aangeboden aan de schrijfster en aan mevrouw Barnouw die het geheel op zoo keurige wijze, aan de piano begeleidde, waren zeer zeker wel verdiend 1 Predikbeurten, Ned. Herv. Kerk. Oudejaarsavond. Breskens n 6 u ds Bremer. Groede n 5 u ds v. Griethuijsen Nieuwvl. n. 7 u ds v. Griethuijsen Schoondijke n 6 u ds Scholte. Evangelisatie Oostburg. nam. 8 u ds Bremer. Luth. Gem. Groede. nm. 5 u ds Schmidt. Vrijdag 1 Januari vm. 9.30 u ds Schmidt. Vrijdag 1 Januari. Breskens n 5.30 ds Bremer. Groede v 9.30 ds v Griethuijsen Zondag 3 Januari 1926. Biervliet v. 9 30 ds Vrijland. Breskens v. 9.30 u ds Bremer, bevestiging kerkeraadsleden. n. 1.30 Zondagschool. n. 5.30 ds Bremer Groede v 9.30 ds v Griethuijsen. bevestiging kerkeraad. Nieuwvl. n 2 u ds v. Griethuijsen bevestiging kerkeraad, Schoondijke v 9.30 ds Scholte. bevestiging kerkeraad. IJzendijke v. 9:30 u ds Castelein. Evangelisatie Ooslburg. nm. 3 u ds de Puy. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Schmidt. LETTEREN EN KUNST. Opvoeringen in de Vlaamsche Schouwburg te Gent. Zondag 3 Jan. n. 2.30 en 7.30 u De kleine Lord, Comedie in 3 bedrijven. In avondvertooning „Schakels". Vroolijk spel in 4 bedrijven. Maandag 4 Jan. nam. 7.30 Het Dorp zonder Klok, Zangspel naar een Hongaarsche legende, in 3 bedrijven. Dinsdag 5 Januari nam. 7.30 u. „Schakels". Donderdag 7 Januari nam. 7.30 Het Dorp zonder klok. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 30 December. De volgende vonnissen werden uitgesproken Mishandeling: G. J. d. H., 19 j., arbeider te Groede, tot 14 d. gevangenisstraf, (eisch was éen jaar gev. straf). G. d. H., 64 j„ arbeider te Groede, f 20 of 20 d. hechtenis. Vijf en twintig is weer henen En het nieuwe jaar breekt aan Maar toch blijven onz' gedachten Bij het oude even staan. Wel gelukkig is degene, Die slechts vreugde heeft gekend, Die geen droefnis moet gedenken, Doch door 't leven werd verwend. Maar bij velen zoeken d' oogen Onwilkeurig even rond, Blijven onbewust haast hangen, Waar men eens geen leegte vond. Daarom wensch ik, dat zoo 'n [droeve in het jaar, dat nu begint, Zoo door werk en tijd geholpen Balsem voor zijn wonde vindt. En dengene die van 't leven S'echts de zonnezijde kent, Wensch ik, dat het noodlot [nimmer Hem zijn harde slagen zendt. En zoo hoop ik voor een ieder, Arm of rijk en groot en klein Dat het nieuwe jaar moog' toonen Werkelijk een nieuw te zijn. R. De ondergeteekende wenscht zijne geachte Clientèle een gelukkig nieuwjaar. Breskens. L. IZEBOUT (Loodgieter. Geluk en zegen toegewenscht aan vrienden, begunstigers en bekenden zoowel binnen als buiten de gemeente bij de intrede van het nieuwe jaar. Breskens J. CRUSON Timmerman. Vrienden, begunstigers en be kenden zoowel binnen als buiten de gemeente, in het nieuwe jaar veel heil en zegen toegewenscht. H. BONDEWEL Handel in Koloniale Waren enz. Ie Zandstraat Breskens. P. A. BASTING Assurantiën. p. f. Retranchement. Vrienden, begunstigers en bekenden, zoowel 'binnen als buiten deze plaats een gelukkig jaar toe gewenscht. Breskens J VAN GIJS Slager.

Breskensche Courant | 1925 | | pagina 2